1397/11/04 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 2887 تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)

اندر مصائب کوتوله پروری!اندر مصائب کوتوله پروری!

کوتوله پروری توسط افرادی در جامعه ترویج می یابد که از ابراز وجود شایستگان در هراسند

آینانیوز- بهروز میرزایی شیرمرد؛ کوتوله پروری آفت و مرضی است که ممکن است هر مجموعه ای اعم از گروه،دسته،حزب،شهر،کشور ،حکومت و جامعه ای را، دچار خود کرده و آن را به سراشیبی سقوط بکشاند.
کوتوله پروری در جایی به وجود می آید که در آنجا شایستگان جایگاهی ندارند و یا به هر دلیلی از آن ها سلب صلاحیت گردیده و فضا برای عرض اندام کردن آنان مهیا نیست، در این شرایط ناگهان کوتوله ها سر بر می آورند و ابراز وجود می نمایند و به سرعت از خلاء به وجود آمده در جایگاهایی قرار می گیرند که هرگز در مخیله کوچکشان نگنجیده و حتی در خواب نیز آن را نمی دیدند.
لذا در این فضای ناباوری و حیرت ناشی از صعود ناگهانی و متعاقبا با به وجود آمدن انواع توهمات و اعتماد بنفس کاذب، معمولا به دلیل عدم آشنایی با چهار چوب ها ،مناسبات و عرف های عرصه ای که در آن به کار گمارده شده اند دست به اقداماتی نابخردانه و ناسنجیده بسیاری زده و خسارت ها و لطمات فراوانی را به بار می آورند.
از آنجایی که متاسفانه بسیاری از امور مملکت ما با سیاست عجین شده و بنا به اذعان صاحب نظران بیش از حد مجاز دچار سیاست زدگی گشته ایم،جولان کوتوله هادر این عرصه به دلیل خبرساز بودن و امکان دیده شدن و پیگیری اخبار و احولات آن توسط افکار عمومی بیشتر به چشم می آید و فضای سیاسی کشور به طور اعم و استان آذربایجان غربی به طور اخص کوتوله های زیادی را به خود دیده است که هرکدام در سقوط آن ها به ورطه محرومیت و عقب ماندگی نقش بسزایی داشته و دارند.
به محاق رفتن شایسته سالاری در اثر نگاه سلیقه ای و نبود شاخص های مشخص و منطبق با منطق در گزینش افراد، نه تنها عرصه های مختلف خدمت را از دست افراد توانمند خارج کرده است بلکه موجب ترویج سطحی نگری ،ریا کاری و ظاهر سازی ، تملق و چاپلوسی در بین بسیاری از مدیرانی گشته است که به انحاء مختلف و به غیر از راه های اصولی امور را در دست گرفته اند.
بها دادن به افراد کوچک و کم ظرفیت نه تنها کمکی به رشد و تعالی جامعه نمی کند بلکه خود بزرگترین خیانت اولا به جامعه و ثانیا به این جماعت است .
شخصی که با تشخیص غلط یک مدیر بالادستی یا یک سیستم بجای فرد شایسته ای اختیار امور را در دست می گیرد نه تنها با گرفتن فرصت وی را از دور خارج می کند بلکه با اقدامات غلط،خود را نیز در معرض نابودی قرار می دهد این در حالیست که اگر از ظرفیت های این فرد در جای خود استفاده شود چه بسا از بسیاری از مشکلات و معضلات آتی جلوگیری به عمل می آید.
کوتوله پروری توسط افرادی در جامعه ترویج می یابد که از ابراز وجود شایستگان در هراسند،کوتوله ها توسط آن ها پرورش می یابند، تشویق می شوند و جاده صاف کن کسانی می شوند که بر گرده آن ها سوار شده و منافع خود را به دست آن ها کسب می نمایند .
با نگاهی به وضعیت فعلی استان آذربایجان غربی و بررسی فعل و انفعالات مختلف آن از جمله مدیریت سیاسی،چگونگی نصب و عزل مدیران، نحوه گزینش افراد برای حضور در عرصه های انتخابی و انتصابی ،بها دادن مدعیان تفکرات اصلاح طلبی و اصولگرایی ، استفاده از ظرفیت نخبگان و......به خوبی پی میبریم که تا چه اندازه قربانی کوتوله پروری گشته ایم.
کوتوله ها به وجود می آیند، اوج می گیرند ،دچار توهم می شوند،ابزار واقع می شوند و سپس با نابود کردن همه دستاوردهای مثبت گذشته از بین می روند و قربانی می شوند،قربانی تفکری که نه توان تحمل شایستگان را دارد و نه اراده ای برای تربیت افراد شایسته

کد: 1561924
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم
TAGS : مدیریت, شایسته سالاری, کوتوله پروری, کوتوله

مطالب مرتبط :
پیکار نابرابر شایسته سالاری با رابطه سالاری سنبله برنجی؛ انقلاب اسلامی ایران هر چند با افت و خیزهای بیشمار، اما با انفجار نور همراه بود. ایده آل های رنگینی که برای تحصیل آنها ملتی ستمدیده و به س...
مدیرانی که مراقبند کت و شلوارشان خاکی نشود! آینانیوز- سیدمنصور هدایتی؛ به همان نسبت که پذیرش انتقاد و مسئولیت پذیری مدیران به شدت کاهش یافته است، اعمال روش های مدیریتی درست و یا فراتر از میز کار...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com