1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 12 نمایش: 4184 تعداد امتیاز: 26   (Article Rating)

پخش برنامه کودک به زبان ترکی از شبکه استانی آذربایجان غربیپخش برنامه کودک به زبان ترکی از شبکه استانی آذربایجان غربی

هیچ مشکل امنیتی در کشور رخ نداد

همه تماشاگران تلویزیون سیمای استانی آذربایجان غربی که این روزها پای برنامه های کودک این شبکه می نشینند به طور حتم متحیرند و شگفت زده؛ چرا که تا به حال در عمر این شبکه چنین برنامه هایی به زبان مادری کودکان آذربایجان غربی ندیده بودند.
برنامه های کودک شبکه استانی با این بیم که ممکن است بچه ها در آینده نتوانند زبان رسمی کشور را به درستی صحبت کنند هرگز به زبان بومی محلی کار کودک تولید نکرده بود.
برنامه «شادمانه» با تهیه کنندگی و اجرای مجری توانمند کودک خانم غنی زاده، پیشتر با زبان فارسی و تقلید کورکورانه از برنامه های شبکه های سراسری برای کودکان برنامه پخش می کرد و هیچ ارمغان خاصی برای بچه ها نداشت.
اما این روزها کودکان ترک زبان آذربایجان غربی و والدینشان با خیال راحت می توانند پای تلویزیون بنشینند و از تولیدات سیمای استانی به زبان مادری خودشان لذت ببرند.
برخلاف نظر برخی سیاستگذاران رسانه ملی پرداختن به زبان مادری در کنار آشنایی با زبان رسمی کشور نه تنها مشکلی در یادگیری کودکان ایجاد نمی کند بلکه به عقیده روانشناسان و جامعه شناسان هوش و ذکاوت کودکان آشنا با دوزبان بیشتر از دیگر همسن و سالانشان است.
امید است روندی که سیمای استانی در پی گرفته روز به روز تقویت شده و به تبع آن تولیدات برنامه هایی منطبق با آداب و رسوم و زبان و اعتقادات مذهبی و بومی منطقه بتواند بر افزایش مخاطبین این شبکه تاثیر به سزایی داشته باشد
کد: 1436821
گروه: اجتماعی, علمی فرهنگی, اخبار مهم
TAGS : زبان مادری،ترکی، آذربایجان،زبان ترکی آذربایجانی

مطالب مرتبط :
زبان مادری Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA ...
با کودکم به چه زباني صحبت کنم؟ Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA ...
پارس گرايی و بحران هويت در ايران مسئله قوميت و حقوق اقوام در ايران، پيشينه ای کمتر از صد سال دارد. تا قبل از شروع قرن فعلی هجری، حقوق اقوام جزو عوامل تعيين کننده سياست کلی مملکت محسوب...
پرونده ای درباره امنیت،موضوع شماره سه "مهد سردارن" سومین شماره نشریه "مهد سرداران" استثنائا به تاریخ دوازدهم شهریور راهی کیوسکهای مطبوعاتی شد.به گزارش آینانیوز، مدیرمسئول این دوهفته نامه در یادداشت این...
یک رمضان آزاردهنده دیگر در سیمای استانی حامد عطائی/تاریخ پیدایش فن مجریگری را شاید بتوان با کمی اغماض برابر با اولین تمایلات آدمی برای ایجاد ارتباطی دوسویه با دیگری و بیان دیدگاهها و جهان ذه...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: حسين واحدی
   تاریخ ارسال:2012/03/14
سلام
عطايی، جنابلاری
بو خبرينيزی گؤرودويومده سئوينجيمين حددينی بيلينديره بيلمه ييرم.
اومود ائديرم آنا ديليميز ياشام بويو ياشاياجاق دير.
سيزه باشاريلار آرزيلاييرام

# ارسال کننده: ARAZ
   تاریخ ارسال:2012/03/15
از مدیران صدا و سیما تشکر می کنم.
این کارها نه تنها مخالف قانون اساسی نیست,بلکه عین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
نه تنها نظام و تضعیف نمی کنه-بلکه به قدرت نظام هم کمک میکنه

# ارسال کننده: رضا احمدی
   تاریخ ارسال:2012/03/16
سلام
خبر خیلی خوشحال کننده ای است ولی منو و مطمئنا خیلی از مثل من ها رو ارضا نمی کنه - مسئولان نظام باید به اون قانون خاک خورده 15 و 19 اساسی دستی بکشند- تا دچار آلزایمر نشوند.
خیلی راه هست تا چشمه ی زلال حقوق ملتها.# ارسال کننده: رسول نصیر
   تاریخ ارسال:2012/03/17
من در تهران زندگی میکنم وبه شبکه های استانی هم دست رسی ندارم واز شنیدن این خبر شوکه شدم وهنوزم باورم نمیشود اگه درست لطفا درمورد این خبر بیشتر توضیح بدهید اگه درست باشه جای بسی خوشحالیدتره وباید از مسولین شبکه استان بخاطر این حرکت خداپسندانه وهم چنین مردم پسند بسیار تشکر کرد.

# ارسال کننده: رضا
   تاریخ ارسال:2012/03/17
یاشاسین..
بهترین کار ممکن در شبکه استانی اذربایجان غربی
من خودمم هم با لذت به برنامه هاش نگاه میکنم!

# ارسال کننده: نقی فرجی
   تاریخ ارسال:2012/03/17
سلام
خیلی عالی است انشاالله ترنامه سعی د ر ترویج فرهنگ منطقه داشته باشد نه فرهنگ غیر بومی و در آینده شاهد تدریس زبان ترکی در مدارس باشیم و شاعران و تاریخ آذربایجان معرفی شود.
با تشکر

# ارسال کننده: يورد نيوز
   تاریخ ارسال:2012/03/18
زياد خوش حال نباشيد فقط يك هفته بود دوباره دارن فارسي اجرا ميكنن!

# ارسال کننده: اورمو گولو
   تاریخ ارسال:2012/03/18
با سلام و خسته نباشید. بسیار خبر خوشحال کننده ای بود. البته تا اون جایی که من یادم هست اوایل شروع به کار سیمای استانی این برنامه به زبان ترکی پخش می شد ولی در با کمال تعجب به یکباره این برنامه به فارسی تبدیل شد که من وقتی به چهره بچه هایی که به زور به اون برنامه آورده شده بودند نگاه می کردم واقعا هیچ شادی و نشاطی دیده نمی شد و برعکس چهرشون مثل کسانی بود که افسردگی گرفته بودند. البته به عقیده بنده فرهنگ آذربایجان آنقدر قوی هست که هیچگاه با این سیاست های آبکی مسئولین پان فارس از بین نمی ره. اتفاقا اگه کمی دقت کنیم می بینیم که روز به روز ملت آذربایجان به فرهنگ غنی خودشون بیشتر گرایش پیدا می کنند و خوشحالم که بالاخره بعد از 33سال مسئولان حلقه به گوش پی بردند که با این کارها نمی تونند ملت ترک آذربایجان رو به زور پرشین کنند!!! هدف از ایجاد شبکه استانی دقیقا گرفتن هویت مردم آذربایجان بود که ابتدا با زیرکی برنامه های سخیفی به زبان ترکی پخش شد و به تدریج با افزایش برنامه های فارسی و سپس هم اضافه شدن برنامه ای به زبان کردی سیاست های خودش رو دنبال کرده!!! در ابتدا اخبار شبانگاهی که بسیار پر بیننده هم بود به زبان ترکی بود ولی الان فارسی شده و اخبار ترکی به 15 دقیقه و آن هم به زمانی منتقل شده است که بیننده ای وجود ندارد. سیاست دیگر دعوت از بااصطلاح مسئولین و افرادی است که گرچه به ظاهر ترکی صحبت می کنند ولی 99 درصد کلمات استفاده شده فارسی است که این برنامه ها فقط باعث به هم زدن احوال درونی بینندگان شده و در نتیجه منجر به تعویض کانال مربوطه و در نهایت گرایش به ماهواره و برنامه های کشور آذربایجان و ترکیه خواهد شد. با تمام این اوصاف ما این اتفاق را به فال نیک می گیریم که اگرچه کمی دیر شده ولی جای شکرش باقی است که سر تو خالی بعضی مسئولین به سنگ خورد و چند نفر عاقل بالاخره پیدا شدند و فهمیدند که این کار ها تیشه به ریشه خود زدن است و با زور و تزویر نمی شود فرهنگ غنی آذربایجان را گرفت .والسلام.

# ارسال کننده: علی ترکان
   تاریخ ارسال:2012/03/25
من بو خبردن چوخ سویندیم - تانری او گونی گتیرسین که باتی آزربایجانیمیزین مکتب ویونیورسیتعلریندع ترک جا دانیشالار و ترک جا یازالار.یاشاسین غنی زاده خانم و باتی آزربایجان صدا وسیمادا چالیشاننارا که بیلیرم با اینکه محدودیتلری وار اما چالیشیللر تا بیز اصالتیمیزی ایتیرمیخ .آقای عطایی تانری کمکین اولسون .

# ارسال کننده: علی
   تاریخ ارسال:2012/03/28
خیلی خوبه اما ان شا الله ادامه پیدا کنه

# ارسال کننده: تورکو
   تاریخ ارسال:2012/09/30
پخش برنامه هاي استاني به زبان مادري حرکت جالب و جراتمندانه اي هستش و جاي تقدير داره ولي در استان چند قوميتي مثل آغ و حضور کردها آنهم در حد 50 درصدي جمعيت استان آيا به نظر شما اين کارها ناديده گرفتن زبان و فرهنگ ملت کرد نيست وشما دقيقا رفتار فارسها نسبت به خود را با کردها مقابله به مثل نمي کنيد.

# ارسال کننده: گمنام بينام
   تاریخ ارسال:2013/11/11
با سلام خدمت دوستان عزيزي كه در اين وب سايت نظر گذاشتن .عزيزان مشكل ما فقط اجراي برنامه به زبان مادري نيست ايا ميدانيد چه مشكلاتي پشت صحنه همين برنامه وجود دارد ؟چرا سطح برنامه شبكه ما در حد برنامه كودك شبكه ٢نيست ؟ شما عزيزان نميدانيد عوامل با چه مشكلاتي اين برنامه را تهيه ميكنند .محدوديت هايي كه فقط شامل ما شهرستاني ها ميشود.برنامه فيتيله با اين همه ريختو پاش بدون محدوديت هر هفته پخش ميشود برنامه خاله شادونه با وجود اينهمه مشكلات باز پخش ميشود ٣بچه كشته و ٧ كودك هم اكنون روي تخت بيمارستان فقط و فقط به خاطر يك برنامه كه توسط خاله شادونه اجرا ميشد . ولي اكثر برنامه هاي ما غير قابل پخش هستند اين از بي لياقتي مسوولين اين سازمان نيست ؟ تا كي بايد كارهاي ما به تعييد تهران باشند ؟ شما خسته نشديد ؟ واقعا براي انهايي كه هنوز اين شبكه رو ميبينند متاسف ام
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com