1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 20 نمایش: 4094 تعداد امتیاز: 20   (Article Rating)

بازگشتند/ "نوید آذربایجان " هفته آینده در کیوسکهای مطبوعاتیبازگشتند/  "نوید آذربایجان " هفته آینده در کیوسکهای مطبوعاتی

روایت دکتر مهران تبریزی، مدیرمسئول، از چگونگی توقیف 5 ساله و تصمیم برای انتشار مجدد آن

انتشار نشریه نوید آذربایجان بعد از قریب 5 سال توقیف هفته آینده مجددا از سر گرفته خواهد شد.
به گزارش آینانیوز، در نخستین ماههای روی کار آمدن دولت نهم دو نشریه از آذربایجان غربی به محاق توقیف رفتند که یکی از این دو نشریه نوید آذربایجان به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی مهران تبریزی بود.
نویدآذربایجان ارائه گر نوعی خاص از رویکرد توجه به مطالبات مردم آذربایجان با تکیه برهویت و تاریخ و ادبیات این قومیت ایرانی بود که بعضا این منش بویژه آنکه با زبان بومی ترکی آذربایجانی نیز در بستر رسانه ای طرح می شد مورد سوء ظن وبدبینی سیاستگزاران فرهنگی و در موارد بسیار غیرفرهنگی قرار گرفته و رفته رفته به غلط انگ " آفت انسجام ملی " و " دامن زن بر اختلافات قومی " بر پیشانی اش نقش بست و این نشریه تخصصی و حرفه ای را که تیمی مجرب و استخوان دار از نخبه گان فرهنگی و تاریخی و ادبی کشور همراهش می کردند وارد پیچ و خم دردسرهای قضایی کرد.
دکتر مهران تبریزی، صاحب امتیاز و مدیرمسئول این نشریه که چهارسال پیش، بعد از توقیفی موقتی بدون دلیل شماره ای را با تیتر یک " بازگشتیم" روانه کیوسکها کرد و بعدها معلوم نشد که چرا این "بازگشت" تنها در یک شماره خلاصه شده در گفتگوی اختصاصی با آینانیوز پرده از حوادثی برداشت که بر سر نشریه محبوب آذربایجانی ها رفته بود و چگونگی عزم دوباره اش برای اوج گیری مجدد نوید را نیز برشمرد.
وی گفت: نوید آذربایجان با رای هیات نظارت بر مطبوعات در اسفندماه 84 توقیف و پرونده آن جهت رسیدگی به اتهاماتش روانه دادگاه شد.
تبریزی گفت: در دو حوزه اتهاماتی متوجه این نشریه شده بود که یکی اقدام علیه امنیت ملی و دیگری دامن زدن بر اختلافات قومی بود. شاکیان خصوصی داشتیم، یکسری افراد حقیقی و حقوقی بودند که جهت رسیدگی به پرونده هیات نظارت اقدام به توقیف موقت نشریه کرد تا پرونده در دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد.
مدیرمسئول نوید آذربایجان ادامه داد:هیات نظارت بر مطبوعات طبق قانون، میبایست ظرف یک هفته پرونده ما را به دادگاه صالحه ارجاع می داد اما تاخیر و تعلل سوال برانگیز این هیات باعث شد تا خود دادگاه پیگیر پرونده ما باشد و از هیات نظارت بخواهد تا پرونده اتهامی را ارسال کند.
تبریزی با ذکر این جمله که: " چاشنی پرونده سازی علیه نوید آذربایجان از زمان وزارت ارشاد دوران اصلاحات شروع شد و تیر خلاص آنرا وزارت ارشاد دولت احمدی نژاد زد" از برخورد غیرمنصفانه هردو وزارتخانه با دو گرایشات فکری متفاوت نسبت به نشریه تحت مدیریتش انتقاد کرد.
وی نتیجه روند رسیدگی به پرونده های اتهامی اش را نیز اینگونه عنوان داشت: حتی یک مورد از شکایتها و یک بند از ادعای شاکیان در هیچکدام از مراجع قضایی به اثبات نرسید و کلیه شعب عمومی و تجدید نظر رای بر تبرئه نوید آذربایجان دادند.
دکتر تبریزی البته بیشتر از وزارت ارشاد و دستگاه قضایی دل خونی داشت از برخی مطبوعاتی ها و هم صنفنش در استان که نتوانست پنهان کند و از تحرکات برخی به ظاهر همکارانش در خصوص شعله ور شدن آتش عداوت علیه نوید اینگونه گفت:متاسفانه طومار مدیران و کارکنان برخی نشریات محلی دال بر درخواست تعطیلی نوید آذربایجان به اتهام آنچه " پان ترکیسم" عنوان کرده اند در آرشیو نشریه موجود است و برخی همکارنماها از خبرنگار و مدیرمسئول محلی گرفته تا سرپرست روزنامه های سراسری به رئیس کل دادگستری وقت نامه نوشته اند که نوید پان ترکیست است و مصداقش هم اینکه مدیرمسئولش در آنطرف( احتمالا کشور آذربایجان) دانشجوست و ...که دادگاه به این نامه ها ترتیب اثر نداد.
این روزنامه نگار باسابقه در تکمیل اظهاراتش در خصوص روند رسیدگی به اتهامات نشریه اش اضافه کرد: از اوایل سال 88 حکم برائت نوید آذربایجان قطعی و قرار منع تعقیب برایش صادر شد در این هنگام ما با دو راه مواجه بودیم یا به استناد رای برائت مرجع قضایی و قطعیت یافتن آن شروع به انتشار کنیم و یا اینکه منتظر بمانیم تا دادگاه خود اجازه انتشار را از طریق هیات نظارت به اطلاع مان برساند. هردو حالت آن توجیه قانونی داشت اما برای رعایت کلیه جوانب، نامه ای در آن سال به مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد وقت نوشتیم و موضوع را اطلاع داده و درخواست اعلام نظر کردیم بعد از چندی با نظر مساعد شفاهی ارشاد اجازه یافتیم تا شروع انتشارمان را از سربگیریم اما بازهم برای برخاستن دوباره انگیزه کافی نداشتیم.
مدیرمسئول نوید آذربایجان دلیل این بی انگیزگی را اینطور عنوان کرد: فضا برای فعالیت به هیچ وجه مساعد نبود حتی اگر این اتفاق(تبرئه و رفع توقیف) همان ماههای ابتدایی نیز می افتاد بازهم برای انتشار زمینه های لازم مهیا نبود علتش هم این بود که اولا در این فاصله نوید کلیه نیروهای متخصص و مخاطبان تخصصی و علاقه مندش را از دست داده بود درثانی یک نوع حساسیت کاذب و خلاف واقع در بین سیاستگزاران و مسئولین فرهنگی و سیاسی نسبت به نشریه بوجود آمده بود که زدودن آن نیازمند گذشت زمان بود.
تبریز در مورد اینکه این فضا آیا در شرایط فعلی برای او و تیم کاری اش فراهم شده نیز اظهار داشت: احساس می کنم که خلائی در جامعه هست و از طرفی آن حساسیتهایی که برخی مسئولین پایتخت نشین نسبت به مطالبات فرهنگی دیگر استانها داشتند مثل گذشته نیست و کمرنگ شده است.
این فعال مطبوعاتی در پاسخ به این سوال که آیا تغییری در رویه نوید آذربایجان بوجود خواهد آمد یا نه گفت: قطعا رویکرد نشریه باتوجه به حساسیتهایی که در جامعه هست تغییر خواهد کرد.
گفتنی است نوید آذربایجان در ماههای آخر منتهی به توقیف بصورت دوشماره در هفته منتشر می شد و مراحل لازم برای اخذ مجوز انتشار روزانه را نیز طی کرده بود. ضمن اینکه در زمان خود پرشمارگان ترین نشریه محلی شمال غرب کشور بود.
بنابرگفته مدیران این نشریه ترتیب انتشار نوید تا رسیدن به شرایط دلخواه بصورت هفتگی خواهد بود.
کد: 13899
گروه: علمی فرهنگی, اخبار مهم
امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: ایرج غنیزاده
   تاریخ ارسال:2010/09/02
ای غنچه دهن کونلو مو گان ایلمسن...یاشاسین دیرلی مدرسه استادم اقای تبریزی 1382 مصطفی خمینی طلبلرینین همیشه یادلارینداسیز ترکی اصیلی بیزه اوردن بیزیم که ساییمیز 50 نفره یتیرر هامیمیز دانشجویوخ و هر زمان سیزی یاد الرخ بو اومودنان که سیزی گینه گورخ دیرلی استادم باشاریلاریزی تانریدان ارزیلیرام نه موتلو منه که سیز استادمسینیز لطفا بونو استادیما یتیرین ساغولون

# ارسال کننده: تایماز - الف
   تاریخ ارسال:2010/09/02
بازگشت این نشریه مردمی را خدمت دست اندرکاران آن و مردم آذربایجان تبریک می گویم.خبر خوبی بود

# ارسال کننده: turk
   تاریخ ارسال:2010/09/02
گؤزوم سو ایچمیر!!! شوونیسم بیزیم مدنیتمیزدن قورخور. بیزیم دیلیمیزدن قورخور.

# ارسال کننده: Babek
   تاریخ ارسال:2010/09/03
Basharilar onlara. Inshallah Urmumuzun derdlerini daha yaxchi achixlallar ve insanlarin oyanmasini saglallar.

# ارسال کننده: شاگرد
   تاریخ ارسال:2010/09/03
یاشاسین مهران تبریزی

پنج سال ! کجا بودی آقای مهران تبریزی استاد و معلم گرامی بنده از شاگردان درس دین شناسی شما بودم . فارغ التحصیل شدم . و خبر خوش بازگشت نوید آذربایجان را شنیدم یاد ایام بخیر . . .

# ارسال کننده: یکی از شاگردان
   تاریخ ارسال:2010/09/03
سلام

اقای تبریزی بنده یکی از شاگردان شما بودم، که پس از توقیف روزنامه خیلی دنبال شما گشتم..

من خیلی برای شما احترام قائلم..شما یک انسان بزرگ هستید..و همچنین یک معلم و استاد بزرگ..

خیلی خیلی خوشحالم.

درود بر نوید اذربایجان و مهران تبریزی.

# ارسال کننده: عباس نعیمی
   تاریخ ارسال:2010/09/04
سالام، یئری چوخ بوش گؤرونوردو. آرزوموز بو دیر، بوتون ژورنال‌لاریمیز آذربایجانی دوشونمکدن قورخمویولار.

# ارسال کننده: حامد عظیمی
   تاریخ ارسال:2010/09/04
نوید آذربایجان افتخار مردم بخصوص روشنفکران آذربایجان است.در میان هجمه نشریات خنثی و تمجیدگر جای این نشریه مستقل مدتهاست خالی است .امیدوارم نویسندگان نشریه همچنان به طرح مطالبات مردم آذربایجان و یادآوری تاریخ - فرهنگ - ادبیات و افتخاراتمان ادامه دهند. من ساکن تبریز هستم و بعد از توقیف نوید یادم نمی آید نشریه دیگری خوانده باشم.یاشاسین آذربایجان

# ارسال کننده: مهران ملکی
   تاریخ ارسال:2010/09/06
نوید آذربایجانین یئنی ده ن یایملانماسینی بوتون اذربایجان ملتینه تبریک دییره م
***********************************
نشر مجدد نوید آذربایجان را به عموم ملت آذربایجان تبریک عرض می کنم

# ارسال کننده: علي از تبريز
   تاریخ ارسال:2010/09/12
ياشاسين آذربايجان و ياشاسين آذبايجانين ايگيد اوغوللاري

# ارسال کننده: محمد رضا خیری فام
   تاریخ ارسال:2011/02/20
سالاملار
نویدین رئداکسیاسینا اولو تانریدان اوغورلار و باشاریلار دیله ییرم.

# ارسال کننده: جعفر احمدیه
   تاریخ ارسال:2011/02/22وارلیقلارین ئولچوسی یارانیشدا یازیلیب وارلیقلاری ساخلاماق یاشاملارا سالینیب
حیوانلار عالمینده ئولچولری بللی دیر ئولچولرین سینیری حریم لره آدلی دیر
حیوانلار اوز حریمین اوزگه سینه بیلله دیر حریمی ساخلاماقلیق تهلکه نی دیلله دیر
حیوان حیوانلیقیندا حریم لره اینانیر حریمی قالماقینا قانلی دویوش یارانیر
گوجسیز اولان حیوانلار اوزلرینی دانمیری حریمی ساخلاماق لیق سوداسینی آتمیری
دائم خریطه سالیر نئجه اونی ساخلاسین اوزگه لرین وارلیقین حریمینده کورلاسین
دوشونجه ساحه سینده حریم اونملی زاددیر دوشونجه لر پایاسی لاپ دا اصیل مواد دیر
بیر حیاتین ایچینه فتنه سالان تانینار فتنه نی یاتید ماقا وارلیقلاری اودلانار
انسانلارین وارلیقی دوشونجه ینن قالاندی دوشونجه نی کورلادان فتنه لری سالاندی
ویروس لاری سالدیران دوشونجه یه اولاندی ویروس لاری تانیماق ایلک آددیم قالاندی
سلطه لرین وارلیقی ویروس آخیم لاری دی سلطه لری پاک لاماق آخیمین کورلاماقدی
دیل باغینا سلطه لر کولگه لرین سالماسین آنا دیلی سویلاردان ویروس لارا قالماسین
آنا دیلین حریمی ازل گوندن یازیلیب حریمینی یاندیران اوزونه آلاو آچیب
انسانلارین حریمین شهیدلری ساخلادار سلطه لرین وارلیقی شهید لری اونودار
یاشاملارا حیاتی شهید قانی پایلادار شهید دئری قالاندی تانریدان ایلغار آلار
***


# ارسال کننده: جعفر احمدیه
   تاریخ ارسال:2011/03/05

کیملیک

کربلا کیملیک لرین بیللندیرن قانلاری دی

او شهید لر حققینی دیللندیرن قانلاری دی

هر سویون وارلیقینی ساخلاماقا قان بیلله نر

ارنلر وارلیقینی دنیا دا قانلار بیلله در

****


# ارسال کننده: رامین تبریز
   تاریخ ارسال:2012/02/20
نوید آذربایجان آذربایجانین ایفتیخاریدیر تانرینین اومودینن یئنی دن باشلایاجاییق

# ارسال کننده: ایرج
   تاریخ ارسال:2012/03/27
بیز تورکرخ چالیشان دیرنن ازگور اوز شانلی گچمیشینن یاشایان یر گلدیغینده گری چکیلن اما اولو منیتینه گوز تیکیپ شافاکلارا گوشان میلیتچی ایرکچی باریش سور بیر اولو توپلوموخ بیزیم کارشیمیزدا دورانی ازیپ گچن بیز اییلیک یاپانلارین اییلیغینی انوتمایان کندی قره باغیمیزی گورتارانا کن توم گوجوموزله چالیشاجاغیز ***ایشته بو یولدا اوندر و بیر عسگر و یا گازته جی کیملیگیله چالیشان بیر اینسان وار اودا منیم دیرلی استادمدان {دکتر مهران}دا باشکاسی دییل استاد سنین یولوندایخ اگر بو نظری اخودون بیز زمان اگر منیم ایمیلیمه بیرemail یوللا چون سنین اخودوغونو گرمخ منی داها حرص لی یاپاجاخ سونسوزسوگیلر iig

# ارسال کننده: tork ogle
   تاریخ ارسال:2012/04/28
باسلام :
یک ملت زمانی به رشد و تکامل می رسد که باور کند که می تواند تغییر کرده و رشد نماید و اولین مرحله رشد ،رشد فکری و فرهنگی است ، ملتی سربلند است که فرهنگ تکامل را خوب درک نماید . علمی که در نگرش فرد اثر نکند موجب رشد نخواهد شد .

# ارسال کننده: یوسف کشاورز
   تاریخ ارسال:2012/08/27
شیرازدان هاموحورمتلی تورکلره سالام دییرمن .بیزیم قاشقایی دیلیمیزفارس اوباسیندا یاخوندی نابودلوقاچکیلا.من آنادیلیمی چین اورگیم یانییر. تبریزواادبیل تلویزیونونی باخانداآرتوق زجیرچکییرمن چون آرتوخ دانشوقلرینی فارسی دییرلر

# ارسال کننده: ائلچی بئی
   تاریخ ارسال:2014/05/14
سالاملار آذاربایجانیمیزین دایانمادان یورولمادان چالیشان ارنلرینه نوید آذاربایجانین درگی سی نین ینی دن گلمه یی بوتون خالقیمیزین اوره ینجه دیر چوخ ساق اولون
من ائلچی بئی گیلان تورک اجتماعیتی و انجمن ادبی شاعران توک زبان (اینجه باخیش)درنه یی آدینان یولوز آواد اولسون دئیرم سیزینله امکداشلا سوز وئریرم

منیم وبلاگلاریم
ilchi.mihnbg.com.----دلنوشته های ائلچی خلخالی (اولچی بئی)
tungal92.blogfa.com---تونقال
changel.blogfa.com---شعرونثر20

اوستاد شهریار (اینجه باخیش)گیلان تورک شاعیرلری آدینان ائلچی بئی

# ارسال کننده: فاطمه ابوالهانی
   تاریخ ارسال:2015/01/19
خوش اومدین

# ارسال کننده: ابراهیم
   تاریخ ارسال:2015/10/28
سلام: جناب دکتر من تورکم و تهران اوشاغی اصالتا اردبیلین کندلرینن رزمنده و مدرس دانشگاهدا وارام الله دان سورا بیر کسدن گورخما بیز مخالف نظام مقدس جمهوری اسلامی دئوروک بلکه طبق قانون اساسی حقوققومیزی ایسییریک و لئولارکی بئو ایشینن مخالیفیدیلر طبق قانون محکوم دیلار طبق فرمایشات امام عزیز هر کس مخالف قانوندی اُو ضد انقلابدی نه قانوننی ایستیئن
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com