1397/12/02 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 3226 تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)

لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاستلایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست

در نشست خبری کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی عنوان شد: ضرورت نهادینه سازی فرهنگ وکالت در عموم جامعه

کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه ها حضور نداشته و امروز کار به جایی رسیده که طی بیست روز گذشته دوبار رسانه ای می شود.
شاید بتوان درپیش بودن روز وکیل را دلیل این امر دانست، اما مهمترین تحلیلی که می توان ازاین رویداد به دست داد این است که کانون و کانونی ها نیاز به این پیدا کرده اند تا افکار عمومی را برای یک بار هم که شده در رابطه با تهدیداتی که این نهاد با آنها مواجه است، همراه کند.
لایحه جنجالی که از سوی قوه قضائیه در دستور کار کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار گرفت و در وهله اول دوفوریت و در ادامه کلیات آن از دستور کار خارج شد تلنگری بود که وکلا بیشتر به خود بیایند و هم از اعتبار شغلی خود دفاع کنند و هم برای نهادینه سازی فرهنگ وکالت و معاضدت قضایی و طرح جدیدی که به نام داوری در دست اقدام دارند درب کانون را به روی نماینده های رسانه های گروهی باز گذارند.
اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی در آستانه هفتم اسفند که روز استقلال کانون وکلا و به نوعی روز «وکیل مدافع» نیز هست در نشستی با خبرنگاران اهداف، وظایف و برنامه های این نهاد غیردولتی را تشریح کردند.
پرویز صفری رئیس هیات مدیره کانون که «رئیس کانون» نیز خوانده می شود ابتدائا با این توضیح که روز وکیل در تقویم جمهوری اسلامی ثبت نشده است صحبتهای خود را آغاز کرد و از برنامه ریزی کانون برای برگزاری جشن این روز گفت.
صفری صدور پروانه وکالت، تلاش برای افزایش سطح علمی وکلا و نظارت بر عملکرد آنان را سه وظیفه شاخص کانون وکلای دادگستری دانست و گفت که کانون آذربایجان غربی برخوردار از 23 کمیسیون تخصصی است.
هراستانی که60 وکیل پایه یک داشته باشد می تواند تقاضای تاسیس کانون وکلا را به قوه قضائیه بدهد.در سال 76 این تقاضا به طور اشتراکی از سوی استانهای آذربایجان غربی و کردستان مطرح شد و بعدها با به حد نصاب رسیدن وکلای پایه یک کردستان، این استان از آذربایجان غربی مستقل شد و درواقع کانون وکلای آذربایجان غربی از سال 86 رسما اعلام استقلال کرده است.
صفری می گوید که هم اکنون 1050 وکیل پایه یک و 95 کارآموز وکالت در آذربایجان غربی فعالیت می کنند.
به گفته او بر اساس تبصره یک ماده یک آئین نامه کانون وکلا، بایستی هرسال یک بار آزمون وکالت برگزار شود که این آزمون را کمیسیونی متشکل از رئیس دادگستری، رئیس دادگاه انقلاب مرکز استان و رئیس کانون وکلا برگزار می کنند.
جشن روز وکیل هم که قرار است دوروز قبل از روز وکیل در اورمیه برگزار شود دو میهمان ویژه خواهد داشت که عبارتند از دکتر امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور و دکتر هما داودی نایب رئیس اتحادیه کانون های وکلای کشور.
سعید عباسی عضو هیات مدیره کانون وکلای آذربایجان غربی نیز در ادامه طی سخنانی از وجود 40 هزار وکیل رسمی و 30 هزار وکیل ماده 187 در کشور خبر داد و افزایش کمی تعداد فارغ التحصیلان حقوق و وکلا را تهدیدی برای معیشت شاغلین این حوزه دانست.
او همچنین از ضرورت احیای طرح معاضدت گفت و برای این امر دو حُسن برشمرد. به گفته عباسی حضور وکیل در محکمه باعث می شود که جلسات دادرسی با حضور سه حقوقدان، وکیل شاکی، وکیل متشاکی و قاضی برگزار شود و رای صادره دارای اعتبار بیشتری باشد. این مساله باعث توسعه رویه قضایی شده و اعتبار بین المللی احکام قضایی نیز بالا می رود.
دیگر حسن طرح الزام معاضدت قضایی این است که معیشت وکلا امنیت بیشتری می یابد.
عباسی می گوید در گذشته اختیار اختیار و تعیین وکلای تسخیری را به محکمه داه بودند اخیرا مقرر شده این انتخاب توسط کانون وکلا صورت بگیرد. به گفته این عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی، این کانون از بابت حق الوکاله تسخیری از قوه قضاییه حدود 60 میلیارد تومان طلبکار است که به ازاء هر حق الوکاله 200 هزار تومان است.
نایب رئیس کانون وکلای آذربایجان غربی نیز سخنران بعدی بود که در خصوص کمیسیون های تخصصی این کانون صحبت کرد. محمد قولنجی گفت: هر کدام از کمیسیون های 23 گانه کانون متشکل از 5،6 و 7 عضو هستند که بسته به اقتضای ماموریت و شرح وظایفشان جلساتی تشکیل می دهند. برخی کمیسیون ها هم هستند که جلسات مستمر هفتگی برگزار می کنند.
وی خاطرنشان کرد: برخورداری از وکیل مستقل جزو منشور حقوق شهروندی است. در لایحه جامع وکالت که به مجلس ارائه شده استقلال وکلا تحت الشعاع قرار گرفته است. قولنجی افزود: به هیچ عنوان مخالف نظارت نیستیم ولی دادرسی عادلانه به شرح ماده 58 منشور حقوق شهروندی خواست همه ماست بنابراین جشن روز وکیل با مهمانان ویژه ای که خواهد داشت به این مهم هم توجه جدی خواهد داشت.
زانیار مینایی بازرسی کانون وکلاست. در کانون وکلا رسم بر این است که بازرس از بین اعضای هیات مدیره انتخاب می شود. بنابراین مینایی همزمان عضو هیات مدیره نیز هست. او که چندی پیش میزبان خبرنگاران استان در کارگاههای آموزشی داوری بود موضوع صحبتهایش در نشست خبری را به این امر اختصاص داد.
به گفته وی کمیسیون داوری از سال 91 در کانون تشکیل شده و تا کنون دو دوره متوسط و مقدماتی و یک دوره پیشرفته داوری را برگزار کرده ایم که دوره اخیر از 7 استان شرکت کننده داشته.
احد غلامی رضایی رئیس سابق کانون هم که هم اکنون ضمن عضویت در هیات مدیره رئیس شعبه اول دادسرای انتظامی وکلای دادگستری است روی صحبتش بیشتر روی رسالت سوم کانون یعنی وظیفه نظارتی بود.
او گفت که کانون دارای دادسراست و هر شکایتی از اشخاص حقیقی و حقوقی واصل شود توسط دادیاران به دادستان انتظامی ارجاع می شود و در آنجا هرتمهیدی لازم باشد به کار گرفته می شود. اگر عمل وکیل را تخلف تشخیص بدهد اقدام به صدور کیفرخواست می شود و ظرف مدت 10 روز فرصت اعتراض هست. بر اساس ماده 87 آئین نامه استقلال وکالت پرونده مستقیما به دادگاه انتظامی قضات ارجاع می شود و دادگاه می تواند قرار تعلیق از وکالت را صادر کند.
وی افزود: این سیستم به عنوان عامل بازدارنده در اختیار کانون وکلاست و رسالت نظارتی کانون محسوب می شود.
ضمن اینکه دادگاه عالی انتظامی قضات مرجع بالادستی رسیدگی به اعتراضات دادگاههای انتظامی سراسر کشور است.
در ادامه قولنجی، نایب رئیس کانون در پاسخ سه سوال خبرنگاری در خصوص لایحه جامع وکالت تشریح کرد: در همان منشور حقوق شهروندی که توسط دولت تدوین شده بدوا از استقلال وکلای دادگستری صحبت شده و این به این معناست که دولت موافق لایحه نبوده است. این لایحه توسط دستگاه قضایی مطرح شده و قوه قضائیه بدون رعایت تشریفات لازم در مجلس مطرح کرده است. مخالفتهایی نیز شد و بعدها به دولت برای رفع اشکالاتی که بدان مترتب بود ارجاع داده شد.
دولت هم یکسری مواد آن را اصلاح کرد و به رغم این اصلاحات همچنان آن را به عنوان یک چالش برای استقلال وکلا می دانیم.
قولنجی همچنین این را هم گفت که کلیات لایحه جامع وکالت از دستور کار مجلس رد شده است.
رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی در ادامه از 12 مرکز آموزش عالی که رشته حقوق در آنها تدریس می شود گفت که فارغ التحصیلان این رشته تهدیدی برای معیشت وکلا محسوب می شوند.
صفری در عین حال افزود: امسال 67 پروانه وکالت شامل 44 نفر کارآموز و 23 قاضی بازنشسته صادر شده است. در خصوص ارتقاء سطح علمی وکلا نیز تقریبا به طور متوسط هردوماه یکبار از تهران اساتیدی برای برگزاری کارگاه های آموزشی به استان عزیمت می کنند.
هیات مدیره کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی خواستار آن شدند که اصحاب رسانه فرهنگ وکالت را نهادینه کنند تا عموم جامعه از وظایف وکالت آشنا شوند.
کد: 1561772
گروه: اجتماعی, اخبار مهم
TAGS : آذربایجان غربی, کانون وکلا, طرح جامع وکالت, روز وکیل

مطالب مرتبط :
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...
برگزاری اولین یادواره شهدای غواص توسط دانشگاه فنی قاضی طباطبایی اورمیه شهدای غواص از وقتی سر زبانها افتاد که کمیته تفحص شهدای ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته استخوانهای تعدادی از شهدای غواص مفقود شده در جریان عملیات کربلای...
به ذیحسابان بخشنامه خواهم کرد که سندهای مالی اجناس تولیدی خارج از استان را پرداخت نکنند استاندار آذربایجان غربی گفت: به دنبال ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات تولیدی داخلی استان هستیم.به گزارش آینانیوز، قربانعلی سعادت که در مراسم رونمایی...
نقدی برمطلب "تشدید اختلافات استاندار و نماینده پیرانشهر و سردشت" محمد پورغفار؛ چندین ماه می شد که حضری نماینده پیرانشهر و سردشت در رسانه ها به صورت یکجانبه اتهاماتی را بدون ارائه سند و مدرک روانه استاندار آذربایجان ...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com