1397/11/04 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 3606 تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)

نامه مهم حجت الاسلام سیدمحمد فخری در مورد مصلای امام خمینینامه مهم حجت الاسلام سیدمحمد فخری در مورد مصلای امام خمینی

مصلای اورمیه باقیات صالحات آقای حسنی و مرحوم عطائی است/ تمام استانداران بعد از عطائی در احداث مصلا زحمت کشیده اند/ عملکرد دیگران را مورد تحریف قرار ندهید

سیدمحمد فخری داماد حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق اورمیه و مدیرکل سابق تبلیغات اسلامی در واکنش به بیانات اخیر حجت الاسلام سیدعلی اکبر قریشی امام جمعه موقت، در خطبه های نماز جمعه متن نامه ای تهیه و در اختیار آینانیوز قرار داد که مشروح این نامه به قرار ذیل است:
«مجاهد نستوه حضرت حجت الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا حسنی در اردیبهشت ماه سال 1358 از طرف حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی به نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه اورمیه منصوب شدند و بعد از رحلت حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای حکم آقای حسنی را تمدید کردند.
آقای حسنی در کتاب خاطرات خویش می گوید: قبل از شروع نهضت حضرت امام در سال 1334 در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل بودم. روزی اطلاع پیدا کردن شهید نواب صفوی در مدرسه علمیه سخنرانی دارند. رفتم به جلسه سخنرانی ایشان. محور سخنان بر علیه عملکرد شاه بود.
می گوید: صحبت آقای نواب به قدری در من تاثیر گذاشت که از آن تاریخ به بعد منهم مبارزاتم را علیه رژیم شاه شروع کردم.
بعد از این قضیه روزی به همراه سیدصادق مرندی، رفیق دوران طلبگی به خدمت امام رسیدیم. آقای مرندی بنده را به امام معرفی کردند و اظهار داشتند آقای حسنی از انقلابیون اورمیه است و دارای اسلحه کمری نیز هست. حضرت امام فرمودند اسلحه برای چی؟ گفتم اگر اجازه بدهید میخواهم شاه را بکشم!
لازم به ذکر است آقای مرندی از شاگردان فقه و اصول امام بودند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه علمیه قم حضور داشتند. در سال 58 آقای حسنی می خواهند به محضر امام(ره) رسیدند. چون مسلح بوده پاسدارهای محافظ امام می گویند اسلحه را تحویل بدهید. ایشان می گویند نذر کرده ام مسلح خدمت امام برسم. موضوع به اطلاع امام می رسد. امام می فرمایند آقای حسنی مسلح بیایند. چون ایشان زمان شاه هم اسلحه داشتند. آقای حسنی با اسلحه خدمت امام می رسند. امام هم می فرمایند: همه باید مثل آقای حسنی مسلح باشیم.
در سالهای اول انقلاب، مکان نماز جمعه اورمیه مسجد جامع بود. با توجه به محدود بودن محل، کفاف نمازگزاران را نداشت. به همین جهت آقای جسنی تصمیم گرفتند در یک محل مناسب مصلای جدید برای شهر اورمیه احداث گردد. ابتدا برای شروع کار هیات امنای مصلا تشکیل شد. آقای حسنی به عنوان امام جمعه اورمیه رئیس هیات امنا شدند. اعضاء هم آقایان زین العابدین میریوسفی عطائی استاندار وقت، سیدمحمد فخری رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، کریم لایق تر مدیرکل اوقاف استان، محمدحسین فانی مدیرکل اداره بازرگانی، تقی متقی کلاهی بازاری، محمدتقی فریدفر بازاری، عباس صادقی بازاری، حاج حبیب کردستانچی بازاری، کریم فروزان شهردار وقت اورمیه، غلامعلی راه خدایی کارمند استانداری و علیرضا فرهومند کارمند استانداری به عنوان ده نفر هیات امنا تعیین شدند.
بعد از شروع کار و شناسایی زمین مورد نظر برای احداث مصلا. این زمین به مساحت 40 هزار مترمربع است و موسسه خیریه مصلا با ترکیبی که ذکر شد به عنوان هیات موسس نیز تعیین شدند. مرحوم عطائی با همه توان برای این امر خیر وقت گذاشتند و کار مصلا و احداث آن از طرف آقای حسنی و مرحوم عطائی پیگیری می شد. متاسفانه آقای عطائی در سال 1369 در سانحه رانندگی به رحمت الهی نائل گردیدند و آقای سعادت به عنوان استاندار معرفی و با این سمت جدید جایگزین آقای عطائی در هیات امناء مصلا شدند.
کارها ادامه داشت تا اینکه در سال 1376 آقای سعادت از مسئولیت استانداری آذربایجان غربی کنار رفتند و کارهای اجرایی مصلا با مسئولیت موسسه خیریه مصلا ادامه می یافت.
در دوران مسئولیت مهندس غریبانی و مهندس میرلوحی استانداران بعدی استیل کاری گنبد مصلا انجام شد و در زمان استانداری آقای مهندس جمشید انصاری اعتبار لازم برای برای کاشیکاری گلدسته ها تامین گردید. در زمان استانداری آقای رحیم قربانی سیستم گرمایشی و کولرهای مصلا تامین مالی شد و در زمان مهندس جلال زاده اعتباری که ایشان تخصیص دادند صرف کاشیکاری داخل گنبد مصلا انجام شد. آقای جلال زاده دوباره اعتباری دادند که با آن نمای دربهای ورودی مصلا احداث گردید. روال احداث ساختمان مصلا به شرح ذکر شده بود و الحمدلله الان در اختیار نمازگزاران است و آبروی شهر اورمیه شده و علاوه بر اقامه نماز جمعه در بیشتر کارهای مهم شهر از آن استفاده می شود.
در زمان استانداری آقای رحیم قربانی، آقای حسنی احداث حوزه علمیه آیت الله خامنه ای را پیشنهاد دادند و مورد توافق قرار گرفت در کنار مصلای امام خمینی احداث گردد. رئیس جمهور وقت آقای دکتر احمدی نژاد برای شروع کار اعتباری در اختیار آقای حسنی قرار دادند. در این مورد توافق گردید سه قطعه زمین متعلق به موسسه خیریه شهید رجایی با زحمات آقای دکتر قربانی و آقای حسنی فروخته شود و برای ساخت حوزه علمیه هزینه گردد. ساختمان حوزه علمیه الزهرا نیز با تولیت آقای حسنی در زمینی به مساحت 5 هزار مترمربع در بهترین نقطه شهر(خیابان مدیریت) احداث گردید. این ساختمان در حال استفاده است و از نظر نقشه و اقداماتی که انجام گرفته نمونه است.
برخود وظیفه می دانم از وزیر محترم وقت مسکن و شهرسازی جناب آقای مهندس عبدالعلی زاده که این زمین را در اختیار حوزه علمیه خواهران قرار دادند نیز تشکر کنم. البته لازم به ذکر است همه این خدمات و اقدامات به برکت نظام جمهوری اسلامی است. آخر کلام اینکه بعضی مواقع متاسفانه مشاهده می شود خدمات و عملکرد دیگران را مورد تحریف قرار می دهند. این متن را به همین خاطر تهیه کردم تا حقی از کسی ضایع نشود. در احداث مصلا کار را آقایان عطائی و حسنی شروع کرده اند و همه استانداران بعدی در این کار سهیم بوده اند. باید بگویم مصلای امام خمینی اورمیه باقیات و صالحات آقای حسنی و مرحوم عطائی است. حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر قریشی روی چه حسابی در خطبه های نماز جمعه دوازدهم آبان 96 فرموده اند مصلای امام خمینی را آقای سعادت احداث کرده اند؟ بدون درنظر گرفتن دیگران و با کمال تاسف بی حرمتی به آقای حسنی و مرحوم عطائی.و استانداران بعدی که هرکدام به نوعی در احداث مصلا مساعدت کرده اند.
امیدوارم خداوند سبحان به ما توفیق عنایت فرماید به نوعی عمل کنیم حقی از کسی ضایع نشود.»
کد: 1561926
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم
TAGS : قربانعلی سعادت, مصلای امام خمینی, سیدمحمد فخری, غلامرضاحسنی, سیدعلی اکبر قریشی, نماز جمعه

مطالب مرتبط :
استاندار آذربایجان غربی: زمان اخذ رای باید مجددا تمدید شود حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای و دو تعرفه ای بودن این انتخابات باعث تمدید زمان اخذ رای شد و احتمال تمدید مجدد این زمان وجود دارد.به گزارش آینان...
این مشاورینت را هم برکنار کن آقای استاندار قربانعلی سعادت در اقدامی شایسته سیامک مختاری را به سبب حضورش در ستاد انتخاباتی وحید جلال زاده از سمت مشاورت خود برکنار کرد.به گزارش آینانیوز، پیش از آ...
بابازاده: اثر تاریخی دوم بهمن را احیاء کنید! نباید آثار تاریخی حماسه دوم بهمن بر گنبد مسجد اعظم اورمیه پوشانده می شد. مطالبه جدی مردم اورمیه احیاء مجدد یادگار این حماسه بزرگ مردمی است.به گزارش آی...
شاه کلید سعادت برای تحقق آرزوی راه آهن اورمیه کیست؟ در آخرین نشست مطبوعاتی استاندار آذربایجان غربی، قربانعلی سعادت در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت راه آهن اورمیه اظهارداشت که امیدوارم عمر من به افت...
نشست خبری استاندار آذربایجان غربی/ اقدامات ستاد احیاء مثل توزیع همان گونی های سیب زمینی بود ماجرای جالب دیگری که در نشست خبری استاندار آذربایجان غربی با خبرنگاران مطرح شد موضوع به کار گیری و استعفا و کاندیداتوری معاون سابق عمرانی او بود.به گز...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com