1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 1787 تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)

گزارش مشروح تور اورمیه گردی خبرنگارانگزارش مشروح تور اورمیه گردی خبرنگاران

بازدید خبرنگاران از طرح های مرمت، عمرانی، سرمایه گذاری و حفظ و احیاء میراث فرهنگی آذربایجان غربی

جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه ای آذربایجان غربی درجریان یک تور خبری اورمیه گردی که توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ترتیب داده شده بود از نزدیک در جریان روند پروژه های عمرانی، مرمت و احیاء، سرمایه گذاری و گردشگری این شهر قرار گرفتند.
به گزارش آینانیوز، در این تور خبری که جلیل جباری مدیرکل، فتحی معاون میراث و فرازی معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی خبرنگاران را همراهی می کردند خانه اربابی دیزج سیاوش، کلیسای مارسیرگیز و محوطه تفرجگاه کوه سیر، پروژه سرمایه گذاری تلکابین اورمیه، پروژه سرمایه گذاری سرزمین موج های آبی اورمیه، مسجد جامع،راسته پشم فروشان بازار تاریخی اورمیه و بالاخره مدرسه تاریخی 22 بهمن مورد بازدید قرار گرفت.
تبدیل خانه اربابی دیزج سیاوش به موزه بانک
تا پیش از احداث مجتمع آپارتمانی سپیدار توسط بانک مسکن توجه چندانی از سوی دولتمردان و مسئولین وقت به خانه ای تاریخی در میان چهارباغ دیزج سیاوش نشده بود. این بنا به عنوان یکی از بلوکهایی که قرار بود در آن ساختمان مسکونی احداث شود درنظر گرفته شده بود که پس از ثبت آن در سال 87 جلوی تخریب کامل آن گرفته شد و بانک مسکن پذیرفت که چارچوب بنا حفظ و احیا و بعنوان موزه بانک مورد استفاده قرار گیرد.


البته زیبایی اصلی این ساختمان یعنی چهارباغ اطرافش تا پیش از ثبت در فهرست میراث فرهنگی تخریب و تبدیل به ساختمانهای مرتفع شده بود.
خانه اربابی دیزج سیاوش متعلق به یک مالک خصوصی بود که درجریان تملک زمینهای منطقه برای احداث پروژه سپیدار به بانک مسکن فروخته شد. قدمت این بنا را مربوط به اواخر قاجار و اوایل پهلوی اول تخمین می زنند.
معاون میراث فرهنگی می گوید در تصویری هوایی که از این خانه و محوطه آن از سال 1335 در دست است می توان موقعیت بنا و باغات اطراف آن را ملاحظه کرد.
هم اکنون بانک مسکن با همراهی میراث فرهنگی در حال مرمت و مقاوم سازی ساختمان است تا طبقه همکف آن به بانک و طبقه اول آن به موزه بانک تبدیل شود.
فتحی معاون میراث می گوید بانک مسکن تا اینجای کار 400 میلیون تومان برای مرمت این بنای تاریخی هزینه کرده و میراث فرهنگی هم 30میلیون تومان. امسال هم 70 میلیون مصوب شده که در صورت تخصیص حجم قابل توجهی از کار پیشرفت خواهد داشت.
وی زمان نمی دهد اما امیدوار است با جلب به موقع اعتبارات تصویبی بتوان هرچه زودتر این بنا را احیا و موزه بانک را در آن دایر کرد.
تفرجگاهی که به شهرکهای صنعتی واگذار شده
تفرجگاه کوه سیر مقصد بعدی خبرنگاران بود. محوطه ای طبیعی و ییلاقی در دامنه کوه سیر در نزدیکی اورمیه که مقصد بسیاری از گردشگران و عموم شهروندان است تا در طول هفته از مسیر جاده تندرستی و آب و هوای مطبوع و پاک آن برای گذران ساعاتی آرام و بدون دغدغه استفاده کنند.


مراث فرهنگی مدتی است راسا دست به کار شده تا محوطه این منطقه را ساماندهی و تبدیل به محیطی منسب برای شهروندان اورمیه کند. بخشی از این جاده تندرستی توسط میراث فرهنگی سنگفرش و تیرهای چراغ برق نصب شده تا روشنایی محل تامین شود. چندین سکو و آلاچیق هم در آن ایجاد شده برای اتراق خانواده ها.
فرازی معاون سرمایه میراث فرهنگی می گوید برای مشارکت در محوطه سازی و ایجاد تاسیسات گردشگری پیشنهادهایی از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی شده که در حال بررسی است.
وی همچنین از شرکت شهرکهای صنعتی نیز انتقاد کرد و گفت: جاده تندرستی و محوطه کوه سیر یکی از مناطق نمونه گردشگری است با کاربری تفریحی سیاحتی و قاعدتا بایستی امکانات و تاسیات گردشگری در آن ایجاد شود. متاسفانه احداث پارک علم و فناوری در ابتدای جاده سیر باعث شده بخشی از این محوطه به این ساختمان اختصاص یابد.
فرازی البته می گوید میراث فرهنگی با این ساختمان مشکلی ندارد چون به هرحال سالها پیش طرح آن ریخته و احداث شده اما با طرح توسعه آن که بخش اعظمی از زمینهای اطراف را دربرخواهد گرفت مشکل داریم.
به گفته وی طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری این منطقه باید به امر گردشگری اختصاص یابد ولی علیرغم این مصوبه همچنان طرح توسعه در حال اجراست. اعتقاد داریم قابلیت گردشگری این منطقه بیش از شهرک صنعتی است.
معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی آذربایجان غربی در ادامه گفت که بیش از 10 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد زیرساختهای 30 منطقه نمونه گردشگری در استان تصویب شده که رد صورت تخصیص می توان به توسعه صنعت گردشگری در این استان مستعد اندیشید.
قدیمی ترین کلیسای کشور و حریمی که تهدید می شود
سرگیس و باخوس دو تن از سرداران روم که بعد از گرویدن به دین مسیح از ارتش این امپراطوری فرار می کنند و در این منطقه پناه می گیرند. با آگاه شدن ماکسیمان یوس امپراطور روم دستور می دهد این دو را وادار کنند یا از دینی که برگزیده اند بازگردند یا مرگ را بپذیرند. نهایتا به دستور امپراطور و با عدم پذیرش کنار گذاشتن دین جدید از سوی این دو سرداررومیفرمان قتل آن ها صادر و در قرن سوم میلادی آنان به شکل فجیعی مثله می شوند.


اینها را نیکسون تولیت کلیسای تاریخی شرق آشور یا همان مارسرگیس کوه سیر می گوید. او ادامه می دهد: بعد از تکه تکه شدن این دو قدیس، سرهایشان از تنشان جدا و نزد امپراطور روم ارسال می شود. بدنهایشان هم به روایتی درهمین محلی که امروز تبدیل به کلیسا شده دفن شده اند. برای همین کلیسای مارسرگیس را شاید بتوان قدیمی ترین کلیسای ایران دانست که مربوط به 1800 سال پیش است.
نیکسون می گوید چارچوب اصلی کلیسا از همان زمان تا کنون حفظ و بعضا در ادوار تاریخ مرمت های جزئی روی آن انجام گرفته است. این کلیسا هریکشنبه میعادگاه مسیحیان آشوری اورمیه برای برپایی آئین های مذهبی است.
مقصد دوم خبرنگاران در این تور خبری بازدید از این کلیسا و آشنایی با آن بود. در حاشیه این بازدید نیکسون با اشاره به ساختمانی که در محوطه این بنای تاریخی در حال احداث است نگرانی خود را از این اقدام غیرقانونی ابراز و خواستار آن شد تا دستگاههای ذیربط نسبت به این مسائل با حساسیت و جدیت بیشتری بپردازند.
تلکابین اورمیه، پروژه ای که کند ولی امیدوار پیش می رود
سال 88 طرح کلی احداث تلکابین اورمیه توسط شرکت گردشگری هزاره غرب ریخته و عملیات آن سال 91 آغاز شد. این پروژه از همان آغاز دچار چالش های بزرگی شد که اصل عملیات را تحت الشعاع خود قرار داد. چندین و چندبار مدیریت و سهام آن دست به دست شد و حتی کارشکنی های نیز سرمایه گذار ترکیه ای انجام داد تا بالاخره رسید به امروز که مدیران فعلی از اتمام قریب الوقوع فاز اول آن خبر می دهند.


مدیران شرکت می گویند 55 درصد فاز اول آن به اتمام رسیده اما همچنان موانع و مشکلاتی هنوز پابرجاست. مشکل تملیک اراضی، انشعابات و خلف وعده سرمایه گذار خارجی بعد از شش سال از جمله همین مشکلات است.
مرادی مدیرعامل هزاره غرب می گوید: ایستگاه یک این تلکابین شامل سه فاز است که هم اکنون دکل گذاری آن تمام شده و تجهیزات آن در گمرک منتظر صدور مجوز ترخیص است. در همین ایستگاه یک پیست اتومبیلرانی کارتینگ هم ایجاد شده که به گفته مرادی از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
تلکابین اورمیه در صورت اتمام به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای 1500 نفر ایجاد اشتغال خواهد نمود.
دومین مجموعه تفریحات آبی کشور در اورمیه
در ادامه این تور خبری، خبرنگاران به محل احداث پروژه سرزمین موج های آبی اورمیه رفتند که به گفته سرمایه گذار این مجتمع تا دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید.
این مجتمع در زمینی به مساحت 14 هزار مترمربع و درزیربنایی به مساحت 10 هزار مترمربع شامل استخر، مجموعه تفریحی، بولینگ، بیلیارد و سایر ورزشها و تفریحات است.
عملیات اجرایی سرزمین موج های آبی اورمیه از سال 90 آغاز شده و احداث سالن اصلی از سال 93 شروع شده است.


کل اعتباری که برای ساخت این مجموعه درنظر گرفته شده 25 میلیارد تومان است که 15 میلیارد آن از طریق تسهیلات بانکی است.
احیای بخش فراموش شده بازارتاریخی اورمیه
بازدید از مسجد جامع اورمیه و بازار پشم فروشان نیز برنامه بعدی خبرنگاران بود که در این بخش از برنامه جلیل جباری مدیرکل میراث نیز به آنان ملحق شد.
بخشی از زیرگنبد این مسجد تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان در حال مرمت است. شبستان مسجد نیز برای اقامه نماز مدتی است به روی عموم مردم گشوده شده.
میراث فرهنگی درصدد آن است تا چهار دروازه ورودی این مسجد را طبق پلان تاریخی ای که در اختیار دارد احیا کند.


مقصد بعدی تیم خبری بازار پشم فروشان اورمیه بود که اخیرا اقدام به ثبت و مرمت آن شده است. این بخش با احداث خیابان امام در سال 1310 از قسمت اصلی بازار جدا شده و در سوی دیگر خیابان مانده و به مرور فراموش شده است.
البته میراث فرهنگی و معاون این اداره کل معتقدند بسیاری از راسته ها و بازارهای اطراف فعلی بخشی از پیکره اصلی اند و باید به مرور حفظ و احیاء شوند. یعنی آنچه که بواقع بعنوان بازار تاریخی اورمیه هست و باید احضا و احیا شود محوطه امروزی 3 و نیم هکتاری نیست بلکه خیلی بزرگتر و گسترده تر است.


تکه ای از 6 تکه اصلی این بازار که به تازگی با همکاری کسبه احیا و بازسازی شده است قسمتی از بازار پشم فروشان است که میراث فرهنگی طاق و گنبد های آن را احداث و تکمیل کرده است.
گلایه اهالی بازار و مدیران میراث عمل نکردن دستگاههای مسئول از جمله شرکت برق به تعهداتشان در قبال تکمیل تاسیسات این بازار بود که شکل زشتی به این بنای تاریخی مهم داده بود.
مدرسه 22 بهمن؛ بنایی فاخر ایستاده بر دل بافت تاریخی اورمیه


آخرین منزلگاه تور خبری میراث فرهنگی در یک روز کاری فشرده و سنگین مدرسه تاریخی 22 بهمن بود. این بنای تاریخی در خیابان امام و ورودی خیام شمالی و روبروی اداره کل آموزش و پرورش استان قرار دارد. این مدرسه توسط مسیونرهای اروپایی قبل از جنگ جهانی اول و در زمان پهلوی اول ساخته شده است. بعدها با اشغال کشورمان توسط روسها به تملک روسیه درآمد و کاربری نظامی یافت. بعد از جنگ جهانی دوم مجددا تبدیل به مدرسه شد و نام رضاشاه گرفت. بعد از پیروزی انقلاب هم تا همین اواخر یعنی اوایل دهه 90 همچنان کاربری آموزشی داست تا نهایتا مرمت آن شروع شد و به گفته مدیران میراث فرهنگی به زودی اولین موزه مدرسه کشور در آن ایجاد خواهد شد.
در معماری زیرزمین این مدرسه از طاق آجری استفاده شده برای استحکام بیشتر و طبقات فوقانی آن با سقف چوبی پوشیده اند با بامی شیروانی. سنگ بنای این مدرسه درسال 1306 است و هم اینک یکی از مستحکم ترین و فاخرترین آثار ثبت شده آذربایجان غربی در فهرست کشوری است.

کد: 1561347
گروه: اجتماعی, گزارش و مصاحبه, اخبار مهم, خبر ویژه 3, فرهنگی, تاریخی, گردشگری
TAGS : میراث فرهنگی, آذربایجان غربی, گردشگری, صنایع دستی

مطالب مرتبط :
تاکید مسئول حقوقی و املاک میراث فرهنگی بر توجه جدی به حفاظت از بازارهای اورمیه و خوی اميرسيواني مسول حقوقي و املاك اداره كل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان اذربايجان غربي خواستار توجه جدي تر از گذشته به موضوع حفاظت و صيانت از ...
بهترین هتل های ارمنستان در تور ارمنستان   هتل نشنال ایروان هتلی زیبا در یک موقعیت عالی است؛ این هتل به خاطر موقعیت مرکزی‌، تمیزی و با دقت بودن و مهربانی کارکنانش بسیار مورد توجه گردشگرا...
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com