1397/11/04 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 3769 تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)

عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینیعبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی

چه کسی کارت بازی شریف نژاد را سوزاند؟

آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش بینی می شد، او 9 رای از 11 رای موجود را به دست آورد وبر خلاف ادوار قبل هیچ رایی به صورت «مصلحتی» به او داده نشد.
در دوره های قبل حتی مخالفین نیز برای اینکه از تبعات احتمالی مخالفت با به قدرت رسیدن شهردار در امان بمانند، به محض اینکه درمی یافتند رای شان در نتیجه نهایی موثر نیست، به جریان غالب می پیوستند و رای مصلحتی به فرد پیروز می دادند. اما این بار این اتفاق نیفتاد و یحتمل «حسین پناهی» و «مرتضی پیری» که پیش از این مخالفت های خود را با ادامه مدیریت محمد حضرت پور در شهرداری علنی کرده بودند، به او رای ندادند.
این بحث ها البته طبیعی است و خاصیت دمکراسی محسوب می شود. آنچه موضوع این نوشتار است پیچش ها و چالش هایی است که اقلیت مطلق شورای شهر در طول سه ماه گذشته بر سر راه انتخاب از پیش قابل پیش بینی محمد حضرت پور بوجود آوردند و به جز مشغولیت چند رسانه و کانال تلگرامی، طرفی از این مانور نبستند.
ترکیب شورای شهر اورمیه بعد از نهایی شدن نتایج انتخابات 29 اردیبهشت امسال متشکل از یک اکثریت مطلق(5 نفر) منتسب به جریان خادمان پیشرفت، یک اکثریت نسبی(4 نفر) متعلق به کاندیداهای منفرد کردزبان و دو نفر اقلیت مطلق شامل دو عضو منفرد غیرهمفکر و البته متفق القول در رویکرد انتقادی نسبت به مدیریت فعلی شورای است.
یک محاسبه سرانگشتی ساده می توانست همه کنشگران این حوزه را متوجه این موضوع بکند که ترکیب تنها یک عضو اکثریت نسبی با توجه به اینکه این طیف به تنهایی توان تاثیرگذاری در انتخابات را ندارند، با اکثریت مطلق، می تواند سرنوشت شهرداری را تعیین کند.
البته برای انتخاب شهردار توسط شورای پنجم به جز این گزاره قطعی، آپشن های دیگری نیز می توانست روی کاغذ طراحی شود. ترکیب دو منفرد اقلیت مطلق با 4 منفرد اکثریت نسبی به نفع اقلیت مطلق؛ ترکیب چهار منفرد اکثریت نسبی با دو منفرد اقلیت مطلق به نفع اکثریت نسبی و نهایتا ترکیب حداقل دو عضو متشکل اکثریت مطلق با 4 عضو منفرد اکثریت نسبی.
البته همه اینها ظواهر سیاسی اند و آنچه در بطن معادلات و احیانا معاملات اتفاق می افتد بیگمان حجم بزرگی از کوه یخی اند که زیرسطح اقیانوس سیاست قرار دارند و همواره تعیین کننده اصلی.
با این پیش فرض و احتساب درستی و تطابق ظواهر سیاسی با باطن تعیین کننده اش، این سوال مطرح است که ورود برخی نخبگان باتجربه به بازی های از پیش باخته چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ فردی به وزن و تجربه جواد شریف نژاد آیا هیچ تحلیلی از اتمسفر شورای شهر و معادلات پس و پشت پرده آن نداشت؟ انگیزه چنین نخبه ای از ورود جدی به رقابت و چالش با گزینه های موجود چه بود؟
جواد شریف نژاد همکلاسی دوران دبیرستان سپاه وحید جلال زاده استاندار سابق آذربایجان غربی به محض روی کار آمدن وی، پیشنهاد فرمانداری اورمیه را پذیرفت و این درحالی بود که شریف نژاد به واسطه مسئولیت در دانشگاه آزاد تبریز به جریان کارگزاران و حتی اصلاح طلبان منتسب می شد. پذیرش فرمانداری اورمیه آنهم در سالهای واپسن دولت سابق، شناسنامه سیاسی شریف نژاد را سروشکل داد. فرماندار سابق اورمیه با برگزاری کنگره نوزدهمین شهر ایرانی و مدیریت احسن این برنامه فاخر فرهنگی در آخرین سال مسئولیت خود، به استقبال دولت جدید رفت و با این کار نشان داد در حوزه مدیریت شهری و فرهنگی هم حرفهایی برای گفتن دارد.
او یکی از معدود مدیرانی است که در کلاس درس نشسته، درس خوانده و مدرک دکترا گرفته است. بنابراین بعد از کنار رفتن از قدرت، به دانشگاه بازگشت و به تدریس و تحقیقش ادامه داد. شریف نژاد در اثنای دو انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و مجلس دهم آرام و بی صدا همکاری اش با شهرداری تبریز، شهر مورد علاقه اش را در قامت «مشاور ارشد» تداوم بخشید و پایتختی فرهنگی جهان اسلام در سال 2018 را بنام این کلانشهر سند زد.
شریف نژاد کاراکتری است مورد علاقه افراد و گروههای سیاسی مختلفی که دستشان از قدرت کوتاه است. این سیاستمدار هوشمند و صاحب سبک البته وارد بازی عجیبی شد. طبیعتا فرماندار سابق اورمیه به دعوت اکثریت مطلق و اکثریت نسبی شورای شهر برای شهردار شدن خودش را نامزد نکرده. چون اولا سوی سیاسی اکثریت مطلق شورا مشخص بود(حضرت پور) و اکثریت نسبی هم به تنهایی و بدون ائتلاف قادر به تصمیم گیری مستقل نبود. طبعا فراخوانی شریف نژاد از جانب این دو طیف که 9 عضو شورای شهر را شامل می شدند نمی توانست منطقی باشد. می ماند دو عضو منفرد اقلیت مطلق. همین لبیک گویی شریف نژاد به یک و نهایتا دو عضو شورای شهر علامت سوال بزرگ ماجراست.شگفتی این اتفاق که پرسروصداترین بخش انتخاب شورای شهر پنجم بود در کنار طرح نام 26 نفر برای شهرداری آینده اورمیه از سوی یکی از اعضای منفرد شورا، موزاییک شگفت سازی های اقلیت منفرد را تکمیل کرد.
مثل معروفی در محافل سیاسی مطرح بود مبنی بر اینکه یک یا دو عضو منفرد شورای شهر تقریبا از همه دوستان خود که بیکار، بازنشسته یا جویای کارند رزومه و برنامه خواسته بود/ بودند.
اورمیه شهری در حال توسعه است که قله های فتح نشده بسیاری پیش رو دارد و البته به همان میزان چالش های عمیق و توانفرسا. مدیریت شهری در دوره جدید که آخرین دوره قرن حاضر است بایستی تقویت و تغییر رویکرد مبنایی و محتوایی دربرنامه ریزی ها و متد مدیریتی اش بدهد. هم افزایی توان همه نخبگان بدون توجه به گرایش سیاسی قطعا سرلوحه کار محمد حضرت پور هست و یا باید باشد. جواد شریف نژاد، میرجواد محمودی و هر اسم بزرگ دیگری که منفردین شورای شهر برای به چالش کشیدن تداوم مدیریت شهردار فعلی نامشان را به میان آوردند هنوز هم می توانند برای شهرشان مفید باشند و آراء و دغدغه هایشان دردوره جدید مورد ملاحظه قرار گیرد.
اما این قاعده همچنان به قوت خود باقی ماند که یک سیاستمدار قدرتمند برای اینکه «مدیر» قدرتمندی تعریف شود باید الزامات پروسه رسیدن به قدرت را بداند و بدان ملتزم باشد. انتخابات، لابی و استراتژی در کنار توان مدیریتی و برنامه هدفمند، جمع جبری قدرت را تشکیل می دهند. تصور بسیاری از سیاستمداران این است که بدون رنج سفر می توان یک شبه به رستگاری رسید، آنهم با کارت بازی سوخته!

کد: 1561922
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم
TAGS : اورمیه, شورای شهر, شهردار, حضرتپور, شریف نژاد

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
دموکراسی در محاق آینانیوز- بهروز میرزایی شیرمرد؛ خبر بازگشت موقت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد و از سرگیری فعالیت وی در این شورا از جمله اخبار مهم چند روز اخیر ...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com