1397/11/04 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 1866 تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)

حیات و ممات یک شهردارحیات و ممات یک شهردار

انتخابات آینده شورای شهر اورمیه صددرصد فردمحور است

آینانیوز- حامد عطائی؛ هنوز برای شروع بحث انتخابات آن هم از نوع شورای شهری زود است اما چه کسی کتمان می کند فضای امروز سیاسی آذربایجان غربی را که تحت تاثیر شدید فضای این انتخابات بویژه در شهر ارومیه است؟
جریانی در شورای شهر اورمیه حاکم است که دوبار به محمد حضرت پور اعتماد کرد و در انتخابات مجلس دهم این اعتماد با راهیابی یکی از منسوبین وی به مجلس تکمیل هم شد.
تحلیل این بود که «مردم» برای قدردانی از زحمات حضرت پور، شورایی که مورد وثوق او بود را برای بار دوم برگزیده اند و همان تحلیل، آراء سبد رای روح الله، فرزند خوانده شهردارِ ملقب به «آبادگر» را که شعار «عملگرایی» سرلوحه خود قرار داده بود را ناشی از همان اعتماد و قدرشناسی دانست.
بی تردید تحولات سیاسی مرکز آذربایجان غربی روی کاغذ با آنچه در عمل معمولا اتفاق می افتد توفیر دارد. عده ای براین باورند که انتخابات اردیبهشت ماه آینده صحنه رویارویی افراد و جریان ای سیاسی متعددی خواهد بود که در فصل جدیدی از حیات سیاسی این شهر می خواهند به تبع انگیزه ها و سرمشق هایی که جریان متبوع شان دیکته می کند، خود را در معرض آزمون قرار دهند.
این عده آرایش سیاسی چندی را نیز برای این رقابت دشوار شده(به سبب کاهش سهمیه نمایندگان این شهر) ترسیم کرده اند که شامل اصولگرایان سنتی، نواصولگرایان متمایل به رئیس جمهور سابق، اصلاح طلبان سنتی، هواداران دولت، هویت طلبان، نیروهای ارزشی(امضا محفوظ) و احساس تکلیف کنندگان، اطرافیان نمایندگان مجلس و بالاخره جریانی که خلاصه مشی و مرامش می شود محمد حضرت پور، شهردار فعلی اورمیه، هستند.
البته در این میان برخی جریان های سودجو و ابن الوقت هم به حرارت تنور انتخابات در حد وسع خود کمک خواهند رساند؛ اما دایره تحرکات آنان شعاع چندده متری ستاد و چند کانال تلگرامی بیش نخواهد بود که البته موجودیت شان قابل چشم پوشی نیست و از زمان خلقت دمکراسی تا به امروز سرزنده و با روحیه در صحنه بوده اند.
تحقق شورای 11 نفره دور پنجم که امروز بر سر سهمیه صندلی هایش دعواست، بدون شک تابع سلسله شرایطی است که بسته به اقلیم و قومیت و روحیه و حال مردم شاید تلورانس چندانی نسبت به دوره های پیشین نداشته باشد؛ اما با فرض آنچه که امروز از خروجی محافل و پالس های ساطعه از چهره ها و جریان های سیاسی برمی آید به نظر می رسد این ترکیب با ادبیات مقتضای اتمسفر سیاسی کشور و منطقه بخواهد با نگاهی مترقی روی شأن و شرح وظایف و جایگاه مدیریت شهری تمرکز کند.
کارزار انتخابات شورای شهر یک لایه رویین داره و لایه هایی تحتانی. آنچه در سطح نمایان است درواقع درصد اندکی از واقعیاتی است که هربار رخ می دهد.
سطح انتخابات، ثبت نام عده ای، تبلیغات ورای گیری و اعلام نتایج است. اما آنچه بواقع ترسیم کننده شکل و سرنوشت انتخابات است «برنامه»،«کارنامه»، «ریشه» و بالاخره «گفتمان» است.
اینکه یک شخصیت محبوب و کاریزماتیک به صرف این ویژگی، مدعی تسلط بر انتخابات و کسب آراء و اعتماد عمومی باشد باور ساده انگارانه ای است. این مساله حتی درمورد جریانات سیاسی نیز صدق می کند. هرگز سیطره یک جریان سیاسی بر دولت و هواداری صرف از آن و حتی جبهه گیری انتقادی بر آن ضامن توفیق در انتخابات نبوده مگر در این بین «گفتمان»ی متولد شود که ریشه و پیشینه و کارنامه و برنامه را یکجا داشته باشد.
زمان شناسی و سوار شدن بر مرکب مطالبات مردمی و یافتن رگ خواب توده ها هم در تنظیم این گفتمان مطابق شرایط روز بسیار حائز اهمیت است. در این اصل، اسم و رسم هم نکته ظریفی است. تاکید و تمرکز روی افراد و جریان های امتحان پس داده ناموفق و حتی «موفق» همواره کارگشا نیست. گاه تغییر یک اسم و ترکیب یک پسوند یا تولید استراتژی منبعث از ایدئولوژی ثابت یک جریان برگ برنده انتخابات است.
درواقع نسخه های شکست خورده ای چون یاوران غدیر که جوهره هم افزایی همه اصولگراهای اورمیه بوده اند، به دلیل عدم رعایت این ظرایف در عرصه انتخابات حرفی برای گفتن ندارند. گره کار کجاست که لیست های این جریان ریشه دار و وزین خریداری برای خود نمی یابند اما هیاتی تحت عنوان «آبادگران» به یکباره صندلی های شورای شهر را درو می کند؟ چگونه است که این جریان جوان شاخ و برگ می یابد و با پرچم عملگرایی در انتخابات اخیر نماینده به مجلس می فرستد؟
برگردیم به جریان های سیاسی؛ اصلاح طلبان، دولتیان، اصولگرایان، نواصولگرایان، هویت طلبان و در رده های بعدی، سمپات های نمایندگان و چهره های سیاسی مگر انگیزه و برنامه ای جز سبک سنگین کردن سیستم مدیریت شهری می توانند داشته باشند؟
در عصر انفجار اطلاعات با شعارهای خارج از چارچوب وظایف مدیریت شهری نه سر مردم گرم می شود، نه دلشان! چاره چیست؟
این افراد بناچار ملزم به انتخاب یکی از دوراه «پذیرش» یا «عدم پذیرش» مدیریت محمد حضرت پور اند. ساده آن که: انتخابات اردیبهشت آتی صحنه رویارویی موافقان و مخالفان گفتمانی است که حول شخصیت محمد حضرت پور شکل گرفته است.
این قلم به دنبال آن نیست که در قامت روابط عمومی شهرداری به بیان عملکرد مدیریت شهری و شورای شهر چهارم بپردازد، اما هرچه هست و نیست در انتخابات آتی به ساحت تحلیل و تاویل رقبای انتخاباتی خواهد رفت.
شرط ورود به عرصه رقابت، برگزیدن یکی از این دو مسیر است و غیرآن همه هیچ است. کاندیدای آتی شورای شهر اورمیه باید تکلیف خود را در پذیرش و عدم پذیرش مشی حضرت پور روشن کند. خاکستری هایی که در این بین سردرگم از انتخاب اند هم در صورت عدم درک شرایط در گرداب دوقطبی ایجاد شده هضم خواهند شد.
حضرت پور مفهومی است دارای عقبه، پیشینه، کارنامه و چشم انداز. اینها مختصات یک گفتمان سیاسی اند که کارکرد حزبی برای این حزب «یک نفره» ایجاد کرده اند. نمره دادن به کارنامه و برنامه های این گفتمان باشد برای بعد؛ اما آنان که رودرروی این مفهوم خواهند ایستاد باید استراتژی و ظرفیت گفتمان سازی را در خود ایجاد کنند. فرق نمی کند چه «اسم»ی داشته باشند؛ چه رئیس جمهوری را طرفداری کنند، چند نماینده در مجلس داشته باشند، یا ترکیب جمعیتی شان از چه قرار باشد.

کد: 1561316
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم, خبر ویژه 2
TAGS : انتخابات, محمدحضرتپور, شهرداراورمیه, شورای شهر

مطالب مرتبط :
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
برگ برنده اصولگرایی در دوران انزوا «ریشه» یکی از مولفه های تاثیرگذار در تعریف و تبیین مفهوم «هویت» است. اگر جنبه های نژادپرستانه «هویت گرایی» را فاکتور بگیریم، ریشه داری هویتی از عواملی...
اعتراض مجدد رئیس شورای اسلامی شهرستان خوی به احداث فرودگاه جلفا جناب آقای مهندس ترکان، احداث فرودگاه منطقه آزاد جلفا نه با اقتصاد مقاومتی سازگار است، نه با حفظ محیط زیست!بدنبال پخش مصاحبه مهندس ترکان در رابطه با اح...
محمدی و پناهی کدام کشتی را سوراخ می کنند؟ آینانیوز- حامد عطائی؛ «بنده دعوای اصلاح طلب و اصولگرا را هم قبول ندارم؛ من این تقسیم بندی را غلط می دانم. نقطه ی مقابل اصولگرا، اصلاح طلب نیست؛ نقطه م...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com