1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 3457 تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)

محمدی و پناهی کدام کشتی را سوراخ می کنند؟محمدی و پناهی کدام کشتی را سوراخ می کنند؟

مرزهایی که آینانیوز زمانی پیش بینی کرده بود شفاف تر و شفاف تر می شود

آینانیوز- حامد عطائی؛ «بنده دعوای اصلاح طلب و اصولگرا را هم قبول ندارم؛ من این تقسیم بندی را غلط می دانم. نقطه ی مقابل اصولگرا، اصلاح طلب نیست؛ نقطه مقابل اصلاح طلب، اصولگرا نیست. نقطه ی مقابل اصولگرا، آدم بی اصول و لاابالی است؛ آدمی که به هیچ اصلی معتقد نیست؛ آدم هرهری مذهب است. یک روز منافع او یا فضای عمومی ایجاب می کند که بشدت ضد سرمایه گذاری و سرمایه داری حرکت کند، یک روز هم منافع اش یا فضا ایجاب می کند که طرفدار سرسخت سرمایه داری شود؛ حتّی به شکل وابسته و نابابش! نقطه ی مقابل اصلاح طلبی، افساد است. بنده معتقد به اصولگرای اصلاح طلبم؛ اصول متین و متقنی که از مبانی معرفتی اسلام برخاسته، با اصلاح روش ها به صورت روزبه روز و نوبه نو. ما باید روش ها را اصلاح کنیم. در روش ها اشتباه و نقص وجود دارد. گاهی به مرحله یی می رسیم که امروز دیگر جواب نمی دهد؛ باید مرحله ی دیگری را شروع کنیم. حفظ اصول و اصلاح روش ها، معنای اصلاح طلبی است.»
اینها سخنان مقام معظم رهبری است در اردیبهشت ماه 84. دوماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری نهم. به روشنی خطی معین کردند که نشان دهد قرار نیست حتما رئیس جمهور آینده در یکی از چارچوب های اصلاح طلبی یا اصولگرایی تعرف شود. می شود مثلا کسی برآمده از چپ رادیکال تحت حمایت راست سنتی باشد که «روش» مدیریتی خودش را داشته باشد. نه به معنای قرار گرفتن تحت تاثیر تفکرات راست و چپ کلاسیک.
معظم له 11 سال پس از این بیانات خطاب به همان فردی که یک زمانی جوهر سخنانشان از «شروع مرحله ای دیگر» و «اصلاح روش ها» صدارت او و یا همانند او بر قوه مجریه بود، او را از دوقطبی کردن فضای انتخابات «پرهیز» دادند و از ورودش به این عرصه نهی شان کردند. روش این فرد به گونه ای شاید بود که نظام را دچار چالش گسست میان اقطاب خودساخته خودی و غیرخودی میتوانست کند. چالشی که در دوران حساس فعلی نظام به مصلحت نبود.
پرهیز از دوقطبی سازی همیشه هم به معنای بی نظری و انفعال در عموم مسائل پیرامونی نیست. هر شهروندی در نظام جمهوری اسلامی بر اساس ابتدایی ترین حقی که دارد، همان «رای» ، در بیان نظرش، ولو غیرعلنی و ولو ممتنع، آزاد است.بنابراین بیان مواضع در سطح خواص از «حق» به «وظیفه» ارتقاء می یابد و شانی سنگین تر پیدا می کند.
طبیعی است خواصی که رویدادهای سیاسی چون انتخابات روی نقطه نظرات و سخنان و موضع گیری هایشان صورت بندی می شود بایستی یک سوی دعواهای سیاسی را بگیرند. نمی شود هم طرفدار توسعه بود در همه ابعاد و همه به ضد آن اندیشید. هم از وجوب سرمایه گذاری گفت هم راههای ورود آن را مسدود ساخت. هم از اشتغال زایی رانتی برای «اقوام» و نزدیکان خشنود بود، هم از بیکاری و بی پولی اقشار فغان سرداد.
مشکل مناصب انتخابی که مستقیما مدیون از رای و متاثر از نظارت توده ها هستند، همینجاست. باید برای هر «تز» ی ، «آنتی تز» مخصوص به خود یا گروه خود را داشته باشند. این یعنی کاراکتر سیاسی مورد نظر ما دارای «اندیشه»، «گفتمان» و «دکترین» است. بر همین مبنا می توان به توسعه سیاسی هم رسید. یعنی اندیشه های سیاسی خواص را دریافت، با آنها همراه یا مخالف بود، و تا آخر امید بست به تداوم و ثبات این اندیشه ها و رفتار سیاسی توده ها را متکی به آنها دانست.
طغیان یک یا دو عضو شورای شهر اورمیه علیه کشتی ای که در آن نشسته اند یکی از عمده دستاوردهای جامعه توسعه نیافته سیاسی است. جامعه ای که در آن شهروندان حافظه تاریخی درستی ندارند و یا حافظه آنها به کار گرفته نشده است.
پناهی و محمدی از شورایی که چهارسال در آن عضو بوده اند به تنگ آمده اند و دلتنگی شان دوماه مانده به انتخابات گل کرده! قابل پیش بینی هم هست که میلیشاریای مجازی هردو بزرگوار در دانشگاهها پشتوانه صحبتهای امروز و دیروزشان است و خواهند توانست چند روزی اسب مراد خود را در شبکه های اجتماعی پیش برانند. نسخه ای به شدت نخ نما، سنتی و البته همچنان کارآمد که خوراک دم دمای انتخابات است. «بشور علیه سیستمی که زمانی از آن ارتزاق کرده ای!»
رفتارشناسی انتخاباتی مردم اورمیه پیش تر از سوی راقم این سطور قلمی شده بود. این مردم به قول فردوسی پور رای های «نازی» به برهم زنندگان فضا و زیرمیززنندگان بازی می دهند. داد بزن، اعتراض، قهر، طغیان ، مصاحبه و نهایتا رای جمع کن!
این وسط یک حقیقت تاریخی وجود و یک سری اتفاقات که وقتی کنار هم قرار داده می شوند «تاریخ» این سرزمین را می سازند. پناهی عضو مستقل شورای شهر اورمیه که بدون قرار گیری در لیست پیروز انتخابات چهارم روانه شورا شد، یکی از 14 رای دهنده به ادامه شهرداری محمد حضرت پور است و تا امروز که دارد پیمانه عمر این دوره شورا پر می شود به فرض قبول تمام ایراداتی که به مدیریت شهری و عملکرد شورای شهر وارد ساخته هیچ استفاده ای از «اختیار» قانونی خود برای عملی ساختن مخالفت خود نکرده است. مصاحبه های اعتراضی کارکردشان همان است که فوقا ذکر شد.جایشان همان بروشورهای تبلیغاتی است و همین چندکانالی که مصاحبه ایشان را منتشر کرده اند.
بسیاری بر این گمانند که رویداد انتخابات شورای شهر آینده تقابل دو جریان موافقین و مخالفین ادامه شهرداری محمد حضرت پور است. هر تحلیلی از انتخابات ترجیع بندش همین جمله کوتاه است. پناهی و محمدی سوی سیاسی خود را از هم اکنون انتخاب کردند.
انتخابات آتی صحنه وزن کشی نه دو قطب که دو مشی و گفتمان سیاسی است. به استناد همان استدلالهایی که شهردار فعلی را اصلاح طلب، طرفدار دولت و حتی اصولگرا نمی داند، می تواند استنتاج کرد که حضرت پور محور رقابت های انتخاباتی اردیبهشت 96 خواهد بود. بودن یا نبودنش!

کد: 1561773
گروه: اجتماعی, سیاسی, انتخابات, مقالات, اخبار مهم
TAGS : انتخابات, اورمیه, شهرداری اورمیه, محمدحضرتپور, شورای شهر

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com