1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 982 تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)

پیروزی شعور اجتماعی و فرهنگ گفتگوپیروزی شعور اجتماعی و فرهنگ گفتگو

نگاهی به مناظره نمایندگان موافق و مخالف طرح مبارزه با قلیان در خانه مطبوعات آذربایجان غربی

برخورد پلیسی آخرین راهکار برای مقابله با آسیبهای اجتماعی است. این مساله اذعان کلیه صاحبنظران و جامعه شناسان است. پدیده قلیان بویژه نوع میوه ای آن که قریب دو دهه است وارد سبد کالایی جوانان و خانواده ها شده، آنچنان در متن و حاشیه اش سروصدا به پا کرده که برخورد پلیسی را علاج ناگزیر خود کرده. در چنین بلبشویی که دستگاه قضا و دولت و پلیس در حال زدودن به ظاهر یک معضل دودزا از حریم زندگی «اجتماعی» شهروندان هستند یک عده هم با فاصله و از دور در حال به ظاهر «فرهنگسازی» مبارزه با قلیانند.عملی صواب که احتمالا میبایست کمی زودتر از برخورد فیزیکی راه می افتاد. کمی به فکر تاریخ و فرهنگ می بود و خیس و تر را باهم نمی سوزاند.
نخستین بار است که یک جریان «فرهنگسازانه» مواجه با چالش جدید اجتماعی می شود. یعنی مغبونین و مغضوبین این طرح پلیسی و قضایی نوک تیز حملاتشان متوجه پویشی است که از دانشگاه فنی قاضی طباطبایی اورمیه راه افتاده. همان محیطی به ظاهر فرهنگی و علمی که در انتخابات اخیر مجلس و دور دوم آن تیتر خبرهای رسانه های محلی شد به خاطر مناظرات آن.
این بار جریان رسانه ای خود پرچمدار مناظره شد اما با سروشکلی اجتماعی تر. یک گفتگوی ساده در یک گروه تلگرامی که ادامه آن به بحث های داغ و حتی شکستن هنجارهای اخلاقی و فردی نیز کشیده شد بهانه طرح پیشنهاد مناظره ای رودررو میان موافین و مخالفین گفتمان پلیسی سازی مواجهه با پدیده های اجتماعی بود. مساله ای که نطفه آن شکل نگرفته با واکنش مدیرکل اجتماعی استانداری روبرو شد و او از «تقلیل» دادن بحثی وسیع چون مبارزه با قلیان ها به فضای رسانه ای هشدار داد و کمی بعدتر مدیر یکی از رسانه های دولتی در واکنش به مطلبی که در رابطه با مظلومیت و مافیا نداشتن قلیان در آینانیوز منتشر شده بود قلیان را برخوردار از «مافیای رسانه ای» دانست بدون اینکه هیچ گردش مالی ای در این حوزه اتفاق بیفتد و یا کمیته ای رسانه ای در حمایت از قلیان و قلیان کشی و دخانیات شکل بگیرد.
به هرروی رسانه در این میان کوتاه نیامد و راهی را که آغاز کرده بود ادامه داد. اصولا رسانه ها در ایران سالهاست زیر بار بسیاری از مسئولیتهای فرهنگی و اجتماعی رفته اند. از محیط زیست و فساد اداری و امنیت تا همین آلت دخانی سنتی. این بار قلیان محور ورود رسانه ها بود. پدیده ای که از صفحات تاریخ معاصر و جنبش های مردمی چون تنباکو و مشروطیت، صنعت گردشگری، تا نظام سلامت و ریه های انسان ها را درگیر خود ساخته است.
مسعود قدرتی قولنجی ورزشکار و مربی ورزشهای رزمی که هم اینک در دانشگاه قاضی طباطبایی تدریس تربیت بدنی می کند و مسئول اجرای پویش فرهنگی «قلیان ها را گلدان کنیم» در استان دریک سو و شهرام صادقی قره آغاج مخترع، تولید کننده، کارآفرین و عضو بنیاد ملی نخبگان سوی دیگر مناظره ای بودند که خانه مطبوعات آذربایجان غربی برای نخستین بار در تاریخ میزبان آن بود و نخستین بار بود که چنین بستر گفتمانی با محوریت یک پدیده اجتماعی داشت شکل می گرفت.
فراخوان این مناظره تماما در شبکه های اجتماعی اتفاق افتاد و تنها و تنها در یک کانال تلگرامی. نتیجه استقبال مردمی و عمومی از آن مطلوب بود. یعنی سالن اجتماعات خانه مطبوعات در موعد مقرر از طرفداران دوسوی مناظره مملو شد.
اتمسفر این جلسه به نفع موافقین برخورد با قلیان بود. طبیعی هم هست؛ هیچ کس نمی تواند مقابل اراده ای که حکومت برای برخورد با یک ماده دخانی به ظاهر زیان آور به خرج داده بایستد. طرفین اما هردو با اذعان به زیان آور بودن استعمال قلیان در مورد شکل مواجهه با این مقوله حرفهایی برای گفتن داشتند.
مناظره دوطرف با حدود یک ساعت تاخیر و متاثر از فضای دستگیری یک پارتی شبانه در یکی از ویلاباغهای اطراف اورمیه و کشف مقادیر معتنابهی قلیان، دو مورد تجمع ناکام صاحبان ورشکسته قلیان سراهای تفرجگاه بند در مقابل استانداری و فرمانداری، زمزمه های زیرزمینی شدن استعمال و عرضه این مواد دخانی و شایعاتی مبنی بر واردات ابزارآلات الکترونیکی دودزا بعنوان جایگزین قلیان های سنتی آغاز شد.
ابتدای این برنامه مینایی، کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی سخنانی در مضرات استعمال دخانیات و قلیان ایراد کرد. او که به جای دکتر انتظار مهدی معاونت بهداشتی دانشگاه در مجلس حضور یافته بود. درواقع صحبتهای این کارشناس بهداشت و فضای تبلیغات محیطی و پخش تراکت هایی که پخش شد کفته ترازو را به نفع یکی از طرفین مناظره سنگین تر کرد.
مینایی هم از نقطه نظر بهداشتی، هم حقوقی و هم قانونی از مضرات قلیان گفت و گفت که طبق اعلام نظر وزارت صنعت،معدن و تجارت صنفی به عنوان قلیان فروشی و قلیان سرا به رسمیت شناخته نشده و این وزارتخانه تنها قهوه خانه را قبول دارد آنهم برای عرضه چای و نه قلیان.
مقارن ساعت 18 روز دوشنبه پانزدهم شهریور مناظره مسعود قدرتی طرفدار جمع آوری قلیان ها و شهرام صادقی مخالف این طرح به مجری گری حامد عطائی روزنامه نگار و مبدع طرح مناظره آغاز شد.
ابتدائا با توافق طرفین، صادقی آغازگر گفتگو بود. او سخنانش را با زیرسوال بردن کلیت کمپین و نه مبارزه با آن آغاز کرد. این فعال اقتصادی با انتقاد از راه اندازی کمپین مبارزه با قلیان ها آن را ضرورت حال حاضر کشورمان ندانست و گفت که در شرایط حساس اقتصادی که با آن مواجهیم بهتر بود کمپین مبارزه با بیکاری راه می افتاد نه کمپینی که به بیکاری در جامعه بیشتر دامن بزند.
مسعود قدرتی هم از فرصت ابتدایی معرفی خود استفاده کرد و از مضرات مصرف قلیان گفت و اینکه میانگین سن شروع قلیان به 10 سال رسیده است.
قدرتی در پاسخ به اشاره صادقی به اشتغال و آسیبی که به جوانان جویای کار در طرح مبارزه با قلیان سراها وارد می شود گفت که شاغلین این صنف با کمترین حقوق و مزایا کار می کنند و از بیمه و مزایای مناسب برخوردار نیستند.
او با اشاره به حکایت قطار و سنگ اندازی به آن، مخالفت های طرح جمع آوری قلیان را طبیعی خواند و به نظرسنجی هایی اشاره کرد که توسط کانالهای تلگرامی منتسب به کمپین انجام گرفته و طبق آمار از رضایت نسبی شهروندان از این طرح خبر داد.
صادقی در بخش اول صحبتهایش از مشکلات اقتصادی کشور بخصوص مشکلات گریبانگیر بخش صنعت سخن گفت و اظهار داشت که به عنوان تولیدکننده بخش خصوصی این مشکلات را با تمام وجود لمس می کند. وی با رد نظریات کارشناس بهداشت محیط و با پذیرش بخشی از زیان هایی که به واسطه استعمال قلیان متوجه مصرف کننده ها می شود برخی اظهارنظرها در این خصوص را غیرکارشناسی و اغراق آمیز عنوان کرد.
این نخبه کشوری با ارائه مستنداتی تعدادی از اختراعات ثبت شده خود در حوزه تصفیه آب و هوا تخصص خود را مطالعه و پژوهش روی سلامتی و تنفس انسان عنوان کرد و نامه ای را به حضار نشان داد که انیستیتو پاستور ایران کیفیت و سلامت دستگاههای تولید شده واحد تولیدی اش در رابطه با تصفیه هوا را تایید کرده است.
مسعود قدرتی نیز در ادامه تاکید کرد که بایستی رهنمودهای مقام معظم رهبری در برخورد با مصرف مواد دخانی را سرلوحه کارهایمان قرار دهیم. وی گفت که مسئول اجرای طرح جمع آوری قلیان ها نیست و تنها به فرهنگ سازی مبارزه با این مواد دخانی می پردازد و باید جامعه را برای پذیرش این طرح مهم آماده کرد.
طرفین مناظره در دو بخش و یک بخش ابتدایی بعنوان معرفی مقدماتی سخنان و دیدگاههای خود را بیان کردند و در ادامه با جدی و مجادله ای شدن لحن صحبتها، عطائی، مجری برنامه بعنوان آنتراکت از دوتن از موافقین و مخالفین طرح جمع آوری قلیان خواست تا به مدت سه دقیقه نظرات خود را بیان و سوالاتشان را از طرف مقابلشان طرح کنند.
در این بخش مسئول رسانه ای کمپین به عنوان موافق و یکی از کافه داران که از زیان دیدگان طرح بود بعنوان مخالف صحبت کردند. امید شکاری ورزشکار رشته های رزمی و دارنده چندین عنوان و مدال جهانی و آسیایی و تورنمنت های بین المللی به مخالفت با طرح جمع آوری قلیان ها پرداخت و گفت که در جامعه ای که برای کسی چون من امکان اشتغال وجود ندارد و با هزینه خودم مکانی را برای درآمدزایی و اشتغال خودم و چند نفر فراهم کرده ام این طرح ظلم به جوانان این شهر است.
قدرتی در پاسخ به شکاری ابراز تاسف کرد و از مسولانی گلایه کرد که بایستی قدر ورزشکاری چون او را می دانستند و نمی گذاشتند از سر بیکاری اقدام به دایر کردن قلیان سرا کند.
شاهین سپهراد، مسئول رسانه ای کمپین قلیان ها را گلدان کنیم نیز با خطاب قرار دادن شهرام صادقی با اشاره به گردش مالی چندین ده میلیاردی هرکدام از قلیان سراهایی که بواسطه طرح مبارزه با قلیان تعطیل شده اند این مساله را نشانه مافیایی بودن مقوله قلیان دانست.
صادقی در پاسخ به منتقدش گفت که گردش مالی ای که در صحبتهایش عنوان کرده منحصر به قلیان نیست و بسیاری از رستورانهایی که همین آقای قدرتی هم ممکن است هرازگاهی به آن مراجعه کنند تنها قلیان عرضه نمی کنند ولی اقتصادشان به شدت متکی به قلیان است.
بخش پایانی صحبتهای طرفین مناظره زمانی آغاز شد که جو جلسه گرم و قدری هیجانی دنبال می شد و دلیل آن لحن سخنرانان تریبون آزاد بود. در ابتدای این بخش مجری برنامه با تاکید مجدد بر اجتماعی بودن و غیرسیاسی بودن این مناظره از طرفین و طرفدارانشان خواست با آرامش و طمانینه بیشتری بحث ها را پی بگیرند.
عطائی همچنین با انتقاد از اظهارات دو تن از مدیران دولتی طی روزهای اخیر در رابطه با این مناظره که یکی گفته بود سطح طرح مبارزه با قلیان را به رسانه ها تقلیل ندهید و دیگری قلیان را برخوردار از مافیای رسانه ای خوانده بود گفت که طرح جنین موضوعی در رسانه ها در واقع ارتقا و تعالی سطح آن از یک مقوله بوروکراتیک اداری به سطح عموم جامعه و تبیین نقاط قوت و ضعف آن است که رسالت اصلی رسانه هاست. این روزنامه نگار تاکید کرد که فعالین رسانه ای نه تنها در این مساله بلکه در عموم موضوعات مبتلابه ای که احساس نیاز به مداخله کنند ورود کرده و نسبت به روشنگری و ایفای مسئولیت اجتماعی شان اقدام خواهند کرد. وی ابراز تاسف کرد از اینکه هردوی این اظهارنظرها از سوی کسانی عنوان شده که صبغه رسانه ای دارند و بالطبع بایستی بیشتر به جایگاه و میزان اثر رسانه بر افکار عمومی آگاه باشند.
بخش سوم و پایانی صحبتهای طرفین با صحبتهای مسعود قدرتی آغاز شد. او در این بخش از مدیرانی انتقاد کرد که زمینه تفریح و سرگرمی جوانان را فراهم نمی کنند و باعث انحراف و کشانده شدنشان به مواد دخانی می شوند. قدرتی از شهرداری هم به خاطر اینکه نتوانسته تاکنون یک شهربازی برای سرگرمی جوانان ایجاد کند انتفاد کرد.
شهرام صادقی نیز تاکید کرد که نمی توان برخوردهای سلیقه را به مثابه قانون دانست. نمی توان از فرهنگ و سنت مردمان ایران زمین قلیان را حذف کرد. نمی توان قلیان را از عکس ستارخان حذف کرد. باید در برخوردهای اجتماعی ما قانون حرف اول و آخر را بزند و برای جاری شدن قانون یرساخت های فرهنگی آن را فراهم و ضمانت اجرایی را ایجاد کرد.
فضای جلسه در اواخر مناظره بازهم به سمت هیجان و اظهارنظرهای احساسی طرفداران طرفین پیش رفت که مجری برنامه ناچار شد از دوتن از حاضرین بخواهد بعنوان موافق ومخالف سخنرانان پشت تریبون آزاد قرار گیرند.
شورش نصیری، هنرمند نقاش سردشتی بعنوان مخالف شهرام صادقی پشت تریبون رفت و چون در صحبتهایش اشاره ای به دلیل مخالفتش با صادقی بیان نکرده و صرفا به حمایت از مسعود قدرتی پرداخت توسط مجری و به درخواست قدرتی صحبتهایش قطع شد و ادامه صحبتها را شاهین سپهراد پی گرفت.
همچنین علی محبوبی، مدیر فرهنگی اجتماعی معاونت فرهنگی شهرداری و صاحبنظر حوزه تشکل های مردم نهاد به عنوان مخالف مسعود قدرتی با اشاره به طرح توزیع سرنگ رایگان بین معتادان پرخطر که باعث کاهش نرخ مبتلایان به ایدز شده بود از طرح مبارزه با قلیان ها از بعد سلامت فردی و اجتماعی دفاع ولی شکل اجرای آن را خالی از اشکال ندانست.
مناظره نمایندگان موافق و مخالف طرح جمع آوری قلیان در حالی که می رفت جو سالن از حالت طبیعی و آرام خارج شود و درخواستهای حاضرین برای بیان نظراتشان در تریبون آزاد افزایش می یافت راس ساعت 19:30 خاتمه یافت.
حامد عطائی مجری این برنامه از کلیه حاضرین، طرفهای مناظره و مدیر و هیات رئیسه خانه مطبوعات به سبب فراهم آوری این بستر تشکر و ابراز امیدواری کرد چنین فضاهایی برای طرح و تاویل موضوعات دیگر فرهنگی و اجتماعی نیز در آینده فراهم شود.
کد: 1560616
گروه: اجتماعی, گزارش و مصاحبه, اخبار مهم, خبر ویژه 2, رسانه
TAGS : اورمیه, مناظره, قلیان

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com