1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 1 نمایش: 1983 تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)

پیوست فرهنگی: دیدار با پدران و مادران فراموش شده+تصاویرپیوست فرهنگی: دیدار با پدران و مادران فراموش شده+تصاویر

چه شد که برنامه ساده و کوچک یک تشکل مردم نهاد تیتر یک برنامه های روز پدر شد؟

 

8 سال از سخنرانی مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت وجود پیوست فرهنگی در برنامه های عمرانی، اقتصادی و مالی گذشته و مسئولین ما همچون سایر منویات معظم له در مفهوم این عبارت ساده نیز معلق اند و گرفتار!
 خدا پدرومادر مخترع دستگاه لارج فورمت را رحمت کند که اگر نبود تا امروز چیزی برای عرضه پیدا نمی شد  تا به در و دیوار بکوبند و ادعا شود که حرف رهبری را گرفته اند و این هم سندش!
«پیوست فرهنگی» برای مملکت ما که دلیل بسیاری از عقب ماندگی هایش «فرهنگ» است و توهم «خود بافرهنگ پنداری» ملت اش گوش فلک را کر کرده هنوز یک معمای حل نشده است. که اگر حل می شد امروز در پیچ و خم بحران آب و طلاق عاطفی و ناهنجاری های رفتاری و آسیب های اجتماعی سرآمد کشورهای دیگر نمی شدیم.
پیوست فرهنگی یعنی اینکه برویم از دل تاریخ همین دو سه دهه اخیر ارزش های خانوادگی مان را بیرون بکشیم و به نسل های امروز و فردای مان یاد بدهیم که خانواده و اصل و نسب رکن رکین هویتی انسان هاست. البته اگر برای نسل امروز هویت معنا داشته باشد و اصل و نسب ارزش محسوب شود!
پیوست فرهنگی یعنی همین که یک تشکل غیردولتی مردم نهاد بلند شود به صورت خودجوش خانه سالمندان فردوس را به عنوان جشن روز میلاد حضرت علی(ع) انتخاب کند و برود ساعاتی در کنار پیرمردها و پیرزن های فراموش شده برایشان دهل و دف بزند و شادشان کند.
پیوست فرهنگی این نیست که در میدان اصل شهر اسپری رنگ به دست بگیری با کلیشه پشت ماشین مردم بنویسی یازهرا و یاعلی و یاحسین!
پیوست فرهنگی این نیست که 20 تا مقام دولتی را جمع کنی ببری سالن همایش مثلا از کارگر و معلم و پدر بگویی و از استاندار و مدیرکل و نماینده مجلس تشکر کنی که به این قشر جامعه خدمت می کنند و به فکرشان هستند و به شان لوح تقدیر بدهی ولی این وسط کسی اصلا نشانی از پدر و معلم و کارگر نبیند!
پیوست فرهنگی این است که شب اعضای خانواده ات را جمع کنی بنشینی باهاشان نان باگت ببری و سالاد الویه درست کنی. هدیه های روز مرد را در کاغذ کادو بپیچی و تا موعد جشن لحظه شماری کنی که کی وقت رستگاری می شود!
در یک اقدام قشنگ و کم نظیر که در این شهر لنگه نداشته، بروبچه های موسسه اروم محقق پرور که  بیشتر به یک ان جی اوی خانوادگی و دورهمی شبیه است، بلند شدند رفتند خانه سالمندان فردوس. یک گروه هنری سنتی بسیاری باصفا و دوست داشتنی را هم باخودشان آوردند. به خبرنگارها هم اطلاع دادند که هرکس می خواهد بیاید. خبری هم از ناهار و کادو و کارت هدیه نبود. هرکس توفیق داشت و آمد،  بُرد؛ هرکس هم نیامد، غبطه خورد.
سالهاست اورمیه در حسرت چنین دورهمی های باصفا می سوزد. سالهاست حرکتهای خودجوش به مسئولین فرهنگی مان گوشزد می کنند که پیوست فرهنگی الصاق عکس شهدا به فلان نقطه شهر نیست. پیوست لزوما به منزله منگنه کردن پوستر نیست. پیوست یعنی فرهنگ ما خیلی هم غنی است و روح دارد. حس دارد. درد دارد. فرهنگ ما فراموش کار نیست. پدران و مادرانی را که چشم به دستگیره در اند را می بیند. به سراغشان می رود و چند ساعتی از حال و هوای تنهایی و بی کسی درشان می آورد.
موسسه اروم محقق پرور در آستانه میلاد حضرت امیرمومنان علی(ع) با جمع کردن اعضای خود به خانه سالمندان فردوس اورمیه رفت و برنامه های فرهنگی و هنری متنوعی اجرا کرد.
آنطور که الناز اکبری مدیر این موسسه به خبرنگار آینانیوز گفت از بسیاری از مسئولین شهر و استان برای حضور در این برنامه دعوت شده بود که البته هیچکدام عصر جمعه ای رغبت نکرده بودند به مراسم بیایند.
تصاویر میثم محمدی را از این جشن کوچک و صمیمی ببینید.
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کد: 1548836
گروه: اجتماعی, علمی فرهنگی, گزارش و مصاحبه, اخبار مهم, گزارش تصویری , خبر ویژه 3
TAGS : اورمیه, روزپدر, روزمرد, میلاد حضرت علی, ولادت حضرت علی, خانه سالمندان

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: ziba
   تاریخ ارسال:2015/05/05
دستهایی که دعا میکنند خیلی زیبا بود
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com