1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 2821 تعداد امتیاز: 7   (Article Rating)

هفته فرهنگ و هنر تکاب در فرهنگسرای ابن سینای تهران+تصاویرهفته فرهنگ و هنر تکاب در فرهنگسرای ابن سینای تهران+تصاویر

برگزاری نمایشگاه معرفی ظرفیتهای گردشگری/ برپایی شب شعر تکاب/ اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری/ نمایشگاه آثار خوشنویسی

 

هفته فرهنگ و هنر تکاب صبح با حضور معاون آفرینش فرهنگسرای ابن سینا و معاون شهرداری منطفه دو پایتخت آغاز به کار کرد.
به گزارش آینانیوز به نقل از نظام مشرفی مسئول اطلاع رسانی همایش هفته فرهنگی تکاب، گوهرزاد، معاون شهردار منطقه 2 تهران در آیین افتتاحیه این همایش ضمن تبریک به مناسبت هفته فرهنگ و هنر تکاب گفت خیلی خوشحالیم که فرهنگسرای ابن سینا میزبان شهری هست که این همه هنر دارد و تا این حد گمنام مانده وی ضمن تمجید از فرش تکاب جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهر را در ایران بی نظیر دانست و ابراز ا میدواری کرد که پایتخت میزبان بهتری برای معرفی آنها باشد.
 ناصر شریفی، دبیر این همایش ضمن تبریک و خوش آمدگویی به مهمانان گفت: امیدوارم که این هفته بتوانیم شهرمان تکاب را به مردم پایتخت معرفی کنیم تا گردشگران و سرمایه گذاران جذب این شهر بشوند.
 وی افزود: در پی این هستیم که در این هفته بتوانیم نخبه های تکابی را جمع کنیم و بتوانیم با کمک آنها در این سال انجمن تکابی های مقیم پایتخت را تشکیل داده و برای رفع فقر و محرومیت این شهر تلاش کنیم.
 استاد یثربی و استاد انوری دو چهره ماندگار تکاب در خصوص این شهر و تمدن تخت سلیمان سخنرانی کردند .
استاد یثربی در این همایش گفت خوشحالم که جوانان شهرمان برای شهرشان دلسوزی می کنند و این گنجینه مقدس را معرفی می کنند وی اظهارداشت:  من در کتاب قلندر و قلعه تا حدودی به تخت سلیمان اشاره کرده ام و سعی داشته ام آنجا را معرفی کنم.
استاد انواری نیز در این همیشه از چگونگی به وجود آمدن تکاب و چگونگی ساخت آن توسط سردار افشار سخن راند و گفت:  برای معرفی تاریخ تکاب ابتدا باید تیکان تپه را  درست ۹۹ سال پیش وقتی که اسم تکیان تپه توسط فرهنگستان آن زمان به تکاب تبدیل شد و اولین مدرسه آن زمان به نام محمدیه ساخته شد و شهر جدول گذاری گردید.
 وی در ابتدا گفت که مادر بزرگم تعریف کرده بود که تکاب یک روستا بوده کنار یک رود و چند خانوار بود وی حضور جوانان همراه با مسئولین را برای معرفی بهتر شهر را لازم دانست و گفت باید استعدادهای این شهر به همگان معرفی گردد .
از افتتاحیه این مراسم حدود ۳۰۰نفر بازید کردن و نکته جالب نبود هیچ گونه مسئول تکابی بود و در میان مهمانان حضور چهرهای همچون دکتر فرزانه، دکترحریری و شخصیت های مهم تکابی به چشم می آمد.
 در میان برنامه های این همایش موسیقی آذری و کردی نیز اجرا شد و در بخش جانبی نیز نمایشگاه هنرمندان تکابی توسط استاد انوری و حریری رئس فرهنگسرا افتتاح شد .
 در بخش غرفه نیز نان محلی،عسل ،فرش تکاب و‌غذای محلی و صنایع دستی و همچنین بروشور و‌کلیپ های از جاذبه های تکاب عرضه شده است .
لازم به ذکر است که هفته فرهنگی تکاب همه روزه از ساعت ۱۸تا ۲۲با اجرای برنامه های متنوعی همچون برنامه های سخنرانی و معرفی تکاب در فرهنگسرای ابن سینا برگزار می شود و بخش عرضه مواد غذایی و آثار هنری آن از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۲ دایر است.
شب شعر تکابی ها در پایتخت
در دومین روز از هفته و فرهنگ و هنر که با حضور شاعران انجمن آوای شیز تکاب در پایتخت برگزار شد شاعران تکابی اشعار خود را که بیشتر غزل بود و حاوی مضامین اجتماعی در مورد فرش ،آثار باستانی، و دغدغه های مردم تکاب بود را قرائت کردند. به گزارش آینانیوز، در این شب که با استقبال تهرانی ها و تکابی های مقیم پایتخت روبرو شده بود شاعرانی معروف تکابی همچون علی مرادیان، عباس آقایی،فاطمه رضایی، داوود نعمتی،زوار،مردانی و ...اشعار خود را به آذری، کردی و فارسی قرائت کردند که در این میان اشعار خانم رضایی شاعر آذری زبان و عباس آقایی شاعر کرد زبان بیشتر مورد توجه قرار گرفت .
لازم به ذکر است در حاشیه این مراسم کتاب تکاب رنگین کمان فرهنگ و هنر با حضور مولف و جمعی از مسئولین محلی و کشوری رونمایی شد . کتابی که به بررسی آداب و فولکور مردم تکاب می پردازد .
فرماندار تکاب خبر داد: افزایش 5 برابری آمار گردشگران
در دومین روز ازهفته فرهنگ و هنر با حضور در میان مردم پایتخت درباره پتانسیل سرمایه گذاری و گردشگری تکاب سخنرانی کرد .
مهدی قهرمانی گفت که تکاب دارای پتانسیل و ظرفیت های زیادی برای سرمایه گذاران در بخش گردشگری و صنعت است.
 وی افزود:  قبلا سرمایه گذار برای دریافت مجوز با مشکلات زیاد اداری روبرو می شد که ما امسال با تشکیل یک شورای راهبردی این مشکل را حل کرده ایم و کاری کرده ایم که فرد سرمایه گذار با تشکیل پرونده خود در شورای راهبردی اشتغال سرمایه گذاری بتواند به راحتی مجوز خود را دریافت کند.
قهرمانی در ادامه اظهارداشت:امسال حضور گردشگران خارجی نسبت به سال ۹۲ پنج برابر افزایش داشته است و هنوز پتانسیل زیادی وجود دارد که می توان افراد را به اینجا جذب کرد . چمن متحرک چملی ،تخت سلیمان و حتی آبگرم احمدآباد که چیزی از سرعین اردبیل کم ندارد می تواند با حضور سرمایه گذاران به رونق و شکوفایی برسد.
فرماندار تکاب سرمایه گذاری در این شهر را بهترین فرصت برای سرمایه گذاران دانست برای اعلام حمایت از آنان اعلام آمادگی کرد.
قهرمانی در خصوص فرش افشارتکاب نیز گفت: امیدوارم با لغو تحریم ها این صنعت بومی  رونق بیشتری بگیرد و صادرات آن افزایش یابد.
 فرماندار در پایان درباره فعالیت سه معدن طلا و کارخانه طلاو همچنین فعالیت ۹۸ معدن سنگ آهن ، روی،مس و سنگ های تزئینی توضیحاتی ارائه داد.
تکاب پایتخت خوشنویسی ایران است
در دومین روز هفته فرهنگ و هنر استاد برجسته خوشنویسی کشور مهمان تکابی ها بود.
به گزارش آینانیوز،  استاد حیدری که بیش از این به عنوان اولین شهروند افتخاری تکاب شناخته می شود درباره هنر خوشنویسی تکابی ها سخنرانی کرد وی گفت :اگر بگوییم تکاب پایتخت خوشنویسی ایران است حرف گزافی نگفته ایم.
وی ادامه داد: با وجود جمعیت کم این شهر حضور این همه خوشنویس و خطاط برجسته بی نظیر است.
این استاد ارشد شکسته نویسی اظهارداشت: اساتیدی که آثارشان از لحاظ هنری بی نظیر و بی همتاست است و به نظر من از لحاظ کمیت و کیفیت، این شهر سرآمد و در کل پایتخت خوشنویسی ایران است .
حیدری گفت: مرحوم اباصلت صادقی یک استثنا در دنیای خط بود و من مطمئن هستم که در تکاب اباصلت های زیادی وجود دارد که درآینده حرف های زیادی برای گفتن دارند.به حق مرحوم اباصلت فرزند راستین ملت و جامعه بود که در دنیای خوشنویسی درخشید.
لازم به ذکر است آثار هنرمندان تکابی که در سه حوزه نقاشی خطاطی و عکاسی در گالری فرهنگسرای ابن سینما به نمایش گذاشته شده است  تادوستداران به هنر بتوانند همه روزه تا ۱۲ شهریوراز ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ شب بازید کنند .
در این نمایشگاه آثاری از مرحوم اباصلت صادقی، استاد یاری،فریدی،براتی،رسولی،افلاکی، احمدی ،افشارنژاد،مرادی عسگری و...به نمایش درآمده است.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

کد: 1551997
گروه: اجتماعی, علمی فرهنگی, گزارش و مصاحبه, اخبار مهم, گزارش تصویری
TAGS : آذربایجان غربی, تهران, هفته فرهنگی تکاب, فرهنگسرای ابن سینا

مطالب مرتبط :
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...
برگزاری اولین یادواره شهدای غواص توسط دانشگاه فنی قاضی طباطبایی اورمیه شهدای غواص از وقتی سر زبانها افتاد که کمیته تفحص شهدای ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته استخوانهای تعدادی از شهدای غواص مفقود شده در جریان عملیات کربلای...
به ذیحسابان بخشنامه خواهم کرد که سندهای مالی اجناس تولیدی خارج از استان را پرداخت نکنند استاندار آذربایجان غربی گفت: به دنبال ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات تولیدی داخلی استان هستیم.به گزارش آینانیوز، قربانعلی سعادت که در مراسم رونمایی...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com