1397/11/04 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 1077 تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)

باید حس مسئولیت مسئولین برای هدایت فرهنگی جامعه تقویت شودباید حس مسئولیت مسئولین برای هدایت فرهنگی جامعه تقویت شود

ضرورت هم افزایی و مشارکت کلیه فعالین فرهنگی در عمل به منویات مقام معظم رهبری

علی وقاری*؛ فرهنگ به تعبیر مقام معظم رهبری اولویت اصلی جامعه اسلامی است. معظم له مقوله فرهنگ را حتی از اقتصاد هم اولی تر می دانند. در بیاناتشان در آغاز سال 93 فرهنگ را بر اقتصاد و حتی سیاست ترجیح دادند و برای تقویت و بارورسازی فرهنگی دینی، ملی، بومی و انقلابی «عزم ملی و مدیریت جهادی» را خواستار شدند.
به فرموده حضرت آیت الله خامنه ای «ایجاد فرهنگ و اندیشه‌ی صحیح در جامعه جهاد است.» و نیز ایشان معتقدند « فرهنگ هر کشور، بستر اصلی حرکت عمومی آن کشور است.».
معظم له ورود به عرصه فرهنگی را مسئولیت هم مردم و هم مسئولان می دانند و در فراز مهمی که در مورد دین و دولت ابراز داشته اند مردم و دولت را جدای هم نمی دانند، بلکه مسئولیت مسئولین در قبال مردم را بسیار حساس تلقی می کنند. ایشان در بیاناتی در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 93 می فرمایند: « نمیشود مسئولین كشور مسئولیّتی احساس نكنند در زمینه‌ی هدایت فرهنگی جامعه»
آن حضرت در سخنان نوروزی سال 93 شان در حرم مطهر رضوی بیان می فرمایند:« فرهنگ یعنی باورهای مردم، ایمان مردم، عادات مردم، آن چیزهایی که مردم در زندگی روزمره با آن سر و کار دائمی دارند و الهام‌بخش مردم در حرکات و اعمال آنها است؛ فرهنگ این است».
سبک زندگی اسلامی ایران همان مقوله ای که حضرت آقا در سال 91 در دیدار با جوانان روی آن تاکید فرمودند در همین سخنان متجلی است یعنی مساله ای که مردم به صورت روزمره با آن سروکار دارند.
و بازهم تاکید ایشان بر تقدم فرهنگ بر اقتصاد و سیاست که آذرماه سال 93 در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان می فرمایند: « همه چیز مترتّب بر فرهنگ است. فرهنگ حاشیه و ذیلِ اقتصاد نیست، حاشیه و ذیلِ سیاست نیست، اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل بر فرهنگند».
رهبر معظم انقلاب حد هدایت فرهنگی جامعه را تا یک فرض شرعی بالا ارزیابی می کنند و می فرمایند: « ما مسئولیّت شرعی داریم، مسئولیّت قانونی داریم در قبال فرهنگ كشور و فرهنگ عمومی كشور».
حال با این تفاسیر و در شرایط دشوار اقتصادی که کشورمان با آن درگیر است و با لحاظ حساسیت هایی که رهبر انقلاب روی فرهنگ حتی با ترجیح بر دیگر مقولات کشور دارند چگونه می توان انتظار داشت «اقتصادی مقاومتی» در کلیه شئون کشور جاری باشد ولی در عرصه فرهنگ نه؟ اقتصاد مقاومتی در عرصه فرهنگ یعنی مهمترین رکن توسعه کشور به این معناست که تولیدات فرهنگی با اتکا به ظرفیت های بومی و داخلی و با حداقل هزینه و مدیریت منابع مالی انجام پذیرد. رسالت سنگین و عظیم مدیریت شهری در عرصه فرهنگ بویژه در عصری که عزم جدی و مدیریت جهادی برای توسعه همه جانبه آن و برآورد کردن نیازهای مادی و معنوی شهروندان برای زیست توام با رفاه و توجه به ریشه های هویتی تاریخی، انقلابی، مذهبی و بومی محلی وجود دارد، بسیار حائز اهمیت و نیازمند توجه جدی است.
امروز دستگاه فرهنگی شهرداری ارومیه به حدی از بلوغ تشکیلاتی و فکری نائل آمده که با تاسی از منویات مقام معظم رهبری، سرلوحه قرار دادن آموزه های دینی و توصیه های علمای اعلام در شهری که عطرآگین به شمیم روحبخش یاد و خاطره جانبازی ها و جانفشانی های جوانان غیور در دفاع از آرمانهای ایران اسلامی است به تغدیه فرهنگی و فراهم آوری اسباب و محصولات فرهنگی مرتبط با ذائقه آحاد جامعه و کلیه مناطق برخوردار، نیمه برخوردار و کم برخوردار همتی انقلابی و جهادی گماشته و گام در مسیر بسترسازی برای تحقق اهداف چشم اندازهای میان مدت و بلندمدت نظام جمهوری اسلامی در عرصه مدیریت شهری گذارده است. چرا که عرصه فرهنگی عرصه سرمایه گذاری های زیرساختی و بلندمدت برای شکوفایی آینده و افق های پیش روست و بایستی در این مسیر با وسواس و ظرافت خاصی قدم نهاد و مراقب انحراف، سستی و کژروی های غیرقابل پیش بینی نیز بود.
جشنواره بزرگ تابستانی ایران ارومیه یکی از سلسله برنامه هایی است که با این هدف و با تکیه بر ظرفیت نیروی انسانی بومی و در جهت تقویت باورهای دینی، آشناسازی نسل جوان و نسل های آینده با ارزشهای گرانقیمت و تکرارناشدنی جامعه در عرصه ایثار، ولایتمداری و فداکاری، آموزش چهره به چهره اخلاق حسنه و الگوهای رفتاری شهروندی برای ایجاد حس مسئولیت در قبال شهر و آشناسازی عموم شهروندان با وظایف و حقوق شهروندی بیش از دو ماه است که در محوطه های باز در حال برگزاری است. پیش از این به صورت سلسله وار بوستان های شهر میزبان شهروندان عزیز در برپایی این مجموعه برنامه ها بودند ولی بنا به دلایلی که مهمترین آن مدیریت فضا و ایجاد امنیت روانی برای شرکت کنندگان بویژه خانواده ها و گروههای آسیب پذیر اجتماعی است تصمیم بر ادامه این ویژه برنامه ها در محوطه پارک ترافیک شهرداری گرفته شد.
به بیانی می توان برگزاری جشنواره های ایران ارومیه را دقیقا جزو برنامه ها و وظایف سازمانی مدیریت شهری با هدف کاستن از انحرافات و ولنگاری در عرصه فرهنگی قلمداد کرد.توجه به نهاد خانواده و مقید کردن حتی کارکنان معاونت فرهنگی اجتماعی و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری به حضور خانوادگی و مشارکت در این برنامه ها از نکات مثبتی است که بر قدرت تاثیرگذاری و پوشش همه جانبه برنامه های تولیدی می افزاید.
به یقین تولیدات فرهنگی تاثیرگذار که در آن ذائقه همه آحاد جامعه با لحاظ هنجارهای دینی، قومی، مذهبی و ملی مورد توجه قرار می گیرد مطابق با دغدغه های مقام معظم رهبری و بمنظور دوری از گرفتار آمدن جوانان و خانواده ها در دام انحراف و معصیت است.
امروز توجه به فرهنگی می تواند از هزینه چند صدبرابری جبران خسارات ناشی از آسیب های اجتماعی که فرداروز درصورت عدم توجه و حس مسئولیت گریبان اعم دستگاههای جامعه را خواهد گرفت جلوگیری نماید.
حضرت آقا از وظایف دستگاههای فرهنگی توجه به ایجاد نشاط، امید و سرزندگی در خانواده ها می دانند. ایشان در بیانات مهم شان در سومین نشست اندیشه های راهبردی در دیماه سال 90 می فرمایند:« جامعه‌ی اسلامی، بدون بهره‌مندی کشور از نهاد خانواده‌ی سالم، سرزنده و بانشاط، اصلاً امکان ندارد پیشرفت کند».
شایسته است امروز که ظرفیتی بدین سان عظیم چون استقبال مردمی از برنامه های بانشاط و پرمحتوای جشنواره های ایران ارومیه در اختیار ماست با مودت، تعامل، همسویی و همراهی کلیه دستگاههای ذیربط زیرساخت ها وپای بست های فرهنگی جامعه مان را آنچنان استوار و غیرقابل نفوذ تقویت کنیم تا فردا روز هزینه های علاج ندانم کاری های امروز بر دوش کشورمان سنگینی نکند.
* مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه
منبع: سایت اطلاع رسانی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری

کد: 1560674
گروه: مقالات, اخبار مهم, فرهنگی
TAGS : اورمیه, سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری, علی وقاری

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com