1397/03/05 | |
  

 

 


دانلود نوحه ترکی ویژه محرم

اتاق شیشه ای سیاست

 

  

[Atorpatdate] نظرات: 13 نمایش: 2725 تعداد امتیاز: 28   (Article Rating)

مهمان یازدهم پاستور کیست؟مهمان یازدهم پاستور کیست؟

تحلیلی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری خرداد آینده و وضعیت همه نامزدهای مطرح

 

آینانیوز- حامد عطائی- انتخابات ریاست جمهوری خرداد 92 چرا حساس است؟ چرا فعالیتهای تیم دولت کنونی این همه جدی گرفته می شود؟ انحرافیون کدام ها هستند؛ اهالی فتنه کدام؟ امید نامزدهای ثابت برای این دوره به چیست؟ پیچ حساس حیات سیاسی ایران آیا همان انتخابات یازدهم است؟ نقش تهدیدها و القائات خارجی در انتخابات آتی چیست و کلا آیااین رویداد سیاسی داخلی از مناسبات بین المللی تاثیر خواهد پذیرفت؟ مجلس و در راس آن لاریجانی از تغییر قانون انتخابات چه هدفی را دنبال می کردند و نزدیکان دولت چه تمهیدی برای آن دارند؟
این نوشتار شاید پاسخی باشد به این سوالها و سوالهای متعدد دیگری در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آینده در حد وسع نگارنده. اما پیش از آن نظری بر میزان حساسیت انتخابات.
چرا حساس است؟
طبیعی ترین تحلیلی که می شود از دلایل حساسیت انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به دست داد این است که عمر هشت ساله یک تفکر خاص سیاسی دارد به پایان می رسد. دوره جدید می تواند رویش جریانی جدید و یا گذار به مقطعی دیگر از حیات سیاسی کشور باشد. دوره ای که بیش از دیگر ادوار هشت ساله قبل اتفاقات مهم و سرنوشت ساز در آن افتاد. دوره ای که در آن نظام اسلامی به چهارمین دهه از عمر خود پای گذاشت و فشارهای سیاسی بین المللی سنگینی را از سر گذراند.
تقریبا همه بزرگان نظام به این باور رسیده اند که شرایط کشور بسیار حساس و پیچیده است. مشکلاتی که تحریم های اقتصادی برای کشور به وجود آورده در کنار برخی رفتارهای سیاسی برخی مسئولین، هوشمندی مضاعفی را می طلبد که کشتی کشور را از دریای متلاطمی که در آن گرفتار است به ساحل امن و آرامش برساند. این حساسیت مطمئنا نگاه عموم جامعه را به انتخابات تحت تاثیر قرار خواهد داد. نگاهی متشکل از نیم نگاه به ناخدایی که قرار است سکان اجرایی کشور را در دست بگیرد و نیم نگاه به تحولات و فشارهای خارجی و بین المللی. نقش پررنگ ایران در خاورمیانه، بلاتکلیفی وضعیت بحرانی سوریه، اوضاع عراق، آمریکای لاتین، تحولات بازار نفت، اقتصاد جهانی، تغییر رویکرد متحدین سابق ایران در منطقه و جهان مطمئنا گیسویی گره زده به گیسوی انتخاباتی ایران دارد. انتخاباتی که با تجمیع چهارمین دوره شوراهای شهر و میان دوره ای مجلس خبرگان از لحاظ وزن و گستردگی عمل، مجریان و ناظران انتخابات را متحمل فشارهای سنگینی خواهد کرد.
چه کسانی و چرا؟
مثل هر انتخاباتی شش ماهه منتهی به این رویداد مهم موسم آغاز گمانه ها در خصوص افراد داوطلب و موضع گروههای سیاسی است. چه کسانی، با چه انگیزه هایی و چرا می خواهند وارد رقابت انتخاباتی شوند؟
محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، باقر لاریجانی، علی اکبر ولایتی، محسن رضایی، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، کامران باقری لنکرانی، اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف، اسفندیار رحیم مشائی،محسن مهرعلیزاده، علی اکبر صالحی، نیکزاد، منوچهر متکی، بقایی، محمد خاتمی، غلامعلی حداد عادل و و و . اسامی زیاد است و تایید و تکذیب ها هم مثل همیشه جاری؛ اما این وسط چه کسی راست می گوید و چه نقشه ای برای ریاست جمهوری کشیده هنوز به درستی مشخص نیست.
از لحاظ جریان شناسی هم می شود انتخابات را به چهار ضلع اصلاح طلبان شامل افرادی چون خاتمی و جهانگیری و عارف؛ اصولگرایان همچون حداد عادل و متکی و قالیباف و لاریجانی؛ طیف دولت فعلی ( نزدیک ورادیکال- پایداری و معتدل) شامل صالحی و لنکرانی و نیکزاد و جلیلی و مشایی و مستقل مثل رضایی و پورمحمدی و دیگران دانست.
تجربه نشان داده که نه در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهایی که انتخاباتی آزاد و رقابتی برگزار می شود، غالبا ابعاد رقابت به دو قسمت تقسیم می شود و دیگر نامزدها نقش کاتالیزور و گرم کننده تنور را عهده دارند. اگر این فرض را قبول کنیم باید ادعای محسن رضایی در انتخابات پیشین را هم پذیرفت که می گفت چون انتخابات دوقطبی شد حقش به اجحاف رفت. چنین احتمالی در انتخابات آتی هم مقرون به واقعیت است اما باید دید سرنوشت نهایی انتخابات را کدام دو قطب از اقطاب چهارگانه موصوف رقم خواهند زد.
نگاهی به انتخابات های برگزار شده در بعد از انقلاب نشان می دهد که به جز دوره ای که آیت الله خامنه ای با قاطعیت آراء به ریاست جمهوری نایل شدند، در بقیه انتخابات ها، برنده واقعی با اختلافی فاحش و به بیانی شگفت انگیز نسبت به رقیب سفت و سخت خود توانسته بود بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. این بدان معناست که نفری که نامش از صندوق های رای بیرون خواهد آمد باید طبق قاعده ای که تا به امروز نیز لایتغیر مانده، قدرت تهییج آراء چند میلیونی، دست کم در اندازه های دوره های پیشین را داشته باشد. اگر میانگین این آراء را بین 20 الی 25 میلیون رای فرض کنیم، باید دید کدامیک از نفراتی که فوقا شمرده شد قابلیت چنین رای بالایی را دارند؛ به چه دلیل.
اکثر چهره های نام برده شده تجربه حضور در سطح اول سیاسی و اجرایی کشور را دارند که طبق جدول ذیل می توان به امیدها و افق هایشان از آراء عمومی پی برد. با این توضیح که از هر جریان فکری یکی دونفر به صورت نمونه مورد بررسی قرار گرفته اند.
امید به رای
میزان آراء در تجربه قبلی
تجربه انتخاباتی
جریان فکری
نام کاندیدای احتمالی
رضایت  شهروندان تهرانی از عملکرد دوران شهرداری اش و تجربه احمدی نژاد شهردارسابق تهران
بیش از چهارمیلون
نهم ریاست جمهوری
اصولگرای تحول خواه
محمدباقر قالیباف
تقویت نقاط ضعف- پختگی سیاسی- تجربه دو دوره ریاست قوه مقننه- رویش پایگاههای جدید رای در داخل مجلس
زیر یک میلیون در ریاست جمهوری – موفق در انتخاباتی مجلس از حوزه قم
نهم ریاست جمهوری- هشتم و نهم مجلس
اصولگرای سنتی
علی لاریجانی
در صورت تایید صلاحیت با امید به تجربه دوره های هفتم و هشتم ریاست جمهوری
به طور میانگین بیست میلیون رای
دو دوره ریاست جمهوری
اصلاح طلب پیشرو
سید محمد خاتمی
امیدوار به رد صلاحیت خاتمی- جذب بخشی از آراء اصولگرایان منتقد دولت با شرط ابراز برائت از جریان فتنه
------------------
ندارد
اصلاح طلب میانه رو
محمدرضا عارف
دو قطبی شدن انتخابات دو بار ناکامش کرده ولی مدعی است طرح های اقتصادی و مدیریتی اش راهگشای مشکلات کشور است- طرفدار دولت ائتلافی
حدود یک میلیون
دو دوره ریاست جمهوری
اصولگرای مستقل
محسن رضایی
عقبه رای احمدی نژاد- رویش آراء طبقات جدید با ایجاد حساسیت های سیاسی علیه وی- اظهارنظرات ساختارشکنانه
----------------------
ندارد
دولتی رادیکال
اسفندیار رحیم مشایی
انتقاد از دولت
اطلاعی در دست نیست
مجلس
اصولگرای منتقد دولت
منوچهر متکی
 آلترناتیو همیشگی انتخابات- شخصیت معتدل- کارکشته و نزدیکی همزمان به هاشمی و اصولگرایان
----------------------
ندارد
 اصولگرای سنتی
علی اکبر ولایتی
چهره بین المللی-رابطه نزدیک با بزرگان نظام-نزدیکی همزمان به تیم دولت-اصولگرا- سلامت فکری و سیاسی-مقبولیت در مجامع و محافل دانشجویی
----------------
ندارد
اصولگرای سنتی
سعید جلیلی
 
اما تجربه ناخوشایند جریانهای سیاسی و احزاب شرایطی را به وجود آورده که در انتخابات پیش رو، جریانها بیشتر دست به عصا بوده و حول محور اشخاص فعالیت نمایند. برگزاری جلسات محفلی و اظهار نظرهای سران احزاب نشان دهنده آن است که نقش این جریان ها در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به کمترین میزان خود کاهش خواهد یافت. به جز کلیتی چون اصولگرایان که معلوم نیست به نمایندگی از چه جریان و حزبی دارد کار سیاسی می کند تقریبا همه تشکل های اصولگرایی مثل موتلفه، جامعه اسلامی مهندسین و در کل جبهه پیروان خط امام و رهبری، آبادگران، رهپویان، رایحه خوش و ... تقریبا هیچ تحرک خاصی تا به امروز از خود نشان نداده اند و به نظر می رسد مترصد بروز شرایط آرام و مناسب برای ابراز عقیده اند.
دو قطبی، چگونه؟
به تجربه انتخابات ریاست جمهوری در هر دوره دو قطبی بوده و این دو قطبی در ایران تقسیم شده به صاحبان تفکر راست و چپ.البته تا پیش از بروز اختلاف نظرهایی در اردوگاه اصولگرایان و یا همان صاحبان تفکر راست، این قاعده پابرجا بود اما بعد از شروع چهار ساله دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، شکاف بین اصولگراها بیشتر شد. این شکاف احتمال بروز قطب سوم رقابتی در انتخابات آتی ریاست جمهوری را تقویت می کند.
البته آنچنان که از قرائن برمی آید جریان اصلاحات شاید به دلیل ضرباتی که در انتخابات 88 خورد توان حضور قدرتمند در صحنه را نداشته باشد، چه، طیف اندکی از امیدواران این جریان هنوز هم دل به تکرار شگفتی دوم خرداد 76 بسته اند موضوعی که با اظهارنظرهای ضدونقیض سران این جناح در خصوص حضور یا عدم حضور محمد خاتمی هنوز در پرده ای از ابهام است.
در این میان بازهم برای کاندیداهای مستقل شانسی باقی نمی ماند جز اینکه دل خوش کنند به اتفاقات و اماواگرها و البته امیدوار باشند به یک اتفاق آرمانی، یعنی تشکیل دولت ائتلافی.
بنابراین برای اینکه فرض مان را مقرون به واقعیت در نظر بگیریم باید یکی از اضلاع رقابت یعنی اصلاح طلبان، اصولگرایان منتقد دولت و یا صولگرایان نزدیک به دولت را از گردونه رقابت حذف شده بدانیم. اما این حذف چگونه و در چه بستری محقق می شود؟
طی هفته های اخیر گفتمان جدیدی وارد فضای سیاسی جامعه شده و آنهم ضرورت تبری اصولگرایان از جریانی موسوم به انحرافی است. جریان انحرافی کلیدواژه ای است برای شناخت و طبقه بندی مجموعه یاران دولت که تا آخر با فراز و نشیب های احمدی نژاد و مشایی ماندند و منشعب نشدند. کسانی به جز فتاح و لنکرانی و صفار هرندی و اژه ای و مصلحی و میرکاظمی و دیگرجدا شدگان.
این گفتمان وقتی جدی تر شد که سیگنالهایی از سوی برخی تصمیم گیران و ناظران انتخابات برای مقابله با حضور اصلاح طلبان پیش رو چون سیدمحمد خاتمی متساطع شد. اصلاح طلبان در واکنش به این هشدارها اعلام کردند که اگر شرط تایید صلاحیتشان تبری از جریان فتنه است باید اصولگراها هم برای پاک نمایاندن خود از جریان انحرافی اعلان برائت کنند.
در این میان علی مطهری پارا فراتر از این هم گذاشت و به صراحت اعلام کرد که هنوز محاکمه سران فتنه برگزار نشده و جرمی در موردشان به اثبات نرسیده که لازم باشد کسی از آنها برائت جوید. این به این معنی است که اراده هایی هست مبنی بر اینکه جریان انحرافی را از لحاظ مشروعیت در پله ای پایین تر از فتنه قرار دهد. و یا می توان اینطور تحلیل کرد که اصولگراهای منتقد دولت به رقابت با اصلاح طلبان و حتی فتنه سازانی که شیوه های مبارزاتی شان را می دانند بیشتر رضایت می دهند تا با جریانی که هنوز در شرایط سخت مورد آزمون قرار نگرفته اند که معلوم شود آیا پتانسیل بحران آفرینی دارد یا نه.
بنابراین با این مفروضات دو قطبی رقابت خرداد 91 را می توان یکی از دو گزینه ( اصلاح طلب- اصولگرای منتقد) و یا (اصولگرای دولتی- اصلاح طلب) فرض کرد امری که خروجی آن چیزی نیست جز تداوم حضور جریان اصلاحات در صحنه سیاسی کشور و نهایتا استمرار مشروعیت سیاسی این جریان. این روند یک موضوع مهم را هم به اثبات می رساند و آنهم اینکه باید با چنین آرایشی اصولگرایان منتقد را  به دلیل بی نظمی و بی برنامگی که در اردوگاهشان دیده می شود، حذف شدگان پیش از موعد انتخابات دانست.
دولتی ها چگونه ممکن است پیروز شوند؟
برای اینکه جریان احمدی نژاد و دولتش را بهتر شناسیم باید فلش بک مختصری داشته باشیم به یک دهه اخیر حیات سیاسی ایران. از اوان شکل گیری سیاستمداران عملگرای کت کرمی پوش موسوم به آبادگران که به دنبال مدل چینی اقتصادی و با توسل بر متن توده ها از ساختمان شورای شهر و ساختمان شهرداری در خیابان بهشت آمدند و رسیدند به خیابان پاستور. نگاهی به یاران احمدی نژاد از اواسط دور دوم ریاست جمهوری خاتمی شاید خالی از لطف نباشد.
1-حزب اللهی ها- انصار حزب الله- آیت الله مصباح- نصیری- مسعود دهنمکی- غلامحسین الهام- حسن الله کرم( اواخر دهه هفتاد تا اوایل دهه هشتاد)
2-مرتضی چمران- زریبافان- بیادی- کاشانی- احمد توکلی-حسین شریعتمداری- ( دوران شهرداری اش در تهران)
3-ثمره هاشمی-علی آبادی- فتاح- صفارهرندی-بذرپاش-غلامحسین الهام- حداد عادل- حسینیان- رسایی- جریان رایحه خوش خدمت( دوره اول ریاست جمهوری)
4-اسفندیار رحیم مشایی- محمدرضا رحیمی- بقایی- احمدزاده- ملک زاده- نیکزاد-کوچک زاده( دوره دوم ریاست جمهوری)
سیر تکوینی احمدی نژاد در این 10 – 15 سال نشان می دهد که وی بسته به شرایط روز آهنگ حرکتی اش را تنظیم و دوستان و همراهانی را هم با خود همراه کرده است.احمدی نژاد با توسل به همین سیاست در تمام عرصه هایی که حضور یافته موفق عمل کرده و این نشان دهنده آن است که وی از هوش سیاسی قابل توجهی بهره مند است.
او به خوبی توانست در انتخابات گذشته با ابزار رسانه ملی موج در حال تزاید سبز را خنثی و همه جریانهای سیاسی کشور را با خود همراه کند. البته در آن دوره وی پشتوانه های عظیمی چون مسکن مهر و سهام عدالت را نیز برای روز مبادا در اختیار داشت. بنابرقولی، پرداخت سود سهام عدالت به 9 میلیون خانوار در آستانه انتخابات دهم ریاست جمهوری برگ برنده احمدی نژاد بود. امری که بعدها اعتراض خیلی از منتقدین را نیز برانگیخت.
احمدی نژاد در دوره هشت ساله خود تلاش قابل توجهی کرد در فربه کردن طبقه به حاشیه رفته و کمتر بدان توجه شده ای موسوم به «متوسط جدید» طبقه ای که همواره در کشمکش میان طبقه پایین دست( شعارهای انقلابی) و طبقات فراداست( با شعارهای سازندگی و توسعه سیاسی) مغفول می ماند و مجبور بود دنباله روی هرکدام از این طبقات پیرامونی اش باشد. طبقه ای که اکثریت جامعه را در اختیار داشت اما هرگز جایگاهش به درستی تبیین و محترم شمرده نمی شد.
افزایش نقدینگی و تقسیم یارانه های نقدی، طرح وام های خود اشتغالی، طرح وام های مشاغل خانگی، طرح مسکن مهر، سهام عدالت، سهمیه سوخت برای خودروهای زیر 2000 سی سی،طرح پزشک خانواده، بنگاههای اقتصادی زودبازده، همه و همه یک جامعه هدف را نشانه می روند و آن «متوسط جدید»ی است که گفته می شود 65 الی 70 درصد جمعیت کشور را در برگرفته است.
احمدی نژاد به خوبی این طبقه را شناخته و برنامه هایش را بر مبنای روحیات مادی گرایانه، منفعت طلبانه، مصرف گرایانه و عقل مدارانه   آنها تنظیم کرده است. او به خوبی می داند کجا و چگونه در رسانه ملی حاضر شود و از بی مهری قوا و مسئولین نظام نسبت به خودش بگوید، کی مردم را در انتظار «خبرخوش» نگه دارد، کی سهام عدالت را توزیع کند، کی خبر «موفقیت هسته ای» را علنی کند، چه وقت از «دستاورد فضایی» بگوید و کجا از خانه دار شدن 9 میلیون خانوار تحت پوشش مسکن مهر.
رئیس دولت دهم به زعمش هنوز کارهای ناتمامی دارد و نیاز دارد یکی این کارهای روی زمین مانده را سامان دهد، بنابراین به این سادگی ها از قدرت کنار نخواهد کشید.در هیچ دوره ای همچون دوره دوم ریاست جمهوری او، طرفدارانش از اعتماد به نفس لازم برای تکرار دوره برخورار نبودند؛ همچنانکه این بار نیز اطمینان دارند به ریاست جمهوری شخص نزدیک به احمدی نژاد.
اما این شخص کیست؟ مشایی است؟ بقایی است؟ جلیلی است؟صالحی است؟ نیکزاد است؟ یا...
ادامه بحث شاید پاسخ این سوال را روشن تر کند.
امید رقبا به چیست؟
رقبای احمدی نژاد و یارانش را می توان به دو گروه اصلاح طلبان و اصولگرایان منتقد تقسیم کرد که هردوی این گروهها برای دولت دهم آنچنان جدی و مهمند که برای تک تک شان برنامه چیده شده.
در اردگاه اصلاح طلبان تنها گزینه ای که می تواند رقیبی دندان گیر برای تیم احمدی نژاد باشد سید محمد خاتمی است. خاتمی برای ورود به صحنه با دو مشکل عمده مواجه است. نخست هواداران سابقش که ناچار است برای جلب نظرشان به موسوی و کروبی و تفکراتشان احترام بگذارد؛ دوم حاکمیت نظام که برای حفظ موقعیتش در آن باید از جریان سبز و فتنه و هوادارانشان برائت جوید. این دو راهی، بازی دوسر باخت را برای رئیس جمهور هفتم وهشتم ایران است. یا احترام به سبزها و رد صلاحیت؛ یا تبرئه خود از آنها و ریزش آراء. عقلانی ترین تصمیم خاتمی در این شرایط چیست؟ جز انصراف؟
بعد از خاتمی می توان چهره هایی چون نجفی و جهانگیری و عارف را پشت سرهم ردیف کرد که حضورشان در صحنه به دلیل فقدان کاریزمای لازم، تنها حسنی که می تواند داشته باشد اعلام موجودیت است و لاغیر.
اما سوی دیگر را باید لشگری از کاندیداهای بالقوه مدعی دانست. چهره هایی چون علی اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف،علی لاریجانی،سعید جلیلی،منوچهر متکی،مصطفی پورمحمدی،محسن رضایی،غلامعلی حداد عادل و دیگران. حتی اگر فرض را بر تک قطبی بودن انتخابات بگیریم بازهم حضور این تعداد کاندیدا باهم آفت جریان اصولگرایی محسوب می شود. روندی که در ظهور متناوب کاندیداهای مطرح ریاست جمهوری در اردوگاه اصولگرایان و برگزاری جلسات محفلی شروع، به برگزاری جلساتی موسوم به همگرایی و همدلی و امثالهم صرف و به کشمکش نهایی و تفرق آراء ختم می شود.
انتخابات پیش رو اگر نتواند توافق رویایی و آرمانی را برای اصولگرایان به همراه داشته باشد، اصولگرایان سنتی و تحول خواه و منتقد دولت را از هم اکنون باید بازنده انتخابات دانست. بویژه آنکه مهمترین چهره این جریان 15 سال است از سطح اول سیاسی کشور به دور است و محبوب ترین چهره اش هنوز مقبولیتش در جغرافیای خارج از پایتخت را محک نزده.
این جریان بالحاظ دو فاکتور بسیار مهم می توانند به موفقیت در انتخابات آتی امیدوار باشند. نخست کنار کشیدن کلیه کاندیداها به جز یک نفر،در صورت بروز تفاهم؛ و دوم  طرح گفتمانی جدید و چهره و معرفی شخصیتی جدید، سرحال و انرژیک با قابلیت تهییج عمومی و اعتماد به نفس لازم برای مدیریت فضای رقابتی آینده.
نباید فراموش کرد که احمدی نژاد سطح مطالبات مردم را علی الخصوص در بخش اقتصادی بسیار بالا برده گزینه مورد نظر اصولگراها باید قدرت و تدبیر لازم برای پاسخگویی به این مطالبات انباشته را داشته باشد.
شرایط غیرمنتظره
شاید به ظاهر کم اهمیت باشد اما همواره سرنوشت انتخابات را این شرایط رقم زده است. ظهور یک کاندیدای منفرد و یا قطب چهارم و پنجم رقابت، اقبال ناگهانی و غیرمنتظره مردم به یکی از کاندیداهای سنتی سابق، حذف هردو جریان دولتی و اصلاح طلب از سوی دستگاههای نظارتی و تک قطبی شدن رقابت و ... می تواند یکی از پدیده های غیرمنتظره ای باشد که در کمین صندوق های رای خرداد آتی است.
 حضور حماسی و رای شگفت انگیز به یک چهره نظامی و یا سابقا نظامی در صورت بروز شرایط غیرمتعارف سیاسی بین المللی هم می تواند از جمله آن شرایط باشد.
آینده روابط ایران و آمریکا، روابط ایران و اروپا، تحولات سوریه، عراق و ترکیه، روابط ایران با دنیای عرب و ... می تواند این شرایط ویژه را تقویت کند.
حتی خود شخص احمدی نژاد هم در صورت محوریت این تحولات می تواند بازیگر اول این شرایط غیرمنتظره باشد. شرایطی که در صورت ورود به فاز نظامی قادر است برگ برنده ای چون قاسم سلیمانی را رو کند.
تکمله
مفروضاتی که بیان شد تحلیل های شخصی نگارنده بود بر مبنای داده های موجود از فضای سیاسی کشور و هراتفاقی منهای این تحلیل ها محتمل است و قابل پیش بینی. اما آنچه به واقع سبب اصلی گردآوری و تجمیع این داده ها بود انتشار چندین خبر محفلی بود که طی یکی دو هفته گذشته بسیاری از تحلیل ها را تحت تاثیر خود قرار داد.
برخی سایتها از تشکیل جلسه ای بسیار محرمانه از سوی جریان بسیار نزدیک به احمدی نژاد خبر دادند که خروجی آن توافق برای به صحنه آوردن یک سیدروحانی محبوب و مقبول نخبگان و مردم بود.توجیه این محفل هم این بود که حضور این روحانی در رقابت می تواند علاوه بر هم افزایی آراء جریان دولت، به تطهیر چهره هایی نظیر مشایی که شائبه ضدیت با روحانیت نیز دارند کمک رساند. بر پایه تصمیمات تایید یا رد نشده این محفل، قرار بوده مشایی بعد از مدتی حضور غیررسمی در صحنه انتخابات به نفع این سید روحانی کنار رفته و آس واقعی تیم احمدی نژاد به یکباره رو شود.
به دنبال نشت اولین اخبار از تشکیل این جلسه، امیر محبیان با انتشار تحلیل شتابزده ای، آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی را گزینه مورد نظر این محفل دانست.
تحلیل گر کارکشته روزنامه رسالت دلیلش را وجهه مردمی و مناسب رئیس سابق قوه قضائیه، نزدیکی به رهبری و مراجع عظام و نیز عدم موضع گیری منفی علیه دولت احمدی نژاد دانسته بود. امری که بلافاصله واکنش شخص شاهرودی را نیز برانگیخت و دفتر ایشان از اساس تصمیم برای ورود به انتخابات را تکذیب کرد.
این سید روحانی که از آن به عنوان بمب انتخاباتی آتی ریاست جمهوری نام برده می شود کیست؟ کسی جز سید احمد موسوی رئیس سازمان حج و زیارت کشور؟

 
 
 
 
 

 

کد: 1512013
گروه: سیاسی, انتخابات, مقالات, اخبار مهم, خبر ویژه 4
TAGS : مشایی, قالیباف, انتخابات ریاست جمهوری یازدهم, احمدی نژاد, لاریجانی

مطالب مرتبط :
مقام معظم رهبری: به یکی از آقایان توصیه کردیم به صلاح نیست در فلان قضیه شرکت کنید متن کامل سخنان حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در ابتدای درس خارج فقه :بیانات در ابتدای درس خارج فقهبسم‌الله‌الرحمن‌الرحیمالحمدلله رب العالمین...
شورای گفتمان انقلاب اسلامی آذربایجان غربی صاحب دبیر شد اعضای شورای گفتمان انقلاب اسلامی یا هواداران و وفاداران به رئیس جمهور سابق برای تعیین دبیر و دبیران کمیته های تخصصی تشکیل جلسه دادند.به گزارش آینانیوز...
پیش به سوی انتخابات 96 آینانیوز- عرب خدایی؛ برخی از دوستان صاحب نظر اخیرا بیاناتی در خصوص انتخابات سال 96 داشته اند که بیشتر به شبیه سازی خواسته های جناحی خودشان ناظر است تا...
چرا احمدی نژاد راهی جز ورود به تحولات سال 96 ندارد؟ آینانیوز- حامد خلیلی؛ خرداد 84 را می توان پرحادثه ترین خردادماه انقلاب اسلامی نامید. خردادی که نام احمدی نژاد را یدک می کشد. اصلی ترین دوقطبی تاریخ سی...
احتمال سفرهای انتخاباتی رئیس جمهور سابق تقریبا برای همه مبرهن است که دولت سابق برای فتح بخشی از کرسی های مجلس دهم خیز عظیمی برداشته و این امر در تحرکات مدیران سابق این دولت مشهود است.در آذرب...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: بامداد
   تاریخ ارسال:2012/12/30
فقط مشايي

# ارسال کننده: غضنفري
   تاریخ ارسال:2012/12/30
تحليل آبكي و بي سر و ته بود جناب عطايي؛ چند تا خبر رو پشت سر هم ميذاري اسم اون رو ميذاري تحليل! بايد بيشتر تلاش كنيد بيشتر مطالعه كنيد تا بتوانيد تحليل ارايه دهيد؛ ميتونم بپرسم تحصيلات شما چيه؟

# ارسال کننده: javad
   تاریخ ارسال:2012/12/30
salam aga hamed valy be nazare men in tahlily ke shoma neveshtin in dore ba dore haye gably kheily farg dareh be khatere inke mardom dige on mardome 4 sale pish nistan bazyhashon hanoz azadaran va bazyhashon cheshm be rah valy khoda komak kone be gote hazrate emam rahmatolah hamon matny ke to tablo to jeloye vorodye sazmane tablygat zadeh bodand nemidonam hala berdashtan ya monde valy siyasyoni ke men didam be nazare men in bar hame bidarand hamino mitonam begam .
ba arezoye movafagiyat
javad

# ارسال کننده: تحریریه
   تاریخ ارسال:2013/01/01
دوست عزیز خانم/آقای غضنفری
سلام
ممنونم از اینکه نگاهمان می کنید و ممنون تر از اینکه یادآوری می کنید بعضی چیزها را. بنده سواد خواندن و نوشتن دارم و ممنون می شوم که بیشتر راهنمایی مان بفرمایید که سخت محتاجیم.
باتشکر

# ارسال کننده: رضا
   تاریخ ارسال:2013/01/01
آقایانی که مشایی را تعریف می کنید!!!
این همان مشایی است که رهبرمعظم انقلاب او را برای سمت معاونت رییس جمهور قبول نداشتند و حالا شما می خواهید او رییس جمهور شود؟؟؟

سرمان را در برف کرده ایم که چه؟؟؟

این عمار؟؟؟!!!

خلایق هر چه لایق!

# ارسال کننده: استاد
   تاریخ ارسال:2013/01/01
سلام حامدخان پر شر و شور!!! تحليل ملموس و قابل دركي بود در پاسخ به يكي از دوستان كه گفته اين كنار هم قراردادن خبرهاست نه تحليل بايد بگم همشهري عزيز حق با توئه اما مهم انتخاب درست خبرها و چينش صحيح آن و نگارش مقدمه و نتيجه گيري از اون هست كه يه تحليل خوب رو ميسازه و الزاما خبرنگار نبايد حتما خودش دنبال تهيه اخبار تحليلش برود و اين جواب حامد كه گفته سوادش تو حد خوندن و نوشتنه نهايت تواضعش رو ميرسونه.
برادر اگه مردي اين نظر رو به نمايش عمومي بذار تا جوابمو از اين غضنفري بگيرم وگرنه بايد حالتو بگيرم!!!!!

# ارسال کننده: تحریریه
   تاریخ ارسال:2013/01/02
به اطلاع کلیه کاربران محترم می رساند
آقای حامد خلیلی ضمن تماس با خبرنگار آینانیوز در واکنش به کامنت های منسوب به خود در ذیل این مطلب اظهار داشتند که نویسنده این کامنت ها نبوده و مطالب مربوطه را کاملا تکذیب می نمایند.
با احترام به نظر ایشان نظرات درج شده مربوطه حذف گردید.
با احترام- مدیر سایت

# ارسال کننده: ali
   تاریخ ارسال:2013/01/04
خاتمی بیاد تنور اتخابات خیلی گرم میشه . اصلاح طلبان جون تازه میگیرند . وشاید دور تازه اصلاحات شروع یشه. رای ما در صورت کاندیتاوری خاتمی .فقط خاتمی.
سید مظلوم ما خاتمی

# ارسال کننده: فرناز از اونتاریو کانادا
   تاریخ ارسال:2013/01/04
رای اصلاح طلبان و روشنفکران مشایی است . من اصلاح طلب هستم اما وقتی پیام وی در مورد حافظ را خواندم دگرگون شدم و عاشقش شدم .
پیشنهاد می کنم که شما هم ای پیام مشایی را از اینترنت سرچ کنید و بخوانید اگر عاشقش نشدید اسمم را عوض .ی کنم.
در ثانی مشایی در خارج از کشور بسیار کار کرده است حتی کسانی که در کانادا و امریکا به سیاست کاری ندارند عاشقش شده اند .
چه محبوبیتی داره این مرد .

فرناز از اونتاریو کانادا

# ارسال کننده: sajad
   تاریخ ارسال:2013/01/07
با سلام
اگه کسی می دونه که ستاد مهندس مشایی جایی فعال هست آدرس بده که من هم برم سر بزنم.
زنده باد مهندس مشایی

# ارسال کننده: رضا
   تاریخ ارسال:2013/01/08
"بسمه تعالی

جناب آقاي دكتر احمدي نژاد-رياست محترم جمهوري اسلامي ايران

با سلام و تحيت، انتصاب جناب آقاي اسفنديار رحيم مشايي به معاونت رييس جمهور بر خلاف مصلحت جنابعالي و دولت و موجب اختلاف و سرخوردگي ميان علاقمندان به شماست.

لازم است انتصاب مزبور ملغي و كان لم يكن اعلام گردد.

سيد علي خامنه‌اي
۸۸/۴/۲۷ "

# ارسال کننده: پورعماد
   تاریخ ارسال:2013/01/08
چنین تحلیل هایی راجع به انتخابات ، هیچ جایگاه و وزنی در کشور ما نداشته و کماکان نداره ؛
نظام انتخاباتی مان،متاثر از محیط اجتماعی و ساختار سیاسی مان ، دقیقه نودی ست؛
مگر نبود دوره های قبلی ، که در هرکدام ، یا تا شمارش آرا هیچ چیز معلوم نبوده و یا قبل از رای گیری و با احتمال بالایی حتی از چند ماه پیش ، می شد نتیجه را تصور کرد ؛

# ارسال کننده: تحریریه
   تاریخ ارسال:2013/01/09
جناب پورعماد سلام
خب دوست عزیز همین نظر شما هم یکی از گمانه های مطرح در تحلیل بالا بود دیگر. شاید متوجه اش نشده اید. مجددا به احتمال بروز شرایط غیرمنتظره مراجعه بفرمایید.
درضمن ممنون از نقطه نظرتان
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com