1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 3198 تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)

تجدید خاطره با حماسه ساز دوم بهمن+ تصاویرتجدید خاطره با حماسه ساز دوم بهمن+ تصاویر

دیدار خودجوش علما و روحانیون اورمیه در منزل حجت الاسلام حسنی

مسجد اعظم کانون مبارزات انقلابی مردم اورمیه در ماههای منتهی به پیروزی انقلاب در سال 57 بود. جایی که حجت الاسلام حسنی به ایراد سخنرانی های آتشین بر ضد رژیم ستمشاهی می پرداخت.
همین مساله باعث خشم مزدوران رژیم پهلوی شد تا در صدد از بین بردن این پایگاه دینی مردمی نهضت بیفتند. در روز دوم بهمن ماه یگانهایی از لشگر 64 ارتش شاهنشاهی از پادگان قوشچی اورمیه به سمت اورمیه وارد شده و با استقرار یگان زرهی و توپخانه در خیابان امام فعلی اقدام به شلیک به گنبد مسجد اعظم و درگیری مسلحانه با مجاهدان تحت امر حجت الاسلام حسنی می نمایند. این رویداد تاریخی که منجر به شهادت و مجروحیت تعدادی از انقلابیون نیز می شود زمینه آغاز قیام مسلحانه مردمی علیه رژیم طاغوت می گردد که در تاریخ به عنوان مبدائی حساس و سرنوشت ساز ثبت گردیده است.
طی چندسال اخیر حرکتهایی از سوی استانداری آذربایجان غربی و جمعی از مقامات و مسئولین جهت بزرگداشت این روز بزرگ انجام شده بود که در راس آن حرکتی بود که استاندار سابق با هدف ثبت این رویداد تاریخی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی انجام داد که البته نتیجه ای عاید نشد.
سال گذشته هیچ برنامه ای برای این روز در اورمیه تدارک دیده نشد و امسال نیز به نظر می رسد بر همین منوال باشد.
اما جمعی از روحانیون و همرزمان سابق حجت الاسلام حسنی شامگاه روز گذشته در آستانه این روز بزرگ در منزل این روحانی مجاهد به حضورش رسیده و با بیان خاطراتی از سالهای حماسه و دفاع به صورت خودجوش حماسه دوم بهمن را زنده کردند.
سخنران ابتدایی این محفل صمیمی حجت الاسلام محمدرضا بابازاده بود که با ذکر مقدمه ای از حادثه دوم بهمن 57 از نقش بارز حجت الاسلام حسنی در شکل گیری این حماسه یاد کرد و اظهارداشت که در آن زمان تیمسار خسروداد و سپهبد بدره ای حاکمان نظامی وقت برای نشان دادن عمق کینه و عصبانیت خود در روز واقعه به محل تجمع مردم انقلابی اورمیه می آیند و با هدف قتل سرکوب خونین به رویشان آتش می گشایند.
بابازاده با ابراز گلایه از اینکه امروز اهمیت چندانی به این رویدادهای پرافتخار تاریخ معاصر نمی شود خواستار آن شد تا این برگ زرین تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی برای نسل جوان امروز بازگو شود تا جوانان از مجاهدتها و خون هایی که به پای انقلاب ریخته شد تا زمینه پیروزی آن را فراهم آورد آگاهی یابند.
علما و روحانیون حاضر که برخی از حاضران و شاهدان واقعه دوم بهمن 57 بودند هریک به بیان خاطراتی از این رویداد حماسی پرداختند.
حجت الاسلام خراسانی کیا یکی از حاضران در جلسه با ذکر گوشه ای از رشادتها و جانبازیهای حجت الاسلام حسنی خاطرنشان کرد که اگر ایشان در آن مقطع حساس مسلح نمی شد و اقدام به مسلح کردن مردم انقلابی برنمی آمد نوامیس مردم چه در بحبوحه انقلاب و چه در جریان فتنه های بعد از انقلاب به خطر می افتاد.
حجت الاسلام یحیی زاده، حجت الاسلام سید اسماعیل قریشی و حجت الاسلام والمسلمین کفیلویی نیز از مهمانان حاضر در جلسه گوشه هایی از خاطرات و نقطه نظرات خود را ارائه دادند.
مدرس حوزه و دانشگاه، محمد کفیلویی تسریع در روند پیروزی انقلاب اسلامی را نقش بارز حجت الاسلام حسنی دانست و به حضور همیشه در صحنه این روحانی مبارز اشاره و تصریح کرد: حرکت آقای حسنی و مردم ارومیه در دوران پیش و پس از انقلاب اسلامی باعث شد تا امنیت در سرتاسر شکل گرفت و امروز امنیت و ثبات آذربایجان غربی مدیون مجاهدت ایشان است.
وی در ادامه صحبتهایش به موضوع ولایت پذیری حجت الاسلام حسنی اشاره نموده و اذعان داشت: موضوع مهمی که باید بدان اشاره داشت نگاه صریح و یقینی به مساله ولایت فقیه است که آقای حسنی توانستند در این قلمرو هم بدنه جامعه را سرپا نگه دارند و هم این اندیشه را در سرتاسر نوار مرزی استان گسترش دهند و انصافا سهم عظیمی از ولایت پذیری مردم منطقه بهد خاطر وجود ایشان است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

کد: 1545708
گروه: سیاسی, اخبار مهم, گزارش تصویری , خبر ویژه 3
TAGS : اورمیه, غلامرضا حسنی, مسجد اعظم, انقلاب اسلامی, حماسه دوم بهمن

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com