1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 1 نمایش: 3662 تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)

اقتصاد مقاومتی سالهاست در فولاد اورمیه اعمال می شوداقتصاد مقاومتی سالهاست در فولاد اورمیه اعمال می شود

گزارشی از بازدید خبرنگاران از بزرگترین واحد تولیدی آذربایجان غربی+ تصاویر

آینانیوز- حامد عطائی(گزارش و عکس)؛ تولید لوله های فولادی با قطر 2845 میلیمتر از سوی یک تولید کننده اورمیه ای گروهی از خبرنگاران رسانه های گروهی را برآن داشت تا طی بازدیدی از بزرگترین مجموعه تولیدی بخش خصوصی در آذربایجان غربی از نزدیک در جریان چندو چون این موفقیت و آنچه در این روزهای سخت اقتصادی کشور بر حال و روز واحدهای تولیدی بویژه از نوع خصوصی اش می رود، قرار بگیرند.
گروه خبرنگاران حاضر در تور صنعتی ابتدائا به محل بزرگترین واحد تولیدی این گروه صنعتی رفتند. فولاد اورمیه در جاده مهاباد و مجاور شرکت پتروشیمی رفتند. محوطه ای 160 هکتاری و سوله ها و دستگاهها و ماشین آلات عظیم و غول پیکر که لنگه اش در صنعت آذربایجان غربی پیدا نمی شود. مجموعه ای که معطل وفای به عهد سیستم بانکی اند که از سال 90 تسهیلات لازم برای راه اندازی این واحد دارای 80 درصد پیشرفت فیزیکی را تصویب کرده اند.
مدیران این شرکت می گویند با 150 میلیارد تومان می شود چرخ این واحد عظیم را راه انداخت و در فاصله زمانی بین 9 ماه تا یک سال برای 1000 کارگر زمینه اشتغال ایجاد کرد. واحد فولاد اورمیه که در جاده مهاباد قرار دارد کارش ریخته گری و دوب سنگ آهن یا آهن قراضه است. درواقع این واحد مواد اولیه شرکت های اقماری زیرمجموعه فولاد اورمیه را تامین می کند. کارخانه ای که چرخه کامل سنگ آهن تا فرآورده را در همین استان آذربایجان غربی و همین اورمیه به دست نیروی کار همین استان تحقق خواهد بخشید.
خبرنگاران در ادامه از شرکت های چی چست، لوله پروفیل و نورد و لوله خاورمیانه نیز بازدید کردند. نشست خبری مدیرعامل گروه صنعتی فولاد اورمیه بعد از بازدید از روند تولید سخت و شگفت انگیز لوله های فولادی 2845 میلیمتری انتقال آب در مجتمع نورد خاورمیانه برگزار شد.
لوله سازان فولادی در مجتمع خاورمیانه پنجه در پنجه آهن و فولاد و با وجود مشقات فراوان کاری و اقتصادی چراغ این واحد را به صورت دو شیفت در شبانه روز روشن نگاه داشته اند. در شرایطی که طبق آمار دولتمردان تنها 35 درصد واحدهای تولیدی آذربایجان غربی آنهم با 30 درصد ظرفیت شان فعالند تنها اراده های فولادی می تواند کارگران جویای کار را زیر چتر سوله های مرتفع این شرکت جمع کند و با بی مهری ها و دشواری هایی که طی 10 سال اخیر بر فولاد اورمیه رفته همچنان به آینده وتوسعه و رونق و شکوفایی اقتصادی منطقه امیدوار نگاه دارد.
اقتصاد مقاومتی و نگاه به درون دو ویژگی مورد تاکید مقام معظم رهبری با هشدارهایی که در خصوص توجه به تولیدات داخلی داده اند توجه مسئولین بومی در وهله اول و استانهای همجوار را برای کاستن از هزینه های تولید و تسهیل فضای کسب و کار بیش از پیش ضرورت می بخشد.
علیرضا قدسی مدیرعامل گروه صنعتی فولاد اورمیه از قدمت 18 ساله مجموعه تحت امرش می گوید. وی هم اکنون کارفرمای 500 کارگر است. 500 نفری که همین سه سال قبل و در آخرین سال عمر دولت سابق 120 نفر بودند. قدسی می گوید گروه فولاد اورمیه را با 1500 کارگر کلید زده طی سالهای سخت دولت های نهم ودهم مجبور به تعدیل نیرو شده است.
وی بدون اینکه انتقاد تندی از بی مهری هایی که در حق اش شده بگوید خوشبینانه از لغو آنچه آن را «تحریم های استانی» عنوان می کند می گوید و رساندن آمار شاغلین در واحدهای تولیدی اش به 6 و حتی 7 هزار نفر.
به گفته قدسی در صورت آغاز تولیدات شرکت بزرگ فولاد اورمیه محصولات آن تماما به خارج از کشور صادر می شود چون مواد اولیه با کیفیتی خواهند بود که مشتری های دست به نقدی دارند.
مدیرعامل گروه فولاد اورمیه می گوید این مجموعه قادر است تا 4 میلیون تن محصول در سال تولید کند و تولید 1500 میلیون تنی فولاد اورمیه در صورت راه اندازی می تواند این گروه صنعتی و بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی را از مواد اولیه ای که از 18 هزار و 20 هزار کیلومتر دورتر می آیند بی نیاز می کند.
او می گوید روزهای بعد از جنگ داخلی در کشور همسایه، عراق بازار بزرگ مصرفی مصالح ساختمانی بویژه فولاد ایجاد خواهد کرد و ضروری است از این فرصت بوجود آمده نهایت استفاده را ببریم.
تولیدات گروه صنعتی فولاد اورمیه هم اکنون به کشورهای ترکمنستان، عراق، ارمنستان و افغانستان صادر می شود و قدسی می گوید این تولیدات انبار نمی شوند و به دلیل کیفیت بالایی که دارند مشتری ها آنها را پیش خرید می کنند.
لازم به ذکر است هم اکنون برخی مواد اولیه مورد نیاز این شرکت از کشورهای روسیه، چین و قزاقستان وارد می شوند.
در نشست خبری مدیران گروه صنعتی فولاد اورمیه علاوه بر قدسی و محراب آقاپور مدیر روابط عمومی اش آقایان حسنی مدیرعامل فولاد اورمیه و نصیری مدیرعامل نورد خاورمیانه هم حضور داشتند.
مهندس حسنی طی سخنان کوتاهی گفت: از سالها قبل در حوزه تولید و اشتغال وارد بحث اقتصاد مقاومتی شده ایم.
نصیری نیز با اشاره به اینکه هم اکنون تنها 65 هزار نفر در بخش صنعت استان آذربایجان غربی فعالند گفت اقتصاد مقاومتی را باید اول در استان خودمان عمل کنیم. یعنی تولیداتی را که داریم را اول در استان خودمان بتوانیم عرضه کنیم. او گفت که گروه فولاد اورمیه در حال حاضر 20 میلیارد تومان طلب از دستگاههای دولتی دارد.
مهندس علیرضا قدسی نیز به عنوان پایان بخش صحبتهایش در این جلسه خاطرنشان کرد: در دوره هشت ساله دولتهای پیشین مجموعه فولاد اورمیه تا مرحله نابودی کامل پیش رفت اما خوشبختانه سرپا ماندیم و توانستیم تا 500 نفر کارگر جذب کنیم و به تدریج تا 2 هزار نفر توسعه خواهیم داد.
او با اشاره به اینکه مسئولین استانی بایستی بیش از پیش از تولیدکنندگان بخش خصوصی حمایت کنند تاکید کرد که نباید بگذارند سرمایه های این استان به جاهای دیگری و زمینه آبادی و اشتغالزایی دیگر مناطقی غیر از آذربایجان غربی را فراهم نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کد: 1560168
گروه: گزارش و مصاحبه, صنعت و معدن, اخبار مهم, گزارش تصویری
TAGS : آذربایجان غربی, اقتصاد مقاومتی, فولاد اورمیه, نورد خاورمیانه, علیرضا قدسی

مطالب مرتبط :
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...
برگزاری اولین یادواره شهدای غواص توسط دانشگاه فنی قاضی طباطبایی اورمیه شهدای غواص از وقتی سر زبانها افتاد که کمیته تفحص شهدای ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته استخوانهای تعدادی از شهدای غواص مفقود شده در جریان عملیات کربلای...
به ذیحسابان بخشنامه خواهم کرد که سندهای مالی اجناس تولیدی خارج از استان را پرداخت نکنند استاندار آذربایجان غربی گفت: به دنبال ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات تولیدی داخلی استان هستیم.به گزارش آینانیوز، قربانعلی سعادت که در مراسم رونمایی...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: r.salmani
   تاریخ ارسال:2016/08/06
واقعا احسنت به اینهمه کار و مقاومت در سنگر تولید با وامهای کلان میلیاردی و اشتغال زیر 100 نفر با حقوق 500 در ماه و آوردن خطوط مستهلک دست دوم از روسیه .باید به این مغز ایرانی احسنت گفت و به نماینده محترمی که حامی این مجموعه است انشاالله با این مراکز در کشور اول می شویم . یا حسین
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com