1397/12/02 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 3635 تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)

لیست شورای شهر آینده را چه کسی می بندد؟لیست شورای شهر آینده را چه کسی می بندد؟

ضرورت انتقال رهبریت جریان به روح الله حضرت پور

آینانیوز- حامد عطائی؛ «جریان»؛ این نامی است که به غالب سیاسیون اورمیه بعد از انقلاب اطلاق می شود. گروهی که در رویدادهای سیاسی اعصار مختلف حضوری فعال داشته و نقش آفرینی می کنند و در چارچوب های مرسوم و کلاسیک سیاسی ایران جا نمی گیرند چرا که قاعدتا قواعد مناسبات سیاسی معمول را مراعات نمی کنند.
«جریان» یک زمانی رودرروی چپ سنتی قرار داشتند. طیفی که بعدها به «امتی» ها موسوم شدند و به تاسی از جنبش مسلمانان مبارز بساط چپ گرایی و چپ اندیشی در این استان دایر شد و بعدها و با فروکش کردن شعله های جنگ به ادارات و سازمانهای دولتی وارد شده و بعدها به اقتصاد گرویدند. باز «جریان» ماند و حوضش. یکه تازی در سپهر سیاسی آذربایجان غربی. زمانی نام «حزب الله» بر روی خود نهادند. یک چندی شدند راست سنتی، جامعه روحانیت مبارز، جبهه پیروان خط امام و رهبری و هم اکنون اغلب شان در دایره اصولگرایی تعریف می شوند.
جریان و جریانی ها در انتخابات ریاست جمهوری هفتم مقابل رئیس جمهور منتخب قرار گرفتند. بعد از شکست در این رویداد، تدارک انتخابات مجلس ششم را دیدند. مجلس هم از دستشان خارج شد. در این بین اولین دوره شوراها ایجاد شده و برخی از شاخصین جریان وارد پارلمان شهری شدند. برخلاف عرف رایج مملکت که ترکیب اکثریت اعضای شورا را چپ های بعدا اصلاح طلب شده تشکیل می دادند.
شورای شهر دوم و سوم هم به جریانی ها رسید. رئیس جمهور هفتم در دوره هشتم نیز برگزیده شد؛ اما جریان آذربایجان غربی راه خود را می رفت و اسب خود را می تاخت. موضوع عجیب اما انتخابات نهم ریاست جمهوری بود. جریان به رهبری شیخ غلامرضا حسنی در این دوره پشت مرحوم هاشمی ایستاد. کلیه نیروهای خود را از سراسر استان گردآورد. نمایش خیره کننده ای از انسجام و البته با چاشنی سهم خواهی زایدالوصفی در ماههای پایانی سال 83 و ابتدایی سال 84 در استان به راه افتاد. چپ ها در ستادهای معین و آن دیگر کاندیدای مجمع روحانیون دسته بندی شدند. بخش کوچکی از چپ های معتدل و راستهای تکنوکرات هم در ستاد هاشمی جمع شدند. نتیجه اما طبق معمول برای «جریان» و جریانی ها رقم خورد. بازهم شکست!
موج ملی احمدی نژادیسم چنان بر جریانی های اصولگرا شده وارد شد که به فاصله کمی از انتقال دولت، غالب جریانی ها به اردوگاه رقیب پیوستند. احمدی نژاد شده بود رهبر سیاسی اصولگرایی و ابتکار عمل به دست اصولگرایان افتاد تا این پیروزی را به نام خود مصادره کنند و خاطره شکست نمایندگان خود یعنی قالیباف و لاریجانی و انصراف ولایتی را به فراموشی سپارند.
قلت احمدی نژادی های بعد از انتخابات نهم باعث یارگیری دولت جدید از جریانی های اردوگاه رقیب شد. درمیان 8 ستاد گوناگون طرفدار هاشمی در انتخابات، ستادی که پسوند اصولگرا داشت توانست بیشترین لابی را برای تزریق نیروهای خود به بدنه دولت اول احمدی نژاد انجام دهد.
جریان با همین فرمان و فرمول در انتخابات دهم پشت احمدی نژاد ایستاد و توانست در شهرهای پرجمعیتی چون اورمیه و خوی آراء قابل توجهی به سبد رئیس جمهور منتخب وارد کند، هرچند معدل استانی انتخابات حاکی از برتری نسبی کاندیدای رقیب بود.
استاندار بعدی که به استان آمد، هرچند از دل نیروهای مورد نظر جریان بیرون نیامده بود ولی توانست حمایت آنان را با خود همراه کند. متقابلا این استاندار از نیروهای سیاسی ادارات و سازمانهای دولتی و حتی غیردولتی جانبداری سیاسی کرد و به انتصاباتی بعضا سیاسی در کاست مدیریتی استان دست زد.
اما در عرصه های انتخابی محلی؛ بعد از شورای شهر دوم، جریان در شورای شهر سوم پدیده های جدیدی به سپهر سیاسی معرفی کرد. محمد حضرت پور صاحب رای دوم مردم شهر از دل همان جریان و از پشت به روی پرده آمد. مردی که بعدها مدیریت شهری و ترکیب غالب شورای شهر چهارم روی کاکل او چرخید.
در مجلس، بعد از شکست در انتخابات ششم، جریانی ها درمجلس هفتم با اجماع روی جواد جهانگیرزاده و استخدام یک لژیونر از شمال استان اکثریت مجلس را به دست گرفته بودند در دوره هشتم اما باوجود اینکه نیروهای همفکر خود را در مجلس می دیدند، شکست سنگینی در لیست ارائه شده خود دیدند. همین شکست و همین راهیابی پدیده هایی مثل قاضی پور و ذاکر به مجلس و تداوم حضور جهانگیرزاده باعث بروز اولین انشقاق ها میان نیروهای سیاسی جریان شد. بخشی از سنتی های جریان معتقد بودند که جهانگیرزاده در انتخابات 84 موضع شفافی نداشته، قاضی پور به لحاظ سیستمی به دولتی های دوران هاشمی نزدیک بوده و ذاکر وزن سیاسی لازم را برای ورود به مجلس ندارد.اصرار بر روی اصول لایتغیر، عدم انعطاف و توجه به مقبولیت عمومی شکاف جریانی های سنتی و نوجریانی ها را عمیق تر کرد. مجلس نهم نیز به سیاق مجلس هفتم صحنه یکه تازی جداشدگان از جریان سنتی بود. حلقه های فکری جریان از مساجد سنتی و سیاسی سابق به مسجد لطفعلی خان و هیات جوانان بنی هاشم و مسجد ولی عصر کوچ کرده بود. در این میان حضرت پور پدیده شورای شهر سوم داشت نیروهای سیاسی و فکری خود را تربیت می کرد. ضمن اینکه سعی می کرد اتصال و انتسابش به هردو طیف سنتی و نوظهور جریانی را حفظ کند. اوج میانه روی حضرت پور در انتخابات جنجالی سال 88 بود. او که انتسابش به نوظهورها بیشتر بود در اردوگاه سنتی ها نیز اسم و رسمی برای خود دست و پا کرد تا اعتماد دو طیف را برای مسئولیت ستاد شهرستانی احمدی نژاد به دست آورد.
ادامه ترکتازی حضرت پور بعد از توفیق چشمگیر در شورای شهر چهارم به مجلس دهم هم سوق یافت. روح الله، فرزند خوانده شهردار در رقابتی نفس گیر از همه رقبای اسم و رسم دار خود پیشی گرفت. حضرت پور جوان گرچه برآمده از طیف نوظهور «جریان» بود اما انتخابش در خرداد 94 فاصله این جریان با هم سلف خود و هم طیف سنتی را بیشتر کرد.
انتخابات پیش رو محل عرض اندامی دیگر برای جریان خواهد بود. به نظر می رسد گره تفاهم به این آسانی ها گشودنی نیست. تنها نماینده مجلس که نتیجه و خروجی اجماع بخشی از جریان بود هم اکنون «روح الله حضرت پور» است.
محمد حضرت پور در انتخابات پیشین شبها با اخذ مرخصی برای حضور در ستاد فرزندخوانده اش که سرلیست جریان آبادگران بود حضور می یافت اما این دوره قطعا برای این کار با مشکل قانونی مواجه خواهد شد.
بسیاری از کاندیداهای نزدیک به جریان که از هم اکنون به فکر چیدن تخم مرغ های خود در سبد حضرت پور شهردار هستند شاید از این ممنوعیت قانونی مطلع نباشند.
در این جور بزنگاهها، تنها یک نماینده مجلس که برآمده از متن جریان است می تواند رهبریت و هدایت آن را برعهده گیرد. با ظهور چهره های جدید نزدیک به جریان و جوان شدن میانگین سنی داوطلبین حضور در انتخابات با لحاظ ملاحظاتی که برای جایگاه شهرداری محمد حضرت پور باید قائل شد، عاقلانه ترین کار سپردن زمام امور به حضرت پور جوان است.
روح الله، باید دینی را که به سبب حمایت طرفدارانش از او و راهیابی اش به مجلس بر گردن دارد ادا کند. این دین می تواند بستن فهرست انتخاباتی پرقدرت و به دست گرفتن شورای شهرپنجم باشد. تداوم حضور پرقدرت جریان در سپهر سیاسی شهر منوط به نقش آفرینی موثر روح الله حضرت پور است، نه محمد حضرت پور.

کد: 1561741
گروه: سیاسی, انتخابات, مقالات, اخبار مهم
TAGS : انتخابات, اورمیه, حضرت پور, محمد حضرت پور, شورای شهر, روح الله, لیست انتخاباتی

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com