ممبر کانال تلگرام
ارسال پیامک
1395/11/06 | |
  

 

 


دانلود نوحه ترکی ویژه محرم

اتاق شیشه ای سیاست

 

  

[Atorpatdate] نظرات: 220 نمایش: 33716 تعداد امتیاز: 83   (Article Rating)

ناآرامی در شهرک ولیعصر ارومیهناآرامی در شهرک ولیعصر ارومیه

تعدادی از هواداران گروهک های ضد انقلاب تا پاسی از شب دست به اغتشاش و آشوب در خیابانها زدند+تصاویر مربوط

درگیری نیروهای امنیتی با اعضا و هواداران گروهک تروریستی پژاک در شهرک ولیعصر ارومیه موجب ایجاد ناامنی و به بار آمدن خساراتی در این منطقه شد.

به گزارش خبرنگار آینانیوز، شامگاه دوشنبه بیست و نهم تیرماه خیابان های جنوبی و شمالی شهرک فرهنگیان و شهرک ولیعصر که از لحاظ ترکیب جمعیتی دارای ساکنان کردزبان میباشند صحنه اغتشاش و آشوب تعدادی از هواداران گروهک ضدانقلاب و تروریستی پژاک بود.

برابر مشاهدات عینی، اغتشاش گران در این مسیر اقدام به آتش زدن یکدستگاه اتوبوس، واژگون کردن و آتش زدن یکدستگاه خودروی پژو و پرتاب سنگ به سمت پلیس و نیروهای امنیتی کردند.

بعد از اطفاء حریق خودروها توسط نیروهای امداد آتش نشانی از گوشه و کنار شهر خبرها و شایعات مختلف دیگری در ادامه این ناآرامیها گزارش شد.
در حالیکه پلیس ضدشورش با توسل به باتوم و گاز اشک آور مشغول متفرق کردن اغتشاش گران بود شعله های آتش از قسمت جنوبی ارومیه نظرها را متوجه خود کرد.
این آتش سوزی که به نظر می رسید بی ارتباط با قضایای اتفاق افتاده در شهرک کردنشن فرهنگیان نباشد با حضور به موقع آتش نشانی و مامورین پلیس اطفاء شد در حالیکه در صحنه چیزی جز آتش گرفتن یک مزرعه گندم در ارتفاعات جنوب ارومیه دیده نمی شد.
تعداد 30 الی 40 نفر جوان که عمدتا سروصورت خود را پوشانده بودند با حضور گاه و بیگاه در یک نقطه از  شهر اقدام به آتش زدن لاستیک شکستن شیشه و سردادن شعارهایی برضد جمهوری اسلامی می کردند.

مهاجمین بعد از دقایقی منطقه فلکه مادر و قهوه قاباغی در ابتدای بلوار فرهنگیان را مورد حمله قرار داده و بعد از شکستن تابلوو شیشه چندین مغازه و آتش زدن لاستیک در مسیر تردد خودروها به بانک ملی موجود در سر راه خویش نیز یورش برده و خسارتهایی به درب و شیشه ها و کیوسک عابربانک آن وارد کردند.

منطقه شهرک فرهنگیان و ولیعصر ارومیه یکی از مناطق مهم ارومیه است که به لحاظ ترکیب غالب جمعیتی کردزبان در آن به کردستان ارومیه مشهور است و همین بهانه باعث می شود گروهک های تروریستی با سوء استفاده از احساسات قومی ساکنین، برنامه های اخلالگرانه و تروریستی خود را هرازچندگاهی از آنجا سامان دهند.

حدود یک دهه پیش نیز غائله معروف به اوجالان از همین منطقه ارومیه کلید خورد و به نقاط مختلف شهر نیز سرایت کرد. اما اتفاقاتی که دوشنبه شب افتاد با حضور و واکنش سریع نیروهای امنیتی حوالی ساعت 30/01 بامداد سه شنبه 30 تیر خاموش شد

کد: 2373
گروه: سیاسی, حوادث
امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/07/21
متاسفانه در استان اروميه با اينكه كردها شايد بيش از نيمي از اهالي را تشكيل ميدهنداماآنان كمتر از يك در صد مناصب مدريتي را در دست دارند
شبكه تلوزيوني استاني با توجه به جمعيت كردها در مقايسه با تركها برنامه هاي بي محتوا و در زماني بسيار كم پخش مي كند
در بسياري از شهرهاي دوزبانه درخواست كردها براي ساخت مسجد در محلات كردنشين پذيرفته نمي شود
در بسياري از شهر هاي حتي كاملا كرد نشين تا آبدارچي ادارت را نيز تركها تشكيل مي دهند و اين باعث شده است فرصتهاي شغلي بسياري كم در اختيار كردها قرار گيرد و آنان مجبور شوند به استانهاي ديگر مهاجرت كنند كه اين خود باعث شده است جمعين كردها كه در اوائل انقلاب 80 در صد استان بود به 57درصد كنوني كاهش يابد و يا براي تامين لقمه ناني براي فرزندان خود راه قاچاق مرز را در پش گيرد كه سالانه باعث مرگ هزاران كرد مي شود
بخصوص در شهر هاي دوزبانه كه تمامي مسئولين تركند به هيچ عنوان به محلات كردنشين رسيدگي نمي شود وبه خواسته هاي انان رسيدگي نمي شود
براي حل مسئ لازم است مسئوليني از مركز بيايند و به مسائل رسيدگي كنند چرا كه مئولين محلي به سبب ترك بدن بسيار متعصبانه برخورد مي كنند
حتي درگيري كردها در تركيه ينز باعث موضعگيري بسياري از تركهاي ايران قرار مي گيرد كه اغلبشان مسئولند و با ارباب رجوهاي كرد بدرفتاري مي كنند
در حالي كه سازمان ميراث فرهنگي اخيرا طرحي را جهت راه اندازي انجمن آشيقها تهيه كرده ودر حالي كه بسياري از آداب و رسوم كردها در حال نابوديست اين سازمان هيچ طرحي در اين مورد ندارد و ده نگبيژي كه مانند آشيقي است به هيچ عنوان تحت چتر حمايتي سازمان ميراث فرهنگي قرار نمي گيرد چرا؟
اين و دهها مورد ديگر
.....# ارسال کننده: duman
   تاریخ ارسال:2009/07/21
این غیرت ما رو نشون میده. چرا کردها به خودشون جرات میدن تو آذربایجان همچین کاری کنن؟

# ارسال کننده: رضا رضائي
   تاریخ ارسال:2009/07/21
سلام
چرا شهرک فرهنگيان را با وليعصريکي ميکنيداز نام اين شهرک هممشخص است که اکثر ساکنين اين شهرک کوچک فرهنگي ميباشند و اين اتفاق فقط در شهرک ولي عصر بوده نه شهرک فرهنگيان

# ارسال کننده: اورمولو
   تاریخ ارسال:2009/07/21
با سلام خدمت آقاي عطايي متاسفانه خود شما نيز سهيم هستيد زماني كه شما در نوشته هايتان مينو يسيد كردستان اروميه از افراد ديگر چه انتظاري داريد طبق آخرين آمار همان مناطقي كه شما مينوسيد كردستان اروميه كه بالاترين غلظت كرد ها را داردبالاي 50 درصد جمعيت ترك نشين است و اين ها هدفي جز رعب و وحشت در ميان ترك هاي منطقه نداشتند ياشاسين آذربايجانيميز و ياشاسين اورميه در ضمن همان كسي كه در بالا با نام ايران من نوشته اين چه نوع ايران پرستي است كه هدفي جز تجزيه كشورت در اين نا آرامي ها دنبال نمي شد.

# ارسال کننده: ebrahim
   تاریخ ارسال:2009/07/21
80 درصد کرد!!؟ جوک نگو!

# ارسال کننده: ppppppp
   تاریخ ارسال:2009/07/21
جناب كرمي بهتراست بجاي كانديد شدن به سمت استانداري كه شامل كليه مسائل اقتصادي - اجتماعي و سياسي استان ميشود بچسبد به همين امنيت كه نيازي به دخالت ومهار چنين غائله هايي نباشد .

# ارسال کننده: مهدی
   تاریخ ارسال:2009/07/21
برادر عزیز چگونه به خودتون جرات میدهید و غالب جمعیتی ارومیه را کرد می خوانید مگرنه این است که .ورود کردها به ارومیه به 20 سال هم نمی رسد؟!!مگر در زمان سیمتکو کرد یاغی که حدود 80 سال پیش با استفاده از ضعف حکومت مرکزی به ارومیه حمله کرد و همراه با مارشیمون ارمنی خدود 300 هزار نفر از اهالی ارومیه سلماس خوی و روستا های تابعه آنها را قتل عام کردند. من خودم 32 ساله هستم و خوب یادمه که وقتی مردم فردی با پوشش کردی را می دیدند با دست به یکدیگر نشان می دادند.ولی متاسفانه هم اکنون با حمایت بسیاری از دولتها می خواهند نام ارومیه را در فهرست شهر های کرد نشین معرفی کنند.در حالی که شاید جمعیت اکراد ختی به 5 درصد نیز نرسد.

# ارسال کننده: sia
   تاریخ ارسال:2009/07/21
این حرکت ها خیلی خطرناک است همشهریان عزیز کرد و ترک مواظب باشند دچار سرنوشت عراق و افغانستان نشویم تعصبات بیجا تو قرن 21 جایی ندارد مواظب باشیم تاریخ تکرار نشود که فقط مردم عادی ضرر می کنند

# ارسال کننده: یک همشهری
   تاریخ ارسال:2009/07/21
کرد یک ملت نیست که بچه ای مثل دومان به خودش غیرت بده تا در موردش چیزی بگه ، کرد ملتی بسیار فهیم و غیور و دلاور است این اختشاشات در هر ملتی هر از گاهی خواهد بود ، اما اجازه توهین به ملت کرد رو به خودتون ندید . ملت ترک بسیار به ملت کرد توهین میکند نمیدانم دلیلش چیست و چرا ؟ در حالی که کرد هیچگاه او را مورد تمسخر و توهین قرار میدهد !

# ارسال کننده: شهروند ترک
   تاریخ ارسال:2009/07/22
آقای عزیز بنده حدود 6 سال است در منطقه شهرک فرهنگیان زندگی می کنم اگر شما یک سرشماری جزئی انجام دهید خواهید یافت که بیش از 70 درصد شهرک فرهنگیان و ولی عصر ترک ها هستند شما چطور بدون مطالعه نظر می دید که آن منطقه کردستان ارومیه است . زمانیکه شما خودتون این موضوع را تبلیغ می کنید معلوم است که همه فکر می کنند آن منطقه کرد نشین هست .

# ارسال کننده: ØÂÂاورمولو
   تاریخ ارسال:2009/07/22
آقای عزیز توجه کن:
اولا شهرک فرهنگیان کرد نشین نیست بعدا ترکیب جمعیت را از متخصین جغرافیا بگیریددوما شما چند کرد را می بینید روانشناسی شما بیشتر می بیند سوما 9 در صد این شهر کرد زبان است و شما نصف می بینید که با قلمتان خیانت به آذربا یجان می کنید. عزیز از شما خواهش میکنم تورکهای سنی مذهب را کرد ننامیدو تاریخ راستین را بخوانید.چون من فکر میکنم با آنهاست که شما بیشتر می نویسید.

# ارسال کننده: میزان
   تاریخ ارسال:2009/07/22
به روز رسانی شد با موضوع:
استاندار ما و عزل و نصب هایش.....

# ارسال کننده: شیرکو جهانی
   تاریخ ارسال:2009/07/23
دومان جان، برو تاریخ رو بخون ببین ترکها از کجا به‌ اینجا اومدن. ترکها ششصد سال قبل تا 800 سال قبل از شمال غرب چین به‌ طرف غرب اومدند ، وگرنه‌ نه‌ ترکیه‌ ، ترک بوده‌ و نه‌ ایران ترک داشته‌... ترکیه‌ روم شرقی و اینجا هم مملکت اجداد کردها یعنی مادها بوده‌.

# ارسال کننده: ایرانی
   تاریخ ارسال:2009/07/23
حساب کردهای غیور و مومن از حساب اخلالگران و ضد انقلاب جداست.سردشت قهرمان در برابر بمبهای شیمیایی تا ابد بر تارک تاریخ خواهد درخشید .شیعه و سنی برادرانه و با وحدت کلمه هرگز اجازه نخواهد داد که شکست خورده های اخلالگر پایتخت در مناطق مرزی بر خون شهیدان بخندندو خودشان با اتکا بر نقاط اشتراک در برابر دشمن مشترک یعنی اسراییل و انگلیس از اسلام و ایران حراست خواهند کرد.
یا رسول الله

# ارسال کننده: محمد
   تاریخ ارسال:2009/07/23
آقای رضایی عزیز! از اینکه کرد ها در فرهنگیان ساکن هستند افتخار کنید.آنها به حضرت علی (کرم الله وجهه) علاقمند و خلیفه چهارم آنهاست.اسم حسن و حسین برای پسران خود می گذارند روی همین اصل هست که به فرزند او یعنی مهدی نیز علاقمند بوده و در شهرک ولیعصر ساکن هستند.

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/24
دوستی گفته که ترکها 700 یا 800 ساله اومدن به این منطقه ولی بهش میکم که افکاره پلیدتو از تو ذهنت پاک کن تاریخ امروز نشون میده ترکها تاریخه 7000 هزار ساله دارن و 3000 تا 4000 ساله پیش و قبل از اقوامه پارت وپارس به فلات ایران و آناتولی اومدن و اقوامی مثل اوراتورها مانایی ها وکاسیهارو به وجود آوردن (منبع ترکان در گذر تاریخ) دوما اگه بتون کتاب دده قورقوت(پدر گرگها) رو بخونی که اثر ادبیش از شاهنامه هم بیشتره و یک اثره جهانی به حساب میاد این مشکل تاریخیت حل میشه . و حالا شما بگین که کردا(منظورم فقط قوم شیکاک) کدوم هنر جهانی رو دارن به غیر از جنگو جدال خوب اگه ما ترکا بدیم پس چرا با عربا مشکل دارین اگه اونا بدن چرا با فارسا درگیری دارین اگه شما کشور ندارین دلیلش به بی عرضگیه تاریخیتون برمیگرده و میخاین این ضعفتونو با کشتاره مردم ارومیه ترکیه و عراق جبران کنید

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/24
راستی شما کردای شیکاک آبرویه هرچی کرده رو بردین .کردای استان کردستان دارن توووریییست جمع مکنن تو شهرشون ولی این اقلیت کرد شیکاک دارن ترورییییست میارن ارومیه. واقعا که .......

# ارسال کننده: اورمونیوز
   تاریخ ارسال:2009/07/25
شهرک فرهنگیان، شهرک ولی عصر و کشتارگاه (کوه جهودان) سه منطقه ارومیه هستند که کردها در آنها جمعیت بیشتری نسبت به سایر نقاط ارومیه را داا هستند و این در حالیست که در هیچکدام از این سه منطقه جمعیت کردها به 50% نمی رسد (در شهرک فرهنگیان به زحمت 30% است). با توجه به اینکه به غیر از این سه منطقه در هیچ منطقه ارومیه جمعیت کردها به 20% هم نمی رسد چگونه عده ای در مورد کل اورمیه آمارهای عجیب غریب می دهند؟ در بیش از 75% از جغرافیای ارومیه که مناطق پرجمعیت مانند حسین آباد، قاسمیه و قره لر، سیروس، خیابان ولیعصر، یئتدی دییرمان، دره چایی و دهها منطقه دیگر در درون این 75% هستند جمعیت کردها کمتر از 2% است. برای رسیدن جمعیت کردها به 15% باید بیش از 80% بقیه (یعنی 25% باقیماند) کرد باشند.
حداکثر 6 یا 7 % از جمعیت شهر ارومیه می تواند کرد زبان باشد و هیچ منطقه ای در داخل شهر اورمیه به کردستان مشهور نیست. ادعای مشهور بودن منطقه ولیعصر به کردستان اورمیه کاملا کذب است و می تواند ساخته و پرداخته پژاک باشد .

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/07/25
جناب مهدي تاتار غير عزيز
اولا شكاك يك قوم نيست بلكه نام يك ايل است
اوما اينكه كردها يك دولت مستقل در اين برهه از زمان ند ارند دليل بر بي عرضگي كردها نيست بلكه شرايط كنوني جهان و منطقه و اقتضاي منافع جهاني و منطقه اي در چنين وضعيتي دخيل است و به احتمال زياد در آينده نزديك وضعيت تغيير كند
اما جناب مهدي تاتار ناعزيز
عزيزم دم روباه هرگز دليل خوب و محكمه پسندي براي حقانيت روباه در دادگاه نيست
تاريخ ترك در گدر زمان است از دروغها ياوه گويي ها و چرنديات
خود تركها اذ عان دارند كه 700-800سال پيش به منطقه امده اند و اگر بتوانيد تركي استانبولي -آذري و ازبكي بخوانيد مي توانيد به خوبي در اينترنت سرچ كره و به اين واقعيت برسيد
خواهشا محدوده مطالعات خود را گسترش داده و از محدوده دم روباه خارج شويد
كردها 2700واندي سال پيش اولين امپراتوري آريائي را با عنوان ماد در مزوپوتاميا تاسيس كردند و به زودي دولتها و امپراتوريها باستاني مانند آشور بابل و...را تحت سلطه در آوردند و هخامنشيان نيز از ايل شوانكاره ي كرد بودند و حتي ساسانيان نيز كرد و فارس بودند در ادامه كردها حكومتهاي مستقل محلي و يا گاها خودمختاري را اداره كرده اند و حكومتهاي رواديان و شداديان و سلسله ايوبي به رهبري صلاح الدين ايوبي كه سراسر خاورميانه و شمال آفريقا را در سلطه داشت و آخرين سلسله كردي سلسله زندي است كه توسط كريم خاندر ايران تاسيس شد تا اينكه توسط خواجه محمد خان مغول منقرض شد
جالب است بدانيد كردها در خاور ميانه بعد از اعراب كه تاريخ و هجري و قمري را دارند دومين ملت هستند كه تاريخ ويژه خود را دارند و امسال تقويم كردستان 2700اندي سال را نشان مي دهد كه از روز تاسيس امپراتوري ماد محاسبه گردده است
اما اينكه كردها با همه همسايگان خود درگيرند
نه آقا
اين تركها هستند كه با روسها ارامنه يونانيان كردها فارسها چينينها و....در گيرند و در تاريخ خود وحشيگريهاي زيادي را دارند و قتل عامهاي زيادي را مرتكب شده اند
چه كسي مردم تركيه عراق يا اروميه را كشته است
آيا به نظر شما يك ميليون كردي كه توسط عراق كشته شد آدم نيستند ؟البته با توجه به اينكه شما عزيزان گرگها را همنوع خود مي پنداريد حتما منظورتان گرگها هستند
در تركيه نيز كردها فقط از خود دفاع مي كنند و اگر روزي يونانياني كه ترك شده اند از كردستان خارج شوند جنگ پايان خواهد پذيرفت
بنده به شخصه جنگ در ايران و بر عليه ايران را تاييد نمي كنم چرا كه معتقدم ايرا ن مام ميهن كردها است و كرد و فارس از قرابت زباني نژدي و فرهنگي بسيار نزديكي برخوردارند و از دو قوم ترك اويغور و ازبك ترك بسيار به هم نزديك ترند و در طول تاريخ همواره تحت يك پرچم و در راستاي يك هدف بوده اند


# ارسال کننده: هادی آذربایجان
   تاریخ ارسال:2009/07/25
اصلا قبل از انقلاب کرد نمیدونست شهر کجاست هالا اومده میگه 80% ارومیه کرد بوده اصلا تو (کرد)میدونی درصد چیه یا چه جوری حساب مکنن

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/07/26
چنگيز خان مغول كه تا مرد گوشت خام مي خورد و در خيمه صحرائي زندگي مي كرد و معتقد به آئين شاماني بود تنها نگراني اش اين بود كه اگر مغولها (جد تركان كنوني) روزي به شهرها وارد شوند و نوع زندگي شهرنشينان سرزمينهاي تصرف شده من جمله ايران (ايران شامل كردستان نيز مي شود)را ببينند آن روز روز زوال امپراتوري ظلم و وحشت آنان خواهد بود و البته چنين نيز شد
تركان بر خلاف نصيحت وي عمل كردند و بسياري از آداب و رسوم بياباني خود را از دست دادند و عده اي مسلمان عده اي مسيجي و عده اي بودائي و يا به طريقتهاي محلي گرويدند و تنها چيزي كه تركان بوسيله آن بر مردم تحت سلطه خود تاثير گذاشته بود لهجه هاي تركي بود كه تركها به خاطر اينكه هرگز نمي توانند زباني غير تركي را به راحتي صحبت كنند به همين خاطر زبان تركي را در مناطق تحت سلطه خود گسترش دادند و ملتهاي مختلفي بخصوص ايرانيان يونانيان ارامنه كردها وقفقازيها به مرور بلحاظ نزديكي با تركها و خويشاوندي تدريجي با آنان و بخاطر اينكه زبان تركي زبان حاكمان بود تركي را پذيرفتند از بزرگترين اقوامي كه تركي را به عنوان زبان بكار بردند يونانيان در تركيه و ايرانيان در آذربايجان ايران بودند
تركها در هيچ كجاي جهان به هم شباهت ندارند عده اي زرد پوست عده اي سفيد پوست عده اي با موي مشكي و عده اي با موي بور عده اي قد كوتاه مانند چينيان و عده اي خوش هيكل مانند ايرانيان اين گوناگوني و اختلاف حتي در مورد دين و مذهب نيز ديده مي شود و حتي از نظر زباني نيز تنها يونانيان ترك شده زبان خود را تركي مينامند و بقيه اويغوري .ازبكي ،تركمني و...مي نامند
جالب است تركهاي اصيل كه وارد آناتولي گرديده اند خود را تركمن مي ناميدند و واژه ترك در اوايل قرن 20رايج شد و تركمنها يعني اعقاب مهاجرين اصلي آسياي مركزي در وضعيت بدي به سر مي برند و اداره كشور در دست يونانيان ترك شده است
اما جناب هادي آذربايجان
اينكه مي فرمائيد كردها نمي دانند شهر چيست و نمي دانند در صد چيست با خدمتتان عرض كنم نه عزيز اينطور نيست
در زبان تركي واژه هاي براي شهر وجود ندارد و بخش اعظم اتراك از واژه ايراني شهر و اخيرا يونانيان ترك شده تركيه امروزي از واژه تركي كند =روستا براي شهر استفاده مي كنند و اين نشان از شهر نشيني چند صد هزار ساله شما دارد
در زبان تركي حتي براي فرهنگ واژه اي وجود ندارد و اتراك ناچار از واژه انگليسي كولتور استفاده مي كنند در حالي در كردي چاند و در فارسي فرهنگي مي باشد و اين نيز از عمق فرهنگ اتراك حكايت مي كند
آنان كه مي گويند در اروميه كردها در اقليت اند اولا اين طور نيست و الان نيز كردها در اكثريتند اما جالب است بدانيد نام اروميه كردي است
كردها اروميه را هورمي مي نامند در كردي يعني گلابي# ارسال کننده: مجيد جكانلو
   تاریخ ارسال:2009/07/26
سلام و خسته نباشید بحضور دوستان گرامیم
برادران عزیز اولا کرد بودن یا ترک بودن مهم نیست مهم انسان بودن ما انسانهاست و بی گمان انسانها آزاداند هر کجا که دوست دارند زندگی کنند و خطاب خواندن یک منطقه به فلانی قوم یک اشتباه تاریخی است. دوستان گرامیم در جهان امروز که دنیا بسوی گلوبالیزم پیش میرود و مرزها دیگر معنای ندارند چرا باید ما اشتباهات تاریخی را که موجب مرگ هزاران انسان از کرد و ترک شده است را تکرار کنیم. به نظر من و هر انسان عاقلی زمان آن رسیده که ما کرد و ترک با هم متحد و برادر باشیم بی گمان همه ما انسان و حق زندگی داریم اینکه یک عده فریب خورده سعی دارند که رابطه این دو ملت را به هم بزنند اشتباهی تاریخی و جبران ناپذیر است ما سالیان و شاید قرنهاست که داریم باهم زندگی میکنیم پس بهتر است ما هم متمدنانه برخورد کنیم زمان ماجراجویی به سر آمده و کرد و ترک برادر و برابرند و اورمیه شهر دوستی و تفاهم و زندگی مشترک اقوام و ادیان گوناگون است این یک فرصت است نه یک تهدید.
زنده باد اتحاد کرد و ترک
یاشاسین آذربایجان منم جانیم
بژی کوردستان
بژی آذربایجان

# ارسال کننده: هادی آذربایجان
   تاریخ ارسال:2009/07/26
ایران من اصلا شما برای خودتون شمارش عدد ندارید اونم فارسی مگید یک دووو سهو .... هالا اومدید دارید واسه ما اشکال میگیرید
شما اصلا کتاب تاریخی خوندید تا ببینید کردها همیشه برای ایران دردسر ساز بودن و همیشه در جنگها بی مورد فرار میکردین و فقط به شهرهایی حمله میکردین که دفا نداشتن مثل ارومیه(به زبان آذری یعنی جایی که پر آب است) که تقریبا 100سال پیش به همراه ارامنه وجلوها به ما حمله کردین و قتل عام کردین

# ارسال کننده: هادی آذربایجاÙ
   تاریخ ارسال:2009/07/26
اخه داغ باشیندا نه فرهنگه

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/26
اگر لذت ترک لذت بدانی دگر شهوت نفس، لذت نخوانی (سعدی)سخنم به فلانی ( غیر= ایران من) حرفاتو بادقت خوندم به غیر از این نوشتت که تقریبا دزست بود نه کامل که یونانیهای ترک شده اولا همه ترکای ترکیه یونانی نیستند دوما بعضی یونانیها هستند که با اسم تورک به میان دو ملت ترک و کرد شدند و اختلافاتی ایجاد میکنن که کردا فکر میکنن تورکا هستند و تورکا هم فکر میکنن کردا . الان به بقیه اراجیفی که بهت یاد دادن جواب میدم : 1-گفتی کردا به دلیل این که کشور ندارن چون شرایط امروزی باعث شده => جواب: آخه چه ربطی به شرایط امروزی داره کدوم کشوری در قرن 21 تاسیس شده و میخاد بشه شماها با توصل به امریکا میخاین کشور درست کنید کشورهای امروزی چند قرن پیش با عرضه خودشون کشور تاسیس کردن نه به کمک آمریکا . من خودم از خدامه که یه جایی به عنوان کشور بهتون بدن تا هدف ما بهتر معلوم بشه. 2-نوشتی تاریخ ترک چرندیاته =>جواب: اگه چرند بود دولت مرکزی اجازه چاپ رو نمیداد تو با این کارت به دولت هم توهین کردی آقای ایران من .در ثانی اگه نوشته های زبون منو بتونی بخونی برو به کتاب خانه ی شهر باکو سری بزن ومزخرف حرف نزن. 3-نوشتی خود تورکا ادعا دارن 700 یا 800 سال پیش اومدن=> کدوم مطلب تو اینترنت درسته که این حرف تو یاوه گو درست باشه من از منابع دارم حرفامو مینویسم ولی تو از اینترنت که معلوم نیست دست نشانده های آمریکا و پ ک ک اون مزخرفاتو نوشتن 4-نوشتی هخامنشیان کرد بودن اگه فارسا این نوشتتو بخونن کللی خندشون میگیره. خوشبختانه من به این منبع که طرف دکترای باستان شناسی داره و خودشم فارسه بهت مگم که هخامنشها یکی از قبایل یهود در ایران بودن اگه دقت کنی این واژه از دو کلمه هخا و منش تشکیل شده که به معنی اصول رفتار و منش هخاها. آقای بذله گو 5--گفتی سلسله ی صلاح الدین از کجا تا کجا بود؟ =>جواب: اولا همه ی دنیای اسلام به ایشان احترام دارن ولی تو و امسال تو نباید ازین احترام زیاد استفاده کنید صلاح الدین یک فرمانده نظامی در ارتش عثمانی بود نه یک پادشاه و بعد از جنگهای ثلیبی به عنوان مامور دولت در بخشی از شمال آفریقا و سوریه حکومت اونجارو بهش دادن. حتما وقتی کتاب تاریخیتو میخونی کم میمونه بپری هوا البته تو که کتاب نمیخونی و فقط حرفایی که تو مغزت کردنو میگی. 6-- گفتی یک ملیون کرد در عراق کشته شده => به نظر بنده دلیل کشته شدن اون بیچاره ها گوش کردن به حرفای دروغین بعضی ها و همکاری نکردن با دولت مرکزیشون بوده. 7--گفتی اگر یونانی هایی که ترک شدن از ترکیه خارج بشن مسله حل میشه=>جوابت: این حرفت افکاره شوئینیسمی و فاشیستی تو رو نشون میده به این سخنت جواب نمیدم چون باعثسش دولت ترکیست که باعث شده اینتوری گنده حرف بزتی. من بعضی وقتا به کاناله روژ نگاه میکنم اونجا کردی میگفت ترکا سواره اسباشون از شرق به غرب اومدن و همه جارو ویران کردن. جواب من اینه با اینکه اون یارو دروغ میگفت اینه اگه تورکا نمی اومدن الان اسمی از کرد روی زمین باقی نمونده بود چون ارمنی ها یا یونانیها نثلتون رو از بین برده بودن اگه به 80 ساله پیش برگردی تو فجایع جیلوها(در این زمان شما هم خیانت کردین) اگه ترکا نبودن نثلتون رو منقرض میکردن. 8--گفتی زبان و قیافه ترکا با هم فرق داره مثل اویغورها ترکمن ها و........=> جوابت:ما همه ی ترکا از یک نژادیم و از چندین طایفه تشکیل شدیم و چون قیافه هامون و لهجه که کمی فرق داره دلیلش شرایط محیطی و اقلیمی بوده . حالا من اینو بپرسم چرا قیافه ی کردای سورانی از شماها خوشگل تره؟ .-------حالا تو فکر کن کردا تو آفریگا زندگی میکردن قیافهاشون چقققققدر جالب میشد :-D 9--نوشتی مغولها با ترکا هم نژادن و مارو با اونا یکی کردی آخه گوز مغز مغول کجا و ترک کجا . اگه ما مغول بودیم تو وجود نداشتی که این مطالب رو بنویسی. 10--نوشتی وقی تورکا اومدن به این مناطق بعضی ها مسلمان مسیحی و بودا شدن آخه مردک تو از کخا این آمارو دربارهی طایفه من و ترکا میدونی همه ی تورکای دنیا به غیر از تورکهای یاقوت( که من اطلاع در مورد دینشون ندارم) در شمال شرق سیبری زندگی میکنن همشون مسلمان شدن و تورکا بعد از خلفای اسلام مسئولیت جهاد و ترویج دین محمد(ص) رو داشتن. 11--گفتی تورکا تنها سلاحشون زبان مادریشون بوده که تونستن به دیگر اقوام چیره بشن ونوشتی بزرگترین آذربایجانیها و یونانیانه ترکیه از زبان ترکی استفاده کردن=> جوابت : اولا کلمه اذربایجان تغیر یافته کلمه آتورپاتگان یا آتروپادگان میباشد که این کلمه از دو جمله ترکی باستان آت+پاتگان که در زبان ترکی به آتش =اوت و به معبد یا محافض گاه =پاتگان میگن که این اسم تورکی خودش دلیل بر زندگی تورکا در این منطقه رو میگه و حرفای امسال تورو کذب میکنه. دوما خوب گوش کن زبان تورکی در کل دنیا سومین زبان برتر محسوب میشه و به قول تو دیگر اقوام نا خود آگاه از زبان من استفاده میکنن چون زبان مادری خودشون از یک لهجه بیشتر نیست . مثل لهجه ی کردی که از زیر شاخه های فارسی و خود فارسی 32 لهجه ی عرب میباشششد. 12--گفتی واژه ترک از اوایل قرن 20 به بعد رایج شده . خوب اگه جرات داری این حرفتو تو جامعه ی بینلملل بگو . تو ایجا حرفو عوض کردی این واژه آریایی بود که در اوایل قرن 20 رواج پیدا کرده نه ترک کلمه ی تورک .. کلمه تورک رو در 7000 سال پیش چینیها به مردمانی گفتند که امپراطوری بزرگ گوک تورک(ترکان آسمانی) ایجاد کرده بودند معنی کلمه تورک در چینی یعنی نجیب زادگان در حالی که کلمه کرد که یک کلمه عربیه در زبان عرب به معنای عشایر یا بیابان گرد. 13-- گفتی ترکا از دیگر واژه ها برای کلمه فرهنگ یا شهر استفاده میکنن .. ببین تو یه ذره ترکی یاد گرفتی فکر میکنی عالم ترک شدی در تورکی برای هر یک از این کلمات بک تعریفی وجود داره که برای فرهنگ در زبان عامیانه میگیم (oz) و کلمه کند (روستا) یه معنی دیگه هم داره یعنی اصل یعنی دارا بودن مکانی که فقط مال خود فرد میباشد.14--گفتی الان کردا در ارومیه در اکثریت هستند به گفته ی یکی از دوستا که اون بالا نوشته جوک نگو خندم میگیره .آره جمعییتتون کمی زیاد شده ولی در عوض تو روستاهاتون کسی نمونده همتون ریختین تو ارومیه و کارگری میکنین. پس نتیجه گرفته میشه که جمعییتتون در آمار استانی همون 5 تا 7% میباشد. شما کردا اگه برین اونور دنیا و اتفاقی یه کرد ببینید فکر میکنید همه جای دنیا کرد هستش. 15--گفتی نام ارومیه کردیه ؟ آخه بیسواد کجای ریشه ی کلمه های هورمی و ارومیه یکیه . ریشه کلمه ارومیه از اورمان ساخته شده به معنی جنگلزار .

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/26
--گفتی واژه ترک از اوایل قرن 20 به بعد رایج شده . خوب اگه جرات داری این حرفتو تو جامعه ی بینلملل بگو . تو ایجا حرفو عوض کردی این واژه آریایی بود که در اوایل قرن 20 رواج پیدا کرده نه ترک کلمه ی تورک .. کلمه تورک رو در 7000 سال پیش چینیها به مردمانی گفتند که امپراطوری بزرگ گوک تورک(ترکان آسمانی) ایجاد کرده بودند معنی کلمه تورک در چینی یعنی نجیب زادگان در حالی که کلمه کرد که یک کلمه عربیه در زبان عرب به معنای عشایر یا بیابان گرد.

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/26
16-- اجداد من یک مثل ترکی دارن که میگن => آغاشدان ماشا چیخماز کورد دن پاشا چیخماز دوست عزیزی که ادعا داره ترکی خوب بلده (ایرن من) .

# ارسال کننده: هادی آذربایجان
   تاریخ ارسال:2009/07/27
تو درگیری شهرک کردها چجوری بیگناه بودن که تعداد کشته شدهای ارتش بیشتر از کردها بو؟

# ارسال کننده: boz gurd
   تاریخ ارسال:2009/07/27
یاشاسین آذربایجانیمیز. و ساق اولسون مهدی تاتار

# ارسال کننده: یک شهروند ارومیه
   تاریخ ارسال:2009/07/27
آفرین مهدی تاتار خوب جواب این یارو (ایران من)رو دادی طرف خودش میگه ما با ترکا دشمنی نداریم ولی مینویسه تاریخ ترک چرندیاته .اینا میخان از آب گل آلود سود ببرن ولی کور خوندند

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/27
سلام . با تشکر از مدیریت سایت که مطالب بنده رو در این مکان جای داده . حدف من خرد کردن یک ملت خواص نیست هدف ما دفاع از خودمان میباشد . یک مثال واقعی بزنم تا دوستان کرد ما روشن بشن اکثر قریب به 80% مردم تهران ترک هستند ولی هیچوقت ادعا ندارن که تهران جزعی از خاک آذربایجانه ولی بعضی ها بعد از انقلاب در ارومیه رخنه کرده اند و ادعا دارن که ارومیه جزعی از خاک کردستان برزگ وعده داده شده ی آمریکاست ولی ملت باشرف و غیور آذربایجان به تنهایی و نه به کمک غیر در مقابل این دسیسه ها ایستاده و خواهد ایستاد. یاشاسین آذربایجان

# ارسال کننده: سمگو ارومیه ای
   تاریخ ارسال:2009/07/28
آقای مهدی تاتار اولاً برو نوشتن یاد بگیر و هدف رو حدف ننویس. ببینم کجای تهران 80% ترکه؟ راست می گی بقالیهاش و جیگرکی و گارسوناش همشون ترکن. تهران مرکز ایران که از همه اقلیتهای قومی ایران توش هستن و ترکها هم که بزرگترین اقلیت قومی هستند بیشتر از بقیه ملتها در تهران ساکن هستند. آقای محترم کردها هیچ وقت ادعای تجزیه ایران و الصلق ارومیه به کرستان بزرگ را ندارند کمه اینکه تحمل تجزیه طلبی و حقارت همسایگان آذریشان را هم ندارند. من کرد ارومیه هستم و شما ترک ارومیه در چهارچوب یک ایران آزاد. شما می گید بعد انقلاب بعضی ها رخنه کرده اند . آیا ترکهایی که از مرند و مراغه و بقیه شهر های ترک نشین که به ارومیه مهاجرت کرده اند رو حساب کردی؟ کردها از حومه شهر اومدند به شهر و نه از شهری دیگر. اصلاً این حرفهای شما مثل تجزیه طلبی این گروهک هاست. ببینید گیرم که کردها 80% اصلاً 100 ارومیه کرد باشه به چه دردی می خوره اگه متخصص نباشند اگه فهمیده نباشند اگه تحصیل کرده نباشند. ببینید همشهریان عزیز : ارومیه یه شهری هستش که ترکها دارای اکثریت در مرکز شهر و کردها اکثریت در حومه و روستاها. اصلاً اکثریت معنی ندارد. ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و آذربایجان غربی متعلق به ایران عزیز است و من کرد ارومیه هستم و شما رو مثل همسایه و برادر بهتون احترام می گذارم اما باید متخقابل باشه . اگه متقابل نباشه شما کار نفوذ این گروهک ها رو که هم کار ما کردها رو مشکل می کنن هم شما رو بیشتر می شه تاثیرشون بر توده های مردم کرد ناراضی. بژی کوردستان ....یاشا آذربایجان>>>> زنده باد ایران

# ارسال کننده: ssss
   تاریخ ارسال:2009/07/28
1-من هم بعنوان يك آذري معتقدم كه تمامي قوميتها بايستي در مقابل قانون بايد از حقوق مساوي برخوردار باشند اما سئوال اينجاست كه :
وقتي بعد از گذشت سي سال از پيروزي انقلاب اسلامي عده اي از اين قوميت با تحريك مردم و در پوشش دفاع از حق ملت كرد در فكر تجزيه ايران و ايجاد كردستان بزرگ مي باشندو در اين راه به احدي رحم نمي كنن و ساليان سال است كه در قالب جنگ مسلحانه تعداد زيادي از همين مردم را به شهادت رساندند،بنظر اين برادر كرد عزيزمان تدبير چيست؟
2- وقتي كه بعد از سي سال هنوز هم بخش اعظم دوستان كرد ما به تبعيت از فرهنگ عشيره اي خود با قريب به اتفاق مسائل جامعه بصورت تعصبي برخورد و در هر مسئله اي مسائل قوميتي را به پيش ميكشند و بعد از سي سال حتي در يك مسئله اي مانند روز عيد فطر به تبعيت از كشورها ي بيگانه و از باب مخالفت عمل نموده ،بنظر شما تدبير چيست؟
3- اگر اين برادر كردمان منصفانه نگاه كنند ،بايد تائيد نمايند كه وضعيت اكثر اكراد ما بعد از انقلاب در بسياري از موارد بدليل عدم سخت گيريهاي دولت بالاخص از نظر مالي صد برابر بهتر از قبل انقلاب شده كه يكصدم اين وضعيت براي آذريها اتفاق نيفتاده است
4- واقعا از اين برادر كردمان بايد پرسيد اگر اجباري در كار نباشد خود ايشان يكنفر از آذريها را در شهرهاي كرد نشين در مسئوليتها بكار ميگيرند ؟كه بررسي برخورداين برادران در اين شهرها خود مويد اين حرف است؟
5- بررسي ميزان مناصبي كه برادران كردمان در اين استان كسب كردند نشان ميدهد كه چه ميزان از حق اين افراد ضايع شده است.البته اگر منصف باشيم .اما اگر زياده خواه و تماميت طلب باشيم چيزي ديگر است و تمام مناصب را هم اگر به اين برادران تخصيص دهيم باز كم خواهد بود
6- آنچه كه به جهت عملكرد عده اي محدود از هموطنان كردمان در طول تاريخ در اذهان ملت بالا خص هموطنان آذري مانده اين است كه مخالفت مستمر با حكومتها در جهت تشكيل كشور مستقل گاها با اعمالي چون غارتگري،كشتار مردم بي گناه ،تخريب اموال عمومي و نا امن كردن محيط زندگي افراد و رفتارهاي غير منطقي ديگري همراه بوده كه هيچ ربطي به مبارزات دموكراتيك نداشته و ندارد موضوعاتي چون غائله نقده،درگيريهاي منطقه و به شهادت رساندن جوانان اين مرز و بوم،شورشهاي شهري در دفاع از اوجالان و غيره هميشه يك عدم اعتماد را نزد دولت و مردم اين مناطق بدنبال داشته و لازم است كه اين بردران عزيزمان براي رسيدن به حق خود كمي هم به ايجاد تعامل بيشتر با مردم آذري زبان و ايجاد اعتماد گام بردارند. بديهي است كه در اين فضا خود اين برادران هم باشند بهتر از اين عمل نخواهند كرد. براي نمونه اينكه كافي است يكي از اين برادران در يكي از اين مناصب به اصطلاح دولتي قرار بگيرند اولين كار تجزيه قوميتي بوده و تمام تلاششان اين است كه كل آن اداره را از اكراد عزيز پر نمايند كه نمونه هاي آن زياد مي باشد بديهي است در مقابل اينگونه اعمال كاري جز اين نمي توان انجام داد.
در خاتمه من هم بخشي از فر مايشات اين دوست و هموطن عزيز كردمان را قبول دارم اما ايجادنا امني براي سايرين و غارتگري و آشوب را راهكار آن نمي دانم كه در غير اينصورت بايستي اين روش در طول اين ساليان جواب مي داد

# ارسال کننده: عسگر سلطانی
   تاریخ ارسال:2009/07/28
بنام خدا با سلام از تمامی خانم ها و اقایان در خواست داریم بخاطر اسلام و به خاطر وحدت و یک پارچگی امت اسلام دست از نوشتار های تفرقه انگیز جدا خودداری نمائید اچون امت اسلامی بیشتر از همه چیز احتیاج به وحدت و همدلی دارد نه تفرقه

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/28
نام دده قورقود اكنون در دنيا شناخته شده است . شايد گمنام ترين جايي كه شناخت كمتري نسبت بدان دارند ايران باشد. غالب دانشگاههاي بزرگ دنيا آنرا از شاخه هاي تخصصي زبان تركي تدريس مي كنند و ترجمه هاي آن در ادبيات زبانهاي ديگر نيز وارد شده است. داستانهاي دده قورقود به هزاران سال پيش برمي گردد اما قديمي ترين نسخه خطي استنساخ شده از آن مربوط به سال 444 قمري است و شانزده سال بعد بايد جشن هزاره نسخه خطي آن برپا گردد و یونسکو سال 1999 را به نام دده قورقورد نام گذاری كرده بود.# ارسال کننده: ترکهای خراسان
   تاریخ ارسال:2009/07/28
تقصیر کرد، نیست. تقصیر ترک است که راحت و بی خیال خوابیده و کرد هم فهمیده که می شود ترک یک چیزهایی گرفت.

مدتها است که 200 هزار کرمانج در خراسان بر سرزمین 4000000 ترک ادعای ارضی می کنند و خراسان شمالی را کردستان شمالی می نامند.

باز هم راحت بخوابیم خدا کریم است!!!!!!!!

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/29
سمتگو ببین واسه من معلم نشو و غلط املایی نگیر واسم اگه تو بزرگ خاندان یک بخشی از شکاک ها هستی برو معلم اونا شو و اونارو از این سطح تفکرات پایین و عشایری در بیار گرچه خودت به یه معلم واقعی وغیر آمریکایی احتیاج داری . عجب اسمی رو خودت گذاشتی اسمه کسی که بعد از رفتن روسها وارمنی ها از ارومیه شروع به غارت و کشتار دوباره این ملت ارومیه پرداخت . صورت واقعی شماها نه تنها واسه ملت ارومیه معلومه بلکه دولت مرکزی هم بهتر شناخته شما هارو.

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/29
سمتگو جان گفتی ترکایی که از مراغه و مرند و ... به ارومیه اومدن جوابت اینه که شهر های آذری وطن همه ی آذری هاست وبقیه مهمون ها اگه ادعای جدا سازیه ارومیه رو دارن این فکرو از کله ی مهترمشون بیرون کنن.

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/07/29
نوشته اخير من از طرف آينا نيوز رد شد
در حالي كه من به يكي از دوستان كه در حدود 16مورد به بنده خطاب كرده بود جواب داده بودم نوشته من منتشر نشد و اين بر خلاف اصول آزادي بيان و آزادي دفاع مشروع است لذا بدينوسيله ضمن ابراز نارضايتي خواستار انتشار جوابيه ام مي باشم ولي اگر آينا نيوز گقته هاي بنده را منطقي دانسته و معتقد است با انتشار آن نوع تفكر آنان به شدت زير سوال خواهد رفت به خود مي بالم
من هر چند براي هموطنان ترك زبان احترام قائلم و بسياري از فاميل بنده نيز تركند هر چند خودم كردم ولي به شدت مخالف آنم كه مردمي را به يك گرگ نسبت دهند و در مورد مردم آذربايجان معتقدم آنان ايراني و بسيار به كردها نزديكند صفويه كه آذري بودند و جدشان ديوان شعري نيز به اين زبان دارد بنده كه يك كرد هستم با خواندن آن بسياري از ابياتش را به خوبي مي فهميدم لذا معتقدم آذري ها ايراني و قومي هستند كه بسيار به كردها نزديكند و همچنين مي توان گفت هزاران فردي كه اكنون آذري به حساب مي آيند ريشه كردي دارند و بنده مي توانم هزاران مورد را مثال بزنم و لازم است ما كه از يك ريشه ايم بخاطر يك نماد عصر وحشيگري آسياي مركزي يا بخاطر منافع يونانيان ترك شده آسياي صغير به جان هم نيفتيم لذا ما در داخل ايران داراي دولت و كشور مستقل و نظام خاص خود بوده و بايد قدر وضع كنوني را بدانيم هرچند انتقاداتي داشت باشيم
بعضي چيزها در يك كشور حاصل اشغال آن كشور در مقطعي خاص است كه مي توان در ايران وضعيت خوزستان و آذربايجان و در هند وضعيت اردوها و در يوگسلاوي وضعيت بوسني را نام برد اشغالگران در اين مناطق ريشه دوانيدند و از ان بر ضد دولتهاي خودشان استفاده كرد در شبه قاره زبان اردو و دين اسلام در بوسني دين اسلام و در آذربايجان زبان تركي حاصل اشغالگري مهاجمين خارجيست و متاسفانه هر سه مورد باعث خونريزيهاي بسيار گشته و دردسرهاي زيادي را براي دولتهاي مركزي به بار آورده است


# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/07/29
جناب هادي آذربايجان
متاسفانه شما خيلي نادانيد چرا اگر چيزي از زبانشناسي مي دانستيد ملتفت مي شديد كه زبان كردي جز زبانهاي ايراني است همانگونه كه زبان تركمني جز زبانهاي تركي است و زبانهاي ايراني (فارسي –كردي – گيلكي –مازني-بلوچي –پشتوو.....)از هزاران واژه مشترك استفاده مي كنند وشايد بتوانگفت اكثريت واژه هائي كه در اين زبانها به كار برده مي شود يكي است اما گاها تلفظ آنان تا حدود كمي متفاوت است و اعداد نيز از اين قاعده مستثني نيست

# ارسال کننده: تحریریه
   تاریخ ارسال:2009/07/29
قابل توجه کاربران عزیز
سیاست کاری آینانیوز کمک به تبادل نظرات و تعاطی افکار در یک فضای سالم و پاک بدون آلودن حریم ها، شخصیتها و قومیتهاست از این رو هر نظری ولو علیه مدیریت سایت و طرز تفکرات آن در بخش نظرات کاربران اجازه انتشار دارندالا مطالبی که متضمن شکستن خطوط قرمز قانونی جمهوری اسلامی و از آن مهمتر اخلاقیات و هنجارهای پذیرفته شده اجتماعی باشند.لذاضمن احترام به تمام عزیزانی که درصدد ارائه نظرات خود به منظور شفاف سازی در برخی امور و یا یافتن مسیری صحیح به زعم خویش هستند از همه تقاضامندم از به کار بردن عناوین و واژه هایی که بار توهینی و هتک حرمت افراد و یا گروهها و زبانها و نژادهای گوناگون است پرهیزنمایند چرا که چنین مطالبی هرچند دارای محتوای علمی وزینی نیز باشند از منظر آینانیوز اجازه انتشار نخواهند داشت.

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/07/30
به به آقای غیر ایران من بازم که اومدی و یه مشت حرفای خنده دار نوشتی حرفای تو مثل یک جوک میمونه. حرفای تو حتما بر علیه قوم خاص و دولت ایران بوده که نذاشتن تو سایت ولی اگه اعتراض داری میتونی بارو بندیلتو جم کنی بری کردستان عراق حرفتو بزنی نه اینجا اگه شماها جمع بشین تو کردستان عراق ارزشتون خیلی بیشتر میشه بجای اینکه بییایین تو خاک اقوام دیگه اقوامی که توی این سرزمین چه شهیدهای زیادی رو دادن و بگیین ارومیه سرزمین اجدادیمونه .(اینجارو حتما بخون ) {من تازگی ها یک تحقیق کردم که اکثر قبایل ایل شکاک در 400سال و اندی قبل از آن یک سری از ایل شکاک توسط افشاریه ها و صفویه ها از کردستان عراق و جنوب شرق ترکیه به مرزهای آذربایجان کوچانده شدند علت کوچ این قبایل مقابله ی دولت آن زمان از حملات احتمالی عثمانی ها بود دلیل و مدرک بنده شجره نامه ی کرد های روستای خرگوش که مشهور به سید هستند } نوشتی :(غیر ایران من) به شدت مخالف آنم كه مردمي را به يك گرگ نسبت دهند و در مورد مردم آذربايجان معتقدم آنان ايراني و بسيار به كردها نزديكند=> جوابت :ببین پسر جان هر قومی برای خودش یک نماد باستانی داره مثل شما کردا که نمادتون آتشه و یا مثل سرخ پوستها نمادشون عقابه ویا مثل بومی هایه قطب شمال نمادشون خرسه و نماد ترکها گرگه . من دوست ندارم که تو این تور فکر کنی و به عنوان یک نیروی انسانی بیوفتی تو چنگال جدایی طلب یا هر اسمی رو که خودتون میگین . گفتی آذری ها بسیار به کردا نزدیک هستن آخه جرا مذخرفات مینویسی اگه این حرفو پیش یک کرد بگی که آذری ها به کردا نزدیک اند یا پیش ترکا که فامیل هات هستن بگی بهت میخندن شاید فکر کنی طایفه کره سننی ها(اسم اصلی کراسین) کرد باشن و فکر کنی همه آذری ها این تورن نه داداش ما کجا و شما کجا

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/07/31
[جناب مهدي مغول
اينكه كردهاي ايران بروند كردستان عراق نه آقا
اولا كردستان عراق واژه اشتباهيست و جائي كه شما مي گوئيد جنوب كردستان است
دوما كردستان سرزمين كردهاست كه هميشه بخشي از ايران بوده و خواهد بود و جائي كه شما الان هستيد كردستان است چرا كه هركجا كرد هست آنجا كردستان است وبه گفته رهبر جاويد كردستان زنده ياد ژنرال مصطفي بازراني هر كجا كرد هست آنجا ايران است
سوما بجاي اينكه توي تاتار به بنده دستور بدهي به جنوب كردستان بروم تو بايد از اين مملكت خارج شوي البته نبايد به تركيه بروي چونكه يونانيان تركي گوي مسلمان سني توي شيعه را آنجا له خواهند كرد بلكه برو به تاتارستان شامان پرست و بين فاميلهايت مغولها
چهارما آذريها به كردها بسيار نزديكند البته نه آناني كه مثل تو به زور مي خواهند خود را به تاتار و مغول بچسبانند بلكه آنان كه بر اساس واقعيات تاريخي مي كوشند اصل و نصب خود را بيابند آنگاه كه نظامي گنجوي ادعا دارد كه كرد است شما غير از آن مي انديشي وقتي من مي گويم آذري نه پانتركها بلكه آذريها را مد نظر دارم همان قومي كه صفويان از ميان انان برخاستند همان قومي كه به تدريج زبانشان در بين تركها رو به نابودي گذاشت و اكنون به جز معدود جاها هيچ اثري به غير از چند نوشته و شعر باقي نمانده است منظور من از آذري شما نيست آخه شما كه خودت را به تاتار و مغول مي بندي و هيچ قرابتي با آذريها نداري
پنجما آتش و خورشيد نماد كردستان است (كوردستان ولاتي ئاگر و روژ )كردستان سرزمين آتش و خورشيد (مانند خورشيد روشنايي بخش خوبي ها و مانند آتش بانود كننده بديها
اما آذربايجان نيز سرزمين آتش است چرا كه آتورپاتكان در زبان فارسي و ئاگرگه كان در زبان كردي نشانه همين است و آذربايجان عربي شده واژه هاي ايراني فوق است
اما در مورد نماد آيا شما خودتان را با سرخ پوستان آمريكا و اسكيموهاي قطبي مقايسه مي كنيد واقعا جالب است و به نظر من اين توهين بهمردم آذربايجان است
ششما :شجره نامه يك سيد چيزي را ثابت نمي كند چرا كه سيدها اساسا هر كجا كه باشند عربند و نه تركيه بلكه از بيابانهاي عربستان آمده اند
اما فردي كه نوشته بود كرد يك واژه عربي معادل چوپان است
اولا :شما خيلي ناآگاه و كم دان هستيد لذا گرد در زبان ايراني قديم به معني پهلوان است و اين واژه بخاطر اينكه اعراب نمي توانستند حرف گ را تلفظ كنند به كرد تغيير يافت همانگونه كه پارس به فارس تغيير كرد
گرد +ماد =گردماد – كرمانج
پاينده ايران عزيزم
بژي ولاته گه و ره كه م ئيران

]

# ارسال کننده: هادی آذربایجاÙ
   تاریخ ارسال:2009/07/31
ایران من خودت اعتراف کردی که کردی زبان نیست لهجه فارسیه پس نادان خودتی که به کلمه فرهنگ ما گیر میدی یه جوری حرف میزنی آدم فکر میکنه استاد زبان شناسی ترکی هستی اصلا منظورت از این ها چیه خوشت میاد ما بیایم شهرهای کردی پر حرفی کنیم.بعدا اگه ترکهای تهران بقالی داشته باشن کردای ارومیه نوکری میکنن

# ارسال کننده: همشهری
   تاریخ ارسال:2009/08/01
با پیگیری اخبارهای سایت شما دیده میشه که خودتون از متشنج کننده های وضعیت جامعه هستید

# ارسال کننده: فف
   تاریخ ارسال:2009/08/01
80%اربیل ترکه اونوقت کردها میگن یه شهر کرد نشینه

# ارسال کننده: فف
   تاریخ ارسال:2009/08/01
80%اربیل ترکه اونوقت کردها میگن یه شهر کرد نشینه

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/01
ایران من ببین هدف این سایت شناسایی افرادی مثل تو بود و میخاست چهره ی اصلی شماهارو نشون بده تو کسی هستی که با تورکا به شکل بدی مشکل داری ولی اگه حق با شماها بود خیلی وقت پیش به آرزوتون میرسین آرزویی که آمریکاییها تو اذهان اکراد کرده. اشکالی نداره هر چقدر مینالی بنال چون ما رهرو امام علی (ع) هستیم و با ذولفقار علی سر همه ی منافقین و خوارجی مثل شما هارو از ته میکنیم .تو با اون نوشتت نشون دادی که هیچ جوابی در مقابل حرفهای من پیدا نکردی و مسئله ی دین و دیانت رو پیش آوردی وخاستی بین شیعه وسننی توی این سایت اختلاف بندازی ولی کور خوندی . بعدا نوشتی که من تورکارو با اسکیموها و سرخپوستا مقایسه کردم آخه نادان در کجای حرف من کلمه ی مقایسه نوشته شده که توی یاوه گو این حرفو میگی ولی بدون اگه ترک در این مکان نبود الان اسمی از ایران نبود ترکا تا 100 سال پیش هدایت ایران دستشون بود و اونا این کشور رو پاینده نگه داشتن الان در ایران 30.000.000 ملیون ترک زندگی میکنه اگه همین جمعیت اراده کنه میتو نه آذربایجان رو از ایران جدا کنه ولی هیچ وقت این مللت این آرزو رو تو ذهنش پرورش نمیده ولی اگه اکراد به جای ترکا بودن خیلی وقت پیش ایران رو تجزیه کرده بودن . راستی هیچ میدونی رهبر پژاک یک تورکه اگه یادم باشه اهل نقده هستش ؟ این رهبرتون داره از اکراد به عنوان یک نیروی انسانی برای راهبرد اهدافش استفاده میکنه نه برای کردستان . حالا تو فکر کن انقلاب اسلامی نشده و کردی بعده انقلاب پاشو نذاشته تو ارومیه اون وقت تو میتونستی این ادعارو بکنی یا فکر کن آمریکا به عراق حمله نکرده و صدام داره عراق رو اداره میکنه آیا بازم میتونستی گنده حرف بزنی حالا با کمک آمریکا دارین این جوری خود نمایی میکنین ولی یه روزی آمریکا گورشو از اینجا میبره واونوقته که شماها.......... ولی به عقیده من گروهک هایی مثل شماها مثل آتش زیر خاکسترید که وقتی در منطقه تغییر و تحول سیاسی پیش میاد خودتون رو نشون میدین وبا درست شدن تغییر و تحولات بازم خاموش میشین یک نمونه بارز قیام کردا در منطقه آذربایجان غربی و کردستان در اوایل انقلاب بود که بعدن توسط سردارهایی مثل صیاد شیرازی خاموش شدن . در ضمن قوم تاتار یکی از اقوام تورکه و مغول نیست و سعی نکن با تفکرات مردم نسبت به مغول عا بر علیه من استفاده کنی در ضمن اگه مغولها ایران رو ویران کردن ولی با خودشون علم نجوم و ریاضی رو به ایران آوردن هیچ وقت از دید بد به مسعله نگاه نکن. در ضمن یادم رفت بهت بگم تو حق نداری به کردای سید توهین کنی و اونارو عرب بخونی من این عقیده تورو به اونا میگم.

# ارسال کننده: ایرانی
   تاریخ ارسال:2009/08/01
با سلام و درود بر هر ایرانی وطن پرست
و نفرین بر اسکندر و چنگیز مغول و تیمور لنگ ملعون ازبک
من کرد ارومیه هستم گرچه من هم مثل خیلی از کردهای دیگه اعتقاد به ایران بزرگ و
مبارزه با دشمنان ایران زمین دارم و هر چی خواستم چیزی ننویسم دیگه نتونستم
اولا که دوستای اذریم از دوستای کردم بیشتر هستند و اصولا مخاطب نوشته هام فقط پان ترکا هستند .
شما به شدت از تاریخ ایران بیگانه هستید
همانطور که میدانیم (wikipedia)بزرگترین دانشنامه ی بشری است
من ترجمه ی قسمتی از تاریخچه ی ارومیه که در این سایت اومده رو مینویسم برای
اطلاعات بیشتر کلمه ی(urmia)رو در سایت جستجو کنید.
ترجمه:
در سال 950میلادی حاکم ارومیه جستان بن شرمزان منتخب بوسیله ی دیثم الکردی
بود.
این منطقه صحنه ی تبادل قدرت بین کردها ودیلمیان(اقوام دیلمی و گیلکی)بوده است.
در سال 1040حاکم ارومیه(ابو حجه بن ربیب الدولی) رهبر کردهای هدهبانی قبایل قوز
که قصد یورش به ارومیه را داشتند شکست داد(تاریخ قوز ها را بخوانید)و هزاران تن از انان را کشت.
نهایتا شهر در 1184 بوسیله ی ترک های سلجوق ویران شد.پایان
کردها هر جای دنیا باشند اصلی ترین اقوام تشکیل دهنده ی ایران هستند
و به ایران عشق میورزند
پاینده باد ایران
نفرین بر چنگیز مغول
نفرین بر تیمور لنگ ازبک
و نفرین بر قزاقهای قاتل سردار عیوض خان که 12 سال برای تمامیت ارضی ایران
با ان ملعونین جنگید و به شهادت رسید.(روستای فیروزه 20 کیلومتری عشق اباد پایتخت ترکمنستان)
# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/01
جناب بي نام
زبانهاي جهان به چندين گروه و شاخه تقسيم شده اند كه زبان كردي از شاخه ايراني گروه زبانهاي هند و اروپائي مي باشد همانگونه كه زبانهاي يونانيان تركي گوي و تركمنها و ازبكها و..از شاخه تركي گروه زبانهاي اورال آلتاي مي باشد
وقتي مي گوئيم زبان منظور يك زبان مستقل است و كردي به همراه فارسي –بلوچي –تاتي –گيلكي –مازني-پشتو و.. زبانهاي ايراني را تشكيل مي دهند و زبانهاي ايراني نيز بخشي از گروه زبانهاي هند و اروپائي را شامل مي شود كه از هند تا اروپا آمريكا و اقيانوسيه را شامل مي شود و بخش اعظم مردم جهان اين زبانها را مي دانند و مجبور به دانستن آن هستند
روسي از شاخه اسلاو انگليسي و آلماني از شاخه ژرمن اسپانيولي پرتقالي و فرانسوي و ايتاليائي از شاخه لاتين بخشي از زبانهاي گروه هند و اروپائي هستند
فارس و كرد هرچند از يك شاخه زباني مي باشند و از دهها هزار واژه مشترك استفاده مي كنند اما زبانهاي فارسي و كردي در اكثر اوقات براي متكلمين طرفين غير قابل فهم است ولي زبانهائي در جهان وجود دارند مانند ايتاليائي ،فرانسوي ،پرتقالي ،اسپانيولي و رومانيائي يك زبانند و در هر كدام تنها نوع تلفظ برخي واژه ها فرق مي كند ولي با اين حال آنان را زبان مي گويند ولي حضرات در حالي كه لهجه قبايل باسطلاح ترك تا اسمان با هم فرق مي كند آنان را در حالي اختلافات فاحش مذهبي و جغرافيائي با هم دارند به زور مكتبي بنام پانتركيسم كه ضيا گالوپ كرد دياربكري آن را اختراع كرد مي خواهند با تجزيه دهها كشور و البته ناديده گرفتن ويژگيهاي خاص اقوام و قبايل ترك كه البته محال است با هم متحد كنند البته هدف اساسي اين تلاش تجزيه ايذربايجان ايران و پيوستن آن به يونانيان تركي گوي است تا بنده وار دست از مذهب و ويژگي هاي خ ود شسته و به آنان خدمت كنند

# ارسال کننده: هورمي گلابي كوردستاني
   تاریخ ارسال:2009/08/01
اين كه كردهاي اروميه كارگري مي كنند درست است ولي اين در مورد همه كردها صادق نيست
آري تمام امكانات دولتي و شغلهاي حكومتي در دست تركان است و كردها نيز به همين مسئله معترضند كه چرا در استاني كه آنان در اكثريتند هيچ پست و مقامي ندارند البته شايد در اين مورد اشكال از تهران نباشد و بعضي پارتي بازي و قوم نگري ها و قوم گرائي هاي افراد خاص از قوم اقليت استان باعث اين كار شده است كه لازم است حل شود و به زودي از جانب مركز مورد رسيدگي قرار گيرد
اما بايد بدانيد كرد يا ترك بودن روي پيشاني هيچ كس نوشته نشده و نمي شود با يك نظر تعداد كردها و تركها را باهم مقايسه كرد كردها برخلاف تركها استعداد عجيبي در زبان آموزي دارند رهبران كرد مانند طالباني رئيس جمهور عراق برهم صالح معاون نخست وزير عراق هوشيار زيباري وزير خارجه عراق بارزاني رئيس جمهور حكومت جنوب كردستان وقتي با خبرنگاران سخن مي گويند باعث تعجب آنان شده و اين مسئله گاها در رسانه ها و حتي تلوزيون ايران نيز بازتاب داشته كه انان با هر خبرنگاري به زبان خودش حف مي زنند تركي كردي عربي فارسي انگليسي روسي فرانسوي و....
لذا كردها تركي را نيز طوري سخن مي گويند كه به هيچ عنوان نمي شوند تشخيص داد انان كردند و اغلب كردها در حال حاضر لباس غير كردي مي پوشند
اما جالب است بدانيد بازار اروميه در حال حاضر در دست كردهاست و فرزندان كرد كه فرزندان راستين ايران عزيز مي باشند به صورت گسترده مراكز دانشگاهي را پر كرد ه اند و ديگر قومگرائي هاي عده اي نيز تاب مقاومت در برابر حضور كردها در ادارات دولتي را ندارد و كردها بخش گسترده اي از ساير مشاغل اروميه را نيز در دست دارند و كانديداهاي كرد با همه موانع موجود همواره اول ميدان كارزارند و كردها مدافع مرزهاي ايران زمينند و هرچند در مسير سياسهاي نظام حركت مي كنند اما خواستار عقب راندن يونانيان به بالكان هستند
اكثر سرمايه داران اروميه كردند و بهترين جاهاي اروميه در دستان كردهاست و فرزندان كرد پرتلاش ،بااستعداد و مصممنند


# ارسال کننده: یک بازاری در ارومیه
   تاریخ ارسال:2009/08/02
مشکل ترک ها می دونی چیه فقط مثل کرد ها شوینیسم نیستند در ضمن فکر نکنم بزرگترین باندهای قاچاق موادمخدر به اروپا ترک ارومیه باشند و پول های باد آورده را نیز در نظر بگیرید و اولا در بازار ارومیه حتی 5 درصد مغازه ها کرد نیستنددر ضمن پارچه فروشی که نشد شغل در ضمن مصرف کننده نیز خودتان هستید به هر حال این را در نظر بگیرید که 15 سال پیش حتی یک مغازه دار کرد نیز در بازار وجود نداشت و الان نیزفرزندان غیور آذربایجان در حال پس گیری باقی مغازه ها از دست شما می باشنددر ضمن میدانید که حتی کرد ها یک ریال مالیات نیز به دولت نمی پردازند در ضمن به نظر من کرد در آن حد نیست که بشینی درباره اش نظر بدی.

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/02
آقای هورمی مواضب باش اسمتو نذارن خیار . ما خودمون تو این شهر زندگی میکنیم و شاید بهتر از تو بدونیم که بازار دسته کیاست چون من خودم بازاری هستم تو که میگی بازار کلا دست کرداست دروغ میگی یعنی همتون دارین به خودتون تلقین میکنین . 30%بازار ارومیه دست اکراده نه همش گفتی همه ی سرمایه دارای ارومیه کردن اره همه ی قاچاق چی های کرد ارومیه مثل گاگارین حاج جعفر صاحب پمپ بنزین و.... که از راه حرام پولدار شدن رو تو بهشون میگی سرمایه دار ارومیه و بهشون افتخار میکنین و تشویق میکنین که قاچاق چیز خوبیه ولی نمیدونید که سرمایه دارایه واقعی ارومیه کیا هستن . هورمیه به اصتلاح خیار گفته کردا وقتی ترکی صحبت میکنن به شکلی صحبت میکنن که معلوم نمیشه کردن بابا برو سره کوه بشین زیاد حرف نزن شما ها وقتی ترکی حرف میزنین آدم از خنده روده بر میشه ولی چون ادب و نزاکت اجازه نمیده به روی خودمون نمییاریم و مثل یک دوست رفتار میکنیم .حالا گیرم که حرفای شماها درسته و قبلا به فرض اکراد عشایر صاحب ارومیه بودن گرچه عشایر نمیتونه تو شهر زندگی کنه دیگه باید الان تو تاریخ مینوشتن که ارمنیها اکراد رو در آذربایجان کشتن نه ترکارو

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/02
جناب فف
اينكه 80%هه ولير تركند هرچند نمي دانستم اما از اينكه به من اطلاع دادي متشكرم و خوشحال شدم و شما نيز از اين مسئله خوشحال باشيد و خوشحالي دروكنيد از خودتون
ببينيد اينكه كار اين سايت شناسائي افرادي مثل من بود نيز خوشحالم چرا كه كسي را كه حساب پاك است چه باك است
مزخرف نگو مغول
تو كه قوت شبت از نفت خوزستانه بجاي آبادان يا اهواز اسم تاتار بر خودت گذاشته اي و اين به روشني خائنان به وطن را مشخص مي سازد
جناب تاتار علي (ع) الان اينجا نيست اما ولي فقيه جانشين اوست اما تو اسم تاتار و مغول بر خود گذاشته اي به جاي اسم علي و اسم سرزمين شيعيان علي آيا شرم نمي كني كه اسم علي را مي آوري در حالي نوع اسم گذاري تو دقيقا مخالف خواست شيعيان عليست
متاسفانه تركها گاها حرفهايي ميزنند كه باعث خنده حتي حيوانات مي شود عزيزم شايد شما از شعاع دو كيلومتري خود خبر نداريد و تنها منبع اطلاعاتي شما مجلات پانتركي باشند اما بدان كه مردم مي بينند و همه مطلعند و بدون اطلاع حرف نزن اولين و تنهاترين كشوري كه در خاورميانه و جهان اسلام اسرائيل را به رسميت شناخت تركيه و بعدها آذربايجان بود و براي كمك به ادامه بقاي اسرائيل و ترساندن مسلمانان با اسرائيل پيمان نهامه هاي نظامي امضا كرد و به مانورهاي نظامي مشترك مبادرت ورزيد و از پشا به دنياي اسلام خنجر زد و با آمريكا و غرب نيز همچنين
بيشترين روابط را تركها در منطقه با آمريكا دارند و همچنين اخيرا شايع شده كه آذربايجان مي كوشد به آمريكا پايگاه نظامي بدهد تا بر عليه ايران استفاده كند حالا كي نوكر آمريكاست كردها يا اتراك ؟
كردها دهها سال قبل از آمدن امريكا و حتي زماني كه آمريكا هيچ قدرتي نداشت با عراق مشغول جنگ بودند و وضع كنوني كردها در جنوب كردستان نتيجه اين جان فدائي هاست نه لطف آمريكا
ببينيد در تركيه حتي آمريكا به تركها كمكهاي تسليحاتي و شناسائي مي دهد اما ارتش تركيه از پس گريلاهاي كردستان بر نمي آيند و الان از سر ناچاري در حال تلاش براي سازش با حزب كارگران كردستانند و از اوجالان و بارزاني كمك مي خواهند
آمار شما هيچ اساسي ندارد و تنها منبعش پانتركها هستند كه چند نفري در يك كافه نشسته اند و مثلا آمار گرفته اند اينكه آذريها نمي خواهند از ايران جدا شوند آري اما پانتركها مي خواهند و اين اعتراف شما به اين است كه هيچ طرفداري در بين آذربايجاني ها از شما و هدفتان نمي شود در ثاني تركها در ايران تنها در 3 استان اردبيل تبريز و زنجان در اكثريتند و در بقيه جاها يك اقليت بيش نيستند
كردها پايه گذاران ايرانند و مدافعان آن بوده و بايد باشند و اين وظيفه خطير كردهاست تا ايران اهورايي را از يوناني و ...محافظت كنند و خواهند كرد
نمي دانم رهبر پژاك كيست اما اينكه تركه بايد دولت در اين مورد تدبير اساسي بينديشه و ببينه يونانيان تركي گوي دارن با نام كرد چه خوابي براي ايران مي بينن و در مسائل استاني تدابير اساسي بينديشه
اما همينقدر مي دونم كه نقده بيش از 80 در صد مردمش كرد و اسم اصلي نقده سندوس از نام يكي از سرداران كرد ايراني قبل از اسلام گرفته شده است
آمريكا از منطقه خواهد رفت اما ملت بزرگ كرد در منطقه خواهد ماند و از هويت آريائي خود دفاع خواهد كرد و سرفرازانه زندگي خواهند كرد
اما اينكه مغولها به ايران علمي آورده اند بشنو ولي باور نكن و اما اين آيا دفاع از اعمال مغول نيست و دفاع از اشغالگري نيست ؟آيا تو خودت را ايراني ميداني آنگاه اسم يكي از اقوام كشور روسيه را بر خودت مي گذاري ؟چرا اسم خودت را لر نمي گذاري كه نان شبت از چاههاي نفت مسجد سليمان تامين مي شود چرا آنقدر نمك نشناسي
يك جائي نوشته اند كه كردها را افشاريه و صفويه براي مقابله با عثمانيان به اروميه كوچاندند !!!!!!!
آيا در آن زمان منطقه تركي داشت ؟اگر داشت چرا آنان نجنگيدند ؟اين مي تواند به دو دليل باشد
1-آنان تن پرور بوده و توان جنگيدن نداشتند
2-دولت مركزي هيچ اعتمادي به انان نداشت و از اينكه آنان خيانت كنند به كردها متوسل شد
آيا هر دو مورد دليل بر شجاعت و ايران دوستي كردها نيست ؟
آيا اگر بر فرض ادعاي شما كردها 7در صد اروميه باشند 93 در صد در خانه ها ماند ند و خود را پنهان نمودند تا 7 درصد از كشور دفاع كنند آيا اين دليل قاطعي نيست كه صفويه آذري (البته نه ترك)بوده و افشاريه (ايل هفت شير)كرد بوده اند و تنها به كردها اطمينان داشته اند
اما جناب تاتارستاني
به خود نبال كه جوابي برايت نداشته ام بلكه جواب محكو مستند و دندان شكني برايت داشتم كه آينانيوز آن را منتشر نكرد و بنده بار هم خواهان انتشار ان مي باشم

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/02
به عقیده من گروهک هایی مثل شماها مثل آتش زیر خاکسترید که وقتی در منطقه تغییر و تحول سیاسی پیش میاد خودتون رو نشون میدین وبا درست شدن تغییر و تحولات بازم خاموش میشین یک نمونه بارز قیام کردا در منطقه آذربایجان غربی و کردستان در اوایل انقلاب بود که بعدن توسط سردارهایی مثل صیاد شیرازی خاموش شدن

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/02
هرکه باز ماند از اصل خیش باز جوید روزگار وصل خیش


غیر ایران من نوشته : علي (ع) الان اينجا نيست اما ولي فقيه جانشين اوست => آخه شماها کی ولی فقیه رو قبول داشتین که الان اسم ایشان رو وسط آوردی.

میدونی چرا من اسم تاتار رو خودم گذاشتم چون معتقدم که با روش اونا میشه دهن شماهارو بست.


غیر ایران نوشته: متاسفانه تركها گاها حرفهايي ميزنند كه باعث خنده حتي حيوانات مي شود => آره ترکا همین حرفارو میگن تا حیواناتی مثل بعضی ها بخندند . بخند غیر ایران من بخند .


غیر ایران نوشته:شما از شعاع دو كيلومتري خود خبر نداريد و تنها منبع اطلاعاتي شما مجلات پانتركي باشند=> حرفای من اصلا پان ترکی نیست اگه این جوری بود سایت آینا نیوز اجازه پخش رو نمیداد تو با این حرفت به این سایت هم گفتی پان ترک. بخصوص من اصلا عقاید پان رو قبول ندارم.پس برچسب پان رو به من نچسبون.


غیر ایران نوشته:بيشترين روابط را تركها در منطقه با آمريكا دارند و همچنين اخيرا شايع شده كه آذربايجان مي كوشد به آمريكا پايگاه نظامي بدهد => تو از روابط پشت پرده خبر داری که اینجوری گنده حرف میزنی حرفای تو دروغه الان پ ک ک نیروهای خودش رو میفرسته تو ارمنستان و اسراعیل آموزش میبینن .در ضمن من در کشور جمهوری اسلامی زندگی میکنم و قوانین جمهوری اسلامی ایران رو قبول دارم اگه دیگر دولتهای ترک با آمریکا روابط دارن به ما ترکای آذربایجان هیچ ارتباطی ندارد . و نظر من رو همه ی ترکا قبول دارن چون نه تنها حرف خودم بلکه حرف اونا رو هم مینویسم.


غیر ایران نوشته:كردها دهها سال قبل از آمدن امريكا و حتي زماني كه آمريكا هيچ قدرتي نداشت با عراق مشغول جنگ بودند => تو مگه نگفتی کردا با هیچکس دعوا ندارن پس چرا نوشتی با عراق جننننننننگگگگگگگگگگ میکردیم صدام حسین یزید شما هارو خوب شناخته بود . راستی یادت رفته 30سال پیش 3 ملیون کرد از دست صدام پناهنده کشور ترکیه شدند الان این نمک نشناسها اومدن سر از دشمنی میزنن.غیر ایران نوشته:آمار شما هيچ اساسي ندارد و تنها منبعش پانتركها هستند كه چند نفري در يك كافه نشسته اند و مثلا آمار گرفته اند => اگه آمار ما تو کافه گرفته بازم خودمون این آمارو گرفتیم نه مثل شما ها که آمارتون از آمریکا میاد.غیر ایران نوشته:تركها در ايران تنها در 3 استان اردبيل تبريز و زنجان در اكثريتند و در بقيه جاها يك اقليت بيش نيستند => مثلا ترسیدی بگی تو ارومیه هم اکثریت دست ترکاست اگه کروها تو ارومیه زیاد هستند پس تو چجوری ترکی یاد گرفتی نکنه بقول خودت یونانی های ترک شده اومدن و ترکی بهت یاد دادن . اگه شما ها در ارومیه 100% جمعیت دارین پس چرا نمیتونین بریزین تو خیابون امام و تظاهرات کنید. ولی آمار دولتی میگه از 70 میلیون جمعیت ایران 30میلیونش ترکه پس خفه شو و آمار نده.


به نظر من بزرگی مثل آقای حسنی امام جمعه ارومیه خوب بلده چجور تدبیری در مورد شما ها بگیره.


غیر ایران نوشته:آمريكا از منطقه خواهد رفت اما ملت بزرگ كرد در منطقه خواهد ماند و از هويت آريائي خود دفاع خواهد كرد و سرفرازانه زندگي خواهند كرد => برو دعا کن آمریکاتون نره.غیر ایران من نوشته : تو كه قوت شبت از نفت خوزستانه بجاي آبادان يا اهواز اسم تاتار بر خودت گذاشته اي و اين به روشني خائنان به وطن را مشخص مي سازد=. آخه آدم کم هوش چند بار بهت گفتم که تاتار از قوم مغول نیست ولی ای کاش به جای ما مغولها اینجا بودن. در ضمن تو 8سال جنگ تحمیلی دیده شد که از خاک مقدس آذربایجان که بیشترین امار شهید نظامی دارد چقدر سرباز نظامی ترک در مقابل اعراب و دنیا جنگیدن و شهید شدن و از خوزستان و دیگر شهر ها دفاع کردن برای امروزشان تا قوت شبشان از نفت انجا باشد ولی بعضی از شماها نه تنها همکاری نکردین بلکه سنگ زیر پایمان هم شدین و نا آرامی هایی در اوایل انقلاب ایجاد کردین به اسم رهایی کردستان. اگه از اکراد شهید واقعی داشته باشیم در حدود کمی هستش که من با این کردهای دلاور به خوبی دوست و صمیمی هستم و اگه به غیر از اینها کشته شدند یا خیانت کردن یه غیر نظامی بودن.غیر ایران من نوشته : يك جائي نوشته اند كه كردها را افشاريه و صفويه براي مقابله با عثمانيان به اروميه كوچاندند !!!!!!!
آيا در آن زمان منطقه تركي داشت ؟اگر داشت چرا آنان نجنگيدند ؟اين مي تواند به دو دليل باشد
1-آنان تن پرور بوده و توان جنگيدن نداشتند
2-دولت مركزي هيچ اعتمادي به انان نداشت و از اينكه آنان خيانت كنند به كردها متوسل شد
آيا هر دو مورد دليل بر شجاعت و ايران دوستي كردها نيست ؟
=> جوابت میدونی چرا کوجوندنشون چون میخاستن وقتی عثمانی ها حمله میکنن اول اکراد از دم تیغ گذشته بشن چون اگه اکراد در منطقه قبلی میموندن برای دولت ایران دردسر ساز میشدند . در ضمن دولت های ایرانی هیچ وقت ضعیف نبودن که به اکراد متوصل بشن.


آدمای قدیمی یک حرفی دارن که میگن اکه کرد این سه مورد دستش بیوفته اغتشاش راه میندازه 1: اسلحه 2:زن 3: اسب


آغاشدان ماشا چیخماز
کورد دن پاشا چیخمازززززززززززززز . ازه دوه تنی .....

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/02
جناب تركا اصلا كردي كه بلد نيستن ولي فارسي روكه بعد از 16سال درس خوندن و تمرينات مدرسه دانشگاه خانه و..حرف ميزنن آدم روده بر ميشه و حرف زدنشون جوك تلوزيونه


# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/03
جناب مغول و تاتار
1-ما سني هستيم و مسلمان شافعي بوده و هرچند تفاوتهاي عقيدتي با شيعيان داريم اما خود را ايراني دانسته و من شخصا براي نظام و قوانين كشوري احترام قائلم و معتقدم من به عنوان يك شافعي با سني هاي ساير كشور ها فرق دارم چرا كه آريائي هستم و همچنين ضمن قبول ولايت فقيه به عنوان يكي از اصول قانون اساسي راه نظام را تاييد و تحسين مي كنم هر چند انتقاداتي دارم كه معتقدم جزئيست و قابل اصلاح است و اين در هر كشوري مي تواند باشد اما من رك اعلام مي كنم كه سني هستم اما تو كه اعلام مي كني شيعه اي و از اسم يك قوم كشور روسيه استفاده مي كني كمتر از منافق نيستي
2-تاتار ها عددي نيستند كه بتواني ما را با آنان بترساني تاتارستان استاني در جنوب مركزي روسيه است با 150هزار كيلومتر وسعت و 2ميليون نفر جمعيت كه جالب است بدانيد بيش از 50 در صد جمعيت آن استان را روسها تشكيل مي دهند يعني تقريبا همه امور اداري صنعتي اقتصادي و بازگاني در دست روسهاست و تاتارها دن كيشوت وار مشغول پرورش اسبند كه مثلا روزي چنگيز خان برخيزد و بر پشت آن اسبها دنيا را تسخير كنند اما يادشان رفته كه الان عصر چيست
3—حدود 15سال پيش كه جمعيت دنيا 5 ميليار نفر بود و جمعيت چين بيش لز يك ميليارد بود در جمعي نشسته بوديم كه هموطنان ترك و غير ترك نيز حضور داشتند كه تركي گفت در دنيا بيش از 4ميليارد ترك وجود دارد گفته وي با خنده حاضرين و اعتراض انان روبرو شد كه آقا اگر 1ميليارد را نيز چين حساب كني ما كه ديگر با اين احتساب وجود نداريم و البته باقي تركها نيز به وي تاختند اما او قسم مي خورد كه امار فوق را در يك كتاب پانتركي خوانده است
4-متاسفانه اتراك در هنگام سخن گفتم بجاي دليل و استدلال بي ادبانه به توهين كردن روي مي آورند كه لازم است اصلاح شود
5-هيچ دليلي مبني بر اينكه كردها در ارمنستان و اسرائيل آموزش مي بينند وجود ندارد اما اين نوع روابط بين تركها و اسرائيل وجود دارد و براي اثبات مسئله لازم نيست كشف صورت بگيرد لذا آشكارا اعلام مي شود و تركها به اين ارتباط افتخار مي كنند
6- كردها آريائي وكردستان همواره بخشي از ايران بوده كه در جنگ چالدران بخش بزرگي از آن از مام ميهن جدا شد و كردها هرگز تحت استيلاي عراق تركيه يا سوريه نخواهند ماند و آنرا اشغال دانسته و بر عليه آن مي جنگند و جنگ كردها با عراق نيز در اين مقوله مي گنجد
7-شما بگوئيد ما كدام آمار را مطرح كرده ايم كه منبعش آمريكاست و بگوئيد آمار 30 ميليوني ترك در ايران را ايران كي و در كجامنتشر كرده كه مانيز برويم و بخوانيم و آدرس پورتال آنرا نيز بدهيد
8-هيچ شخصيتي در استان موضوع بحث ما نيست و پاي شخصيتها را به موضوع باز نكن
9-ملت كرد همواره سرو قامت خواهد ايستاد و از هويت كردي ايراني خود دفاع خواهد كرد
10- آري تو قوت شبت از خوزستان است و اسم يك قوم بي نام و نشان مغولي را بر خودت مي گذاري و اين واقعا شرم آور و خيانت است اينكه شما مي گوئيد رهبر پژاك ترك نقده است از اينكه خائنان از چه قوميست پرده بر مي دارد
11-كردها همواره و در همه حال مدافعان ايران بوده و خواهند بود و هزاران كرد براي مقابله با وحشي گري هاي اتراك –مغول ازبك تركمان به خراسان مهاجرت كردند و اين دليل بر شجاعت و ايران دوستي كردهاست
12-ما را از مغول نترسان .مغولها در عصر اسب سواري زرنگ بودند شايد تو نداني اما دنيا مي دانند الان مغول كيست و مغولستان كجاست مغولستان سر زميني لم يزرع و سرد در شمال چين است كه از همه سو در خشكي محسور است و تنها 2 ميليون نفر جمعيت دارد و 700هزار نفر نيز در چين زندگي مي كنند و تنها كارشان آواز خواندن در كنار اسبهائيت كه فكر مي كنند رمز موفقيت چنگيز و هلاكو بود اما آنان و اسبانشان نيز نيك مي دانند كه ديگر عصر است نيست بلكه عصر جنگنده هاي مافوق صوت است
اما جالب است بداني نبايد ملت كرد را از هلاكو بترساني چرا كه تنها جائي كه هلاكو شكست خود در كردستان بود شايد نداني اما كردها به شهر اربيل پايتخت كردستان مي گويند هه وليري هولاكو به زئن يعني هو لئر شكست دهنده هلاكو
هولاكو تنها جائي كه ماند و شكست خود پشت دروازه هاي هه ولئر بود

# ارسال کننده: سالار آذربایجان
   تاریخ ارسال:2009/08/03
سلام
با مطالعه دقیق فهمیده میشه که کردهایی که در ارومیه ساکن شدند از سخن امام (ره) سوء استفاده کردند چون همه شاهد بودیم که قبل از انقلاب هیچ کس به اینها ارزش قائل نبود ولی بعد از انقلاب ملت ما با فرمان امام خواستند کدورتها وبدی هارو کنار بذارن و با ملت کرد در یک جا زندگی کنند ولی این ملت بعد گذشت چند سال که به بعضی امکانات و مادیات که اکثرا از راه قاچاق به دست آوردن الان دم از جدایی و دشمنی با ملت ارومیه و منطقه میزنند اگه اکراد که خودشون رو باهوش میدونن به گذشته ی 30سال پیش خودشون نگاه کنند و بعدا نظر بدن . یه مثل ترکی هست که میگه:

کوردون چورهه دیزه اوستوند اولار

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/03
غیر ایران من توی شکاک هیچ بلدی کردی سورانی صحبت کنی در ضمن درست فارسی صحبت کردن که برای ما افتخار نیست که بخاهیم حرف بزنیم توی کرو هم حتی بلد نیست یک خط درست ترکی یا فارسی صحبت کنی بعدا اومدی به ترکا گیر میدی اخه تو عددی نیستی که . فکر نکن من کردی بلد نیستم منئ وقتی کردی صحبت میکنم کردا فکر میکنن من کردم حتی بعضی ترکا تو بازار فکر میکردن من کردم .به نظر من تنها راه جلوگیری از پر رویی کردای ارومیه یاد گرفتن زبان اونهاست چون وقتی میفهمن ما زبونشون رو بلدیم مثل جوجه میشینن سر جاشون.

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/03
غیر ایران من تو هیج جوابی نمیتونی بنویسی اومدی به اسم مستعار من گیر میدی . اصلا از این به بعد به من بگو چنگیز خان مغول کرد شکن . مثلا چی میخاد بشه.

ما ترکا غیرت خودمون رو در حفظ ایران نگه داشتیم و همه ی اقوام غیر کرد دم از غیور بودن ترکا میگن . حرفو عوض نکنی و بگی مهدی تاتار گفته کردا غیور نیستن ها ولی کردایی مثل شماها بی غیرتن.

# ارسال کننده: قف
   تاریخ ارسال:2009/08/04
تمام شهراهایی که حالا کردها هستن قبلا مال ترکها بود اصلا اسمشون هم ترکیه دوتا کرد اومدن(از یکی از روستاهای عرب) انقدر زاد و ولد کردن که حالا شدن کردی مثل سقز بانه مهاباد سنندج سردشت .... حالا ایران ایران میکنن اصلا ایران یه کلمه ترکیه ماله ترکها بوده.
ایران من برو کتاب عقاب کلات رو بخون میفهمی اما اگه سواد داشتی.

# ارسال کننده: دهره
   تاریخ ارسال:2009/08/04
با سلام به محظر ترکها کردها خیلی خیورند وشجاعند

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/04
همسايگان ترك را به رعايت ادب كه جزئي از فرهنگ است دعوت مي كنم
1-امام رهبر همه ملت ايران و ايران متعلق به همه اقوام جامعه هست و همه مي بايست به اندازه هم از امكانات اين مرز و بوم استفاده كنند قبل از انقلاب خوانين ايلها قدرتمند بودند و از آنجائيكه تقريبا 90 در صد خانهاي استان و زمينداران بزرگ روستائي استان از كردها بود پس كردها از نظر سياسي اقتصادي و اجتماعي وضعي به مراتب بهتر از تركهاي استان داشتند كردها از نظر اقتصادي خود كفا بوده و نظر فرهنگي و اجتماعي آزاديهاي بيشتري را داشتند
2-كردستان هم مرز عراق است و با توجه به اينكه در اوائل انقلاب گروههاي زيادي با انقلاب دشمني داشتند براي اينكه بتوانند با نظام مبارزه كنند و از كمكهاي عراق بهره مند شوند كردستان را براي مبارزه انتخاب كردند هرچند گروههايي نيز از كردها بودند اما بايد گفته شود كهع اكثريت با گروههاي ديگر بود كه هيچ ربطي به كردها نداشت و اين باعث شد كه كردها از چشم حاكميت بيفتند و تركها نيز با ارائه گزارشهاي غلط به مركز كردها را به هاشيه رانده و همه موقعيتهاي مو جود را براي خود مصادره نموده و هيچ راهي براي امرا معاش كردها به غير از قاچاقچي گري باقي نگذاشت
3- اينكه من كردي و تركي نمي دانم
سوراني -ئيمه كودي ئيرانين و ئيرا نمان خوش ده وي و پئمان خوشه ده گه ل براياني تورك به خوشي بژين
شكاكي -ئه م كوردي ئيراني نه و ئه م ئيراني حه ز دكن و مه پي خوشه د گه ل برايئن خوه يئن تورك ب خوشي بژين
آذري -بيز ايران كوردويوخ و ايراني سويريخ و ايسته ييريخ تورك قارداشلاريميز نان خوشلوخدا ياشيياخ
فارسي -ما كرد ايرانيم و ايران را دوست داريم و مي خواهيم با برادران كرد خود با خوشي زندگي كنيم
زنده باد سرزمين زيباي من ايران متحد و مقتدر

# ارسال کننده: قف
   تاریخ ارسال:2009/08/05
تركي: در حال حاضر بسال 1384 هجری شمسی ، کل جمعیت ترکهای دنیا حدود 560ميليون نفر می باشد که در نقاط مختلف دنیا بشرح ذیل سکونت دارند: الف- کشورهایی که زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است ومستقل می باشند، هفت( 7 ) کشورمی باشند که عبارتند از :

کشورهای ازبکستان ، قزاقستان ، قبرس شمالی ، ترکیه ، ترکمنستان ، کشور آذربایجان و کشور قرقیزستان .

ب- سرزمینهایی که جمهوری بوده و بصورت خود مختارند و زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است ولی در کنار آن زبان مشترک دیگری نیز دارند . که دوازده جمهوری می باشند و عبارتند از :

1- جمهوری ترک آ لتای
2- جمهوری ترک حاکاس
3- جمهوری ترک تانوتوا
4- جمهوری ترک تاتارستان
5- جمهوری ترک چواشستان
6- جمهوری ترک قوردستان
7- جمهوری ترک داغستان
8- جمهوری ترک چچن ستان ( ترکان ان گوش )
9- جمهوری ترک ابغازیا
10- جمهوری ترک قره چای ( ترکان چرکس )

12-جمهوری ترک بالکار ( ترکان بارتای )

- که زبان رسمی و نوشتاری یازده جمهوری مذکور ترکی بوده و زبان مشترک آنها روسی می باشد .

12- جمهوری ترک قاغوز در ملداوی که زبان رسمی آنها ترکی است و زبان مشترک آنها ملداویا می باشد . ضمنا دین اکثریت ترکان ملداوی ارتدکس مسیحی است .

ج- سرزمینهایی که بصورت ایالت بوده و زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است ؛ عبارتند

ایالت سین جان ( دغو ترکستان ) در کشور چین که اکثرا از ترکان ایغور بوده و در حال حاضر حدود هشتاد(80) میلیون نفر ، یعنی بیش از کل جمعیت ایران جمعیت دارد و زبان ترکی آنها همانند زبان ترکی آذری ایران است . ضمنا زبان مشترک آنان بخاطر واقع شدن در شمال کشور چین و اداره شدن بصورت ایالتی ، چینی می باشد .
د- سرزمینهایی که ترکها در آن بصورت استان ویا جمعیت و یا پراکنده زندگی می کنند که عبارتند از :

1- کشور ایران ، که نزدیک چهل (40) میلیون نفر ، یعنی بیش از 55% کل جمعیت ایران ترک می باشد .
2- کشور افغانستان ، که حدود چهار(4) میلیون نفر ، یعنی نزدیک35% کل جمعیت افغانستان ترک است.

توضیح اینکه : در حال حاضر ژنرال دوستم رهبری آنها را بر عهده دارد . وباتوجه به وضعیت اضطراری افغانستان ، نیروهای نظامی کشورترکیه باهماهنگی سازمان ملل درجهت حمایت ازترکهای افغانستان ، درمناطق ترک نشین آن کشور مستقر، وامنیت آنهارا برعهده دارند.

3- کشورعراق، درشهرهای کرکوک ، موصل ،اربیل و... که نزدیک به سه (3) میلیون نفر ترک دارد.
4- ترکهای ازبک ، در کشور تاجیکستان .
5- ترکهای آخزقا ، در کشور گرجستان .
6- ترکهای اخیکا ، در کشور ا وکراین .
7- ترکهای بالکان ، در شبه جزیره بالکان اروپا .
8- ترکهای ستاورپل ، درسرزمینهای قفقاز .
9- ترکهای دغو ، در سرزمینهای سیبری .

10- ترکهای آجار ، توبل ، باش قورد ، میشر ، نوقای و غیره که همگی در کشور روسیه ساکن هستند . توضیح اینکه : تنها ترکهای نوقای روسیه حدود پنج (5) میلیون نفر جمعیت دارند .

11-ترکهای عثمانی در کشور عربی یمن . توضیح اینکه در تاریخ ترکهای یمن آمده است ، درجنگهای داخلی استقلال ترکهای یمن با اعراب ، ترکهای ترکیه به کمک ترکهای یمن می روند و در این راه هزاران نفر شهید می دهند .

12- ترکهای کشور آلمان که حدود سه (3) میلیون نفر تخمین زده می شوند و اکثرا از ترکهای عثمانی هستند .

13- در سایر کشور های اروپایی حدود پنج (5) میلیون نفر ترک ساکن هستند و برای هماهنگی آنها فدراسیون ترکهای اروپا بوجود آمده است .

14- در کشورهای عربستان ، سوریه ، مصر ، الجزایر ، سودان ، لبنان و فلسطین بصورت پراکنده از ترکان عثمانی سکونت دارند .

15- در آمریکا ترکان قزل درلی سکونت دارند که قبل از کشف آمریکا بدست کریستف کلمب آنان یک ششم، ساکنان قاره آمریکا را تشکیل می دادند . این ترکان از آسیای میانه و از طریق تنگه برینگ به آمریکا رفته اند و اولین فاتحان تنگه برینگ بوده اند .

- نظر به اینکه در طول تاریخ، حاکمان شوونیست فارس ، ملت بزرگ ترک ایران ودنیا را تحقیر و تاریخ ترک ایران ودنیا را تحریف و سانسور کرده اند و به دروغ از کوروش و سلطنت دو هزار و پانصد ساله فارسها سخن گفته اند و ملت فارس را ملتی بزرگ و زبان فارسی را زبان شیرین قلمداد کرده اند و زبان ترکی را جهت تحقیر وتضعیف ، زبان آذری خطاب کرده و ملت ترک ایران را آذری نوشته و آذری خوانده اند وازروی عناد و غرض ورزی ، کلمه ( ترک) را جعل کرده وبه غلط ، کلمه ترکیبی ( ترک تازی ) ساخته و در کتابهای درسی مدارس و دانشگاهها بی شرمانه آنرا قتل عام و جنایت و خونریزی معنی کرده اند.

لذا مجبوریم در پاسخ به این همه وقاحت و گستاخی ، مختصرا به جمعیت فارسی زبانهای دنیا بپردازیم وفقط این سوال را داشته باشیم : قومی که خود را دارای سابقه تاریخی دو هزار و پانصد ساله درایران می داند پس چرا بعد ازاین مدت طولانی زندگی و زاد وولد جمعیتش بشرح ذیل می باشد؟

1- کشور ایران ، بتعداد هیجده (18) میلیون نفر فارس دارد و در اقلیت هستند .
2- کشور افغانستان ، بتعداد پانزده (15) میلیون نفر فارس دارد ودراکثریت هستند .
3- درکشورتاجیکستان وپاکستان نیز تعدادخیلی کمی فارس زبان هستند.
4- در سایر کشور ها اعم از کشورهای اروپایی و آمریکایی و غیره از حدود سه میلیون نفر ایرانی ، نزدیک پانصد هزار نفر جمعیت فارس و بقیه از دیگر ملیتهای ایرانی اعم از ترک ، کرد ،ارمنی و غیره هستند. بدین ترتیب آمارکل جمعیت فارس زبانهای دنیا کمتراز سی وچهار ( 34 ) میلیون:

- ازمجموع حدود 200 کشورجهان، تنها دوکشورایران وافغانستان زبان رسمی اشان فارسی است.

تاریخ گواه و شاهد است که فارسی زبان ساختگی از زبان و ادبیات عرب بوده که در دوره سلطنت سامانیان و در دربار شاهان سامانی ساخته شد . و هرگز قبل از دوره سامانیان وجود نداشته است و چون سازنده این زبان دربار سامانی بوده و در دربار مکاتبات بدان نوشته می شد ، لذا نام آن را فارسی دری ( یعنی درباری ) گفتند وسازمان فرهنگی یونسکو سازمان ملل متحد نیزدر سال 1999 میلادی با صدور آماری این مو ضوع را تایید کرد که: فارسی زبان نیست ، بلکه لهجه سی وسوم زبان عربی است . و همچنین در آمار مذکور زبان ترکی را سومین زبان زنده و با قاعده دنیا که بیش از بیست و چهار هزار فعل دارد معرفی کرد . و نیز سال 1999 میلادی را به افتخار ملل ترک دنیا سال( دده قور قود) نامگذاری کرد . و شایان ذکر است زبان ترکی که روزگاری شرق و غرب عالم را تحت حاکمیت خود داشته ، اکثر زبانهای مهم دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است . برای نمونه به گزارش سال 2003 موسسه معتبر (A . M . T) زبان شناسان اروپا و آمریکا اشاره می شود : بر اساس این گزارش 20% واژگان انگلیسی ، 40% واژگان ایتالیایی ، 17% واژگان آلمانی و 10% واژگان فرانسوی ، از زبان ترکی گرفته شده اند . همچنین زبانشناس معروف، من مولر، درباره زبان ترکی چنین می گوید : زمانی که ما درعمق زبان ترکی میرویم بامعجزه ای روبرو می شویم که خرد انسانی آن را آفریده است و همچنین، هرمن وانبری ، زبان شناس معروف دیگر می گوید : جایگاه زبان ترکی از نظر زیبایی و کمال بالاتر از زبان عربی میباشد. درزبان ( لهجه) فارسی نیز نفوذ واژگان زبان ترکی مکرربه چشم می خورد بطوری که بعضی از زبان شناسان احیاء زبان ( لهجه) فارسی را مدیون زبان ترکی وزبان عربی می دانند . در این خصوص کتاب تحقیقی وآکادمیک بنام واژگان زبان ترکی درپارسی اثرآقای محمد صادق نائبی مفید به افاده خواهد بود

# ارسال کننده: قف
   تاریخ ارسال:2009/08/05
دروغ گفتن کار زشتی است مثل قاچق بیا یه خونه کردی نشون بده که اصلا شبیه خونه های خان ها باشه قبل از انقلاب اگه تو شهر یک کرد میدیدند با دست اونو نشون میدادند تعجب میکردند که کرده چجوری بلده بیاد شهر
اخه پدر بذرگ من خودش خان چندین روستا بوده میگه کردها اصلان تو روستاهای خودشون هم خان نبودن بلکه یه ترک برای اونا خانی میکرد چه مونده به نود درصد جک نگو
تو بلدی درصد بگیری کرو

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/05
ایران من لطفا نگو که :خانهاي استان و زمينداران بزرگ روستائي استان از كردها بود پس كردها از نظر سياسي اقتصادي و اجتماعي وضعي به مراتب بهتر از تركهاي استان داشتند => اخه چرا باز داری دروغ میگی کدوم قسمط منطقه ارومیه این طوری بوده من اکثر خانهای قدیم ارومیه رو میشناسم که الان فرزندانشون کار خانه دار یا تاجر بزرگی هستند یاثرمایه دار بزرگی هستند شما کردا به غیر از سمتگو و امر خان خانه دیگه ای نداشتین که و حالا هم اگه ملت کرد فکر میکنن که حقشون ضایع شده همش تقصیر این دوتا ارباب بوده که به ملت خودشون خیانت کرده نه ماها . مثلا این امر خان یک رسمس داشت وقتی دو تا جوان کرد با هم ازدواج میکردن اول باید امر خان ........ دیگه بقییشو خودتون میدونید اگه فکر میکنی من دروغ میگم برو از افراد پیر بپرس چون من از اونا شنیدم.ایران من لطفا نگو که :تركها نيز با ارائه گزارشهاي غلط به مركز كردها را به هاشيه رانده و همه موقعيتهاي مو جود را براي خود مصادره نموده و هيچ راهي براي امرا معاش كردها به غير از قاچاقچي گري باقي نگذاشت => ببین برادر من آخه توه که بچه نیستی این حرفارو میزنی مگه الان دوران قدیم که با چاپار و اسب بخان پیغامی رو برسونن وبخان گزارشات غلط ارسال کنن الان زمان ارتباطات هستش اگه تهران میخاد بدونه تو کردستان چی شده خودشون میان نظارت میکنن در ضمن مگه تو استان کردستان ترک هست که آمار غلط به پایتخت ارسال کنه تو چرا مثل بچه ها فکر میکنی.
من با بعضی از کردا صحبت میکنم خودشون میگن دوست داریم قاچاقچی بشیم آیا ترکا بهشون میگن برید کاره خلاف انجام بدین الان بین ما ترکا هم آدمای فقیر بیشتر از کرداست ولی اکثرا راهه قاچاق رو سراغ نمیگیرن الا بعضی ها که خیلی کم .


در ضمن تو نوشته ی تورکی غلط داشتی تو نوشته ی فارسی هم به جای ترک نوشتی کرد.

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/05
هفته ی پیش شهر ارومیه به کلان شهر تبدیل شد و همه ی مدیران این شهر جشن کلانشهری ارومیه رو گرفتن حالا شما بگین آیا با کارهای غلط بعضی اقلیت ها و جدایی طلبها دولت مرکزی به ارومیه خاهد رسید آیا با این مشکلاتی که اینها فراهم میسازند ما هم میتوانیم مثل تبریزی ها افتخار کنیم که یک شهر نمونه داریم ایه ما هم میتوانیم از امکانات بهتر مثل اصفهانی ها در شهرمان استفاده کنیم آیا آیا آیا آیا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لطفا جوابمو بدین.

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/06
جناب قف
ترك :به هيچ هنوان در جهان جمعيت اقوامي كه پانتركها واژه ترك را بر آنان اطلاق مي كنند از 140مليون نفر تجاوز نمي كند البته تكرار مي كنم كشورها و اقوامي كه پانتركها چنين طلقي اي از آنان دارند و خود انان هرگز چنين چيزي را قبول ندارند و حاضر نيستند به هيچ وجه و تحت هر عنواني استقلال و آزادي خود را فدا كنند و در دريايي بيفتند كه همه ويژگي هاي ملي و محلي خود را از دست خواهند داد و آنان ناسيوناليسم ملي دارند مانند تركمني ازبكي قزاقي و...
كشورهاي هفتگانه اي كه نامبرده شده است به ندرت جمعيت انان از 50 درصد قوم غالب فراتر مي رود مانند ازبكستان كه بخش گسترده اي از جمعيت ان فارسند و اخيرا در جنوب اين كشور كه كاملا فارس نشينند مانند انديجان و...شورشهاي گشترده اي راه افتاد و دولت اين كشور در حال حاضر نيز در ترس و نگراني به سر مي برد و فارسها خواهان جدائي از اين كشورند
تركيه نيز با استقلال خواهي كردها روبروست كه در صورت وقوع اين كشور براي هميشه از دنياي ترك مورد ادعاي پانتركها جدا خواهد گشت و كردها طبق آمارهاي دولت تركيه 20 درصد جمعيت اين كشورند كه در اين امار ميليونها كرد ساكن مركز و غرب تركيه محاسبه نشده است
آذربايجان :20 درصد خاك غرب اين كشور در اشغال ارامنه است و در اين منطقه ارامنه براي خود جمهوري آرتساخ را بنا كرده اند و با اكثريت دنيا ارتباط دارند و تركها از ترس دنيا قادر به مقابله نيستند و آوارگان آذري نيز ديگر در جاهاي ديگر ساكن شده اند و از ترس كشته شدن از بازگشت سر باز مي زنند و تالشها كه جنوب و جنوب شر اين كشور را مي خواهند نيز در تلاشند تا اين مناطق را تجزيه كنند
سرزمينهايي كه اصطلاحا تركند
1-آلتاي 202هزار نفر جمعيت دارد جالب است بدانيد جمعيت اين استان 57درصد روس 20 درصد آلتاي و بقيه سايرين
2-خاكاسيا 540000نفر جمعيت دارد و جالب است بدانيد 81در صد روس 13 درصد خاكاس و بقيه سايرين
3-نانوتوا تنها 305هزار نفر جمعيت دارد كه بودائي تندرو مي باشند و يك سوم جمعيت اين منطقه نيز روس اند
4-تاتارستان 3 ميليون نفر جمعيت دارد كه شامل 70 قوم مختلف است و 45 درصد اين منطقه را نيز روسها تشكيل مي دهند
5-چواشستان با 18200كيلومتر وسعت تنها 1 ميليون و 300هزار نفر جمعيت دارد و يك سوم آن نيز روس اند و مسيحي ارتدكس هستند و با روسها بلحاظ ديني احساس اتحاد شديدي مي كنند
6-قوردستان نامي است كه پانتركان بر باشقيرستان گذاشته اند اين منطقه 4 ميليون نفر جمعت دارد كه باشقيرها يعني همان قومي كه پانتركها آنان را ترك مي نامند تنها 29 در جمعيت آن را تشيل مي دهند و در واقع يك اقليت هستند و بقيه را روسها و سايرين تشكيل مي دهند
7-داغستان منطقه اي در ساحل غربي درياي خزر است با 2 ميليون و 500 هزار نفر جمعيت در اين كشور 30 زبان رسميت دارد كه همگي از زبانهاي قفقازي هستند و هيچ قرابت و نسبتي با تركي ندارند و داغستاني ها از قوم لزگي هستند و با چچنيها هم تبار بوده و قفقازي بشمار مي روند
8- اینگوشتیا یکی از جمهوری‌های خودمختار روسیه است. پایتخت آن ماگاس و جمعیت آن ۴۶۷,۲۹۴ نفر است (سال ۲۰۰۷).

مردم اینگوشتیا از تبار قفقازی هستند و با چچن‌ها و گرجی‌ها همتبار بشمار می‌آیندو هيچ گونه قرابتي و نزديكي اي نه از نظر زباني و نه نژادي و ن از نظر تاريخي با تركها ندارند
9- آبخازيا با 8000كيلومتر يك جمهوري خود خوانده در شمال غرب گرجستان است جمعيت اين منطقه 400هزار نفر است كه تنها 80 هزار آن آبخاز بوده و مابقي گرجي اند و آبخازها قومي قفقازي و همتبار گرجها هستند و هيچ گونه نزديكي زباني نژادي يا تاريخي بين آنان و تركها وجود ندارد
10-اين با دهها قوم مختلف كه تنها روسها در ان با 45 درصد مطرح هستند و با پنج زبان روسي چرکسی ,
کاراچایی , نوگایی , آبازایی داراي تفاوتهاي عمده اي با يكديگر بوده و با تركها نيز هيچ قرابتي ندارند
11-اين رقم به مذاق آقا خوش نيامده و آن را از ياد برده
12-بالكار 12000كيلومتر وسعت و 900هزار جمعيت دارد و روسها بيش از 50 درصد اين منطقه را تشكيل مي دهند
كه البته هيچ كدام از اين مناطق و استانها زبان و يا قوميت خود را تركي ندانسته و پسوند و يا پيشوند تركي را نيز نمي پذيرند و آن را رد مي كنند و خود را مستقا دانسته و مطرح مي كنند
قاقوز يك قوم اسلاو و با دين مسيحي ارتدوكس بوده و هيچ ربطي به پانتركها ندارد
سين كيانگ تنها 12 ميليون نفر جمعيت دارد و از اين عده 7 ميليون نفر از نژاد هان و مابقي را 12 قوم ديگر تشكيل مي هند و اويغور ها تنها 20 در صد اين ايالت را تشكيل مي دهند جالب است بدانيد پايتخت اين ايالت اورومچي بيش از 75 درصد هان مي باشد و مابقي 12 قوم ديگر
1- در ايران هموطناني كه به زبان تركي سخن مي گويند تنها در 3 استان تبريز زنجان و اردبيل در اكثريتند و در مابقي جاها اقليتي بيش نيستند و كل جمعيت آنان طبق آمارهاي دولتي 12درصد و طبق آمارهاي آمريكائيها 24 درصد است و آمار و اطلاعات پانتركها به اساسي ندارد و مانند آمار 56 ميليوني تركها در جهان است
2- ادعا شده تركها با 4 ميليون نفر 35 درصد جمعيت افغانستان را تشكيل مي دهند واقعا خنده دار نيست؟ چگون محاسبه مي كنيد كه افغانستان 28 ميليوني با 4 ميليون ترك 35 درصد ترك را درخود جاي ميدهد آيا شما درصد بلد نيستيد يا ما؟
ژنرال دوستوم در افغانستان حتي بخشدار يك شهر كوچك هم نيست
3-تركها چطور در عراق 3 ميليون نفر جمعيت دارند كه در انتخابات 200 هزار راي هم ندارند ؟
4تا 9 ادعاها كاملا بدون سند بوده و تركي تحت اين عناوين در اين مناطق وجود ندارد
10-اولا آجارها ترك نيستند و اين هم يكي از ادعاهاي نادرست شما آجارها گرجي هستند كه به لهجه لازي سخن مي گويند و از گرجيان مسلمان مي باشند و آمار 5 ميليوني شما در اين قسمت نيز كاملا بي پايه و اساس است و فاقد هرگونه سنديتي مي باشد و ساخته و پرداخته حضرات پانترك مي باشد
11-هيچ تركي در يمن نه وجود داشته و نه وجود دارد و اين تاريخ را نيز حضرات پانترك در مجلات پانتركي نوشته اند اما توجه نكنيد دروغ است مثل اينكه ادعا كني ماست سياه است
12و13 واژه ترك در اروپا به افرادي اطلاق مي شود كه از تركيه آمده اند و 8 ميليون فوق كه ادعا شده بيش از 5 ميليونشان كه از ظلم و جور يونانيان تركي گوي به آنجا پناهنده شده كردند و تحت نظر سازماني كردي بنام توده هاي كرد اروپا كومكار به فعاليتهاي سياسي فرهنگي و اجتماعي در راستاي رسيدن كرد به حقوق خود فعاليت مي كنند
14-در كشورهاي مورد ادعا حتي يك نفر ترك زندگي نمي كند مگر اينكه منظور حضرات كاركنان سفارت تركيه باشند
15-ادعاي اينكه سرخپوستان آمريكائي تركند ادعائيست كه تاكنون بارها محافل انسان شناسي و باستان شناسي را به خنده واداشته حالا اين بار هم روش
هدف من تاييد و يا تكذيب اعمال فارسها نيست
1- اما اينكه فارسها در ايران چند ميليون نفرند نمايندگان مجلس گواهي بر آن است
در ايران هر 200 هزار نفر يك نماينده انتخاب مي كند پس هر نماينده معادل 200هزار نفر است برا ي اينكه آمار تركها دستمان بيايد بايد ببينيم چند نماينده ترك در مجلس وجود دارد و از آنجائي كه به نظر بنده حدود 35 نفر نماينده ترك در مجلس وجود دارد مشخص مي شود كه در ايران حدود 7 ميليون نفر ترك وجود دارد و بايد حساب كنيم كه چند نماينده فارس در مجلس حضور دارند و آنموقع است كه در مي يابيم چند ميليون فارس در كشور حضور دارند
2-آري افغانستان با بيش ار 15 ميليون فارس يك كشور آريائي بوده و مردم آن خواستار اتحاد كشورهاي آريائي و ايجاد امپراتوري آريانا مي باشند
3-زبان فارسي زبان رسمي دولت و همچنين زبان مردم تاجيكستان است و تاجيكستان در بين 3 كشور فارسي بان بيشترين درصد فارس را با 98 درصد و يك اقليت ترك با 2 درصد دارد
آمار فارس زبانان جهان كه از يك زبان البته نه مانند تركي آذري و استانبولي كه حرف هم را نمي فهمند و فارسهائي كه مانند هم مي نويستند و مانند هم مي خوانند حدود 110 ميليون نفر است
از مجموع كشورهاي جهان تنها 2 كشور زبان خود را تركي مي داند (تركيه آذربايجان )و 3 كشور زبان رسمي فارسي دارد ايران افغانستان و تاجيكستان
زبان فارسي ب ابيش ار 1300سال قدمت كتابت و كتابهائي كه به اين زبان وجود دارد يكي از زبانهاي كهن و شيواي جهان است و آثار ادبي ماندگاري به اين زبان وجود دارد اين زبان هرچند از برخي واژه هاي عربي استفاده مي كند اما همزمان از معادل فارسي آنان نيز استفاده مي شود و اين زبان براي همه واژه هاي زبانهاي ديگر همانند دارد و مي تواند آن را جايگزين نمايد
بر خي از زبانهاي منطقه مانند تركي كه فاقد هرگونه سابقه تاريخي مي باشند مي كوشند با ابداع و ارائه نوشته هائي كه قاطبه مردم و دانشندان بر تقلبي بودن آن تاكيد دارند نشان دهند كه مثلا مانيز تاريخ كتابت داشته ايم امنند د ه ده قورقود اين كتاب تاكنون و در حالي كه شاهنامه فرد وسي 1000سال است كه در خانه هاي و مكاتب وجود دارد اثري از دد قورقورد وجود نداشت و آقايان پانترك براي پر كردن اتين خلع اقدام به نگارش و چال كردن آن زير خاك كرده و بعد آن را ارائه نمودند كه مثلا آقايان پانترك هم كتب تاريخي د ارند
اينكه يونسكو سال 1999 را به يك كتاب تركي داده اينكه مهم نيست مثلا همان يونسكو سال 1995را سال مم و زين كردي نامگذاري كرد
زبانهاي تركي هرگز نتوانسته اند هيچ گونه تاثيري بر زبانهاي مجاور بگذارد چرا كه زباني متعلق به زندگي صحرانشيني مغولستان بود و فاقد واژه هائي بود كه در زندگي شهرنشيني بكار برده مي شود و لذا حدود 60 در صد واژ هاي زبانهاي تركي بيگانه اند و نمي توان زباني را با عنوان تركي نامگذاري كرد بلكه مي توان گفت زبانهاي تركي
چرا كه زبان يعني يك عنصر واحد با واژه ها و گرامر واحد نه اينكه بتوان دهها عنصر زباني با واژه ها و گرامرهاي گوناگون را يك زبان ناميد
در دنيا زباني بنام تركي وجود ندارد بلكه زبانهاي تركي وجود دارد همانگونه كه زبانهاي اسلاوي ايراني يا هندي موجودند
پاينده ايران زيباي من


# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/06
یاشا منیم قارداشیم(قف) سن بو قرچکلره یازماسایدین من ایستییردیم که یازام گینه وار اولاسان


در ضمن جوابمو اول به بعضیها مثل ایران من مینویسم که نوشته ی (قف) اصلا ربطی به حرفهای پان ترکی نداره آخه تو بعدن مینویسی اینا حرفای پان ترکه. نه داداش .

# ارسال کننده: رضا طالبی
   تاریخ ارسال:2009/08/07
دوستانی که به تاریخ زیاد اعتماد دارند لطفا مستند تختگاه هیچکس و کتابهای تاملی در بنیان تاریخ ایران نوشته ناصر پورپیرار را مطالعه نمایند.

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/07
جناب عطائي خودتان با عناوين مغولي يا تف با من مباحثه مي كنيد ؟
ولي اگر چنين نيز نباشدنامبرده يا نامبردگان از دوستان و همفركانتان هستند كه وقتي در بحثها و ادعاهاي كارتوني خود با دلائل مستدل و مستند من جهت رد آن ادعاها روبرو مي شوند جنابعالي براي اينكه آنان را برهانيد پيامهاي مرا سانسور مي كنيد و بايد بدانيد كه پوشاندن روي واقعيت به هيچ عنوان به معني تغيير واقعيت نيست و اين واقعيت وجود دارد حتي اگر حضرات پانتركيستها نخواهند باور كنند
تاكنون 2 پيام من كه اتفاقا داراي بهترين دلايل بود سانسور شد

# ارسال کننده: تحریریه
   تاریخ ارسال:2009/08/07
دوستان گرام: ایران من، فف و مهدی تاتار؛
بدون هیچ دخل و تصرفی این ستون بعنوان انجمنی برای درج نظرات البته علمی همه عزیزان فضا دارد اما به به شروطی:
-همه قومیتها را ایرانی بدانیم و به خاطر زبانشان بر عهمدیگر نتازیم
-احترام همدیگر را داشته باشیم و تلاش کنیم آداب گفتمان را رعایت کنیم همچنانکه تا امروز بالنسبه عهمینطور بود
-به ابتدایی ترین حق طبیعی آینانیوز مبنی بر هویت طلبی با قرائت ویژه خودش احترام قائل شویم، شما آزادید به بیان نظراتتان خب ما را هم در عقایدمان مخیر بدانید!
- اگر به جای تاختن بر علیه همدیگر در مورد شان و منزلت قومیت خود بنویسید ممنون می شویم ولی همینجوری اش هم با لحاظ استدلالات علمی مفید است.
-منتظر نوشته های نغز و پرمغز همه اساتید هستیم...............یاعلی!

# ارسال کننده: ایرانی
   تاریخ ارسال:2009/08/08
با سلام به دوست عزیزم ایران من
خوب جواب این پانترک رو دادی پس من در این مورد حرفی نمینویسم
با توجه به اینکه مشغله ی زیادی دارم زیاد نمیتونم وقت برای نوشتن بزارم
به همین خاطر موارد کمی رو مینویسم .
و اما ای پانترکا که به زور میخواهید خودتون رو به چنگیز وصل کنید ای کاش وقت زیادتری برای نوشتن داشتم تا حالتون بیشتر گرفته میشد
بازهم میگم مشکل شما اینه که از تاریخ ایران بی خبرید و برای ادله هاتون هرگز از منابع موثق و بی طرف استفاده نمیکنید.
من در نوشتن مطالب زیر سعی میکنم موردی رو توضیح بدم که ان شاالله تیر تمام کننده ای بر پانترکای جدایی طلب باشه.
من شخصا از تمام فارسها کردها اذریها وپانترکها و هر کس که میتونه فارسی بخونه میخوام مطلبی رو که در زیر مینویسم رو بخونن، شاید خیلی از مسایل رو روشن کنه.
ببینید همه میدونن که هر ملتی که در جایی زندگی میکنه در طول سالیان اثاری رو بجا میذاره که حتی بعد از هزاران سال هم از بین نمیره که نشان دهنده ی رسومات و نوع زندگی اونها بوده ، البته اگر در این بین نوشته ها و موارد زبانی یافت بشه
دیگه خیلی از مسایل رو روشن میکنه.
من میخوام در مورد بابک خرم دین بنویسم هر کسی میتونه برای اطلاعات در مورد خانوادش اسم پدرش ،مادرش و محل تولدش و.... اطلاعات زیادی رو در اینترنت کسب کنه که ایا با کلمات ترکی سنخیتی داره یا نه.(البته موضوع نوشته ی من این نیست)
موضوع نوشته ی من در مورد قلعه ی بابک هستش .
همه ی مردم دنیا این موضوع رو قبول دارن که اسامی که برای مکانها و.... انتخاب میشن باید با خود مکان یا کسانیکه در اون مکان هستند هماهنگ باشه.
همه میدوننند انجایی رو که قلعه ی بابک در اونجا است رو کَلِیبَر مینامند.
خوب البته همه این رو هم میدانند که قلعه ی بابک یک قلعه ی سنگی است پس
سوال اینجاست رابطه ی این اسم با این محل در چیست ؟ اگر ایرانیان رو انسانهایی با ذکاوت میدونیم باید این رابطه رو پیدا کنیم .
خوب اقایون پانترک اگر واقعا میخواید بدونید بابک و اطرافیان او به چه زبانی صحبت میکرده اند باید برای این مورد وقت بگذارید البته این بستگی به تلاش شما برای یافتن مواردی مهم در مورد ابا و اجدادتون داره .
خوب البته فارسها هم میتونند و باید در این زمینه کنکاش زیادی بکنند .
خوب مهدی تاتار قف و تمامی پانترکا الان دو مورد داریم که در دستان ماست یکی اینکه قلعه ی بابک قلعه ای سنگیست و از طرفی اون رو کَلِیبَر مینامند .
خوب شما برای یافتن حقیقت باید این دو مورد رو بین نژادها و ملیت های مختلفی ببرید و ببینید ایا میتونید رابطه ای بدست بیارید یا نه؟
اقای تاتار و....
بیش از چند ده ملیون کرد در جهان زندگی میکنه که البته لهجه های متفاوتی دارن
ولی من بهت قول میدم اگه به هر کردی در دنیا مراجعه کنی (البته اگر هنوز زبان مادریش یادش باشه) و ازش سوال کنی که ایا لغت کَلِیبر یا قَلِیبَر چیزی در مورد یک قلعه ی سنگی یادش میاره یا نه قطعا خواهد گفت بله و به شما خواهد گفت که
( کَلِی) یا (قَلِی) به معنی قلعه است (که موصوف واقع شده است)
و( بَر) هم به معنای سنگ است. خوب اقایان پانترک اگر و فقط اگر یک نفر از کردها
از بیسواد و با سواد و ..... اگر و فقط اگر یک نفردر هر جای جهان جواب غیر این داد من با اینکه کرد هستم از این به بعد هر ادعایی بکنید من اون رو قبول خواهم کرد
میدونید موضوع جالبتر چیه ؟
میگم باز هم میگم پاشید برید ازبکستان قزاقستان ترکمنستان(ان ترکهای چشم بادامی)یا پیش هر ترک دیگه ایکه دلتون میخواد اگر و فقط اگر یک نفر این رابطه ی سنجیده ی عقلی رو با استفاده از زبان خودش گفت من دین شما رو قبول میکنم
اقا اصلا همه ی دنیا ترکن اصلا حضرت ادم هم ترک بوده
البته اگه اشتباه نکنم به جز کردها فقط یکی دو قوم دیگر اونهم فقط اریایی
مثل تاتی ها یا پشتونها این مورد رو برای شما توضیح بدن(البته مطمئن نیستم)
البته هرگز قصد من اون نیست که بگم اذریها کردند نه
فقط میخواستم بگم که اذریها قومی کاملا ایرانی هستند و ارتباطی با اقوام
مغول – اغوز و سلجوق ندارند.حالا هر کسی که در ایران هست و با هر زبانی که صحبت میکنه باید به ایران و تمامیت ارضی اون عشق بورزه.
ای خدا فقط تو میدانی که عشق من به ایران چقدر است؟
انگلیسیهای ملعون چه نقشه هایی که برای این زمین اریایی که البته
اکنون پر است از سربازهای جانباز حضرت محمد (ص) نکشیده اند .
ایرانیان بیایید دست در دست هم برای ابادانی کشورمان برخیزیم
و اگر فردا نوادگان رومیان دوباره به خاک ما حمله کردند
سورنا وار سر اون ملعونین رو قطع کنیم و تقدیم پادشاه سرزمینمان که اکنون حضرت محمد (ص) است تقدیم کنیم.
به خدا قسم اینک خدا و رسولش با ما هستند
اگر در ان روز به فکر تجزیه طلبی باشیم در روز نحس مرگمان برای فرار از اتش دوزخ چیزی نداریم.
درود بر ایران زمین و فرزندان پاک ان

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/08
با سلام اینجانب چنگیز خان مغول کرد شکن.

به به آقایان فیلسوف روانشناس زبانشناس نویسنده و پرفوسورهای کرو عزیز( غیر ایرانی ها)

ازین به بعد من هم به شماها میگم پان کرد . وباز هم میگم و قبلا هم نوشته بودم که من شخصا مخالف پان هستم.

اشکالی نداره هرچی دلتون میخاد بنویسن و سخنان بی مغزتون رو بریزین تو سایت من به عنوان یک فرزند ترک آذربایجان و اهل شهر خونین ارومیه که فقط میتونم نظراتم رو تو این سایت بگم نه چیزه دیگه ولی کروهای نمک نشناس چنان مطالب احمقانه مینویسن که فکر میکنن رءیس جمهور مملکت هستن و می خوان دولت اداره کنن به پان کردهای عزیز میگم که هرچی دلتون میخاد انجام بدین با اینکه 85% ارومیه ترک زندگی میکنه ولی بقول شما نمک نشناسها فرض کنیم کل ارومیه کرده اگه فقط و فقط یک نفر ترک تو ارومیه زندگی کنه بدونین که اون این شهرو و همه ی کروهارو اداره میکنه و تا قیامت اسم انجا آذربایجان میمونه واینو بدونین که یه روزی توی این شهر خون و خون ریزی بزرگی راه می افته مثل فجایع جیلوها و ارامنه وباز هم ماها پیروز میشیم درسته که ضررش میره تو چشم ترکهای آذربایجان اشکال نداره هرچقدر مینالید بنالید اما یک روزی صبرماهم تمام میشه قیام ترک نتیجش انقلاب اسلامی بود و قیام بعدی حذف کردن نمک نشناسها .

در مورد نوشته های غیر ایران که میگم اخه بچه تاریخ کردستان که از محدوده جغرافیای منطقه کردستان بیرون نرفته حالا تو بازم اومدی تاریخ نویس شدی شما کردا در طول تاریخ مشکلاتتون رو به همسایگانتون وارد کردین که مثلا بگین ما قوی هستیم . تو هم کتاب وار داری مطالب پوسیده رو تو سایت مینویسی مثل اینکه یادت رفته امر خان چیکارتون میکرده. اصلا به فرض حرفای تو کذب نیست مثلا چی میخای بگی حرفتو واضح بگو .

در مورد کرو ایرانی : تو حالا میخوای بگی بابک خرمی کرد بوده ؟ من این حرفای تو رو دقیقا تو کانال پ ک ک روژ تی وی شنیده بودم که یک کرو داشت این مذخرفات خنده دار رو میگفت خدا رو شکر که کردی شما هارو بلدم.
آره وقتی کلمه کلیبر رو از هم جدا کنیم درست همون معنی هارو میده ولی من در این مورد تحقیق میکنم وتو سایت قرار میدم الان نمی تونم مثل شماها از خودم چیزی بنویسم ولی قرار نیست که هر کلمه یا اسمی در منطقه ی خاصی استفاده شد اهالی اون منطقه کرد هستن الان در فارسی کلی کلمه ی تورکی داریم مثل قاشق بشقاب قاب چکمه سورتمه یر به یر بزک دوزک شاباش اتاق ییلاق ....... دیگه قرار نیست که بگیم فارسا تورکن یا مثلا در زبان انگلیسی بعضی کلمات همچون tealeaft, ox. tomb, yoghurt .......... نیز در تورکی وجود دارن در ابن صورت آیا باید بگوییم که زبان تورکی زبان انگلیسی است؟؟؟ شما ها چقدر پان کردین آخه.

در ضمن تو نوشتی :به خدا قسم اینک خدا و رسولش با ما هستند . آیا خدا ورسولش گریللا های آشوب طلب کرد رو هم قبول داره ولی من دیدم به عینا که اونا خدا ورسولش رو قبول ندارن و میگن باعث عقب ماندگی کردها همین دین و دیانته .

من تو یک روستایی بودم که اومده بودن دختراشون رو ببرن و عضو پ ک ک کنن این که دوستای کرد خودشون به خوبی دیدن لازم به گفتن من نیست حالا من یه سوال دارم ازتون آیا نبردی که یک زن توش باشه عادلانست؟ حالا شاید شماها بکین ماها دست به دست هم میدیم وبین زن و مرد فرق نمیزاریم و شاید بگین که تو نیرو های نظامی و ارتشی زنان هم به خدمت گرفته ولی اینو بدونین اونا گریللا نیستن . هدف من از این سخن اینه که ای ملت کرد قدرتهایی دارن از احساسات اشوب خواهی شماها شدیدا استفاده میکنن که تا به ملت ایران و ترک ضزبه بزنن به اسم کردستان خیالی بزرگ و در آخر اسم شماها خراب میشه و اونا به هدفشون میرسن و شماها از بین میرین مثلا با نوشته های بالایی شما چی میخایین بگین ؟ حرف حسابتون چیه؟سخنم به (تحریریه )زبونتون رو چی بسته یارو هم داره به من و شما توهین میکنه .

biz bizi sevmiyenleri yashatmarix

# ارسال کننده: قف
   تاریخ ارسال:2009/08/08
با تشکر از مهدی
این ایران من از اول هم دروغ میگه من دیگه باهاش کاری ندارم برید اولین نظره اونو بخونید نوشته شاید بیش از نیمی از مردم ارومیه کرد هستن این نه کرده نه هیچی این داره جک میگه بخندیم
دیگه همه قومه خودشونو میشناسند اونم بره نگاه کنه منم میرم خدا نگهداره همه

# ارسال کننده: ایرانی
   تاریخ ارسال:2009/08/09
مغول جون
اینکه ادم در شرایطی باشه که چشم تو چشم دشمنش نباشه
و بدونه هر چی هارت و پورت کنه با دشمنش دست و پنجه نرم نخواهد کرد
و تو این شرایط ظاهرا گردن کلفتی کنه قطعا نشانه ی شجاعت نیست
به همین خاطر است که مثل تو رفتار نمی کنم
ثانیا مغول کوچولو
میدونی همین پدرت چه جنایت ها و تجاوزاتی علیه ایرانی ها انجام داده که
اسم اونرو رو خودت میذاری
ثالثا من به عنوان یک کرد مسلمان سنی و از سرزمین زاده ی قهرمانانی همچون صلاح الدین ایوبی در همین جا به شدت انزجار و نفرت خودمو از پژاک و....و حکومتهای ترکیه و.... که با اسلام سازگار نیستند اعلام میکنم و عهد و پیمان با سرزمین ابا و اجدادیم(ایران پاک) می بندم که تا اخرین قطره ی خونم از ایران و یکپارچه گی اون دفاع کنم. و به محض ورود زنا زادگان اسکندر و چنگیز به خاک وطنم ،
بردیا سورنا و......وار با انان بجنگم(و خدا بهتر میداند)
و تو چه میدانی که سورنا کیست؟
مغول بچه
میدونی تفاوت کردها و پانترک ها در چیست؟
ترک ها اگر شیعه ی مخلصی باشند به ایران وفا دارند و در غیر این صورت خودشونو زود
به انکارا و باکو و هر چی دشمن مخفی و فعال ایران باشه وصل میکنن(روزی فارسها از این همه رو دادن به ترکیه و... به شدت پشیمان خواهند شد ولی چه فایده......)
ولی کردها از لاییک گرفته تا سنی ها شافعی خود رو از اقوام ایرانی بلکه
از اصلی ترین اونها میدونن
برای اطلاعات بیشتر تمام مبارزات کردها در عراق با اعراب و در ترکیه با ترکها
و ..... را مطالعه کن بعد از درک ایران دوستی اونها و نه لزوما حکومت ایران(بر خلاف من)
به شدت شگفت زده خواهی شد
هنوز هیچی نشده از جنگ بین کردها و اذریها صحبت میکنی
قطعا وجود مغول بچه هایی مثل تو اسیب های فراوانی رو به ایران و اسلام در لحظه حمله ی زنا زادگان اسکندر خواهد زد
تو یه مغول بچه و من ایرانی
امروز در اسایش ایران و اسلام
و فردا در حمله زنا زادگان اسکندر
و فردای دیگر در صحرای محشر در برابر خداوند یکتا همدیگر رو ملاقات خواهیم کرد
و تو چه میدانی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و درود بی پایان بر ایران

جان و مال و هر لظه ی عمر و نفس وخون و همه ی شجاعتم فدای تو ای ایران# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/09
برادر ،هم زبان و هم نژاد و هم باور عزيزم
ايراني عزيز
از اينكه واژه كليبر را توضيح داديد متشكرم اما همانگونه كه خودتان مي دانيد واژه آذربايجان (سرزميني كه بخشي از آن در كردستان واقع گرديده )نيز كردي – فارسي بوده و همه شهر ها ،روستاها و مناطق در آتورپاتكان عزيز داراي معاني كردي مي باشند
اما آذريها
زبانهاي ايراني از هزاران واژه مشترك استفاده مي كنند و در گرامر و ويژگيهاي ديگر زباني نيز تا حدودي زيادي مشابهند
گيلكي با كردي –كردي با بلوچي –كردي بافارسي –فارسي با اردو –پشتو با فارسي يا ....داراي مشابهتهاي عجيبي در واژگان گرامر و ديگر ويژگي هاي زباني مي باشند
زبان اردو كه زبان حدود 200 ميليون نفر در پاكستان يا هند است آنقدر به فارسي شبيه است كه وقتي سرود ملي پاكستان را مي خواني انگار كتاب درسي ايران را مي خواني
اما فارسها هرگز ادعا نمي كنند كه اردو همان فارسيست چرا كه دراي تفاتهاي جزئي با هم مي باشند و لذا زبان مستقل به حساب مي آيند
ولي متاسفانه اتراك صدها قوم را از اروپائي گرفته تا سامي ها شرق آسيائي ها اسلاو ها هندي ها آفريقائي ها و سرخپوستان آمريكائي را ترك مي خوانند تا جائي كه اگر روزي آن بندگان خدا بشنوند از اينكه حق حاكميت آنان از جانب پانتركها زير سوال رفته به خشم خواهند آمد اما اگر طبيعت اينان را بشناسند مسلما قاه قاه خواهند خنديد و شوژه اي براي سرگرمي هر چند براي چند روز پيدا خواهند كرد
شايد باور نكنيد اما زماني كه باراك اوباما در آمريكا پيروز انتخابات شد روزنامه هاي تركيه مقالات مختلفي را در خصوص اينكه او ترك است نگاشتند اما جالب اين حرف آنان از جانب حتي مردم تركيه نيز استقبال نشد و خوانندگان در پيامگزارها نوشتند كه كافيست از اين بيشتر آبرويمان را نبريد و رسواي عالممان نكنيد
آخر اوباماي سياه پوست قد بلند چه نسبت نژادي مي تواند با تركمنهاي قد كوتاه زرد پوست چشم بادامي داشته باشد يا با آذريهاي سفيد پوست مو مشكي يا با يونانيان تركي گوي سفيد پوست موبور
يكي از پيامگذاران نوشته بود حداقل اگر ادعا مي كرديد بان كي مون ترك است بلحاظ اينكه وي كره اي مي باشد و كرده اي ها زرد پوستند مي توانستيم حداقل چند نفر را قانع كنيم كه او ترك است و تا چند وقت خوش به حالمان مي شد
آري آذري ها ايراني اند
سلسله صفوي آذري اند و جدشان شيخ صفي الدين اردبيلي اشعاري به زبان آذري دارد جناب ايراني شايد شما نخوانده باشيد ولي بنده خوانده ام من ادعا نمي كنم كه آنان مانند ما همين واژه ها را و چنين تلفظ كرده اند اما واژه ها كاملا نزديك به كرديست و من شما را دعوت مي كنم كه در اين مورد مطالعه بفرمائيد
البته در آذربايجان ترك نيز به مرور از آسياي مركزي مهاجرت و به منطقه آمده اند اما اكثريت قاطع ساكنين آذربايجان ايراني و قومي نزديك كرد و فارسند
اما در مورد زن
آيا شما نيز مانند عربها در عربستان معتقديد كه طبق شريعت اسلام زن نمي تواند رانندگي كند ؟اما خيالتان را راحت كنم زن مي تواند در همه كارها شركت كند از جبهه هاي جنگ گرفته تا پزشكي كارهاي اداري كشاورزي كارگري خانه داري و..
و زن يك انسان كامل مانند مرد است و هيچ تفاوتي با مرد ندارد و ادعاي كساني را كه تحت هر عنواني سعي دارند زن را موجودي ضعيف جلوده دهند مردود مي دانم
اينكه حتي اگر يك ترك در استان بماند او استان را اداره خواهد كرد نه چنين نخواهد بود الان فرزندان كرد كه دانشگاهها و مراكز آموزشي را پر كرده اند مانندسيل وارد ادارت و مراكز دولتي مي شوند تا اين ادعاي شما رد شود واين البته توهين به نظام اسلاميست و متهم كردن نظام به تبعيض است كه معتقدم چنين نيست
اينكه قدرتهائي در صدد سو استفاده از احساسات كردهايند
آيا در مورد اتراك چنين نيست ؟آيا تاختن حضرات به دولت و ااقوام ايران مويد چنين چيزي نيست ؟شما نامگذاري خود را با عناوين بيگانه چگونه توجه مي كنيد ؟آيا بيگانه از احساسات شما سو استفاده نميكند ؟برانگيختن احساسات شما عليه دولت چين ،دولتي كه در اين بحران روابط با غرب بهترين تكيه گاه دولت و ملت ايران بوده آن هم بخاطر 2 ميليون اويغور سو استفاده از احساسات شما براي ضربه زدن به نظام ،كشور و ملت ايران نيست ؟ اينكه اويغور ها مردمي هستند كه زبان آنان از گروه زبانهاي اورال آلتاي مي باشد دليل خوبي براي چنين رفتارهاي احساسي مي تواند باشد ؟
آيا بايد مردم ايران بخاطر حمله گرجستان به اوستياي جنوبي كه قومي ايراني هستند و خود را ايرون مي نامند و زبان آنان كاملا نزديك فارسي و كردي است به خيابانها بريزند ؟آيا من بايد به جاي ايران كه سرزمين مشترك من و توست اسم خود را اوستي ،پشتو يا اردو بگذارم آن هم فقط به اين دليل كه اين اقوام آريائي اتد و زبان انان از گروه زبانهاي ايراني است همان گروهي كه زبان من نيز از آن است ؟
اقوامي را نام مي برند كه سرزمين آنان در كشور روسيه است و هركدام به اندازه يك شهرستان استان وسعت يا جمعيت ندارد آن هم بيشتر مردم ساكن آنجا روس اند و يا مسيحي و بودايي هستند و به آن افتخار مي كنند و آنگاه كردها را متهم مي كنند كه باعث مي شوند دشمن از احساسات آنان سو استفاده كنند و آنگاه خود ايران شيعه 70 ميليوني با تاريخ صدها ساله مشترك را گذاشته با مردم نانوتواي روسيه كه بودائي هستند اعلام همگرائي مي كنند آيا اين عين عقلانيت است ؟و احساساتي بودن نيست ؟
متاسفانه ضيا گالوپ كرد دياربكري در اوايل قرن 20 مكتب پانتركيسم را بنا نموده و در واقع توپي را وسط انداخته و عده اي احساساتي را به دنبالش روان ساخت كه اين احساساتي ها گاه به خود و به ديگران زيان مي رسانند
ترك و كرد همسايه اند و به اجبار جغرافيا مجبور به همزيستي اند و لازم است اين همزيستي در جوي دوستانه باشد
# ارسال کننده: سالار آذربایجان
   تاریخ ارسال:2009/08/09
با تشکر از مهدی تاتار

# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/09
از چکیده نوشته های نمک نشناسها به این نتیجه رسیده میشه که اصلا اونا قصد تیکه پارچه کردن ایران رو دارن مثلا غیر ایرانی مینویسه کردها با دولت ترکیه اختلاف داره و وقتی یونانی های تورکی گوی از ترکیه برن مسئله ما کردا حل میشه ولی بعدا در جواب به من یا نوشته هاش مینویسه ما عاشق ایران هستم اگه تو عاشق ایران هستی پس به تو چه ربطی داره که کردای خارج از ایران چیکار میکنن تو با لباس ایران من میخوای ایران رو تیکه پارچه کنی . الان تو مسئله قره باغ جمهوری آذربایجان مشل وجود داره ولی من هیچ وقت اون بحسو وسط نیاوردم چون من در ایران زندگی میکنم
و بر اساس جمهوری اسلامی زندگی میکنم.
دوستان حتما به نقشه ی خیالی کردها به اسم کردستان بزرگ نگاهی بکنید این نقشه از مرز های ارمنستان و کل آذربایجان غربی و لرستان و شمال خوزستان مثل شهر های دزفول و اندیمشک و نصف عراق و نصف ترکیه کشیده شده و کردستان درست افتاده وسط این نقشه من چند روز پیش با یکی از دوستانی که اهل لرستان بود صحبت میکردم اونم این نقشه رو دیده بود و کلی تعجب کرده بود .

این نقشه درست مثل نقشه ی جیلو ها بود اوناهم تقریبا یه نقشه ی خنده داری مثل این داشتن و به گفته ی تاریخ نویس ها تاریخ همیشه تکرار میشه. و در آخر عاقبت نتیجه این آشوب خواهی ها مثل فجایع جیلو ها میشه ودر 100 سال بعد مینویسن فجایع کرو ها در ارومیه.

با تشکر از دوستان

# ارسال کننده: کردستان ماله ترکهاست
   تاریخ ارسال:2009/08/09
ایران تو
به چی افتخار میکنی شما اصلا تو تاریخ جا نداشتید ونخواهید داشت


کروووووووو

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/10
پانتركا ادعا دارن كه مغولها علم رياضي رو به ايران آورده اند يعني مدعي هستند كه مغول و قبايل اتراك از استعداد ويژه اي در رياضي برخوردارند و لي ميبينيم آقايان حتي يك درصد را نمي توانند به صورت تقريبي محاسبه كنندو افغانستان 28 ميليوني رو با 4 ميليون ترك 35 درصد ترك اعلام مي كنند
البته در افغانستان تركي وجود ندارد در اين كشور 800 هزار ازبك و 200 هزار تركمن به صورت پراكنده در روستاهاي شمال اين كشور ساكنند
البته ناگفته نماند كه آنان ازبك و تركمنند نه ترك و خود را با نام ازبك و تركمن در قانون اساسي افغانستان شناسانده اند نه ترك
مانده ام اقوامي كه خود را در افغانستان يا در كشورهاي مطبوعشان با اسم خاص خود و زبان خاص خود معرفي مي كنند و بر آن تاكيد دارند چرا پانتركاهاي اروميه اي سعي دارن آنان رو ترك اعلام بگن
كسي نيست به آقايان بگه بابا تو كه طرف رو بهتر از خودش نمي شناسي

# ارسال کننده: اورميه لي
   تاریخ ارسال:2009/08/10
با سلام به همه ي دوستان همشهريان عزيزم اين دو نفر از عدم تسلط شما به لهجه ي كردي سو استفاده مي كنند و چرت و پرت تحويل شما مي دهند در ضمن ايران من مي شود از اين اشعار به زباني كه خوانده اي برايمان در اين جا بنويسي ما نيز استفاده كنيم اولا توهين به زباني به مانند توهين به خود و زبان مادري خود مي باشد زبان تركي نيز يكي از غني ترين زبان هاي دنيا مي باشد كه از نظر تنوع و قاعده و قواعد سومين زبان زنده ي دنيا مي باشد شما وقتي كالايي را در يك كشور اروپايي مي خريد مطمئنا زبان تركي نيز در معرفي آن كالا خواهيد ديد اما چيزي از لهجه ي كردي يا فارسي در آن مي بينيم مطمئنا نه . شما گفتيد زبان اردو نگفتيد لهجه ي اردو چون كه كسي كه به زبان اردو صحبت مي كند ديگر نيازي ندارد كه زبانش را به لهجه اي ترجيح دهد در ضمن فارس ها نيز طبق ملاحظاتي نمي توانند لهجه شان را بر زباني تحميل كنند در ضمن شما ببينيد اگر باور به نوشته هاي من نداريد مي توانيد ميزان كلمه هاي عربي موجود در نوشته هاي من را جمع كنيد و درصد بگيريد مطمئنا كردي نيز وضعي بهتر از اين را ندارد در هيج جاي دنيا كردي را به عنوان زبان رسمي نشناخته اند در حالي در تمام كشور هاي دنيا حتي ارمنستان نيز توركي آذربايجاني به عنوان زبان رسمي شناخته اند در ضمن وقتي ترجمه ي كليبر ديدم به حماقت و زرنگي شخص ترجمه كننده پي بردم يكي اينكه اين شخص از عدم تسلط دوستان به لهجه ي كردي سو استفاده كرده بود در ضمن اولا كلي كه شما مي گوييد قلي يا قالا زبان تركي است كه معني قلعه مي باشد حتي كلمه قلعه نيز ريشه اي تركي داشته است و ريشه كلمه قالا اين است كه در زبان تركي هر وقت چيزي روي هم انباشته مي شود مي گويند بونلاري بير بيرين اوستونه قاليييلار قالا نيز از انباشته شدن سنگ يا داش مي باشد در ضمن در سمت هاي اردبيل به قالا قلي يا كلي مي گويند و همچنين واژه بر يا بره درزبان تركي به معني دره اي كه از آن آب جاري است در ضمن اگر به كليبر رفته باشيد حتما اين را خواهيد ديد كه كليبر در داخل دره اي پرآب قرار گرفته كه در قسمت فوقاني آن قلعه قرار گرفته است در ضمن در لهجه كردي به قلعه دژ گفته مي شود مانند شهر سنندژ. در ضمن حمايت از دولت كمونيستي چين خيانت به اسلام و نظام است چون ماهيت كمونيست برابر ضد دين است كشتار مسلمانان در هر جاي دنيا باشد چه غرب چه شرق محكوم است ومن به عنوان شهروند مسلمان ايراني و ترك اين كشتار را محكوم مي كنم و به نظر من مردم مسلمان چين مانند مردم مظلوم غزه نيازمند كمك من مسلمان هستند و به هيچ وجه احساسات نيست بلكه يك ديانت و وفاداري نسبت به نظام مقدس جمهوري اسلامي است كه با خون جوانان تركي مثل اميني ها و باكري ها ( نه قاسملو ها ي جنايتكار) بدست آمده است . در ضمن اوستياي جنوبي 90 درصد روس و روس تبار مي باشند لطفا دروغ ننويسيد در ضمن به ميزان اندكي نيز ترك در آنجا زندگي ميكنند اما هيچ اثري از ايراني نيست. در ضمن اگر شما از مليت گرا ها ي تركيه مي گوييد كه بايد باز هم نوشته هايتان تصحيح كنيد بيانگذار مليت گرايي تركيه شخصي بود به نام آلب ارسلان توركش متولد شهر عثمانيه تركيه مي باشدحزب mhp را بنيانگذاري كرد لطفا باز هم مي گويم تابع احساسات نشده و دروغ ننويسيد.

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/10
تاتار جان
اولا من نقشه اي بنام نقشه كردستان بزرگ نمي شناسم اما نقشه هاي مختلفي بنام كردستان طراحي شده اند كه محدوده منطقه كردنشين را مشخص مي كنند برخي از اين نقشه ها را در رسانه ها ديده ام اما هيچ كدام از اين نقشه ها خيالي نيست و واقعي مي باشند و منطقه اي را مشخص مي كنند كه كردها در آن زندگي مي كنند ما نند شرق ،شمال شرق و شمال عراق –جنوب ،جنوب شرق و شرق تركيه –شمال شرق و شمال سوريه و يا استانهاي غربي ايران
اين نقشه كاملا محدوده كردستان را نشان مي دهد و هدف اين نقشه نشان دادن منطقه اي است كه كردها در آن زندگي مي كنند آيا خلافي بوده ؟اگر بوده نقد كنيد در كدام منطقه اين نقشه كرد وجود ندارد كه ما نيز بدانيم ؟
اين نقشه كردستان است و به هيچ عنوان نقشه اي براي تجزيه ايران نيست چراكه نام ايران مفهومي گسترده است كه از غرب چين تا شبه جزيره عربستان و از غرب هند تا درياي سياه و مديترانه تمام اقوام آريائي را مانند مادري در آغوش گرفته است و قلبش براي آنان مي طپد و مادر و فرزند هرگز از يكديگر جدا نخواهند گشت
اما در مورد لر
اگر ديار بكر را مركز كردستان و شيراز را مركز فارس به حساب بياوريم شايد تفاوت زباني به حدي باشد كه فارس و كرد حرف هم را نفهمند اما اگر از ديار بكر به سوي فارس و از شيراز به سوي كردستا ن راه بيفتي به تدريج فاصله زباني آنقدر كم مي شود تا جائي كه در لرستان ديگر معلوم نمي شود كي كرد است كي فارس
اما بسياري از ايرانشناسان غربي و ايراني لر را قومي كرد شناخته اند لرستان دو لهجه دارد لكي و لري
لكي همان زبان كرديست و لري زبان فارسي لكها در غرب و شمال لرستان و لرها در شرق و جنوب اين استان زندگي مي كنند و همچنين شمال خوزستان نيز كاملا كرد نشين است
بنده چند سال در استان لرستان بوده ام و با مردم اين منطقه به زبان كردي سخن گفته ام
اما كردستان هر كجا كه باشد بخشي از ايران بود ه و خواهد بود
بژي ولاته گه و ره كه م ئيران
اما در مورد تكرار تاريخ
حدود صد سال پيش عثماني متلاشي شد شايد اين بار نيز تاريخ تكرار شود و تركيه هب چندمنطقه تقسيم گردد
حدود 20 سال پيش ارامنه 20 در صد آذربايجان را اشغال كردند و جمهوري آرتساخ را بنام نمودند و شايد اكنون نيز تاريخ تكرار شود و تالش ها جنوب و شرق اين كشور را تجزيه كنند


# ارسال کننده: mehdi tatar
   تاریخ ارسال:2009/08/10
به دلیل اینکه بعضی ها نمیتونن حرفها و جوابهای قانع کننده بدن و فقط میتونن به اسم مستعار من اشکال در بیارن که فقط از نظر من یک اسم مستعاره نه چیز دیگه ازین به بعد اسم مستعار خود را به (مهدی علمدار) (mehdi alemdar) تغییر میدم.

# ارسال کننده: اورميه لي
   تاریخ ارسال:2009/08/11
فكر نكنم بيشر از من در لرستان بوده باشيد اولا لري نيز لهجه اي مثل فارسي و كردي است كه بله يه مقداري به فارسي نزديك است اما نه به اون حدي كه بتواند با شما كردي صحبت كند اين كاملا دروغ است در ضمن ما در لرستان لهجه هاي زيادي داريم مثل لهجه ي بروجردي در قسمت هاي بروجرد شرق لرستان مثل خرم آبادي در خرم آباد پل دختر كوهدشت يا لهجه ي لكي (مخلوطي از كردي و لري البته كردي كرمانشاه كه حتي كرد هاي سنندج قادر به صحبت كردن با كرد هاي كرمانشاه را ندارند )وحتي لهجه لر هاي شيراز و كهكيلويه مثل دهدشت و نورآباد نيز باهم ديگر فرق مي كند كه در قسمتهاي دهلران ايلام و دره شهر زندگي ميكننداما از لر بزرگ كه همان بختياري صحبت كنيم محدوده زندگي آنها نيز شمال خوزستان و چهار محال بختياري مثل شهر هاي مسجد سليمان لالي تا حدودي شوشتر باغملك وفارسان شهركردو .......... مي باشد كه بايد با صراحت برايتان عرض كنم نه لر كوچك و نه لر بزرگ قادر به صحبت كردن به لهجه كردي نيست در ضمن تالش ها الان درصدشان بيشتر از 2 درصد جنوب آذربايجان نيست بشدت در حال امولسيون شدن مي باشند و آن 2 درصد نيز بتدريج تالشي را فراموش كرده اند چه برسد به تجزيه .

# ارسال کننده: mehdi alamdar
   تاریخ ارسال:2009/08/11
تشکر میکنم از دوست خوبم و هم رزمم ارومیه لی

وباز هم تشکر میکنم از ارومیه لی به خاطر توضیح دادن کلمه واسم کلیبر . آره دوست خوبم بنده با تحقیقات و مطالعه ی فرهنگ لغت ترکی به همین معانی که شما در مورد کلیبر نوشتین پی بردم نوشته های شما باعث خط خوردن نوشته های کرو ها شد و افتخار میکنم که روشن فکری مثل شما به جمع ما پیوسته.


در مورد غیر ایرانی : تو به من میگی من همچین نقشه ای رو ندیدم ولی بعدا همون نقشه ای که من گفتم رو با تاکید توضیح میدی این یک نشونه از دشمنی با خاک ایرانه ببین کردهای خارج از مرزهای ایران هر کاری بکنن به شما ها مربوط نیست ولی چیکار کنیم کروو ها خودشونو از اونا میدونن نه یک ایرانی و از آشوب انداختن خوششون میاد .

وباز هم غیر ایرانی اگه شما بیاین محله هایی رو که اکراد در اونجا زندگی میکنن رو خاک کردستان فرض کنید پس اون موقع نقشه ی تورکا باید از چین تا اروپا باشه.

کروو غیر ایرانی خودت تو دهنت میگی ترکمن ترک نیست ولی معنی ترکمن یعنی مردانی از تورک. کلمه ازبک هم تورکی هستش معنی تحت الفظی یعنی بزرگ خودمان و معنی دقیق یعنی بزرگ خاندان. تو کروو چه میدونی از دنیای تورک که این همه سفسطه میکنی.

کروو غیر ایرانی ببین هدف جنگ جهانی اول از بین بردن نظامهای پادشاهی بود اگه در اون زمان به تاریخ نگاه کنی اکثر دولت های پادشاهی مثل عثمانی تجزیه شد پس تو هم فکر نکن که باز هم این شکلی میشه چون دیگه پادشاهی وجود نداره.

کرو ایرانی نوشته:حدود 20 سال پيش ارامنه 20 در صد آذربايجان را اشغال كردند و جمهوري آرتساخ را بنام نمودند و شايد اكنون نيز تاريخ تكرار شود و تالش ها جنوب و شرق اين كشور را تجزيه كنند=> تو با این حرفات کلا دم از تجزیه شدن میزنی تو فکر میکنی که قسمت های جنوبی اذر بایجان تجزیه میشه نه داداش دیگه نمیشه شماها فقط به فکر نون شبتون باشید الان آمریکا چند ساله که به کروو طالبانی رو داده یارو فکر میکنه ارباب خاور میانه شده دیدی همون اول گفتم که افکار آمریکایی تو مغزتون جا کرده .


کروو غیر ایرانی تو میگفتی که ما کرد ها با هیچ کس مشکل نداریم نه با عربها نه با تورکها ونه با فارسها و نه با لر ها ونه... ولی داری مینویسی ما کردا با عربها جنگیدیم با .... جنگیدیم ونقشه ی فرضی از خاک دیگر اقوام واسه خودتون ساختین.

یک مثال : فرض کنیم یکی مثل غیر ایرانی از روستا میاد شهر تو راهی میره در وسط راه یک سنگ کوچیکی رو میبینه و با پاش اون سنگو پرتاب مبکنه و خوشش میاد دوباره یک سنگ دیگه ای رو میبینه که کمی بزرگتر از سنگ اولی بود ودوباره شوتش میکنه و افتخار میکنه که زورش بیشتره دوباره تو راه یک سنگ بزرگتر رو میبینه ومیخواد شوتش کنه وقتی که پاشو میکوبه به سنگ پاش میشکنه و تصمیم میگیره که دیگه ازین غلتها نکنه. => نتیجه: بعضی ها باید در مقابل چنین افرادی مثل سنگ قوی باشن که وقتی چنین افرادی خواستن یک چنین اشتباه بزرگی انجام بدن باید بزنن پاشونو بشکنن.

# ارسال کننده: mehdi alamdar
   تاریخ ارسال:2009/08/11
اگه شماها آشوب طلب نیستین پس تو عکسهای بالایی که دیده میشه و اون اتوبوس یک آدم بیچاره رو که با اقساط خریده بود رو بابام سوزونده ویا روز یکشنبه نکنه من بودم که ریختم خیابون یا به طرف مامورا من نارنجک پرتاب می کردم؟

# ارسال کننده: mehdi alemdar
   تاریخ ارسال:2009/08/11
اُغوز زبان ترکی ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، آذربایجان ایران و افشار- کریم تاتار - قشقای- ترکهای خراسان می‌باشد که شاخه جنوبی زبانهای ترکی و شامل ترکی استانبولی و ترکمنی و ترکی آذربایجانی است.

واژه اغوز به معنی تیر (در تیر و کمان) و قبیله است.

# ارسال کننده: mehdi alemdar
   تاریخ ارسال:2009/08/11
دَدَه‌قورقود نام یکی از قدیمی‌ترین داستانهای اسطوره‌ای ترک‌های اغوز است که در حدود قرن پانزده میلادی به صورت مکتوب در آمده‌است. [۱][۲]این مجموعه از ۱۲ داستان به نثر و نظم تشکیل شده و مجموعه پر ارزشی است اولین ترجمه دده‌قورقود به زبان آلمانی در سال ۱۸۱۵ از روی نسخه کتابخانه درسدن در آلمان بود. نسخه خطی دیگر این کتاب در واتیکان است.


شخصیت دده‌قورقود که کتاب به نام او نامیده شده رابین، آوازه‌خوان (اوزان) و روحانی غز دانسته‌اند. واژه دده به معنی «بابابزرگ» است.
گوری وجود دارد که به باور مردم، محل خاکسپاری دده‌قورقود افسانه‌ای است. در باور ایشان دده‌قورقود در سن 300 سالگی درگذشت. این گور در نزدیکی شهری که به نام او قورقود نامیده شده قرار دارد. این شهر در مسیر راه آهن کازالینسک به قیزیل‌اوردا در قزاقستان و در ۱۵۰ مایلی خاور دریاچه آرال قرار دارد. این مجموعه سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر انتقال و تکمبل یافته‌است. پس از پذیرفتن اسلام نیز رنگ و بوی اسلامی گرفته‌است.

# ارسال کننده: ايران من
   تاریخ ارسال:2009/08/12
متاسفانه پان اتراك همچنان مشغول بي ادبي و فحش به كردها هستند اما ادب و نزاكت كردي باعث مي شود نتوانم مقابله به مثل كنم
اتراك 3 ويژگي مهم دارند كه آنان را از همه مردم جهان متمايز مي كند
1-بي منطقي
2-خود بزرگ بيني
3-دگر ستيزي
اتراك افرادي بي منطق اند
سايت تركمنهاي عراق را مي خواندم جالب است درصد تركمنها را در عراق 15 درصد اعلام كرده بودند با 3 ميليون نفر جمعيت .
اين درصد و ميزان در هيچ كجا ثبت نشده اما چون اتراك بي منطق اند زيرا براي آنان دليل و مدرك و سند محلي از اعراب ندارد و حرف خودشان حق است و بس و اگر بخواهي با آنان در اين مورد بحث كني به فحش دادن كه ابتدائي ترين سلاح آنان است پناه خواهند برد
در اين سايت (كركوك نت)گفته شده بزرگترين شهر تركمنها تلعفر با يك ميليون نفر است!!!!!!
جالب است بدانيد شهر تلعفر در استان نينوا (موصل)تنها 80 هزار نفر جمعيت دارد نه يك ميليون نفر
اما جالب است بدانيد در جاي ديگري جمعيت تركمنهاي تلعفر را 420 هزار نفر از 80 هزار كل آن دانسته اند!!!!
اما جالب است بدانيد در استان موصل كه 5/2ميليون نفر جمعيت دارد و اتراك معتقدند كه تنها در يك شهر آن يك ميليون نفر ترك وجود دارد اخيرا انتخابات استاني برگزار شد كه در آن از مجموع 37 كرسي مجلس استاني 23كرسي را عربها 13 كرسي را كردها و تنها 1 كرسي را تركمنها به دست آوردند
اما جالب است بدانيد جمعيت اتراك عراق طبق آمارهاي رسمي 2/1مي باشد يعني چيزي حدود 300هزار نفر اما عده اي نيز به ويژه غربي ها آمار آنان را 220هزار نفر اعلام مي كنند
در جائي تركي نوشته بود در اربيل 3 ميليون ترك وجود دارد در حالي كه كل جمعيت كردستان عراق بدون احتساب مناطق مورد اختلاف با عراق 5 ميليون نفر است و حالا چگونه در شهر 2 ميليون نفري اربيل 3 ميليون ترك!!!! وجود دارد خدا مي داند
در انتخابات اخير كه كمتر از يك ماه پيش برگزار شد در حالي كه حكومت كردستان براي اينكه تركمنها بتوانند بهتر خود را نمايندگي كنند تعداد 5 كرسي پارلمان را در اختيار آنان قرار داده بود و احزاب تركمن براي به دست آوردن آن با هم به رقابت پرداختند تنها 18هزار راي دهنده تركمن وجود داشت يعني در خوشبينانه ترين حالت در كردستان عراق 30هزار تركمن وجود دارد
نوشته اند كركوك بزرگترين شهر اتراك عراق است (همانطور كه ادعا مي شود تهران دومين شهر بزرگ تركنشين!!!! جهان است )
اما جالب است بدانيد در انتخابات گذشته استاني كركوك از مجموع 42 كرسي مجلس استاني 28 كرسي را كرد ها 7 كرسي را عربها 3 كرسي را آشوريان تنها 4 كرسي را تركمنها به دست آوردند
در انتخابات گذشته عراق كه همه اقوام و مذاهب براي به دست آوردن كرسي بيشتري رقابت مي كردند جالب است بدانيد كل احزاب تركمن تنها توانستند 120هزار راي به دست آورند كه دولت عراق ناچار يك كرسي را نيز به آنان واگذار كرد
كركوك نت را كه مي خواندم اراجيفي نوشته بودند كه آمد شاخ در مي آورد و بنده به جاي آنان از شرم دروغ گفتن عرق مي ريختم اما جالب اينجاست كه همه مطالب اين گونه را افرادي از اين ور مرز نوشته بودند كه از اسامي آنان معلوع بود با نامهاي سلماسي اورمولو و ....
جائي نوشته بودند در خراسان 4 ميليون ترك وجود دارد اما جالب است بدانيد كل جمعيت 3 استان خراسان 6 ميليون نفر است حالا اتراك چگونه محاسبه كرده اند كه جمعيت آنان 4 ميليون مي شود البته شايد فرمولهايي كه آنان براي محاسبه مورد استفاده قرار مي دهند ويژه مغولها باشد كه به قول پان اتراك سرآمد رياضي جهانند و هر سال بعد از اول شدن در المپيادهاي رياضي جهاني با آن كلاههاي توپول خود پشت دوربيهاي خبرگزاريها قرار مي گيرند
ادعا شده بيشتر جمعيت اوستياجنوبي روس اند اما دروغگو كم حافظه نيز مي باشد لذا اوستياي جنوبي در گرجستان واقع شده و هيچ روسي ندارد
# ارسال کننده: ایرانی
   تاریخ ارسال:2009/08/12
درود بر ایران و مرگ و نفرین بر دشمن اقوام ایرانی
من قبلا هم گفتم متاسفم که وقت زیادی ندارم تا حال این پانترکا رو بگیرم
اقای "لی چون جوک" تو اومدی که مثلا پانترکا رو از با تلاقی که توش افتادن نجات بدی !!!!!!!
البته خوب شد تا مدتی مغول بچه را خوشحال کردی
اقای لی و همرزمان پانترکش
شما نه تنها دشمن دون کردها هستید بلکه دشمن سایر اقوام ایرانی از جمله فارسها
و تالشیها و .... نیز هستید
فارسی و کردی رو لهجه میدونی
و البته نوشتت در مورد تالشیها عمق نفاق درون تو نشون داد
ای دشمن ایران، تو دنیا کیه که ندونه تالشیها از اقوام اصیل ایرانی هستند
تو چرا با اون نوشته های موزیانت شور و شعف زیادی از بین رفتن زبان و
ملیت این قوم اصیل ایرانی نشون میدی.
و البته اگر سرداران اسلام (باکری و امینی ) (شیعیان مخلص) زنده بودند
قطعا از این حرفات ناراحت میشدند .ولی مطمئن باش اون دولت دروغین
اذربایجان قطعا از دست همین تالشیها ضربات سنگینی خواهد خورد
همانطوریکه از دست کردهای قفقاز ضربات سنگین ومهلکی خورد که هنوزم
اثراتش رو میتونی ببینی!!!! تعجب کردید نه!!!!
بله
دوست من ای برادر ایرانی من تو رو دعوت میکنم که کلمه ی کردستان سور
(red kurdistan) را جستجو کنی بویژه در wikipedia و دید دیگه ای نسبت به جنگ
nagorno بین ارمنستان و جمهوری دروغین اذربایجان(جزوی جدایی ناپذیر از خاک ایران) داشته باشی.
بله فداکاریهای کردهای قفقاز که برای بازپس گیری زمینهای ابا و اجدادیشون
در مقابل دولت اذربایجان انجام دادند ارمنستان رو پیروز این جنگ کرد.
انقدر مطالب هست که در این مورد بنویسم ولی واقعا اگر کسانی طالب حقیقت نباشند اثری بر روی انها دارد.......
بدبختها!!!!!!! دولت ارمنستان برخلاف شما با دادن ازادیهای دینی و زبانی حتی
راه اندازی رادیو ایروان، کردها رو به طرف خودش جلب کرد و تونست از جنگاوری اونها علیه دولت دروغین اذربایجان استفاده کنه و.......
و اما در مورد کلمه ی قلعه باز هم حضرات پانترک شروع به قصه بافی و اراجیف کردند...................
این رو برای تمام ایرانی ها مینویسم تا شدت دروغ و بدبختی این پانترکا رو نشون بده و در نوشته هام سعی میکنم از منابع معتبر استفاده بکنم. معنی کلمه ی کلات رو برای دوستان از فرهنگ دهخدا اسطوره ی لغت شناسی ایران مینویسم
برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به http://www.loghatnaameh.com

کلات: دژ یا دهی کوچک یا بزرگ را گویند که بر سر کوه یا پشته‌ی بلندی ساخته باشند. دیه و قریه‌ی بالای کوه. بعضی گویند دهی که در آن دکان و بازار باشد.

در شاهنامه به معنی مطلق شهر مستحکم و دژ آمده:

گذر بر کلات ایچ گونه مکن -------- گر آن ره روی خام گردد سخن

ناصر خسرو گوید:
وای بومسلم که مر سفاح را -------- او برون آورد از آن بی‌در کلات

منوچهری دامغانی گوید:
زرادخانه‌ی تو بُوَد هشتصد کلات -------------- انبارخانه‌ی تو بود هفتصد حصار

در ارمنی «کهلکه» (khalakh) است و ظاهراً شکل قدیمی آن «کلاک» (kalak) بوده و همین کلمه است که در نام‌جاهای مازندران به صورت «کلا» درآمده.

در طبری: «کَلا»، «کُلا»، «قَلا»، «کَلاته» و «کَلایه» به معنای ده و قلعه.
در مازندرانی کنونی: کَلا (در آخر نام دیه‌ها درآید. مانند حسن کلا، فیروزکلا).
در گیلکی: «کلا» و «کَلایه» (مانند کیاکلایه).
در جندقی و بیابانکی: کلات به معنی ده و کلاته به معنی مزرعه است.

در زبان پشتو به شکل کواته (kuatta) آمده و از آنجا وارد زبان اردو شده است. نام شهر کوئته (Quetta) در پاکستان - که گاه به اشتباه کویته (kuwaita)! گفته می‌شود - از همین شکل پشتو گرفته شده است.

«قلعه» عربیده‌ی آن است. شکل عربی «قلعه» در ترکی به صورت قلا یا قالا درآمده مانند آق قلا (دژ سپید).

خوب البته این پانترک یا زبان ترکی رو خوب بلد نیست یا خودش رو زده به اون راه چون در زبان ترکی صفت قبل از موصوف میاد بر خلاف قریب به اتفاق زبانهای ایرانی ولی این اقا برای اولین بار صفت رو بعد از اون اورده البته چندین استدلال نفهمانه ی دیگری رو هم بکار برده که لازم به توضیح نیست .و البته این لغت های نا مستعمل رو ببینید که خدا میدونه چطوری سر هم کردن تا باز یکم
چشمشون رو رو حقیقت ببندن و ارتباط ابلهانه ی اون با قلعه ی سنگی رو ببینید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اقایون پانترک من به علت مشغله ی زیاد وقت برای کوبیدن شما ندارم ولی
مواردی تاریخی رو بهتون میگم و امیدوارم اگه کمی عقل داشته باشید هرگز از یادتون نره
فکر نکنید کردها هم مثل فارسها چشمشون رو میبندن و حواسشون به کمک های
پنهانی و بسیار زیاد دولت اذربایجان به شما نیست و فرضا دولت اذربایجان تصمیم گرفته باشه که اگر زنا زادگان اسکندر به ایران حمله کنند با همکاری با انها برای مدتی
قسمتهایی از ایران رو اشغال کنند ولی من فقط یک مورد رو به شما یاد اور میشم
شما هر جه قدر شجاع قوی نترس ظالم خیانتکار نامرد سیاستمدار بی دین
و............................................
باشید هرگز به اندازه ی پدر فقیدتون(اتا تورک) دارای این خصلتها نخواهید بود
یادتون هست ترکیه کردهای اریایی رو ترک کوهی معرفی میکردو......
ایا ترکیه جزو ناتو نیست و صدها هزار نیروی به اصطلاح زبده نداره؟؟
چطور است که یک گروه حداکثر ده هزار نفری (من از ایدولوژی شون ابراز انزجار میکنم) اونها رو به زانو در اورده و روز به روز مجبورن امتیازات بیشتری بدن تا روزی که شادی واقعی به جمع کردها و اقوام ایرانی بیاد به خواست خداوند یکتا.
شما هم در ترکیه از کردها شکست خوردید در عین همکاریهای شدید امریکا و اسرائیل و هم در جنگ nagorno
پس به عقل بیاید و اشتباهات پدرانتون رو تکرار نکنید.
در مورد زبان اذری اصیل مطالب فراوانی از معتبرترین مراکز علوم دنیا به دست
اوردم که فعلا نمی خوام بنویسم.


درود بر ایران و ایرانیان

و ننگ و نفرین بر دشمنان ایران و اقوام ایرانی
# ارسال کننده: اورميه لي
   تاریخ ارسال:2009/08/13
با سلام خدمت دوستاني مثل مهدي جان كه سياستي جز دفاع خاك مقدشان ندارند نه مثل بعضي ها چون اجداد جنايتكارشان هميشه چشم به خاك ديگران داشته اند در ضمن سخن من حق و به جا بوده كه مطمئنا چنين پرخاشگري و بي ادبي از خودتان نشان داديد من براي شما درباره ريشه ي كلمه قالا نيازي به هيچ منبعي نيز نداشتم چون كه ما ترك ها اين منبع را به صورت شفاهي و زنده داريم مطمئن باشيد هر چيزي كه اصل و اصيل باشد نيازي به منبع ندارد چون از بين رفته نرفته و هنوز بين مردم بصورت كاملا رايجي موسوم مي باشد در ضمن همين وب سايتي كه معرفي كرده اي چه كسي نوشته آيا كسي جز پان فارسيست ننوشته پس از نظر من و حتي از كساني كه منطقي و عالم باشند اين سخنان من را قبول خواهند كرد و نظرات شما غير معتبر است و آنان نيز مطمئنا به ريشه توركي اين كلمات پي برده اند و در صدد تاريخ سازي براي اين كلمات اصيل تركي هستند من گفتم ما وقتي چيزي را روي همديگر انباشته مي كنيم مي گوييم بونلاري بير بيرين اوستنه قالييبلار يا قالييلار نمي گوييم گويييم كلاته ليييلار شما نبز ريشه ي فارسي قلعه را براي من بياوريد البته مستند كلمه را براي من بياوريد من نيز قبول دارم مطمئنا نمي توانيد چون متعلق به شما نيست بايد چيزي را داشته باشيد عرض اندام نماييد زماني شما كلمه ي لهجه اي خودتان انكار مي كنيد چگونه مي توانيد براي زبان هاي ديگر تصميم بگيريد
اين كينه با تركان مال امروز نيست تاريخي است و شما نيز در نوشته هاي من و دوستان عزيز اگر ببينيد مي بينيد ما فقط از خودمان دفاع كرده ايم نه به قومي تاخته ايم نه خواهيم تاخت و روحيه تاخت و تاز و ياغي گري متاسفانه در ذات يك عده اي ايت كه خود را مظلوم ترين قوم دنيا مي دانند اين ياغي گري مي باشد در ضمن با شعور ايراني در مورد آذري اصيل اين مطالبتان را از معترين مراكز علوم دنيا بياوريد تا مانيز روشن شيم البته مطئنم كه اگر شما چيزي براي ارائه حتي جعلي مثل بالا نيز داشته باشيد ارائه مي داديد مطمئنم نمي توانيد و نداريد ارائه بديد دروغ ياساق لطفا ديگر كم دروغ بنويسيد در ضمن ويكي پديا را دوستان انگلسيتان براي شما عاشقان غفلت نوشته اند و هر كسي مي تواند در آن دخل و تصرف نمايد پس معتبر نمي باشد در ضمن پس اگر به اعتبار آن اعتقاد داريد لطفا كلمه ي اوستياي جنوبي را در آن سرچ كنيد. و اين ترك كوهي بزرگترين افتخار بود برايتان چون من شخصا كرد ها مايه عقب ماندگي استان و كشور تركيه مي دانم پس باز هم بريد ويكي پديا را جستجو كنيد بيشترين قتل ها ي ناموسي در منطقه كرد نشين تركيه مي باشد كه نمونه اش بهار امسال در شهر ماردين تركيه بود حمله مسلحانه به يك عروسي و كشته و زخمي شدن بيش از دويست نفر در عروسي و اين فكر نكنم فرهنگ بالايي را بطلبد مطمئنا هر جايي سو و مشكلات فرهنگي داشته و عقب مانده نيز خواهد بود مانند قسمت شرق تركيه و ما نيز خواستار جلوگيري از عقب ماندگي استان آذبايجان غربي و كوتاه كردن دست هاي طرفداران گروهك هاي تروريستي مثل شما از خاك مقدس آذربا يجان و ايران عزيز و اسلامي مي باشيم.

# ارسال کننده: mehdi alemdar
   تاریخ ارسال:2009/08/14
نامه سر گشاده کمیته مردمی دفاع از غرب آذربایجان

میللی حرکت پنجشنبه ۱ مرداد ۱۳۸۸:
در پی حوادث تروریستی چند روز اخیر گروه تروریستی پژاک در منطقه آذربایجان غربی خصوصا نفوذ تروریستی آنها به داخل شهر های آذربایجان غربی کمیته مردمی دفاع از غرب آذربایجان با توجه به حساسیت موضوع و عملکرد سوال برانگیز و پر از ضعف مسئولان امنیتی و انتظامی و قضایی در برخورد با تروریست ها و عناصر هوادار گروه های تروریستی نامه سرگشاده ای به امام جمعه اورمیه ارسال نمود. در این نامه با یاد آوری حوادث تروریستی بعد از انقلاب اسلامی گروه های مسلح کرد در غرب آذربایجان و نقش حجت السلام حسنی و جوانان ترک آذربایجان در برخورد با تروریست ها ضمن انتقاد شدید از مسئولان سیاسی و امنیتی و قضایی بومی، اعتراض و نگرانی مردم از وضع موجود را متذکر و از غلامر ضا حسنی امام جمعه اورمیه می خواهد با توجه به انباشت اعتراضات ملت آذربایجان در مقابله با گروه های تروریستی کرد و عناصر سیاسی و اقتصادی هوادار آنها اقدامات لازم را مبذول دارد.

# ارسال کننده: mehdi alemdar
   تاریخ ارسال:2009/08/14
/www.loghatnaameh.com
ایبن سایتی که سرکار ایرانی گذاشته بود خیلی مسخره بود چون این هم مثل ویکی پدیا شخص خودش میتونه دخالت کنه و لغت توش بنویسه

# ارسال کننده: تحریریه
   تاریخ ارسال:2009/08/15
باتشکر از کاربر عزیز مهدی تاتار
یکسری مطالب در پیامشان اشاره شده بو که بنابرملاحظات قانونی و اخلاقی از انتشار آنها معذوریم، هرچند دارای نکات زیاد علمی و آموزشی بود. امید که در درج کامنتها این جوانب رعایت شود.
یاعلی

# ارسال کننده: mehdi alemdar
   تاریخ ارسال:2009/08/16
جناب تحریریه دلیل نشان ندادن نوشته های بنده چیست؟ چرا به ایمیل های من جواب نمیدین؟

# ارسال کننده: قف
   تاریخ ارسال:2009/08/20
سلام کروووو جان چطوری با منطق
چطوری تحریریه کرروووو جان
چطوری ایرانی
تروریست

# ارسال کننده: قف
   تاریخ ارسال:2009/08/22
چقدر این کردها با فرهنگ هستند که وقتی با پلیس درگیر میشن چندتا سرباز بیگناه میکشن
شما اصلا حق صحبت درباره فرهنگ ندارین چون قاچاق فرهنگ نیست چون حمله به شهر بی دفاع فرهنگ نیست چون 12 تا بچه به دنیا آوردن فرهنگ نیست
چون وهزارتا چون دیگر که آقای تحریریه سانسور میکنه

# ارسال کننده: قف
   تاریخ ارسال:2009/08/22
ای صدا سیما باید تو کانال ارومیه بخش کردها رو جمع کنه چون تو مهاباد کانال دارن
چون تو شبکه تهران با این بیش از نیمی از تهران ترکه بخش ترکی ندارن

# ارسال کننده: mehdi alemdar
   تاریخ ارسال:2009/08/22
آقایان تاریخ نویس کروو باز هم که مزخرفات مینویسن.
یارو رفته از اینترنت مطالب پس مانده ی خود در اوردی در آورده داره تو سایت قرار میده آخه بابا جان به ما مردم اورمیه چه ربطی داره که تو عراق چه کاری دارن میکنن یا تو ترکیه چه میکنن که دارین به ما میگین . من میگم ارومیه داخل یک گردابی و لجنی افتاده بعدن تو اومدی حرف از چاقو کشی روی منو فحش دادن به من و ملت میکنی
کرو ایرانی داره افتخار میکنه که غیر مسلمانها(ارمنی ها) دارن به مسلمانها چیره پیدا میکنن دیدی تو نوشته های قبلی گفته بودم که بعضی قدرتها دارن از حس آشوب طلبی کردها استفاده میکنن خودت الان مهر تایید رو حرف من زدی . وگفتی ارمنستان تو ایروان کانال کردی گذاشته و از کروو ها در جنگ قره باغ استفاده کرده. آره خودم خوب میدونستم که ارمنی ها این کارو کردن حتی به این رادیو هم گوش داده بودم لهجه اون کرو ها کمی از لهجه شما ها
فرق داره.

حالا یک سوال دارم ازت؟ سیمتگو خودش مارشیمون رو کشت مارشیمون رهبر ارامنه در حمله به آذربایجان بود وبعد از کشته شدن مارشیمون ارامنه و جیلوها به شدت با اکراد دشمن شدن حالا به من بگو ببینم الان از این دوستی کی بیشتر سود میبره ارمنی ها یا کروو ها ؟ اگه ما ترکا نبودیم که این ارمنی ها شما هارو در اون زمان از بین میبردن

تو نوشته های بالاییم نوشته بودم که عضو نیروهای پژاک و پ ک ک میرن تو ارمنستان دوره میبینن ولی میگه اصلا چنین چیزی نیست . الان این ارمنی ها دارن ازتون به شدت استفاده میکنن نکنه شما ها با ارمنی ها هم دین و هم مذهب هستییییین!

در ضمن حالا به فرض من پان ترکم میخای چیکار کنی ؟ فکر میکنی با استفاده از کلمه پان تورک روی ماها میتونی عقاید فاسد و حرفهای ننگینتو به خورد مردم بدی شما ها که همتون عضو گروهکهای پژاک و پ ک ک هستین دارین از خاک و منابع ایران استفاده میکنین بر علیه ما. .

تو که همه ی دلیل و مدرکهات از ویکی پدیاست اخه خردسال ویکی پدیا یک قسمت داره که هر شخصی خودش میتونه بره و مطالبش رو اونجا قرار بده کروو این دلیل قانع کننده نمیشه.

گنده حرف زدی و گفتی کردهای قفقاااااااااززززز دو سه تا قاچاقجی یا آدمهای سیاسی یا غیره فرار کردن تو ارمنستان شدن اکراد ارمنستان اصلا به فرض که همه جای دنیا کرد هست آخه به ارومیه و نا آرامی در شهرک ارومیه چه ربطی داره آخه به ما تورکا که تو 8سال جنگ تحمیلی بودیم واز ایران دفاع کردیم چه ربطی داره تو که میگی ایران من ایران من کی در 8 سال دفاع مقدس شرکت کردی جواب این حرفمو بده به غیر از استفاده از آشوب و نادانی خودت و ملتت بر علیه دولت جمهوری اسلامی شماها کی تو انتخابات ملی شرکت کردین که دارین ایران ایران میکنین شماها کی قاچاق نکردین که میگین ایران ایران من یک فیلمی دستم افتاده که در منطقه مرزی ایران وترکیه که فکر کنم گله رش باشه اونجا بیشتر از 300 تا ماشین سایپا پره گازوئیل و بنزین بود که همشون بالای کوه داشتن قاچاق میکردن حالا این یکی از کارهای کوچیک شما هاست کارهای شما نمک نشناسها از مواد مخدر گرفته تا عضویت در گروهک های اشوب طلب برای ضربه به ایران و منطقه آذربایجان بعدا توی کروو میگی ایران من؟؟

حیف که نمی تونم مسئله رو واضح تر بگم چون این جور مسائل به دولت ربط داره و اونا بهتر از من میدونن که شماها چی هستین بعدا کروو اومده میگه مثل سورنا وار باهاتون میجنگیم آخه قویتر از شماها ارمنی ها بودن که به ما حمله کردن ببین آخرشون چی شد پس شما ها هیچ عددی نیستین .

آیا غیر کرد تا حالا ابراز کرده که خاک کردستان جزعی از خاک ماست؟؟ منطقه کردستان از جنوب دشتهای مهاباد و استان کردستان و بخشی از خاک عراق هستش به غیر از این مناطق در هیچ کجای جهان کردستانی مثل کروو های قفقاز وجود نداره چون کردها در تاریخ هیچ همکاری و فتوحات و پاسدازی از خودشون نشون ندادن که بخوان صاحب چنین مکانها و حرفهایی بشن.

اگه بغیر این مناطق کردی وجود داره یا به علت کوچ اجباری یا تبعید یا فرار به اون مناطق پناهنده شدن دلیلم کوجهای اجباری در زمان رضا خان هستش که مردم ترک مهاباد رو که به دلیل اینکه با رضا خان مخالف بودن جمع کردنو به نزدیکی اصفهان فرستادن ودر عوض کردهای سورانی عراق رو جایگزین اونها کردن. به غیر این. حرفهای پان کروو ها یک ریال ارزشی نداره شعار شماها مثل شعار اسرائیلی ها هستش که اونا میگن از نیل تا فرات

در ضمن تو و هم فکرات آرزوته که آذربایجان غربی رو جدا کنید ولی دیگه اینجا خاک ایرانه اگه بخای حتی این فکرو تو سرت بیاری با کل ایران روبرو میشی نه فقط با ملت ترک این منقطه. پس نگو ایران ایران

الان اکثر جاهای بدون امکانات مکانهای کرد نشینه چون اینا اصلا این اصل رو قبول ندارن که تحت زیر یک پرچم ودولت هستن و فقط آشوب و دم از جدایی میزنن به همین خاطر دولتها به اونا نمیرسه و بعدا اکراد نارضی میشن که دولت به کروو ها نمیرسه مثلا تو جریان یکشنبه شب زده بودن شیشه های بانک ملی و خودپرداز اون رو تو خیابان قهوه قاباغی داغون کرده بودن آخه دولت این امکانات رو به خاطر شماها گذاشته مثلا با خراب کاری مبخاین بگین که چون آمریکا به طالبانی رو داده پس اکراد ها قوی شدن وازین به بعد هر خراب کاری میکنن..

شما ها در نوشته هاتون فقط از مرزهای خارج از ایران نوشتین چون در ایران هیچی ندارین که بنویسن و خودتون رو متکی به خارجی ها میدونین و به اسم قلابی ایران من و ایرانی دارین دروغ های اونارو مینوشتین

شما ها مثل همون گرگی هستین که رفتین تو لباس گوسفند تا خودتون رو بزنین به گله گوسفندا ولی بی خبر از اینکه تو همین گله دوتا قوچ نر و وجود داره .

کروو ها رفتین در مورد ترکا از سایتهای ضد ترک و ضد ایرانی و آمریکایی و انگلیسی نوشته در آوردین و کپی پست کردین تو سایت بعدا میگین ما درست میگیم و حرفامون از منابع هستش من بحتون یک منبع دقیق بگم برید از پدر بزرگها و مادر بزرگ هاتون یک حرف یاد بگیرین و بیاین تو سایت بنویسن نه که از سایت انگلیسی ها .

: دوست دشمن من دشمن من است شماها دوست آمریکا شیطان بزرگ هستین و دشمن ملت با شرف ایران زمین.

با تشکر ازامام جمعه اورمیه آینا نیوز و اورمیه لی.
وسلام.


آذربایجان جانباز اینقلابدان آیریلماز

# ارسال کننده: ایرانی
   تاریخ ارسال:2009/08/24
درود بر ایران زمین
خدا شاهده که نوشته های شما جز خنده برای من نداره
بد بختها اگه میخواید بدونید که تا حالا وبه اذن خدا از این به بعد کی پیروز
باید از چند نفر بی طرف دیگه کمک بگیرید که بتونن بهتون کمک کنن تا بتونید
یاد بگیرید منطق یعنی چی؟
من بازهم از تمام کسانی که زبان فارسی بلدن خواهش میکنم که اگه به اینده ی ایران دلسوز هستن فقط به نوع منطق و نوشته ها دقت کنن و ببینن فردا روز با چه موجوداتی طرف خواهند بود؟؟؟؟؟؟؟؟
اخه پانترکای بدبخت !!!!
فکر میکنید من شما ها رو نمیشناسم یا نمیدونم روش شما در بررسی مسائل
چطوره؟؟؟ زهی خیال باطل
اقای قف تو که اعلام شکست کرده بودی چی شده که برگشتی؟؟؟
فکر کردی این مطالبی که مغول بچه و ارومیه لی نوشته بود جواب به سوالای من بود؟؟
بد بختها شما هر بار کم میارید به دروغ و تهمت دست میزنید
ببینم ایا واقعا شما اونقدر بیسواد هستید یا خودتون رو زدید به نادانی!!

ارومیه لی نادان تو که به اقوام دیگر دشنام میدی من واقعا از بی حیایی شما
ناکسان در عجبم ولی من در حواب تو فقط مطالبی از خود شما میگم
شما خودتون رو از فرزندان گرگها میدونید البته که خودتون اینو میگید!!!!!!!!!!!!!
شاید برای تمام ایرانیانی که در مطالعه ی فرهنگ مغول ها و پسر عموهاشون(قزاقها
،ازبکها ،اوغوزها) کم کاری کردن جالب باشه که اینو بدونن نماد مغول ها نیز همین گرگ هستش،
بعد میگن که ما هیچ خویشی با مغولا نداریم جالب اینه که قزاقها که اصلی ترین
ترکها هستن و در نوشته های قف بهش اشاره شده چنگیز خان رو نه از مغول بلکه از خودشون میدونن و برای اثبات نوشته هام شما رو دعوت میکنم به نوشته ها و فیلمایی
که قزاقا از فرهنگ بومی خودشون دارن نگاهی بیندازید البته یکی دو تا از این فیلما از تلوزیون خودمون هم پخش شد!!!!!
و جالب تر اینه که دول مغولستان و قزاقستان به کمک روسها و المانی ها بزرگترین
فیلم رو در باره ی زندگی چنگیز ملعون درست کردن که خود روزنامه ی رسمی بسیج
(صبح صادق) در تفسیر این فیلم اون رو یک فیلم به شدت پانترکی معرفی کرده و
نوشته بود که این فیلم برای مقابله با اسلامگرایی روز افزون در ترکها درست شده.

گرگزاده عاقبت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

و اما بعد در مورد گروهک های تروریستی
پانترکای بدبخت اخه شما چقدر میتونید نمک نشناس و دروغگو باشید!!!!!!!!!

ای مردم فارس اگه این پانترکای بدبخت میان و به شما میگن که این اونا هستن که
در مقابل گرو ههای ترو ریستی مقاومت میکنن باید بگم که
اونها واقعا نمک نشناس ترین انسانها هستند
واقعیت اینه که کسانی که در مقابل این گروهها می ایستند گروهی شیعیان مخلص(فارس و اذری و لرو....)
و به همراهی پیشمرگان کرد مسلمان هستند که شهدای این پیشمرگان مسلمان
اگه از نیروهای دولتی بیشتر نباشه کمتر نیست !!!!!!!!!
بطوریکه اگه این نیروهای کرد نباشن و یا مخصوصا بعضی از فرماندهانی که اکنون
به صورت یک اسطوره ی شجاعت برای نیروهای ایرانی به حساب میان در این نبردها
نباشن این بزرگترین ضربه ی روحی برای نیروهای ایرانی به حساب میاد
و اما بعد........
مغول بچه تو هر چی مینویسم اگه نتونی جواب بدی میگی که من اینو از از فلان یا بهمان جا شنیدم ببین تو در بالا یک فحش به زبان کردی گفتی که با این طرز نوشتت
به خدا قسم میخورم که اونچه از کردی بلدی بیشتر از 20% هم نمیشه اون هم کردی که کردهای ارو میه صحبت میکنن که کلمات فارسی زیادی درش استفاده میشه
ولی در عوض من طوری فارسی ، ترکی صحبت میکنم که هیچ کس نمیتونه تشخیص بده من نه اذریم نه فارسم البته تا حدود زیادی به عربی و انگلیسی هم مسلطم
همین هم باعث شده که نهاد خیلی از انسانها رو ببینم
همین دو روز پیش با یک دوست اذریم برای کاری به تهران رفته بودم
(همین دوستم از شیعیان مخلص و دوستدار ایرانه) در مترو یک پانترک اهل تبریز که
خودش گفت در تهران فرشفروشی داره اشنا شدیم ای کاش میتونستم و وقت داشتم
اونچه که با افتخار از اون صحبت میکرد رو فیلم بگیرم و نشونتون میدادم که چه حرفایی
میزد
اینده ی ایران مال ماست
تمام بازار و صنعت تهران مال ماست
و فارسا باید برن نی بزنن و .......
البته من زیاد این مزخرفات رو شنیدم
این حرفی که اون پانترک میزد در مورد اینکه اینده ی ایران متعلق به ماست
سخن اول و اخر همه ی پانترکاست شما ببینید همین قف مطالبی که در مورد
جمعیت ترکهای دنیا نوشته از مطالب شخصی که با عنوان
(ترکهای خراسان ) در بالا مطلب نوشته ، استفاده کرده و البته اگه مدتی قبل به
وبلاگ اون ملعون(با اسم مستعار پانترک های خراسان) مراجعه میکردید(فیلتر شده) میدید ید که همون نویسنده در بالای مطالبش در
مورد جمعیت اتراک نوشته که (ایرانین گه له جئی بیزیم)
که به معنای این است که اینده ی ایران مال ماست
ولی قف و پانترکای گور به گور شده به خدا قسم هم شما و هم فارسها که بعد از
حمله ی مغولها و اوغوزها و ازبکها و وحشیگریها ی اونها کمتر نشانی از شجاعت های
پدرانشون رو بهمراه دارن خواهند دید که کردها همچون ستون بزرگی در مقابل شما خواهند بود و شما هیچ راه گریزی نخواهید داشت (به اذن خدا) از تن دادن به تمامیت
ارضی ایران

و اما در مورد جنگ nagorno
من در همون اول هم نوشتم سیاست اشتباه و نفهمانه ی دولت دروغین اذر بایجان باعث شد این بلا سرش بیاد خوب اون هم میتونست کردها رو با دادن ازادیهای زبانی به طرف خودش جلب کنه نه اینکه به زور سعی در نابود کردن فرهنگشون باشه
ثانیا سیاست بسیار ظالمانه ی اونها در مورد تالشی ها و کشتار و زندانی کردن و
حذف کلمه ی تالش از کتابهای درسی و هزاران ظلم دیگر و از همه مهمتر
عدم قبول و پذیرش دین اسلام به عنوان دین رسمی کشور (و بیان اون در قانون اساسی خودشون)و.......
فکر میکنی چه اینده ای برای اونها به ارمغان خواهد اورد؟؟؟؟؟؟؟؟
پانترکای بدبخت کی بهتون گفته که اونقدر با سوادید که در موردwikipedia نظر بدید
بچه جون برو یکم تحقیق کن ببین در چه نادانی بزرگی به سر میبرید
البته من نه تنها ناراحت نیستم بلکه واقعا خوشحال میشم چون این نوشته های شما
و انکار wikipediaو لغتنامه ی دهخدا بزرگترین ضربه به خود شماست
در مورد wikipedia باید بنویسم که اولا تعداد محدودی از فایلا هستن که قابلedit شدن هستن
و ثانیا فقط در مورد فایلا ای هست که به مدارک معتبر استناد نکرده باشه
که خود سایت اعلام کرده که اگر به مدارک نا معتبر اشاره بشه فایل
توسط افراد خبره ی دیگری به چالش کشیده شده و نهایتا حذف میشه
چون اصولا نه شاگردان مرحوم دهخدا و نه تاریخ شناسان بزرگ اروپایی به شما اجازه نخواهند داد با ابرو شون بازی کنید!!!
مثال میزنم ایا میشه رفت تو سایت دهخدا و معنی اب رو نوشت قند
ایا واقعا خنده دار نیست این نامنطق کثیف شما

چو ایران نباشد تن من مباد

# ارسال کننده: mehdi alemdar
   تاریخ ارسال:2009/08/24
به به ایران خانوم ته چانی جگه م ن.؟

ایران خانم بازم که وقت پیدا کردی و حرفهای تکراریتو نوشتی و بی اساس نوشتی.

ایران خانم نوشته: بد بختها اگه میخواید بدونید که تا حالا وبه اذن خدا از این به بعد کی پیروز
باید از چند نفر بی طرف دیگه کمک بگیرید که بتونن بهتون کمک کنن تا بتونید
یاد بگیرید منطق یعنی چی؟ => منظورت از پیروز شدن یعنی چی؟ یعنی ایران رو جدا سازی کردن یعنی تیکه پارچه کردن ایران یا اینکه کشتن کشتار راه انداختن؟ مگه چه کسی حق اکراد رو گرفته که میخواین پیروز بشین ؟ شما ها هم مثل دیگر ایرانی ها مثل حقوق ترک وفارس دارای حق وامتیاز یکسانی هستین پس منظورت از پیروز شدن چیه. اگه تو آدم با منطقی بودی جواب نوشته های بالایمو بدون احساسات قبیله ای خودت میدادی.

ایران خانم نوشته: شما ها خودتون رو از گرگها میدونید . => آخه آرواد آخه ژنک آخه... مگه هرمون و ژنتیک گرگ با آدم یکسانه که آدمیزاد از گرگ زاده بشه. این یک افسانه هستش که هر ملتی برای خودش یک افسانه دارد مثل نماد شیر فارسها . مثل نماد اژدهای چینیها مثل ببر هندوستانی ها مثل خرس قطبی ها و....

ایران خانم نوشته: ای مردم فارس اگه این پانترکای بدبخت میان و به شما میگن که این اونا هستن که
در مقابل گرو ههای ترو ریستی مقاومت میکنن باید بگم که
اونها واقعا نمک نشناس ترین انسانها هستند
واقعیت اینه که کسانی که در مقابل این گروهها می ایستند گروهی شیعیان مخلص(فارس و اذری و لرو....)
و به همراهی پیشمرگان کرد مسلمان هستند که شهدای این پیشمرگان مسلمان
اگه از نیروهای دولتی بیشتر نباشه کمتر نیست !!!!!!!!!=> جوابت: این ترورستها کیا هستن؟ افراد و نیروهای پ ک ک و پژاک که میدونی کردهای آشوب طلب هستن حالا اومدی و میگی ما طرفدار ایران هستیم . خوب چرا این پیش مرگه درست شده بخاطر اینکه اگه شما هارو به راه راست نیارن همه ی همین پیش مرگه ها میرن عضو پ ک ک میشن.

ایران خانم نوشته: به خدا قسم میخورم که اونچه از کردی بلدی بیشتر از 20% هم نمیشه اون هم کردی که کردهای ارو میه صحبت میکنن که کلمات فارسی زیادی درش استفاده میشه=> حاج خانم ببین لهجه ی کردی شما ها که زیر شاخه ی فارسی هستش و به فارسی خیلی نزدیکه و طبیعتا جملات فارسی درش استفاده میشه حالا تو فرض کن من 20% بلدم . تازه کردی سورانی که از شماها بیشتر فارسی استفاده میکنن.

ایران خانم مطالب پسمانده زیاد نوشته که همش خارج از ایران هستش و به من و ما ترکهای ایران ربطی نداره چون این اکراد در ایران هیچی ندارن که بگن و فقط از خارج ایران سخن میگن و خودشون رو وابسطه به دولت مدت دار طالبانی میدونن.

ایران خانم نوشته: چو ایران نباشد تن من مباد => چون تو نباشی ایران خواهد ماند.

در پایان سخنانم و اما جناب هه ژار الیاسی (غیر ایران من) و دوست عزیزش دارم بهتون نزدیک میشم بعدا ناراضی نشین از دست دولت.

# ارسال کننده: تحریریه
   تاریخ ارسال:2009/08/24
با تشکر از همه دوستانی که نسبت به موضوع مطرح شده واکنش نشان داده و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند برای جلوگیری از اطاله کلام و به حاشیه رانده شدن بیش از پیش بحث با احترام به عقاید همه کامنت گذاران از این لحظه پایان بحث را اعلام و امید آن داریم تا همه اقوام و فرهنگهای ایرانی با صلح و برادری در کنار یکدیگر به سربلندی و عزت ایران عزیز بیندیشند

# ارسال کننده: توحيد
   تاریخ ارسال:2010/04/01
باسلام:به نظر بنده كردها كه ادعاي واهي نسبت به اينكه مردم اروميه كرد هستند در اشتباهندچگونه ممكن است كه بيش از هشتاد درصد اروميه ترك زبان باشند با پر رويي تمام اروميه رو كرد مي دانند نتنها اروميه بلكه بيش از پنجاه درصد مردم ايران ترك هستند و استانهي زنجان-آذربايجان شذقي-آذربايجان غربي-همدان-قزوين-مراغه-حتي بيشتر تهران تركند شماها چي فكر كردهايد با اغتشاش كه مردم اروميه نمياد بگه من كردم برايتان متاسفم ما تركها كه 7500سال قدمت داريم درحالي كه حتي خود فارسي زبانه2500سال سابقه دارند ما تركها بنيانگذار تمدن اصيل مي باشيم ونمي گذاريم شماها كردهاي اقليت بياييد ما را كرد بخوانيد چرا كه ايرا ترك است تا فارس يا كرد-ياشاسين ديارميز آذربايجاني/قزلداندا اولسا قفسيم -آزادليقا وار حوسيم

# ارسال کننده: سعید تهران
   تاریخ ارسال:2010/04/18
کردها الان جو گرفتتشون چون اسراییل می خواد کمی با این اسباب بازی بازی کنه
ارمنی ها هم روزی به کمک روسها خواستند جوگیر بشن که آخرش دیدید چی شد (البته من در این یک مورد که کردها با نظر استانبول به کمک جهان اسلام اقدامی کردند را همیشه ستوده ام)
خلاصه
دوستان کرد من
ماد هیچوقت کرد یا آریایی نبوده، نقلش هم می دونید که از کجاست. جالبه که تاریخ نویسان شما هم به ای ام دیاکونوف و کتاب تاریخ مادش ارجا می دن، جون من کجای این کتاب به شما رو داده؟
در مورد گلابیتون هم که معلومه وضع چیه؟ کرد کجا شهر داشته که بهش گلابی بگه؟ احتمالا چون ترکها آنها را مسلمان و دوست حساب کردن آنها هم فکر کردن شهرما شهر گلابی هاست

دوستان، اسلام را بچسبید و عدالت جوی بمانید
ما با هم برادریم
بترسید از فتنه یهود
اگر اشتباهاتتون مثل ارمنی ها باشه(با آنکه آنها هم دوستان قدیمی همه ما هستند ولی اشتباه کردند و توان خواهند داد) من از آن روز که کنار هم نیستیم نگران خواهم بود

بترسید از قومی که هم برادریش را ثابت کرده هم صیف الاسلام بودنشان
مشترکات و جهانی آباد برای هم بخواهیم وگرنه ما گرگ باران دیده ایم.
شما هم جبهه داری کنید هرچند ما شما را تنها گذاشته بودیم ولی الان این همه باج داده ایم فقط برای جبران کمبودهایی که بنا به کوچ شما بوده نه بی عدالتی ما

مواظب و دوراندیش باشید که ما بیداریم
یاشاسین آذربایجان، حق سئون لر یوردو

# ارسال کننده: اردبیلی
   تاریخ ارسال:2010/12/04
به سال 1492 میلادی با قتل عام و کشتار گسترده یهودیان در اسپانیا که به دوره انگیزیسیون مشهور است ، یهودیان دست یاری به سوی ترکهای عثمانی دراز کردند ، امپراطور عثمانی بایزید دوم دست آنها را رد نکرد و یهودیان فراری را در منطقه بارزان در شمال عراق ساکن کرد. نتانل بارزانی، سامویل بارزانی و آسنات بارزانی از خاخام های متنفذ این قرن و قرن شانزدهم میلادی می باشند که با تاسیس مدرسه یشیوا سنگر یهود را در این منطقه پایه ریزی می کنند. در قرن هفدهم سوبتای سوی فتوای پنهان شدن یهودیان (کریپتو) در بین کردها با یادگیری اصول اسلام و زبان کردی را صادر می کند.سلام بارزانی در قرن نوزدهم به یکباره ادعای مهدویت می کند و ادعا میکند شمشیر و گلوله در او کارگر نیست لیکن شورش او با سرافکندگی توسط ترکان سرکوب می شود. و موشه بارزانی عضو فعال سازمان "لهی" یا همان "جبهه آزادیبخش اسراییل" می باشد. مصطفی بارزانی پدر مسعود بارزانی به هنگام مرگ در بیمارستان پیشرفته جورج تاون در واشنگتن بستری شد و همانجا فوت کرد. چه کسی باور می کند که یهود و آمریکا عاشق چشم و ابروی این شورشی کوهستان بوده اند.و حالا صهیونیست مخفی جانشین یعنی مسعود بارزانی کنترل و رهبری مردم بیچاره کرد را در دست گرفته و از آنها استفاده ابزاری می کند.کردها مطمئن باشند اگر رویای از تیل تا فرات یهود تحقق یابد ، در کنار ترکها و اعراب کردها نیز محو خواهند شد.داستان سه گاو و یک شیر را حتما مرور کنید. هوس همسنگری با ابرقدرت جهان یعنی اسراییل و آمریکا را از خود دور کرده و چشم طمع از شهرهای مرزی ترکان بردارید. کردها هیچوقت امپراطوری نداشته اند . فریب تحریفات تاریخی یهود را نخورید ، دست از زیاده خواهی بردارید و در آبادی کردستان واقعی یعنی سلیمانیه و حکاری بکوشید و دوستی منطقه ای را بر نوکری ابر قدرتهای موقت ترجیح دهید.حتی اگر روزی پیروزی به دست آید متعلق به کردها نخواهد بود بلکه در کارنامه یهود ثبت خواهد شد.

# ارسال کننده: تبریز
   تاریخ ارسال:2011/03/24
جناب ایران من: میشه شما یه سوال ساده را پاسخ دهید.
سوال:چرا 80 درصد کردهای اورومیه ترکی بلدند ولی 95 درصد مردم ترک اورومیه کردی بلد نیستند؟؟؟

جواب را من خودم میدهم :چون مردم کرد مهاجر هستند وبه مرور امده اند برای ارتباط با مردم ساکن ومحلی مجبور به ترکی یاد گرفتن شده اند ولی ترکها مجبور به این کار نبودند.

این را بدانید مردم تبریز ارومیه را تنها نخواهند گذاشت و هرگونه زیاده خواهی تروریست کرد را بشدت پاسخ خواهند داد.
ارومیه میلتی بیراز فعال اولون لطفا!! بیراز تورک قیرتی گورسدین اوزوزدن!

# ارسال کننده: رشتي ايراني
   تاریخ ارسال:2011/08/29
ماگيلكان هميشه با برادران كرد خود مي مانيم براي له كردن پانتركيسم كه آفت جان ايران بزرگ شده ؛

# ارسال کننده: آراز
   تاریخ ارسال:2011/09/09
yashasin azarbaycan


urmu azarbaycanindir

# ارسال کننده: مهران کردپور
   تاریخ ارسال:2011/09/29
با عرض سلام خدمت همه دوستان .
عزیزان ، باید بگویم تلاش تک تک شما برای دفاع از هویت و پیشینه ی تاریخی پدرانتان قابل تقدیر است . این احساسات کاملاً طبیعی است و از نیازهای پیشرفنه ی روحی و روانی عادی انسان می باشد . اما شاید بهتر باشد بدانیم که طبق نظریه ی دانشمند بزرگی بنام مازلو ( طرح هرم مازلو ) اینگونه نیازها در درجات بالای نیازهای انسانی قرار دارند . یعنی ابتدا نیازهایی مثل نیاز به خوردن ، نیاز به خوابیدن ، نیاز به مسکن ، نیاز به شغل ، نیاز به امنیت ، نیاز به آرامش ، نیاز به آزادی ،نیاز به احساس اهمیت کردن در جامعه ،و . . .
مطرح می شوند و بعد از آنها نیازهایی از قبیل احساسات ناسیونالیستی مطرح می گردند.واقعاً چند درصد جوانان همین شهر خودمان ارومیه ،تمام نیازهای اولیه ی زندگیشان تامین می شود ؟حالا از شما یک خواهش کوچک دارم : اگر تمام نیازهای ابتدایی شما تامین نشده اند ، لطفا این بحثها را کنار بگذارید چرا که اختلال در تامین نیازهای اولیه و ثانویه قسمتی از احساسات شما را تحریک خواهد کرد که ناخوداگاه بخاطر تامین نبودن نیازهای اولیه تان از از طریق مطالبات ملیت گرایانه دست به اعتراض خواهید زد و این آغاز اغتشاش و نا آرامی خواهد بود که هرگز در هیچ زمانی راه حل هیچ مشکلی نبوده.

# ارسال کننده: قشقایی اوغلو
   تاریخ ارسال:2011/11/16
تقصیر خودتونه که این تروریست های پژاک رو راه دادین تو شهرتون!!
اینها هر جا برن با خودشون نا امنی میارن...جالبه که اینها هرجا میرن فکر می کنن همونجا مال خودشونه!! مثلا ویکی پدیا میگه تا سال 1379 کردها تنها 10% جمعیت ارومیه رو تشکیل میدادن اما اونها تا 10 ساله دیگه ادعا می کنن اصلا از اول ترکی تو ارومیه نبوده!!!! رفیق کردی داشتم که ادعا میکرد 50 درصد ارومیه کرده!!! من هم اولش باور کردم چون اطلاعاتی در این زمینه نداشتم اما بعد فهمیدم بابا اینها 10 تاشون بره آمریکا میگن : آمریکا از اول کردنشین بوده!!!!

# ارسال کننده: Yilmaz Amed
   تاریخ ارسال:2011/12/03
سلام.این نظرات بی پایه و اساس همگی از تعصب بیجا نشات میگیره.شماها اگه یه کم شعور ملی سرتون میشد این حرفا رو نمیزدین که باعث تفرقه میشه.باید ببینین که این تفرقه فکنی از کجا ریشه میگیره.یه مثال:بحث در مورد کورد و توکه واسه چی همتون با زبان شونیستیه فارسی نظر میدین!؟ایا باز هم روشن نشدین؟؟؟به قول اون رفیق بالایی مون کورد ملتیه که دولت و حکوومت نداشته,اما نه به خاطر بی عرضه گی,به خاطر انسانیتی که در وجودشون قرار داره.صلاح الدین ایوبی نمونه بارز یک کورد وانسان واقعی است.همان کسی که با شنیدن اسمش,غربیا تو تنشون لرزه میافته.کرد بود اما به انسانیت خدمت میکرد,مثل اتا بابک که امروز نمیتونیم اسمشو هم رو بچه ها و داداشامون بذاریم.زندگی مسالمت امیز تو یه شهر دو قومیتی نشان از شعور انسانی والای ان اقوام است.شما باید در مقابل شوونیسم فارس متحد بشین.اگر کمی دقت داشته باشین این حرفایی که از زبان شماها بیان میشن ههمشون اطلاعات غلطی هستن که شوونیسم فارس ان را دنبال میکند.

# ارسال کننده: atila
   تاریخ ارسال:2012/03/14
آخرین خبر..اوباما اهل گنگچین است ..مبارک باشد...و ایالات متحده یک کلمه کوردی می باشد..باورکنید..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# ارسال کننده: توحید عابدینی
   تاریخ ارسال:2012/03/26
یاشاسین آذربایجان واراولسون آنا دیلیمیز
آقایون ببینید اسم خود استان آذربایجان غربیه آذربایجان یعنی ترکستان بعدشم کردها مهاجرن تو ارومیه و از شهرهای دیگه اومدن و بیشتر از روستاها هر کی هم گفته که 80%ارومیه کرده ببخشیدا خیلیم غلط کرده اولا اگه رنش کنیم15%رو رد نمیکنه منظور شما روستا های اطراف هست مثل :سیلوانا-راژان-زیوه-دیزج-صومای-انزل و...

# ارسال کننده: ماد
   تاریخ ارسال:2012/03/29
اولا که کسی که میگه آذربایجان یعنی ترکستان خیلی غلط کرده مثل اینکه حافظتون اونقدر ضعیفه که هرچند وقت یکبار باید ترکستان رو بهتون معرفی کرد
ترکستان امروزه منطقه‌ای از آسیای میانه است که شامل ایالت خودمختار سینکیانگ چین، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان و شمال افغانستان فعلی می‌شود.

این منطقه سرزمین اصلی ایل‌های ترک است که از آنجا به طرف غرب تا منطقه بالکان در اروپا، ایران در جنوب و شمال دریای خزر مهاجرت کرده‌اند.

این نام اصولا به سرزمینی اطلاق می‌شده که مسکن اصلی قوم ترک در آنجا بوده و تقریباً ایالت سین کیانک یا ترکستان چین کنونی است ولی بر اثر مهاجرت مستمر این قوم بطرف شرق و غرب، رفته رفته قسمت اعظم آسیای مرکزی نام ترکستان بخود گرفت چنانکه دامنه‌های جبال تیانشان و دره‌های علیای جیحون و سیحون یعنی حوضه دریاچه‌های بالخاش و قره گول و ایسی گول و دره وانهار ایلی و چوو قزلسو که در عهد باستان توران می‌گفتند، بتدریج ترکستان نامیده شده و هم اکنون ترکستان غربی نام دارد.[۴]

ایالت خودمختار سین‌کیانگ در چین، ترکستان شرقی نیز نامیده می‌شود.

# ارسال کننده: ساينا مكري
   تاریخ ارسال:2012/04/06
با سلام خدمت همهً دوستان ًًً: من نظرات همه را مطالعه كردم! أيا بهتر نيست به جاي حرفها واستدلالهاي بي سرو ته وتعصبات كور كورانه وخالي إز دليل ومنطق .كمي تاريخ را براي تاريخ جدا از تعصبات مليتي مطا لعه وبرسي نماييم، تا ياد بكيريم اكاهانه شيوه دمكراسي ودر كنار هم وبا هم بودن را تمرين كنيم . كذشته را جراغ راه اينده نماييمو جون إنساني ازاده ، فارغ إز هرمرده بادو زنده باد دست در دست هم به سوي وطني اباد و سر شار از نشاط ودوستي بانك :(دست دردست هم دهيم به مهر // ميهن خويش را كنيم اباد) سر دهيم تا ديكرنه تركيه ونه عراق ونه......برايمان مدينه فاضله نباشه؛

# ارسال کننده: atila
   تاریخ ارسال:2012/04/06
درپی کشف تعدادی کردیاکوردیا...در منچسترانگلستان مشخص منچسترهم جزوی از خاک کردستان است...بیایید با ارسال کوردبه اقصانقاط دنیا اعلام دنیای کوردی کنیم وازاین پس به جای کلمه نامانوس کهکشان راه شیری از عبارت دلچسب کهکشان راه کوردی استفاده کنیم ...حالاهمه باهم ...برزی برزی برزی شوحال.....

# ارسال کننده: ایران
   تاریخ ارسال:2012/04/12
atila جان نه اتفاقا یه سنگی به نام توراخت در مریخ کشف شده که نشان از قدمت هفت هزار ساله ترکها در مریخ دارد لطفا صحبتهای ما رو تقلید نکن.

# ارسال کننده: atila
   تاریخ ارسال:2012/04/15
ایران خانم اشتباه نکن مریخ هم مال کردهاست ونام اصلی آن کوریخ است..باورکن..حالا همه باهم پیش به سوی کوریخ.....

# ارسال کننده: عادل.ح
   تاریخ ارسال:2012/05/18
واقعا نمیدونم باید به حال این ملت خندید یا گریه کرد!
پول بیت المال رو دارن میبرن و ملت دارن گرسنگی میکشن اونوقت کلی وقت و انرژیشون رو میذارن سر اینکه به هم ثابت کنن اول کردها اینجا بودن یا ترکها!
چه فرقی داره کی اول بوده آخه!
دنیا داره میره به سمت یکپارچه شدن اونوقت...
یکی از دوستهای ترک گفته بود باید کردها رو از ارومیه بیرون کنن چون نصف ارومیه رو گرفتن! دوست عزیز پس با این حساب باید مردم تهران هم اونهمه ترکی که توی تهران هستن رو بیرون کنن... آره؟
واقعا که متاسفام به حال ملتی این چنین کوته نگر.

# ارسال کننده: افشار- اردبیل
   تاریخ ارسال:2012/08/03
آقایان کرد برادران من شما چه 10 درصد چه 20 چه 30 درصد ترکیب جمعیتی را هم تشکیل بدین باز هم میهمان هستین اورمیه نگین آذربایجانه و شما هم در اثر کمبود امکانات از شهرو مناطقتون به اورمو کوچ کردین و هیچکدامتون نمیتونین ادعا کنین ما اصالتی اورمیه ای داریم حتی یک خانواده کرد!!!!!! پس همیشه یادتون باشه اینجا میهمانین و نباید به خودتون اجازه چنین تحرکاتی تو قلب آذربایجان رو بدین چون هر کاری کنین به اسم ما تموم میشه در صورتی که ما با نظام مشکل نداریم. ما ترکها نمیتونیم بگیم سنندج و کردستان و کرمانشاه مال ترکهاست حتی اگه درصدی از جمعیت این شهرها رو تشکیل بدیم. نگذارین این مسئله مثل مسئله اسرائیل و فلسطین بشه چون ما ترکیم و تا آخرین قطره خون از سرزمینمان دفاع می کنیم. لازم به ذکر است من از اردبیلم

# ارسال کننده: باور
   تاریخ ارسال:2012/08/23
یادمه درحمله به مسافرین بیگناه یک اتوبوس در جاده میاندواب-مهابادبوسیله حزب دمکرات درسال60پزشک کرد بیمارستان مهابادجلوی چشمان حیرت زده ما از مداوای مجروح ترک امتناع کرد و وی در اثرخونریزی جان باخت.میخوام بگم ترکهای عزیز ما تجزیه طلب نیستیم ولی اگر بهوش واینده نگر نباشیم مثل مسلمان سربرنیتسادربوسنی که درجلوی دیدگان نظاره گر هزاران سازمان مدافع حقوق بشر وبین المللی وکشورهای ظاهرا دمکراتیک مانند آمریکاواروپا قتل عام شدندخواهیم شد. پانفارسان صدای آمریکای پلید در برنامه افق خود چندین تجزیه طلب کرد را گرد آورده وپژاک و پ پ ک تروریست را احزابی معرفی میکند که دردل مردم کرد جا دارند ویا بی بی سی مزدور با خبرنگار جیره خوار وفتنه انگیز کردخود به نام ژیار گل مدام سعی در بزر گنمایی کرد ها درمقابل ترکها دارند.اکراد عزیز یک مشکل اساسی که دارند متاسفانه زود باورندوظاهرا غربیها نیزبه این نکته پی برده اندو می خواهندبا القا کردستان بزرگ بتوسط اینان کل منطقه اذربایجان وترکیه را به خاک وخون بکشند.کشتن یک مامور و یا یک سرباز بدبخت سر پست در ترکیه ویاایران فکر نکنم هنر بزرگی باشدویا بلبشو وننه من غریبم بازی در ارومیه به منظور خود نمایی ومثلا نمایش قدرت؟؟!!انهم بافتوای تجزیه طلبان ساده لوح کردخارج نشین.ملت ترک اذربایجان درگذشته درس خوبی به اینها داده وبا لطف خدابا هوشیاری کامل تمام جوانب را زیر نظر داشته وحیله شوم آنها را ناکام خواهدگذاشت.

# ارسال کننده: کرد ایران
   تاریخ ارسال:2012/11/27
سلام خدمت همه شما.من کرد هستم و تو ارومیه زندگی‌ می‌کنم یه مثل هست که میگه هرچی‌ که عیان هست چه لازم به بیان است ما همه هستیم و داریم میبینیم(تاریخ چیز خوبیه که همه باید یه چیزی ازش بدونن نه اینکه من هرچه که خودم دوست دارم بگم از تاریخ.ببینید من هیچ وقت نمیخوام به ترکها توهین کنم ولی‌ اگه شما
شما ترکها خیلی‌ به ترک بودنتون افتخار می‌کنید چرا خجالت میکشین ترکی صحبت کنین همش سعی‌ می‌کنین فارسی صحبت کنین.ولی‌ واقعیت قبول کردن همیشه یخورده سخته شما اگه همه دنیا هم بگه همش حرف خودتون را می‌زنین.من ۴ سال تو ترکیه زندگی کردم با خیلی‌ از دانشجوهای ترک هم دوست بودم بحث این که میشد میگفتن که ما با آذریهای ایران فرق داریم اونها از مغلستان اومدن
ولی‌ در واقعیت این استان فقط اسمش آذری هستش.لازم هم نیست که دروغ بگیم همون طوری که گفتم ما خودمون داریم میبینیم وضع ارومیه را که فقط ادارجات این طور کارها و کارهای دولتی دست ترک هاست.و بعدش بگیم ۸۰% تهران ترکه واقعا که و بزور هم خودتون را ترک حساب نکنید چون تورکها درکشون بیشتره شماها آذری هستین و ۱۰۰%مغول بیشتر از این نمیشه از شما انتظار داشت.

# ارسال کننده: فرزان
   تاریخ ارسال:2012/12/02
به امید عاقبت به خیر شدن همه ما ایرانیها روزگار غریبیست نازنین فرزان هستم کرد ارومیه

# ارسال کننده: جعفر
   تاریخ ارسال:2012/12/09
سلام همشهری
من کرد ارومیه هستم که با یه دختر ترک از همین شهر ازدواج کردم.راستش هم من ترکی بلدم و هم ایشون کردی.من تو این سالها به این نتیجه رسیدم که ما کردها و ترکها با هم مشکلی نداریم اگه همه مون به زبان فقط به عنوان یه وسیله ارتباطی نگاه کنیم.

# ارسال کننده: مهاباد
   تاریخ ارسال:2012/12/24
با توجه به بحثهای داغی که در این مکان شده و توهینهایی که رد و بدل شده به دولت مرکزی پیشنهاد میکنم که به طور دقیق در سرشماری آینده گزینه قومیت را نیز در استان آذربایجان غربی بگنجاند. با این کار بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. هم استانیهای آذری من ،ترکهای ترکیه سنی حنفی هستند و بخشی علوی ،اکثریت آنها شما را چون که اکثریتتان شیعه است به دیده تحقیر مینگرند و دلیل حمایت از شما از سوی آنها فشار به تهران است.
دوستان کرد هم استانیم نیز توجه داشته باشند که تنها با قدرت نرم و تعامل میتوانند به محرومیتهایی که میگویند غلبه کنند. خشونت و عصبانیت تنها گره کور فعلی را سفتتر و محکمتر خواهد کرد.
با آرزوی موفقیت برای همه حتی آذریها که همیشه به ما کردها توهین میکنند.و یک خواهش از هم زبانان کردم که شما به حربه توهین متوسل نشوید و همواره با لحاظ کردن انسانیت و اصل بی طرفی خواسته های خود را مطرح کنید.

# ارسال کننده: هادی اندیشه
   تاریخ ارسال:2013/02/22
با سلام به همه دوستان که در این مدت نظر دادن خیلی ممنون ولی تفرقه کرد وترک بودن رو ما خودمان ایجاد کردیم هر مسلمونی که خداـقران و پیامبرش رو قبول داره از این تفرقه ها نمیکنه ما ترکها و کردها باهم برادریم و از این سرزمین تا آخرین قطره خونمان دفاع خواهیم کرد

# ارسال کننده: پويا ترك
   تاریخ ارسال:2013/03/08
سلام به همه ترك زبانان
اول از همه ميخواستم همه ي حرفا رو تركي بنويسم ولي بعد ديدم بعضيا نمفهمن !!
دوم اينه ديدم يه كرو جايي نوشته بود كه : (( شما تركها خودتون رو با تركهاي تركيه مقايسه نكنيد.چون اونا شعورشون از شماها بيشتره ))
كرو ي عزيز ما مقايسه نكنيم شما خودتونو با اونا مقايسه كنيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!
اگه يكم فكر ميكردي اون حرفو نميزدي

و سوم اونايي كه ميگن كردا ادماي خوبين و از حرفا..يه سر بريد خيابان ورزش منطقه ي ديزج سياوش ببينيد فقط چه خبره.......
همون جايي كه زدن پاي منو داغون كردن..به ولله وقتي بيشتر از 2 ساعت راه ميرم پام درد ميگيره بايد بشينم.يه بار با سنگ زدن به سر دوستم رفت كما..اين انسانيته شما داريد ؟

ياشاسين مهدي علمدار و هاميسي تركلر ياشاسين اناديليميز و ياشاسين اذربايجان هميشه اذري

# ارسال کننده: کورد خراسان
   تاریخ ارسال:2013/04/17
چرا پیام منو تو سایت نذاشتید؟؟؟؟

# ارسال کننده: تحریریه
   تاریخ ارسال:2013/04/18
دوست عزیز، خانم/آقای کورد خراسانی
مطلبتان حاوی کلمات و عباراتی بود که قابل انتشار نبودند. خوشحال می شوم مطالبتان را با لحاظ حدود حریم اخلاقی ارسال فرمایید.
مطمئنا اینگونه مطالب برازنده شما نیست
یاحق

# ارسال کننده: ترک بزرگ
   تاریخ ارسال:2013/04/21
با سلام سخنی دارم با دوستان تند روی کرد دوستانی مهاجری که هم اکنون ادعای ارث و میراث می کنند و با سکونت در شهر عزیزمان ارومیه اکنون به دردسری برای ما ترکان تبدیل شده اند بهتر است مروری بر گذشته پدرانشان که در کوهستانهای سرد می زیستند بیندازند و گذشته خود را فراموش نکنند و هیچوقت به ما توهین نکرده و ما را به مغولان نسبت ندهید که بقایای مغولان در برخی روستاهای مراغه مانده اند که چشمهایی کوچک و ظاهری مغول مانند و زردپوست دارند آنوقت شما چطور جوانان خوش سیما و خوش تیپ دوست داشتنی ترک ارومیه را که از زیباترین های ایرانند را به مغولان نسبت می دهید پس حتما مطالعه و سوادتان صفر است واقعا متاسفم و اما از تاریخ:سلسله های بسیاری را در ایران ترکها بنا نهادندو به گسترش اسلام و آبادانی کشور پرداختند مانند سلجوقیان افشاریان صفویان غزنویان تیموریان آق قویونلوها و قره قویونلوها آثار ترکها در ایران مانند آثار موجود در نصف جهان اصفهان هم چنان بر تارک تاریخ می درخشد ترکهایی که هند را فتح کردند زمانیکه شماها در کوهستان بودید ....شما کردها برای ایران چه کرده اید؟افتخارتان و شعرا و پهلوانهایتان را برایم بنویس اما من می گویم نادر شاه ترک شاه عباس ترک دده قورقود شاعر و نویسنده جهانی نظامی گنجوی باکری امینی و...و اما شماها شما مهمان کش ها میرزاکوچک خوان را یک کرد هرسینی کشت باقرخوان را کردها کشتند جلال الدین خوارزمشاه تا پای جان با مغولان جنگید اما وقتی به کردها پناه برد او را کشتند در جنگ تحمیلی کردهای شورشی سربازان ایرانی را میکشتند و به ادعای ماموستایشان بهشت را برای خود می خریدند حالا با این کارها و با این گذشته روشن فکر میکنید کسی به شما میدان می دهد کردهای عراق در مقابل اشغال کشورشان توسط آمریکا هیچ مقاومتی نکردند و وطن و شرافت و...و برخی چیزها را دودستی به اربابان آمریکایی شان هدیه کردند اما مردانی از آذربایجان در جریان 8سال جنگ به رهبری باکری ها برای دفاع از ناموس ملی تا جزیره مجنون به دشمن تاختند و جان خود را فدا کردند واقعا شرم نمی کنی توی این سایت نظر می دی؟آمریکا به جای کشور بهتون چی داد؟ بهتر است پا را از گلیمتان درازتر نکنید و به تحریک برخی دشمنان ایران و اسلام به عناد و دشمنی با ما نپردازید که ما بیداریم و اجازه خودنمایی به هیچ دشمنی را نخواهیم داد مباد روزی بخاطر زیاده خواهی قبر خودتان را بکنید.سرت را بینداز پایین زندگیت را بکنو با ترکها درنیفت.

# ارسال کننده: رضا
   تاریخ ارسال:2013/04/30
بسه بسه با همتون هستم!!!! خب اینم آمار رسمی شورای فرهنگی دولت درباره ی قومیت ها در آذربایجان غربی که جدولشم در سایت ویکیپدیا در قسمت اذربایجان غربی قرار داده شده و طبق امار رسمی و سرشماری دولت تنها حدود 20% مردم استان آذربایجان غربی کرد زبان هستند اینم جدولش در سایت ویکیپدیا: لینکش: http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86_%D8%A2%D8%B0%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86_%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C

# ارسال کننده: orhan
   تاریخ ارسال:2013/05/31
دوستی هست که نمیدونم چه اصراری داره به ما تورکهای آزربایجان بگه بچه مغولی وخودشون رو کرد آریایی؟.یه سوال دارم اون هم اینکه
چرا در ايران تا روي كار آمدن رضا شاه در هيچ سند ؛دست خط، داستان يا شعري به اسامي نظير بيژن، منيژه ، فرامرز ،داريوش يا كوروش بر نمي خوريم؟ يا چرا هيچيك از پدر بزرگ هاي ما نام ايراني,فارسي ندارند؟ویاچرا کلمه آریایی رو هیچ کسی تا اون دوره هیچ کسی نشنیده بود(باور ندارید از یک پیرمرد یاپیرزن کرد یا ترک یاهرملیت دیگری بپرسید)
به عكس به كرات نامهاي اسكندر، چنگيز ، تيمور را كه ظاهراً بر طبق تاريخ رسمي بر ايران هجوم آورده اند و خون هاي بسياري را بر زمين ريخته اند در داستانها و شعر ها آورده شده و بر روي پدرانمان گذاشته شده است.
چگونه مي توان قبول كرد انسان نام پسرانش را از ميان نام قاتلان اجدادش انتخاب كند؟
به يقين در اين ميان چيزي از پازل افتاده و يا حلقه اي از ميان زنجير دانستني هايمان مفقود شده است.
اكنون در تواريخ رسمي و مدرسه اي كوروش و داريوش را حكمرانان عادل و گسترنده حقوق بشر و بنيانگذاران بزرگترين امپراتوري جهان مي شناسيم.
ولي هيچگاه از خود نمي پرسيم چرا همزمان با برپايي اين امپراطوري ،تمدنهاي تابناك جنوب درياي خزر بويژه مارليك ، تمدن هاي درخشان البرز مركزي (سيلك)، عيلام ، اورارتور ، ماننا و ماد كه 2500 سال قبل از هخامنشيان ايجاد شده بودند به يك باره از بين رفتند؟

اما كوروش بعد از نابود كردن بابل و تمدن درخشان بين النهرين (عراق) با مهرباني مثال زدني با يهوديان رفتار نموده و آنها را پس از آزادي به اورشليم باز مي گرداند. سقوط بابل و آزادي يهوديان آيا به جز اين نبوده كه تعقل و قدرت مالي يهود توانسته سرداري خونريز و گمنام را از استپ هاي روسيه از نژاد اسلاو به ايران بكشاند. در سال اول سلطنت كوروش خداوند آن چه را كه توسط ارمياي نبي فرموده بود به انجام رسانيد. او كوروش را بر آن داشت تا فرماني صادر كند و آن نوشته را به سراسر امپراطوري خود بفرستد. اين است آن فرمان : من كوروش امپراطور پارس اعلام ميدارم كه خداوند ، خداي آسمانها تمام ممالك جهان را به من بخشيده و به من امر فرموده كه براي او در اورشليم خانه اي بسازم. هر كه بخواهد مي تواند به آنجا باز گردد.(تورات عهد عتيق غررا 22؛23؛36) مسلماً چنين فرماني از رافت انساني كوروش برنمي خيزد بلكه دستور باز پرداخت سرمايه هاي عقلي و مادي يهود مي باشد. نفوذ يهوديان در هخامنشيان را در جاي ديگر تاريخ در توطئه ها و كودتاي پنهان و پيدا بر عليه كمبوجيه و برديا شاهان هخامنشي كه به مخالفت با يهوديان بر مي خيزند مي توان مشاهده كرد،كه به ظهور داريوش ختم مي شود.اگر چنانچه اين آرياييها و پارسيان به جبر شمشير وارد سرزمينهاي ايران نشده و اشغالگر و خون ريز نبوده اند و با حمايت مردمان ساكن در ايران روي كار آمده اند چطور مي توان قبول داشت كه لشكر هاي كوچك و بي نام و نشان مقدوني و اسلام توانسته است به اين راحتي امپراطوري عظيم را در نوردند و در مدت كوتاهي بر مقدرات ايران حاكم شوند. چرا نياكان ما نامهاي اسكندر ، تيمور ، چنگيز و انبوه نامهاي عربي را داشته اند ولي يك نفر پير مرد هفتاد هشتاد ساله به نام كامبيز ، اردشير ؛كوروش و داريوش نداريم.؟!!(واین موضوع در بین کردها هم صادق است ودر انها هم اسامی چنگیز و تیمورو اسکندر وجود داره)همکشوری های کرد من,من تبریزیم اما تو شهر من در هر مسافرخونه ای که بری پرهست از هموطنان کرد که توشهر ما بیشترشون دارن ساعت قاچاق رو دستفروشی میکنند وهیچ کسی به اونها کاری نداره واونهارو تحقیر نمیکنه.توشهرما همینطور دانشجوهای کرد زیادی هم هست که باز هم همه به اونها احترام میگذارند.امامتاسفانه یکی از عادتهای بد کردهای عزیز اینه که هرجایی که میرند فکرمیکنند اونجا مال اونهاست.

# ارسال کننده: دکتر مهدی
   تاریخ ارسال:2013/06/04
تحریریه عزیز:
کامنتی که ترک بزرگ در تاریخ Sunday, April 21, 2013 گذاشته اند و یا پستهای زیاد دیگری که بیشرمانه به کوردها اهانت کرده اند، توهین قلمداد نکرده اید اما کامنت کورد خراسانی و یا سایر کامنتهایی که ممکن است حذف کرده باشید را توهین قلمداد می کنید. من در سال 1380 (یک دوره چند ساله) در ارومیه دانشجو بودم و با ویژگیهای مردم شناختی آنجا آشنایی دارم. مردمانی با فرهنگ، خوش اخلاق، دوست داشتنی و با اصالت. آذری ها را به اندازه کوردها که هم نژادم هستند دوست داشتم. من از دوران زندگی ام در ارومیه به نیکی یاد می کنم و زندگی مسالمت آمیز کورد و ترک را بخوبی به یاد دارم. ترکیب جمعیتی آنجا هم اگر هنوز هم همانطور باشد هیچکدام از نژادها غالب نبودند.
به دوستان آذری زبان نیز توصیه میکنم توهین نکنند. سابقه کوردها را تاریخ مشخصا به یاد دارد پس از سابقه 20 ساله کوردها در ارومیه حرف نزنند!!
آنچه مورخان معتبر نوشته اند، محل زندگی مادها زیر و کنار دریاچه ارومیه تا بوده و محل زندگی کاردوکها (کردهای اصیل غیر از مادها) زیر دریاچه وان تا دریاچه ارومیه و شهرری در مرکز و تا کرمانشاه و همدان در غرب بوده است.
البته تاریخ و تمدن ترک ها نیز مشخص و قابل احترام و افتخار است.
بهتر استه به همدیگر توهین نکنیم بلکه به داشته ها و آبرومندی های همدیگر افتخار و اشاره کنیم.
کردها ساده لوح نیستند بلکه غیور، مهمان نواز، با صداقت، صریح اللهجه، و شادزی هستند.
کردها از معدود ملیتهایی هستند که حتی در زمان داشتن حکومت نیز هرگز به فکر تصرف خاک سایر کشورها و ملیتها نبوده اند. (برخلاف بسیاری از نژادها و ملیتهای حاکم در خاورمیانه).
با آرزوی سلامتی برای مردم کورد، آذری و ارمنی ارومیه

# ارسال کننده: پويا ترك
   تاریخ ارسال:2013/06/06
سلام..چرا پيغام من چاپ نميشه؟

# ارسال کننده: حامد عطائی
   تاریخ ارسال:2013/06/07
دوست عزیز، آقای پویا ترک
سلام
مطلب زیبایتان با یکی دو اشکال اجازه انتشار نیافت. منهم یک ترک هستم که به هویتم ارزش والایی قائلم ولی سعی کنیم هرحرفی هم می زنیم از مدار اخلاق خارج نشویم. اینکه ما بیاییم و یک قومیتی را بالکل تروریست، قاچاقچی، جانی و ... نشان دهیم دور از انصاف و عدالت است. مولایمان علی هم چنین رویه ای را نمی پسندند و با آموزه های ادبی و اخلاقی و ملی و دینی مان سازگار نیست. نقدهای منصفانه تان را با دیده منت می پذیرم و منتظر بازدیدهای بیشترتان هستم.
یاحق

# ارسال کننده: RzA آستارا
   تاریخ ارسال:2013/06/10
کل مطالب رو خوندم با تمام احترامی که به کردها قائلم ولی به من و تورک‌ها بدترین توهین هارو هم بکنند اصلا بگن تبریز کلش کرده، من میگم حق با شماست، قوم قدرتمند تورک با 7 کشور مستقل 8 فدرال ، کردها به اندازه قبرس شمالی هم ابهت ندارند که آنان را یک کشور به رسمیت بشناسد.--حالا تورک های ایران که به حق با آذربایجانی‌ها، ترکمن‌ها، قشقایی‌ها، تورکان خراسان، بهارلو، افشارها، شاهسون‌ها، منتوع ترین کشور ترک جهان است.--در ضمن ما به ترک‌ها به تورک بودنشان نگاه میکنیم، هرچند در بینشان مسیحی نیز هست، سنی هست شیعه هم هست.--یاشا بویوک ایرانیمیز--

# ارسال کننده: پويا ترك
   تاریخ ارسال:2013/06/12
سلام
از برخورد خوب شما ممنونم
ولي اقاي حامد عطائی من به كسي تروريست و اين چيزا نگفتم
هر چي گفتم با مدرك گفتم ميتونيد پيگيرش باشيد
اگه امكانش هست پيغام رو چاپ كنيد تا بقيه هم ببينن با كيا طرف هستن
ممنون

# ارسال کننده: آذربایجان اوغلی
   تاریخ ارسال:2013/07/09
با احترام به همه‌ی کرد‌هائی که کرد بودن را بهانه‌ی جدائی خواهی از ایران و دشمنی با هم‌میهنانشان نمی‌کنند .
تعصب خشک بدترین ویژگی گروهی از کرد‌هاست . نمونه‌اش همین سیمیتقو که هزاران بیگناه را کشتار کرد و از کنسول انگلیس خط می‌گرفت !!!
اگر تاریخ را بخوانید خواهید دید که چگونه کنسول انگلیس کوشید تا کاظم خان را به شهر بیاورد و وقتی که نتوانست ، به سیمیتقو فرمان داد تا حلقه‌ی محاصره‌‌ی سنگ کاظم خان را تنگ‌تر کند تا او را وادار به تسلیم نماید .
امروزه می‌بینیم که گروهی از کرد‌ها سنگ سیمیتقو را به سینه می‌زنند . آیا افتخار کردن به یک خونریز که برای سال‌ها آرامش را از استانمان گرفت و هدف‌های شوم استعمارگران را اجرا نمود ، ننگ نیست !
تعصب چشم بعضی‌ها را آنقدر کور کرده که یک جانی را بزرگ خود می‌دانند !!!

# ارسال کننده: علی
   تاریخ ارسال:2013/07/30
آقای اورهان در کتابهای شما و اجدادتان نامهای آیدین و آیلار و دیگر نامهای ترکی به چشم میخورد؟
کردها در زمان افشاریه از جلگه ارومیه به خرااسن شمالی کوچ داده شدند در برابر ترکهای افشار در زمان قاجار به آنجا آمدند.ارومیه سرزمین همیشگی کردهاست.
اینقدر هم توهم نزنید که 560 میلیون ترک هست!کل ترکهای دنیا 150 میلون است خودتان جمعیتکشهورهای ترک را بخوانید تازه چه ترکی؟ترکی که باید با مترجم با هم حرف بزنند!!
ترکی یک زبان آلتایی است در میان تمام زبانهای هند و اروپایی مانند جزیره گیر افتاده به هر طرف بروید به یک زبان هند و اروپایی برمیخورید و خودتان را تاریخ جعلی زهتابی و هیئت گول میزنید ولی این تاریخ شما هیچ جای دنیا مورد قبول نیست بروید دوتا مقاله انگلیسی بخوانید میفهمید.

# ارسال کننده: yasha tourk
   تاریخ ارسال:2013/08/02
چرااااااااااااااااامطالب منونمیزارین!!!تاامثال شمااقای عطایی هستن نیازی به دشمن نداره ازربایجان خاک توسربی غیرتت.همون بهتربری پاچه خواری این پشت کوهی هاروبکنی تابلکه بهت بگن خ.....ر

# ارسال کننده: yasha tourk
   تاریخ ارسال:2013/08/04
یاشاشین ازربایجاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان

# ارسال کننده: اورمو
   تاریخ ارسال:2013/08/12
بدون هیچ دلیلی خاک توسرت کرویی

# ارسال کننده: شاهین مفعول
   تاریخ ارسال:2013/08/14
سر قضیه تاریخ کرد و ترک توو درس ادبیات با نمره 7 موندم بعدش با استاد دیگه ای پاسش کردم-ترکا رو به کردا نچسبونید این وصله ها به ما کردا نمیچسبه ما کردا برادر فارس و ترک نداریم-راجبه کشور میتان در شش هزار سال قبل تحقیق کنید-نوبت نوبتیم باشه کم کم نوبت ماست

# ارسال کننده: ATA TOURK
   تاریخ ارسال:2013/08/29
تمامی صفحه های تاریخ گذشتگان راگشودم انگارخداوندملت تورک رافرمانروا وبقیه ملت هارافرمانبردار قرار داده___(گروسه)پدرتاریخ فرانسه

# ارسال کننده: شورش باواني
   تاریخ ارسال:2013/09/01
سلام بر برادري و برابري
اروميه ارث پدري كسي نيست كه تقسيم شود
در طول تاريخ جنگ و خونريزي به خود ديده اما تقسيم نشده.
دست از اين افكار ساده لوحانه بكشيد شهر ما جاي اين صحبت ها نيست
خداي ناكرده اگر ناآرامي در اين شهر ايجاد شود خيلي ها كينه به دل دارند كه به هيچ
انساني رحم نخواهند كرد البته ابزار كشتار را هم آميكا انگليس و اسراييل همانند سوريه عراق و افغانستان و ... براي ما تامين خواهند كرد اما بياييد عاقل باشيم و از اين بحث هاي تفرقه انگيز دوري كنيم هرچند كه كردها در چهار كشور ايران عراق تركيه و سوريه و مخصوصا در اروميه خيلي از فلسطيني ها مظلوم ترند.اما به خاطر خدا و به خاطر جلوگيري كردن از خونريزي ها و برادر كشها بياييد دست از اين حرف ها بكشيم.والسلام

# ارسال کننده: آراز
   تاریخ ارسال:2013/09/14
از مادر زاییده نشده کسی که به ترک ها توهین کنه....

# ارسال کننده: مهدی بیرانوند
   تاریخ ارسال:2013/09/19
بابا اینا دیگه کین چقدر بحث بی مورد سر چی خدا شفاتون بده

# ارسال کننده: oürmü ysha türk
   تاریخ ارسال:2013/11/04
haray haray man türkam

# ارسال کننده: بویوک ترک
   تاریخ ارسال:2013/11/13
یاشاسین انا دیلیم.یاشاسین تورک دیلینده میلت
بیراز سوز وار کی بوردا یازیبرام
چرا صدا و سیمای جمهوری اسلامی از بکار بردن کلمه ترک ، در برنامه های خود می ترسد ؟ و در طول سی وسه سال حکومت اسلامی هرگز از لفظ ترک ایران یا ترکی استفاده نکرده ودر صورت لزوم از کلمه هموطنان آذری استفاده کرده و می کند . آیا واقعا نمیدانند که ما ترک هستیم و آذربایجان فقط نام دو استان از چندین استان ترک زبان کشور است

2- چرا در کتابهای درسی و دانشگاهی و لغت نامه ها و فرهنگها کلمه ترکیبی ترک تازی درست کرده و آن را جنایت و قتل عام و حمله وحشیانه معنی کرده اید . آیا واقعا چنین کلمه ای وجود دارد یا ساخته فارسهای شوونیست می باشد

3- چرا در کتابهای درسی و دانشگاهی ، حقیقت تاریخ ایران را نمی نویسید و به دروغ تاریخ سازی کرده و ملت هیجده میلیونی فارس را ملتی بزرگ و تاریخی و مالک ایران می نویسید و برعکس ملت سی وهفت 3۵ میلیونی ترک ایران را ملتی کوچک و بی ارزش و تحقیر شده ودراقلیت می نویسید ؟

4- چرا درکتب تاریخی شاهان وبزرگان ترک را بدون استثناء خا ئن می نویسید؟ چرا فراموش کرده ا ید : مگرفاتح هندوستان نادرشاه ترک نبودند؟ مگرفاتح شهر بندرعباس وتنگه استراتژیک هرمز، شاه عباس ترک نبودند؟ مگربانیان مذهب شیعه درایران شاهان ترک صفوی نبودند؟ مگرقهرمان ملی نفت مصدق ترک نبودند؟ مگرجرقه آتش انقلاب اسلامی، قیام 29 بهمن 56 مردم تبریز نبود؟ مگرآیت الله شریعتمداری وآیت الله خویی که نقش مهمی درپیروزی انقلاب داشتند ترک نبودند؟ مگرفاتح شهرفاوعراق، لشکرترک عاشورا نبود؟ مگرفرماندهان فاتح جبهه های جنگ برادران باکری ترک نبودند؟ و صدها مورد دیگر. پس چرا دروغ می نویسید. وترکها را درتاریخ خائن نشان می دهید. چرا؟

5- حافظ شیرازی شاعری است فارسی زبان، که یک دیوان شعردارند وبس! وبعنوان شاعر، مورد احترام ملت ترک نیزهستند ولی شما حاکمان فارس شخص ایشان راهمچون پیامبرومزارایشان راهمچون کعبه عبادتگاه کرده واشعارتنها دیوان او راهمچون قرآن محل رجوع استخارات مردم کرده اید . در صورتی که دانشمندان و شاعران بزرگی همچون : مولوی ترک ، شمس تبریز ی ، ابوعلی سینای ترک ، ابو نصر فارابی ترک، خاقانی شروانی ترک ، خواجه نصیر طوسی ترک ؛ شهریار ترک ؛ پروین اعتصامی ترک ، صائب تبریز ی ترک ، نظامی گنجوی ترک ، فضولی ترک ، علامه جعفری ترک،.....

پروفسور حسابی ترک ، پروفسور هشترودی ترک ، اوحدی مراغه ای ترک و صدها نمونه دیگر ، که همگی نه تنها در ایران بلکه شهرت جهانی دارند و کتابهایشان در دانشگاههای دنیا تدریس می شود ، ولی چون ترک زبان بوده اند آنها را گمنام کرده وبه فراموشی سپرده اید و اکثر مردم حتی نمی دانند که مزارشان کجاست . چرا ؟

6- چرا در کتابهای تاریخ این حقیقت را نمی نویسید که: ایران کشور ترک زبان بوده و در طول تاریخ ترکان به آن حکومت می کردند و حاکمان فارس تنها هشتاد ( 80 ) سال است که با کمک انگلیس حکومت ترکان ایران را غصب کرده و روی کار آمده اند ؟

7- چرا در کتابهای درسی ، دانشگاهی ، جغرافیایی وغیره نقشه واقعی ملل ترک جهان را نشان نمی دهید؟ چرا پنجاه وشش (56) سرزمین ترک زبان دنیا درنقشه های جغرافیایی ما نشان داده نمی شوند ؟ چرا نمی نویسید که در دنیا هفت کشور مستقل ترک زبان و سیزده جمهوری خود مختار وجود دارد که زبان رسمی و نوشتاری همه آنها ترکی است ؟ و چرا نمی نویسید که در دنیا زبان فارسی زبان رسمی دو کشور ایران و افغانستان است و بس ! ؟ چرا نمی نویسید درجهان هشت صد (800) میلیون نفر به زبان ترکی صحبت می کنند ؟ و چرا نمی نویسید که در کل جهان فقط سی وچهار(34) میلیون نفر زبان مادریشان فارسی است. چرا نمیگویید به چه دلیل سی وهفت (3۵) میلیون ترک ایران مجبور است که زبان هیجده (18) میلیون فارس ایران را یاد بگیرد ؟ چرا نمیگویید که با یاد گرفتن زبان فارسی فقط در کشور افغانستان می توانید از آن استفاده کنید ، ولی در صورت یاد گرفتن زبان ترکی درپنجاه وشش (56) سرزمین دنیا و هفت کشور مستقل و سیزده جمهوری خود مختار دنیا می توانید از آن استفاده کنید . چرا نمگویید زبان فارسی زبان افغانستان است ؟ چرا لجاجت می کنید ؟ چرا جوانان ما را بد بخت کرده و با آموختن زبان فارسی عملا آنها را دربرابرهفت میلیارد جمعیت کره زمین لال ببارمی آورید ؟ چرا؟

8- چرا با تمام ترکهای دنیا دشمنی می کنید؟ چرا در جنگ ارمنستان و جمهوری آذر بایجان به کشور ارمنستان کمک مالی بلاعوض کرد ید . چرا به ارمنستان سلاح و مهمات مجانی دادید ؟ چرا سربازان فارس را به جبهه های ارمنستان فرستادید تا سربازان ترک جمهوری آذربایجان را قتل عام کنند. چرا ؟

چرا در سیاست بین المللی کشور قبرس ترک مسلمان را به رسمیت نشناخته اید ولی کشور قبرس روم را به رسمیت شناخته و برعلیه قبرس ترک مسلمان با آنهاهم پیمان شده اید؟ چرا بر علیه جمهوریهای ترک خود مختار روسیه با کشور روسیه قرار داد ها بسته اید ؟ چرا برای سرکوب ملت ترک چچن با روسیه هم پیمان شده اید ؟ چرا برای از بین بردن هشتاد میلیون ترک ایالت سین جان چین با کشور چین قرار دادها بسته اید ؟ چرا برای از بین بردن ترکهای عراق با کرد های جلال طالبانی قرار داد بسته اید ؟ چرا برای سرکوب ترکها در نقاط مختلف جهان با دولتهای مسیحی هم پیمان شده اید ؟ مگر آنها برادران مسلمان شما نیستند ، چرا ارمنی ها را به ترکها ترجیح می دهید ؟

9- چرا مسیحیت را تبلیغ می کنید و اجازه بازگشایی کلیساها را داده اید ؟ چرا در شبکه های خارجی تلویزیون ایران مسیحیت را تبلیغ می کنید . چرا اجازه بازگشایی مدارس ارمنی را در ایران داده اید ولی به ملت بزرگ ترک ایران این اجازه را نمیدهید ؟ چرا رشته ادبیات ارمنی در دانشگاهها تدریس می شود ولی به تدریس رشته ادبیات ترکی مجوز نمی دهید ؟ چرا در اخبار سراسری رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، جنازه پاپ کاتولیک را همانند شهدای اسلام پیکر پاک خواندید؟

10- چرا بخشنامه محرمانه صادرکرده اید که کارخانجات مهم کشورمی بایست درمرکز مثلث: تهران ، اصفها ن ، کرمان تاسیس شوند . و چرا تاسیس کارخانجات مادر اختصاصا باید در شهرهای اصفهان

وکرمان باشند ؟ چرا در بیابانهای شهر بم کرمان شهرک صنعتی ارگ جدید را با صرف میلیاردها دلار تاسیس کرده اید ؟ که ازنظر مکانی هرگز مقرون به صرفه نیست، چرا منطقه اقتصادی سلفچگان را در قم تاسیس کرده اید؟ چرا اصفهان وکرمان را درطول بیست وشش(26) سال حکومت اسلامی بزرگترین قطب اقتصادی ایران کرده اید . چرا کارخانجات لبنیات را در اصفهان تاسیس کرده و مواد اولیه آن را از آذربایجان فراهم می کنید آیا منطقی تر نبود که این کارخانجات با لحاظ صرفه اقتصادی وانسانی وحتی امنیتی درتمامی استانهای کشور بصورت پراکنده بویژه درمناطق محروم تاسیس می شد ند؟

11- چرا سازمان ایرانگردی وجهانگردی درمعرفی اماکن توریستی ایران به کنسولگریهای خارجی فقط اصفهان و شیراز را شهرهای توریستی ایران معرفی می کند وچرا ازآمدن توریست به شهرهای ترک نشین جلوگیری می نمایید. مگر تک تک شهرهای ترک نشین با قد متهای چند هزار ساله از جایگاه توریستی برخوردار نیستند ؟ آیا استانهای ترک نشین ایرانی نیستند و ایران فقط در تهران، اصفهان ، کرمان و شیراز خلاصه شده است. بقول مرحوم شهریار:

چرا با دوستدارانت عناد و کین و لج باشد چرا بیچاره آذربایجان عضو فلج باشد

مگر پنداشتی ، ایران ز تهران تا کرج باشد هنوز از ماست ايران را اگر روزی فرج باشد

12- چرا باصدور بخشنامه به ادارات ثبت و احوال سراسر کشور صدور شناسنامه به اسامی ترکی را ممنوع کرده اید و ترکها حق ندارند اسم فرزندان خود را از اسامی ترک انتخاب کنند . چرا ؟

13- چرا فرهنگ ملیت های ایرانی غیرفارس بویژه ترکها را بی ریشه خوانده واهانت کردید. حتی گستاخی را به جایی رساند ید که در جامعه ایران به ملیتها لقب دادید و به رشتی کله ماهی خور به طوسی کله خر و جوانمردان آذربایجان را ترک خرگفتید !ملت بزرگ ترک ایران چه می خواهند ؟

پان فارسیستهای شوونیست اینچنین تبلیغ می کنند که آذربایجان ایران استقلال می خواهد و آذربایجانیها جدایی طلب هستند. که با طرح این موضوع به سه هدف پان فارسیستی خود میرسند :

اولا : استقلال خواهی و جدایی طلبی و نقض تمامیت ارضی کشوردرقوانین بین المللی مردود شده است و حاکمیت مرکزی هرکشور، طبق قوانین بین الملل می تواند ناقضین تمامیت ارضی کشور خود را سرکوب کرده و با جدایی طلب خواندن آنها، آن ملت را یاغی و غیر مشروع به جهان معرفی نماید. علاوه بر آن از نظر جهان بین الملل نیز موضوع مذکور داخلی تلقی شده و مربوط به حاکمیت داخلی کشور خواهد شد ، لذا دولتهای خارجی و سازمانهای بین المللی ضمن اینکه دخالت نخواهند کرد بلکه سرکوب چنین حرکتهایی را مشروع دانسته و تائید خواهند کرد .

ثانیا : پان فارسیستها با علم کردن چنین طرز تفکری به بهانه اینکه: باید تمامیت ارضی کشور محفوظ شده و تمامی ملیتهای ایرانی برای رسیدن به چنین هدفی باید یکپارچه شوند ، اقدام به سرکوب فرهنگها و زبانهای ملیتهای مختلف کرده و تنها زبان و ادبیات فارسی را تحت شعار زبان ملی و مشترک ایران ترویج می نمایند .

ثالثا : با طرح چنین موضوعی غیر مستقیم اعلام می کنند که ترکها در ایران در اقلیت بوده و مختص آذربایجان هستند و در سایر نقاط ایران ترک نیست . چون استقلال را ملیتی می خواهد که در اقلیت باشد و در صورت عدم رعایت حقوق اقلیت از طرف اکثریت ، طبیعی است که اقلیت ادعای استقلال طلبی خواهد کرد . در صورتی که چنین نیست!، زیرا نه تنها ترکهای ایران مختص دواستان آذربایجان

نیستند، بلکه در بیش از ۶۰% شهرهای ایران ترکها ساکن هستند و همانطور که گفته شد 55% جمعیت ایران ترک میباشند . و اگر قرار باشد ملتی خواهان استقلال از ایران باشد باید اقلیت 26% فارس و یا اقلیتهای کرد ، لر ، عرب ، بلوچ و غیره باشند و بخواهند از تنه 55% ترک ایران جدا شوند .

در نتیجه پان فارسیستهای شوونیست با توسل به چنین حیله و دسیسه هایی از اصل موضوع خارج شده و هشتاد سال است که اکثریت ملت بزرگ ترک ایران و سایر اقلیتها را استثمار کرده اند . در صورتی که موضوع غیر از این است .

ملت بزرگ ترک ایران استقلال نمی خواهند و جدایی طلب نیستند و به تمامیت ارضی کشور احترام قائل اند و برای حفظ آن خونها داده و خواهند داد. ولی آنچه می خواهند اجرای مدنیت وحقوق بشردرایران است.اجرای دموکراسی با حفظ مدنیت همه ملیتهای مختلف درایران است. تمامی ملیتهای ایران اعم از ترک، فارس ، کرد، عرب ، بلوچ و غیره ایرانی هستند و حق زندگی در ایران را دارند اما چطور ؟

اصول مدنی: دموکراسی و حقوق بشر دو اصلی هستند که مورد پذیرش تمام مردم جهان میباشند و در ایران نیز باید دو اصل مذکور رعایت شود ، که بر اساس دو اصل فوق حکومت باید با رای اکثریت مردم تعیین شود وحقوق سایر اقلیت ها مطابق حقوق بشر تضمین خواهد شد .

طبق دواصل مدنی دموکراسی و حقوق بشر ، تمام ملیت های ایران حق خواهند داشت زبان و ادبیات خود را ترویج دهند و مدرسه ، دانشگاه ، روزنامه ومطبوعات، کتاب ونشریات، رادیو و تلویزیون و سایر آزاد یها را داشته باشند و در کنار آن یک زبان مشترک خواهند داشت و آن هم نه با اجبار، بلکه با همه پرسی و مراجعه به آراء عمومی، لذا مردم انتخاب خواهند کرد که چه زبانی باید زبان مشترک آنها باشد. البته زبان مشترک باتوجه به زمان باید زبانی باشد که مشکل بین المللی ملت را نیزحل نماید.

ملت بزرگ ترک ایران حریت و آزادی مدنی می خواهند . انتشار روزنامه و مجله و کتاب به زبان ترکی می خواهند . مدرسه و دانشگاه و تلویزیون به زبان ترکی می خواهند .

ملت بزرگ ترک ایران تمامی اقوام ایرانی اعم از: فارس ، کرد ، عرب، لر، گیلک، بلوچ و غیره را دوست داشته و برادر خود می داند و علاقه دارد تمامی آنها ، متحد و یکپارچه و تحت پرچم کشور ایران درکنارملت بزرگ ترک زندگی کنند . زیرا که: ملت بزرگ ترک ایران ،اصا لتا، ایران را متعلق به خود وجزو سرزمین توران دانسته و بنا براکثریت جمعیتی ترک ، حکومت ملی ومدنی برآن را حق مسلم خود می داند. ونظربه دواصل مدنی: دموکراسی وحقوق بشربه تمامی اقلیتها احترام قائل است.

ملت بزرگ ترک ایران مدنیت وحکومت مدنی یعنی دموکراسی و مراجعه به آرا عمومی را می خواهند وهرتصمیم واقدامی را زمانی مشروع می داند که با احترام به ملیت ترک وبااصول مدنیت انتخاب شود.

ملت بزرگ ترک ایران ملیت خود را ترک و تابعیت خود را ایرانی دانسته وبه هردو افتخارمی کند، و ایران را برای تمامی ایرانیان با رعا یت حقوق بشرو با حفظ ملیت ومدنیت خود می خواهد .

ملت بزرگ ترک ایران برای ملیت ومدنیت خود معتقد است: حاکمان فارس با اهداف غیرمدنی خود،هم ملیت وهم مدنیت ملت ترک ایران را نابود کرده ومانع ترقی ومدنیت ملت ترک ایران شده اند. ملت بزرگ ترک درطول تاریخ ثابت کرده است، ملتی با ملیت وبا مدنیت وآ گاه ومتفکر بوده ودرهیچ برهه تاریخی نیاز به قیم نداشته است، واکنون نیز دراین برهه تاریخی ، ملت بزرگ ترک ایران خود را ملتی کبیر دانسته وبه هیچ قیم ووکیلی نیازمند نمی داند، لذا با داشتن3۵ میلیون جمعیت(55% کشور) دلیلی نمی داند که تحت حا کمیت حاکمان 18 میلیون فارس (26 % کشور) با شند. وچنین شیوه حکومتی درایران که 26 % فارس را بر 55 % ترک حاکم گرداند، اهانت به ملیت ومدنیت ملت بزرگ ترک ایران است.

نشان ملل ترک جهان چیست ؟

در طول تاریخ تمامی ملتها برای خود نشان ، علامت و سمبلی را انتخاب کرده و خود را بطوری به آن سمبل ونشان وصل کرده و یا از آن سمبل و نشان نیرو و قدرت روحی گرفته اند و در جنگها و اداره مملکت و رفتارهای اجتماعی از نشان خود الگو و تاثیر پذیرفته اند . برای مثال :

نشان آمریکائیها پرنده شاهین است .

نشان فرانسوی ها خروس است .

نشان کانادایی ها خرس است .

نشان انگلیس ها شیر است

نشان پارسها نيز شير است

نشان ترکها گرگ(بظ قورد) است .

همانطوری که گفته شد در جهان کنونی هفت (7) کشور مستقل ترک وسیزده (13) جمهوری خود مختار ترک و مجموعا پنجاه وشش (56) سرزمین ترک وجود دارد که حدود 560 میلیون نفرازجمعیت جهان را شامل می شوند. و دارای پرچم های مختلفی می باشند ولی در یک اصل تمامی ملل ترك جهان مشترک هستند و آن داشتن سمبل مشترک گرگ ( بظ قورد) است . که در اجتماعات با تا کردن دو انگشت وسط آنرا نشان می دهند .

فلسفه اینکه چرا بظ قورد نشان وعلامت ملل ترک جهان شده است ؟ روایات مختلفی دارد که ما به یک نمونه از آن اشاره می کنیم :

در داستانها آمده است که اولین ثلاله ملل ترک دنیا شخصی بنام اغوز خان بوده است که در شیر خوارگی ، پدر و مادرش را از دست داده و تک و تنها در دره ای می ماند که در این هنگام گرگی از جنس بظ قورد طفل شیرخواره را پیدا کرده و از او نگهداری میکند و با دادن شیر خود ، طفل را از مرگ نجات می دهد . که با زنده ماندن اغوز خان نسل ترکها از نابودی نجات پیدا می کند و با ایجاد زاد و ولد قبیله ترکها بوجود می آید و اغوز خان اولین ثلاله و جد ( آ تای ) ترکها بحساب می آید که با شیر گرگ بزرگ شده است . و اگر بظ قورد نبود ، اغوز خان زنده نمی ماند وبدیهی است که نسل ملت ترک نیز از میان می رفت . لذا بدین سبب بظ قورد نشان ملل ترک جهان می شود . علاوه بر این بظ قورد خصوصیتهای منحصربه فردی دارد و با سایر گرگها و حیوانات فرق دارد

# ارسال کننده: OURMIA
   تاریخ ارسال:2013/11/26
GIZILDAN DA OLSA GAFASIM ....AZADLIGA VAR HAVASIM
YASHASIN AZARBAICAN

# ارسال کننده: فرزند فارس
   تاریخ ارسال:2013/12/25
من نه تورک هستم نه کرد اما هم با کردها زندگی کردم هم با ترک ها این در حالی هست که در يکی از دانشگاههای بزرگ ترکیه تحصیل کرده ام و باتورک ها و کردهای دیگر مناطق آشنایی کامل دارم اما هیچ وقت نفهمیدم چرا ترک ها افراطی و احساسی
برخورد میکنن وحقوق ملت کرد را که بزرگترین ملت بدون استقلال در دنیا هست را میخواهند زیر پا بگذارند تا چند سال پیش در کشور بزرگی مثل ترکیه که حدوداٌ 22 میلیون کرد داره که 25٪ از کل جمعیت آن کشور را تشکیل میدهند انکار میشده و حالا که در مناطقی که کردهای ایران در آن هستند وقتی خودی نشان میدهند به ترکها برمیخورد واقعاٌ تاسف باره يکی از دوستان نوشته 54 منطقه ترک نشین در دنیا در نقشه کشور ایران نشان داده نمیشه واقعاٌ خنده داره شما انتظار دارين 54 منطقه کره زمین که ترک ها بيشترین فراوانی و جمعیت رو دارن نشون داده بشه ولی کردها که حق طبیعی شهروندی ندارن رو منظوی تر بکنن من چند وقت پیش طی وب گردی هام متوجه شدم حتی از اولین اقوام مستقر درمناطق همچون بین النهرین و اهواز به سمت شمال کنونی ایران و جمهوری آذربایجان کنونی کردها بوده اند که با حمله اعراب به سرکردگی عمر و عثمان به خاک و خون کشیده شده اند و از ان زمان به بعد کردها همواره مورد ظلم اعراب بوده اند این جمله بالا کاملاٌ اسناد تاریخی پیدا شده در کتیبه یافته شده در سلیمانیه عراق بوده که به 9000 سال پیش بر میگردد . در کل باید حقوق کردها محترم شمرده شود شما ترک ها که به قول خودتون چند کشور ترک نشین با جمعیتی زیاذ و در ایران هم که رهبر انقلاب ترک هست دیگه چی میخواین تهران پایتخت رو تصرف کردین دست از سر کرج هم بر نمیدارین شیراز هم مورد هجوم اتباع ترک هست چرا فقط کردها رو میبینین که حتی در آذربایجان طبق سر شماریهای 80٪ کرد هستن اما در کارهای اجرایی انها را به ابدارچی گری هم نمیپذیرند و حتی در مجلس نمایندگان انها در کارهای مهم کشوری شرکت نمیدهند یکباره بیاین ما فارس ها رو هم بیرون بندازین دیگه .
خدا حافظ

# ارسال کننده: بویوک ترک
   تاریخ ارسال:2014/01/01
اقای فرزند فارس شماالان آزربایجان هستید که میگید 80% اینجا کورده ؟؟؟
با چه حقی این حرفو میزنی ؟؟
تقریبا 4 سالی میشه که این اکراد شروع کردن به تاریخ سازیه فوق توهمی !! شما زیادی وب گردی کردی دروغای زیادی خوندی...تاریخ اکراد 9000 سال نیستو 2500 سال بیشتر نیست
وقتی به یک چنین ادمهایی که سالانه هزاران نفر به دست پژاک و پ.ک.ک شهید میشن بگی مظلوم ما هم به شما فارس نمیگیم میگیم 100% کوردی !!!!!
یاشاسین آزربایجان

# ارسال کننده: غزل
   تاریخ ارسال:2014/01/15
چه فرق داره ترک و کرد اخه من ترکم و تو ارومیه کرد هم هست بالخره دیگه باید قبئلشون کنیم من همیشه از این موضوع ناراحت بودم و میگفتیم چرا کردا اومدن اینجا ولی باور کنین فرقی نداره مهم ادم بودنه

# ارسال کننده: ناشناس
   تاریخ ارسال:2014/02/10
من کاری به این جنگ مسخره ندارم اما بهتره بر منابع مستند در بحث ها تکیه بشه و هر چیزی با ارجاع آورده بشه
این که 900 سال پیش ترکیه ی امروزی بیزانس(روم شرقی ) بود و زادگاه فیلسوفان و دانشمندان بزرگ یونانی بود که دیگه محرزه و در تمام منابع آکادمیک تاریخ با استناد به منابع و شواهد بسیار متعدد تاریخی آورده شده.
نمی خوام چیزی بنویسم که باعث ناراحتی کسی بشه اما تاریخ حرکت طوایف ترکمن از آسیای مرکزی به غرب در منابع افغان ،روس ، عربی و حتی نوشته های مستشرقان غربی هم آمده و تاریخ بعد از اسلام منطقه ی خاور میانه و ایران هم در منابع متعدد عربی مکتوب موجوده
لطفا تعصبات رو کنار بزارید و با دیدی باز برید مطالعه کنید امیدوارم انوقت بیشتر فکر کنید و لحن حرف زدنتون هم تغییر کنه
امیدوارم که نوشتم منتشر بشه

# ارسال کننده: كيوان اماده
   تاریخ ارسال:2014/02/24
هموطنان عزيز مسلمان هيچوقت به قوميت اهميت افراطي نمي دهد و براي خود تاريخچه انچناني نمي سازد چطور وقتي وقايع 1000 سال قبل بسختي به ياد مي ماند عده اي نسب خود ر ا به دوره حضرت نوح ميرسانند يعني اينقدر عقده حقارت در اين مملكت وجود دارد لطفا سوره تكاثر را بخوانيد منم اذري هستم و ساكن كرج ولي دينم مهمتر است همه ايرانيان نسبشان در عهد باستان به يكجا ميرسد مرگ بر دشمنان ايران و اسلام

# ارسال کننده: Tanri Kulu
   تاریخ ارسال:2014/06/12
با با ول کنید توروخدا غربیها که تا100سال قبل همدیگرو میکشتند الان نزدیک 100ساله باهم جنگ ومرافعه رو گذاشتند کنار و الان دارن واسه کره ماه و مریخ نقشه و طرح میکشند و ما تازه داریم راه دوران سیاه جهان غرب رو میریم وای بر ما مسلمونا خدا آخر عاقبتمونو بخیر کنه چرا قدر امنیت و آرامش کشورمونو نمیدونیم. یه نگاه به عراق سوریه افقانستان و... بندازید و قدر کشور عزیزمون رو بدونین. شب اول قبر از همه مان میپرسن دینت چیه. برای کمک به خلق الله چه کردی. نمیپرسن زبونت چیه قومیتت چیه (یا مهدی بیا_هارداسان صاحب زمانیم هارداسان)

# ارسال کننده: كرد
   تاریخ ارسال:2014/07/01
بژي فرزند فارس زنده باد فرزند فارس
ما كردها با فارسها هميشه برادريم و خواهيم بود 80 درصد اذربايجان كرده

# ارسال کننده: پرشیا( ایران)
   تاریخ ارسال:2014/08/10
بویوک ترک خدا شفات بده چقدر جعلیات گفتی، خواجه نصیرالدین طوسی فارس رو ترک معرفی کردی ، طوس کلا یه شهر فارسی زبانه ، پروفسور حسابی و مصدق رو ترک معرفی کردی که هیچ کدوم ترک نبودند جمعیت ترکان ایران بین 14 تا 16 ملیون نفره . ترکها بعد از اسلام وارد ایران شدند ساکنان بومی آذربایجان ترک نبودند . خوارزمی ، فارابی ، مولوی، بوعلی سینا هیچ کدوم زبان مادریشون ترکی نبوده همشون فارسی زبان بودند . خدا همه پانترکها رو شفا بده . زنده باد کرد و فارس و درود بر ایران و ایرانی

# ارسال کننده: ارتیمس
   تاریخ ارسال:2014/08/18
جدید ترین جک سال
80 درصد اذربایجان غربی را اکراد تشکیل میدهند
خخخخخخخخخ
بزک نمیر بهار میاد.................
عزیزم اینو به یکی بگو که ساکن اذربایجان نیس کرد ها جمع جمعشون 35 درصد استان رو تشکیل میدن تازه اونم با ارفاق
اورمیه که حداقلش 80 درصد تورک هستن
باور نداری؟یه روز از صبح تا شب تو ارومیه بگرد برو پارک نمیدونم سوار تاکسی شو سوار اتوبوش شو تو خیابون قدم بزن خلاصه هر جایی که دلت خواست برو بعد در عین همین رفتن به طرز صحبت کردنشون هم گوش بده ببین ترکی میحرفن یا کردی؟در ضمن میتونی به قیافه هاشونم نگاه کنی چون قیافه ی تورک ها با کرد ها یکی نیس اصن شبیه نیس
منتظریم :)

# ارسال کننده: دوست تاتار
   تاریخ ارسال:2014/08/28
یاشاسین آذربایجان یاشین مهدی تاتار ویاشین تمام ملتی که کرد ن قاباغیندا دوربلار

تمامی کردهائیکه تاریخ خودشان را گم کرده و دنبال تاریخ ساختگی نمی دانم از مادها گرفته از کجا و کجا ..... و نمیدانند که اجداد آنها در گذشته با کار های وحشیانه خود چه جنایتهایکه در منطقه آذربایجان مخصوصا خود ارومیه مرتکب نشدند (اسماعیل سمتگو) برن تاریخ ارومیه در گذر زمان رابخونند متوجه جایگاه خود میشند اما در جواب رشتی ایرانی : رشتی ها وکرد ها نمیگم 100درصد ولی بالای 90درصد از یک تیره هستند اولا از نظر رفتار و گویش توجه کرده باشین یکی هستید دوما کردها و رشتی ها طبق تاریخ (اشتباه نکنم در کتاب اورمیه در گذر مان)اینها همان نجات یافته گان از دست ضحاک ماردوش می باشند که به البرز کوه پناه برده بودند

# ارسال کننده: حسن خالد تیماوی
   تاریخ ارسال:2014/08/28
با سلام یک گله از صدا و سیما امیدوارم که ناراحت نشن. چند ماه پیش که مصادف با سالروز تولد یا مبعث حضرت محمد(ص) بود که یک ماموستا (ملای کرد) را به برنامه تلویزیونی آورده بودید که خیلی آشکارا داشت از تکفیریها حمایت میکرد باعنوان این جمله که هرکس که چه شیعه باشد چه سنی چه........و چه تکفیری نباید مخالف یا یه چیزی در همین مایه ها بود چرا که همه به یک قبله واحد نماز می خوانند.

# ارسال کننده: فرزند آدم
   تاریخ ارسال:2014/09/10
بابا برین خودتونو مسخره کردین.همتون که اینجا نظر دادین یک مشت آدم بی عرضه و بیکار و بی سوادین .به جای چرندیات برین واسه خودتون یه کار پیدا کنین.

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/09/15
اولا زبان ترکها التصاقی است و سابقه آن را کردها مدعی میتوانند از کتیبه های باستانی ملاحضه کنند پس ترکها سابقه چند هزار ساله دارند نه 700 ساله .. ثانیا اگر گذرشان به تبریز افتاد سری به گورستان پینه شالوار بزنند خط و الفبا و زبان ترکان را به عینه آنجا مشاهده بکنند و سابقه چند هزار ساله شان را...همچنین چند سالی است که سیاست عوض کردند و با فارسها خانه یکی شدند از فارسها بپرسیم آیا شما را قبول دارند ؟؟ اگر قبول دارند پس چرا اینهمه به زبان و فرهنگ شما بها نمی دهند و اگر شما با آنان هم نژادید پس چرا تا همین چند سال قبل ادعای تجزیه طلبی میکردید ... از کوروش گفتید که گویا کرد بود پس چرا او در کتیبه به اصطلاح حقوق بشرش در وحله اول خود را پارس معرفی می کند و اگر فرض کنیم که مادها همان کردها بودند پس چرا او مادها را بر انداخت؟؟ ادعا می کنید که ساسانیان هم کرد بودند در مورد جنایات آنان و زنده به گور کردن 20000 مزدکی و کاشتن آنان بصورت یر و ته بر زمین چه نظری دارید شما که ترکها را خونخوار معرفی میکنید در مورد این جنایات خود چه نظری دارید ؟؟

# ارسال کننده: هادی
   تاریخ ارسال:2014/09/16
میگم این خبر مال چن سال پیشه؟ این نظرات بالا مال 2009 هستش من کاری با 2009 ندارم تازگیا درگیری شده امسال 2014
دنبال اونم

# ارسال کننده: اورمیه = آذربایجان
   تاریخ ارسال:2014/09/23
یاشاسین اورمیه آذربایجانیمیز
طبق يک مطالعه ديگر از ترکيب قومي خانوارهاي نمونه و مورد بررسي در سطح شهر اروميه که حدود سال 1389 انجام گرفت نشان مي‌دهد که ترک‌زبانان 85,7 درصد خانوارهاي نمونه را به خود اختصاص داده و کردزبان‌ها حدود 10,5 بوده‌اند. در اين آمارگيري نمونه‌اي درصد آشوري‌ها، فارس‌زبان‌ها و ارمني‌ها در شهر اروميه به ترتيب 1,7، 1,6 و 0,5 بود.

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
آیا می دانید که از نظر نویسنده گان و مورخین کرد حضرت ابراهیم و محمد (ص) کرد بود
بله اقایان چند سالی است دست به یک هویت سازی برای کردها نموده اند و در این راه از هیچ تحریف و مصادره تاریخ و هویتهای دیگر اقوام کوتاهی نمی کنند آنان همه چیز را کرد معرفی می کنند از ابو مسلم خراسانی تا ... و اخیرا حضرت ابراهیم را نیز کرد و زرتشت سوم و پیرو زرتشت اول معرفی کرده و به استناد قران که محمد را از نسل ابراهیم دانسته لذا محمد را هم کرد و قران و زبور را نیز ملهم از اوستا اعلام کرده اند باید از این ها پرسید اوستا که در دوران ساسانی جمع آوری شده چگونه می تواند منبع زبور حضرت ابراهیم که چند هزار سال قبل از اوستا بوده باشد یا پیامبر خدا ابراهیم و کتاب خدا زبور را بر پایه چه استدلالی پیرو زرتشت و ملهم از او می دانند مسلما هر بی سوادی نیز شیوه مبارزه ابراهیم را با ستاره پرستان و آتش پرستان می داند که ابراهیم گفت من آتشی که خاموش شود یا ستاره ای که افول کند نمی پرستم از این آقایان می پرسم چگونه ابراهیم یکتا پرست می تواند پیرو دین ثنویت و آتش پرست باشد ؟ ویا با چه استدلالی قرآن را ملهم از اوستا اعلام کرده اند؟؟ اینان که علی الظاهر بخاطر مسائل جاری روز چهره عوض کرده و خود را ایران دوست اعلام می کنند چگونه باور کنیم وطن پرستی شان را در حالی که این چنین دین خدا را که اعتقاد ایرانیان است این چنین مورد تجزیه قرار داده و منشاء کردی به آن می دهند چنان در بادیه سرگردانی گرفتارند که یک روز ابومسلم خراسانی را کرد و روز دیکر صلاح الدین عرب را و ساسانی پارس را و دیگر روز کوروش و... را شناسنامه کردی می دهند اینان پیامبران را با سلسله پادشاهی اشتباه گرفته اند و ابراهیم را زرتشت سوم گفته اند باید پرسید که پس اسم زرتشت اول و دوم را هم بفرمایند تا بدانیم .. اینان که اخیرا ترک شناس هم شده اند بهتر است یک تاریخ و هویت اصیل کردی برای خود پیدا کنند وگر نه با این ادعا های واهی و مصادره ناشیانه هویت دیگر اقرام و پیامبران ره بجایی نخواهند برد از اینان می پرسم تا کنون کدام قهرمان ملی را پرورده و به ایران عرضه داشته اید آیا جز آدم کشی و خنجر زنی از پشت و خیانت و قاچاق در تارخ اینان مردی هست جز سمیتقو که همه می دانند اعمال او را ..اینان که امروز قدرتی ندارند این چنین تاریخ ملتها را تحریف می کنند وای به روزی که یک کمی قدرت داشته باشند

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05

در یکی از نظرات بالا یکی از کوردها ظاهرا ایراد گرفته که ترکها دنیا را ترک می دانند از جمله سرخپوستان را در جواب ایت آدم باید یگم ما را با مورخین مذهب و پیامبر دزد خود اشتباه گرفته اید در مورد منشاء سرخپوستان صدها صفحه می توانم دلیل بیاورم اما به چند دلیل اکتفا می کنم که عارف را یک اشاره کافی است 1 : اگر به مذاکرات وزیر خارجه آمریکا در مجلس آن کشور در زمان معامله آلاسکا دقت کنید سرخپوستان را از منشاء اسیا اعلام کرده 2 : دانشمندان نیز آنان را از آسیا می دانند 3 : تنها راهی که انسان 13000 سال قبل می توانست از آسیا به آمریکا برود تنگه برینگ است که عرض آن بین 45 الی 90 کیلومتر است و در اگثر فصول سال یخ زده و بدون قایق می شود عبور کرد 4: اسامی مناطق سرخپوستان بسیار شبیه و در مواردی حتی عین زبان ترکی است 5: نوع لباس و گروه زبانی آنان و چهره آنان بسیار شبیه ترکان مناطق سیبری می باشد 6: طبق آزمایش دی ان ای انجام شده در روسیه قرابت نژادی ترکان تاتار و سیبری و ... 79 درصد به اثبات رسیده 10: اگر به بخش ترکی موزه آرمینتاژ و جند موزه دیگر روسیه سری بزنید یا از طریق اینترنت اشیاء و چادر ها و آلات و ابزار ترکان سیبری شرقی را با سرخپوستان مقایسه کنید معلوم می شود که سرخپوست کیست .... ایا علم و آزمایش دی ان ای دروغ می گوید؟؟؟؟

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05

یکی دیگر از ادعا های کوردها و تاریخ سازی شان را نیز در اینجا می آورم تا خواننده ببیند هوش صاحب قلمهای اینها را در قرن ارتباطا ت.....ادعا دارند که کردها در 22000 سال قبل انگشت نگاری را کشف کرده اند ... گر چه تاریخ کشف انگشت نگاری در قرن 19 بر همه گان روشن است اما این آقایان ظاهرا نمی دانند که در 22000 سال قبل انسان هنوز در غارها زندگی می کرده و برای ستر عورت خود از برگ درخت سود می جسته و جالب است که ادعا دارند وقتی سند نوشته می شد طرفین انگشت می زدند بهد سند را پاره می کردند هر کدام نصف سند را نگه می داشت و در صورت اختلاف سند پاره شده را به هم وصل می کردند تا معلوم شود مدعی راست می گوید یا دروغ!!!!!! از این ها باید سئوال کرد در آن عصر که هنوز آتش کشف نشده بود و خط اختراع نشده بود و معاملات هم ظاهرا پایا پای بود چکونه سند می نوشتند یا خشت می پختند؟؟؟ گیریم که همه اینها انجام شد اگر طرف حقه باز همه چیز را انکار می کرد و می گفت من معامله ای نکرده ام و نصف سند هم پیش من نیست مدعی چگونه حق خود را اثبات می کرد؟؟؟ آنهم در آن دوران که نه قاضی بود و نه محکمه ای فقط چماق بود که حرف اول را می زد... حا لا خواهید گفت که بابا یه چیزی گفته اند تو چرا اینقدر به خود زحمت می دهی و من پاسخ خواهم داد که ببینید بزرگان اینها را که حتی مردم خود را اینقدر ساده و امی میبینند وگر نه چگونه جرات می کردند در مقابل مردم واقعا با فهم چنین ادعا های واهی بکنند آنها می دانند که بازار این ادعا ها در مناطقشان خریدار داره آنها دنبال همین افراد امی هستند تا جلو بیندازند و خود به نان و نوایی برسند و شاید خودشان هم امی هستند و .... اگر موارد فوق را باور نمی کنید به تاریخ 9000 ساله اینها و نوشته های مورخینشان که اکثرا در اروپا و در سوئد و.. در حال خوش گذرانی اند مراجعه کنید

# ارسال کننده: یعقوب¨
   تاریخ ارسال:2014/10/05
در یکی دیگر از نظرات فوق آقایان کرد گفته اند ترکیه با آت قدرت در برابر 10000 جنگجوی کرد عاجز مانده .... بنازم به این قدرت جنگجویان کرد انشا الله به همراهی کردهای سوریه و عراق درسی هم به داعش بدهند و بشریت را و خود را از دست این بی دینان نجات می دهند تا کور شود هر که نتواند شجاعت کردها را ببیند

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
تاریخ نویسانشان ادعا دارند که صلاح الدین ایوبی کرد بود و هم او در جنگ صلیبی وقتی شنید پادشاه مسیحیان مریض شده طبیب مخصوص خود را برای مداوا به نزد وی فرستاد .... حالا دیدید اینها عقل ندارند طرف از اروپا آمده با اسلام و مسلمین بجنگد بکشد و می کشد و این کرد با شعور کسی را که مسلمان و سرباز اسلام را می کشد مداوا می کند تا چند روزی بیشتر زنده بماند و بیشتر بکشد حالا وقتی به اینها میگیم در طول تاریخ همیشه مزدور بودید و گاه این وری و گاه اون وری بودید ناراحت می شوند ایا این عمل از پشت خنجر زدن به خودی نیست ؟؟؟ کدام آدم عاقل مرکز فرماندهی دشمن را که قوت قلب سپاه است یاری می کند تا نمیرد و بیشتر بجنگد و ... این هم جنگ روانی به نفع دشمن ... حالا چگونه به اینها باید اعتماد کرد ... حالا دیدی دست اینها با ارامنه از قدیم تو یه کاسه است و در واقع ستون پنجم جنگ صلیبی بودند و...

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
در برگی دیگر از تاریخ ساختگی کردها ادعا شده یکی از دختران کرد عروس و زن فرعون بوده و او در جهیز خود قاشق برده بود و بدین ترتیب مصریان را با قاشق آشنا کرد و... باید با اینها گفت تاریخ عین صحنه محکمه است ادعای بی دلیل پذیرفته نمی شود سند باید ارائه نمود ... کو سند و مدرکتان؟؟ ثانیا: مصریان با آن دانش ریاضی و مهندسی که توانستند اهرام ثلاثه را بسازند یا شیوه مومیایی ابداع کنند آیا مهندسینشان قادر نبودند یک پاره چوب را گود کرده و قاشق بسازند ؟؟ یا یک تکه مفرغ را کوبیده و قاشق درست کنند ؟؟ چگونه باور کنیم آنان که برای کندن گور و... از بیل استفاده می کردند در ساختن قاشق که شبیه بیل است عاجز بودند و منتظر عروس کردی و محتاج زاگروس نشینان بودند ؟؟؟ من در اینجا منشاء کلمه قاشق را تحلیل نمی کنم زیرا مسلما متهم به پان ترکیسم می شوم اما از آنان می پرسم معنی قاب - اجاق - بشقاب - ظرف که همگی از وسایل آشپزخانه است را به کردی بگن تا ما هم بفهمیم که قاشق از اختراعات آنان است و پیشنهاد می کنم سری به روستاهای کردستان و کرمانشاهان بزنند از جمله روستاهای مسیر کرمانشاه به هرسین و خود ببینند که چگونه با دست خالی غذا می خورند... شاید هم این ادعا برای این باشد که از کشور مصر هم روزی ادعای ارث و میراث بکنند که فرعون بعدی از طرف مادری کرد بود همانطور که از پارسیان ادعا دارند که کوروش جد ماست چون پدر وی از کردها دختر گرفته بود

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
در توضیح نظر بالا این را هم عرض کنم که کوروش در کتیبه ها خود را با اجداد پدری معرفی می کند و می گوید منم کوروش پسر کمبوجیه پسر چشپش پشر اریا رمن و... هیچ وقت به طرف مادری توجه نداشت و حتی آنها را بر انداخت حالا اینها چرا دنبال پدر خوانده هستند خدا عالم است

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
در یکی از نظرات بالا ادعا دارند ترکهای ترکیه در اصل منشاء یونانی دارند و بعدا ترک شده اند به اینها باید گفت بر همه معلوم است که یونانیان از لحاظ تمدن در زمان باستان جلو بودند ترکان با حمله به آنا طولی منطقه را از دست آنان در آوردند شما چرا کاسه داغتر از آش شده و می سوزید؟؟؟ با آمدن ترکان یونانیان به سمت غرب رفتند اگر هم معدود یونانیان مانده و ترک شدند نشان از این است که با تمدن بالاتر از خود روبرو شدند و جذب عدالت ترکان شدند ولی متاسفانه شما هنوز در جهل ابد الدهر مانده اید تو چه می دانی تمدن چیست بجای اینکه برای ترکان تاریخ بنویسید بهتر است بروید تاریخ خود را اصلاح کنیدهر وقت توانستید بجای کلمه ظرف عربی معادل کردی بکار ببرید و دارای ظرفیت شوید آنوقت عرض اندام فرمایید

# ارسال کننده: یقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
یکی دیگر از ادعا هایشان این است که کردها در 12000 سال قبل اشعاری سروده اند و اضافه می نمایند که برای شعر گفتن نیاز به سواد است و کردها در 12000 سال قبل سواد داشته اند یعنی مدرسه و آموزشگاه داشته اند .... ترا بخدا ببینید مغز واستدلال اینها را که 12000 سال یا 120 قرن قبل دوران ماقبل تاریخ و عصر پارینه شنگی بوده می گویم ماقبل تاریخ چون هنوز خط اختراع نشده بود یعنی ما قبل تاریخ زمانی را گویند که بشر هنوز قادر نبود افکار خود را بصورت خط و الفبا به رشته تحریر در آورد و اینها نمی دانم این توهمات را از کجا در می آورند کدام کتیبه بجا مانده از 12000 سال قبل که اشعاری به کردی روی آن حک شده است نشان دهند تا سخن خود را پس بگیرم آقایان که ادها دارند زبان اصلی کوروش کردی کرمانجی بوده این پدر خوانده شان در 2500 سال قبل افکار خود را با کمک دبیران ایلامی و به زبان غیر می نوشت حالا این 12000 یال از کجا آمد والله واعلم

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
اینان به تازگی ادعا دارند که ایرانی اند و اگر کسی به ایران چپ نگاه کند چشمش را در خواهند آورد بنازم به این وطن پرستی اما آقایان پاسخ دهند از زمان اشکانی و ساسانی این ارامنه همیشه ستون پنجم و عامل و یاری کننده دولتهای یونانی و رومی بوده منطق حکم می کند که چشم این دشمنان تاریخی و سنتی را در آورند اما گویا وقتی صحبت از ارامنه و یونانی میشه حس وطن پرستی شان فرو کش می کند گویا در فرهنگ آقایان پاچه خواری مترادف و هم معنی وطن پرستی شده خود توضیح دهند ما گوش می کنیم

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
کردها و دریاچه ارومیه
چند سالی است که دریاچه ارومیه بدلایلی چند اعم از بارش کم و ایجاد سدهای نا بجا و بی مطالعه روز به روز خشک و خشکتر می شود و مردم آذربایجان نگرانیهای خود را از این موضوع به شیوه های مختلف از جمله روزنامه اینترنت و از طریق نماینده گان خود در مجلس ابراز و به گوش مسئولین رسانده اند زیرا در داخل ایران عزیز آذربایجان محل زندگی آنها و وطن کوچکشان است و اصولا هیچ ملتی نمی تواند به سرنوشت محل زندگی خود بی تفاوت باشد اما متاسفانه در این میان این کوردها که با ارائه نقشه های من در اوردی آذربایجان و شهر ارومیه را جزو کردستان اعلام می کنند و شاخ و شانه می کشند که در صد جمعیتشان در این شهر بالغ بر نود در صد است دریغ از یک ابراز نگرانی نه در روزنامه هاشان و نه در مجلس توسط نماینده هاشان و نه توسط هوادارانشان در سایتها و .......مطبوعات اینان که برای افتادن یک گربه از روی دیوارو سقط جنینش در سقز غزا میگیرند در این مورد سکوت نموده اند. و این دلیلی است قاطع بر اینکه ارومیه وطن و محل زندگی آنان نیست و گر نه هیچ کس نسبت به فلاکت عارض بر وطن و محل زندگی خود سکوت اختیار نمی کند اینان حتی یک هزارم آنرا که برای کوبانی و یا سرنوشت بارزانی خارج از مرزهای ایران ابراز نگرانی می کنند و یا برای دریاچه زریوار اشک میریزند برای دریاچه ارومیه نمی کنند چون ارومیه وطن شان خانه شان و محل زندگی شان نیست آیا دلیلی بالاتر از این ارائه دهیم ؟؟؟ در یاچه ارومیه گر چه رو به موت است اما با موت خود نیز متجاوزان را رسوا می کند و شکی ندارم که خدا وند حافظ ماست

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/05
تحریف تورات توسط کوردها
در چند نظر بالا اشاره کردیم که مورخین کورد چگونه کتب آسمانی از جمله زبور و قرآن را تحریف و ملهم از اوستا اعلام کرده اند اینک به یک ادعای دیگر آنان می پردازم ...اینان از قول تورات ادعا کرده اند که اقوام درنده و بیگانه عرب – ترک- مغول مانند سیل ویرانگر به کردها حمله ور شده اند و... ببینید کم عقلی اینها را که حتی حساب زمان را هم فراموش نموده اند زیرا تورات قرنها قبل از ورود اسلام ( که آنان حمله اعراب می نامند ) و قبل از مغول نازل شده آنان باید روشن نمایند این پیش گویی تورات آنهم به صیغه ماضی در کدام آیه تورات و یا در کدام بخش تاریخی تورات بوده؟؟؟چه بگیم به اینها جز اینکه بخندیم و بگذریم

# ارسال کننده: یعقوب¨
   تاریخ ارسال:2014/10/05
در چند نوشته فوق یاد آور شدم که مورخین و به اصطلاح صاحب اندیشه های اینان حضرت ابراهیم را کورد اعلام کرده اند اکنون سئوالی که مطرح می شود این است که بلا استثنا تمام پیامبران در وحله اول در داخل قوم خود مردم را دعوت به یکتا پرستی کرده اند اگر بر فرض گفته های اینها را درست تلقی کنیم آنوقت حضرت ابراهیم نیز باید در میان قوم خود که آنها هم باید کورد باشند دعوت به یکتا پرستی کند و کسانی هم که وی را به آتش افکندند باید همان کوردها باشند و نمرود هم که بزرگ مخالفان ابراهیم بود او نیز باید کورد بوده باشد پس نتیجه حاصله از ادعا های مورخین و صاحب فکر و اندیشه شان این است که کوردها قومی هستند عاصی بر پیامبران خدا حتی یکی شان هم ایمان نیاورد و آخر سر ابراهیم مجبور شد راهی دیار عرب مکه شود .. با وصف موجود آقایان به کدام تاریخ و تمدن 75000 ساله ادعایی خود می نازند که بزرکترین افتخارشان تحریف دین و به آتش افکندن پیامبران الهی بوده حال خود آقایان باید تصمیم بگیرند آیا باز هم بر سر حرف خود که ابراهیم کورد بوده هستند ؟؟؟؟ و اکنون اینان را از کدام تبار بشناسیم ابراهیمی یا نمرودی( ما آنچه را که اسلام و قرآن فرموده می پذیریم) آقایان خود دانند

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/10/06
آیا ترکان همان یاجوج ماجوج هستند
یکی دیگر از ادعاهای مورخین و صاحی اندیشه های کوردها این است که ترکان آق قویونلو و قره قویونلو ها همان یاجوج ماجوج هستند که در ایران آثار را از بین بردند و تنها کوروش که به اشتباه اسکندر مقدونی خواهدن شده مقابل آنها ایستاد و سوره کهف آیات 82 تا 92 به این ماجرا پرداخته که وی به مغرب رسید و خورشید را درحال غروب یافت و.....
و اما پاسخ به این تحریف کننده گان قرآن:اولا وقتی ما بعنوان بشر می دانیم که اسکندر همان کوروش نیست مسلما خداوند عالم نیز که این دو را خلق نموده بهتر از ما می داند که این دو یک تن نیستند .. دوما: خواوند از آن شخص در سوره کهف بنام ذی القرنین یاد نموده نه اسکندر و نه کوروش لذا آقایان که در ادعاهاشان قرآن را به اشتباه متهم می کنند علنا به تحریف قرآن و مقابله با خدا برخواسته اند...سوما: آن دسته از مفسرین قرآن هم که ذی القرنین را اسکندر دانسته اند دو دسته اند یک دسته وی را مقدونی و دسته دیگر یک اسکندر دیگر دانسته اند که هر دو نیز در اشتباه هستند زیرا سندی ارائه نداده اند که ذی القرنین اسکندر باشد ... جهارم : خدا وند در قرآن از ذی القرنین بعنوان پیامبر یاد نکرده است حال این کوردها و فارسها حال پیامبر و کوروش خواندن ذی القرنین واقعا نشان از یک موذی گری در نزد بعضی از این آقایان و بهره برداری از مذهب است پس تعجب نکنیم اگر اینها ارومیه را کردستان می خوانند زیرا مردمی نادان که در روز روشن قرآن خدا را تحریف و کوروش را که مجسمه گلی اینشوشیناک( بت ) را بوسید و تعظیم کرد پیامبر بخواند مسلما ارومیه را نیز کردستان خواهد نامید ...... واما در مورد این ادعایشان که یاجوج ماجوج همان ترکان و مفولان هستند خواننده اگر سوره کهف آیات مزبور را بخواند متوجه خواهد شد که این دو قوم نمی تواند یاجوج ماجوج باشد زیرا بروایت قرآن ذی القرنین سدی بر روی آنان بست که تا قیامت نمی توانند از آن سد عبور کرده و به دیگر نقاط دنیا دست یابند ولی میبینیم که حتی تا قرنها بعد از نزول قرآن خود تا بغداد آمده و جزو لشکر اسلام تا اسپانیا هم رفته و در دستگاه خلیفه صاحب مقامهای مهم شده و در مصر حکومت کرده اند و به سیف الاسلام مشهور شده اند ... متاسفانه بعضی از این کوردها و... چنان بی انصافند که به قرآن و هموطنان ترک خود افترا می بندند و از خود پیامبر تعیین می کنند و در عین حال فریاد مظلومیت سر می دهند اگر اینها روزی به قدرت برسند پر واضح است که با دین خدا و مردم چه معامله ای خواهند کرد .... و اما این ادعایشان که ترکان و مغولان همه آثار را از بین برده اند کافی است یک نگاهی به آثار باستانی بکنند آنکه مسجد کبود تبریز و یا ارک علیشاه و یا گنبد سلطانیه در زنجان را نبیند نه تنها از دو چشم بلکه درون او و قلب او نیز سیاه و کور است ... در پایان توجه این منحرفین را به آیه ای از قرآن جلب می نمایم که فرمود آنکه بر دین خدا و خلق خدا خدعه کند ما نیز بر آنان مکر و خدعه می کنیم و درون آنان را سیاه می کنیم بله یاجوج و ماجوج خود اینها هستند که در درون شان سدی از سیاهی و نیرنگ بسته شده و تا روز قیامت که نور حضرت باری و حق جلوه کند در پشت همان سد گرفتار خواهند شد و آرزوهای خود را به گور خواهند برد ( همچنانکه مرکز شیطان پرستی در دنیا هم در کردستان عراق نمونه این تباهی است) البته خطاب من به رهبران این جماعت است نه به مردم عادی و ...

# ارسال کننده: ایران پرور
   تاریخ ارسال:2014/11/16
شما ی که میگی قدمت کرداها ی ارومیه 20 سال هم نمیرسدچرااراجیف میگی دوست عزیزاولان خودتم تاریخ اومدن شماها به ارومیه کردنشین راخوب میدانی یاخودتوزدی به اون راه مگه این شماهانبودین که متاسفانه توسط یکی ازترکای به حکومت رسیده که خودمادرش ترک بودیعنی نوادگان مغولا که بنا به تعصبش شماها رایعنی اجداد شماهارابعنوان نیروی کارگرا به ایران نیاورد.اماان همه کردچی شدن بگم اری اینا چون خطری برامهاجمین ودسیسه های شیطانی بودن به زورازانجابیرون وبه خراسان کنونی که قرابت نزدبکی باشیکاکی هم داردفرستادن حنی تهدبدشدن زبان هزاران ساله خودنیزبه فراموشی بسپارندکه اونم گدشت زمان همه حقایق رابرملاخواهدکرد(ماه همیشه پشت ابرنمی ماندمادواریایی هاهمیشه بوده ان درایران اماشماازکجاامدین ایرانمان

# ارسال کننده: ایران دوست
   تاریخ ارسال:2014/11/16
هورمی=ارومیه اینکه یکی ازدوستان گفتن که ریشه کلمه ارومیه ازاورمان ساخته شده به معنی جنگلزاربله کاملاتاییدمیشه چراکه الانم بعضی ازکردای ارومیه (حرف ا را ه تلفظ میکنن ) ماننداسب هسب تلفظ میشه امادرزبان نوشتاری بصورت ا میباشد:ازان جمله هورمیه تلفظ میشه اماارومیه خوانده میشه ؛اینم ناگفته نماندکه به گلابی هم هورمی میگن ومن حتی شنیده ام که قبل حمله روس ها به ایران کوه های ارومیه پرازدرخت بوده که اینم گذشتگان بارها بارها نقل کرده اندواماکلمه قلیبر شمای که گفتی به قله دزمیگیم افاماکردهابرای نام بردن یک چیرمترادف های زیادی داریم قله مترادف دزهست. وخود بر=که وبر=سنگ و...اینا هم مثتسنانمیباشن کسی که سوادان چندانی هم نداشته باشه اینا روخوب میداندحتی اگرکوردهم نباشه به امیدروزی که همه حقایق برملاشود=ماه همیشه پشت ابرنمیماندروزی همه خواهنددانست هویت جعلی شماها ازکجااومده مامادهاهمیشه درکناراریایی ها بوده ایم وخواهیم ماندوتوکه گفتی کوروش گفته من درواهله اول پارسم بله منم درواهله اول ایرانیم مگرنمیدانی بچه مغول که پارس=ایرانی میباشد

# ارسال کننده: سانی گیلانی
   تاریخ ارسال:2014/11/18
قف خنده دارجوک میگی بابات خان بوده ولی اینوبدون شایدتودهات شما ولی اینوبدون همشون چرچی بودن توروستاهای کردنشین وهم اینکه کارگری میکردن تفلک براش چه داسنانی تعریف کردن اخه منم بجه خانم والبته اینم بگم مامخلص مردم هم بودیم کردها همشون براخودشون خان بودن ودوستان هم .نه مثل شما ها نه بودیم کردکجا وترک کجا

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/11/24
مطلب هفدهم
به آقای ایراندوست و همفکرانش:
متاسفانه اگر این شخص 16 مطلب قبلی ما را به دقت می خواندند مسلما به پاسخ خیلی از مسائل و ادعاهایشان می رسیدند اما به دو مطلبی که اخیرا نوشته اند بر ما فرض شد به مواردی اشاره کنیم ...یک : ادعای اقایان این است که کوروش جد مادری کردها می باشد و در گذشته پاسخ دادیم که اگر اینچنین است چرا ایشان خود را در وهله اول پارس خواند و از اجداد پارسی اش اسم بر ... باز از رو نرفته پاسخ دادند که بله منم در وهله اول ایرانی ام ... اما در اینجا از این بظاهر ایراندوست سئوال داریم که اگر کورد ها ماد بودند و کوروش نیز از طرف مادری ماد بود این کوروش قطعا باید از اینکه از طرف مادری کرد بوده شرمنده ، سرافکنده ، ومتنفر بوده باشد و الا چه لزومی داشت که بجای مهر و محبت آنها را بر اندازد و دودمانشان را نابود کند؟؟؟؟ دوم اینکه شمایی که کوروش را جد خود و خود را در وحله اول ایرانی میدانید ( جانم فدای ایران) شما یک توضیح به مردم ایران بدهکارید و آن اینکه چرا این جد شما از ایران نامی نبرده است ... نام ایران که فرا گیر تر از نام یک قوم است ظاهرا باید کوروش برای افتخار بیشتر نام فراگیر تر و افتخار آمیز ایران را بجای نام پارس بر می گزید و در منشور خود می گفت ( منم پادشاه ایران) اما نگفت چرا ؟؟؟ .... به هر حال یک واقعیت را نمی شود انکار کرد و آن اینکه اگر کوروش جد شماست هویت کردی شما 2500 سال قبل توسط همین جدتان انکار و بر انداخته و قلع و قمع شد پس اینهمه گله از ترکان چرا؟؟ آیا پدری که ملک خود یا قسمتی از هویت خود را فروخت (انکار کرد) ورثه اش(شما) حق ادعا دارد؟؟

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/11/24
مطلب هجدهم..به شخصی که خود را ایراندوست معرفی می کند
ادعا نموده اند که یکی از ترکان که از طرف پدری مغول بود پای ترکان را به ایران باز کرد و...و در جای دیگر نوشته اند مگر نمی دانی پارس مساوی ایران است ای بجه مغول و...از مطلبشان بخوبی پیداست که اطلاعات تاریخی شان در حد کم است و یا اینکه نه! مغرض تشریف دارند زیرا چگونه می شود وجود سلسله های (امپراطوریهای) ترک غزنوی- سلجوقی – خوارزمشاهی را که قبل از مغول ذر ایران - آسیای میانه و خاور میانه درخشیدند و بر تاریخ تمدن این سرزمین افزودند را کسی نبیند ( تو که ادعا داری پارس یعنی ایران مگر نمی دانی که درسایه قدرت بزرگ منشی اینها تنها 400 شاعر پارس پرورش یافت و امروز که میگویی منم ... در سایه اینهاست ) در تعجبم که اینهمه معماری سلجوقی را هنوز هم قادر به دیدن نیستند سالها از استیلاء اعراب و خلفای عباسی نالیدید و این ترکان غزنوی - سلاجقه – و حتی مغول بود که ایران را از تسلط آنان رهانید و نفوذشان را کم کرد گر چه در مطالب گذشته متذکر شدیم ترکان سابقه 7000 ساله در این منطقه دارند و دلایل اثباتی مان را از جمله وجود قبور و طرز دفن مرده ها آثار خط و الفبا و اشیاء و نقوش را متذکر شدیم علاوه بر این وجود زبان التصاقی در ایرانیان قبل از هخامنشی خود بیانگر این بوده و هست که ترکان و اقوام نزدیک به ترک در ایران سابقه دیرینه دارند نشان یه این نشان که جد ادعایی شما نیز کتیبه هایش را به کمک دبیران آنان و بزبان آنان می نوشت (دریغ از یک کلمه کردی و... در مورد مغولان نیز این را به معلوماتتان اضافه کنید که اینها به همراه ترکان موجی دیگر بودند که وارد منطقه شدند و هم اینان بودند که با وجود فتح 20000000 کیلومتر از خاک کره زمین (بیش از یک هشتم مساحت خشکیهای دنیا) مثل ترکان سابق ا لورود بر زبان و دین کسی تعرض ننمودند و در اوج قدرت دین اسلام را پذیرفتند اینها را مقایسه کنید با اجداد ادعایی خود که در تاریخ من در آوردیتان مورخانتان ادعا دارند هشت جنگ با مسلمانان نمودند و در آخر با شکست و پناهنده شدن در آسیاب ....بله من چه ترک باشم و چه مغول به اینها می نازم گر چه شما استهزاء می کنید ولی از تو متشکرم که ما را به این نام می خوانید زیرا مردمی هستیم که در طول تاریخ در 4 قاره جهان امپراطوریها و... تمدنها بنا نهادیم حتی در مواقع شکستهای معدود خود را نباختیم و پی هویت دیگر نرفتیم و دنبال پدر خوانده نگشتیم

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/11/24
مطلب نوزدهم: به شخصی که خود را ایراندوست می خواند
ایشان نوشته اند((ماه همیشه پشت ابرنمیماندروزی همه خواهنددانست هویت جعلی شماها ازکجااومده مامادهاهمیشه درکناراریایی ها بوده ایم وخواهیم ماندوتوکه گفتی کوروش گفته من درواهله اول پارسم بله منم درواهله اول ایرانیم مگرنمیدانی بچه مغول که پارس=ایرانی میباشد))
و پاسخ ما این است بله ماه پشت ابر نمی ماند گر چه در اواخر قرن گذشته عده ای تئوری نژاد آریایی را علم کردند ولی تحقیقات آکادمیک و مراکز علمی نشان داد که نژادی بنام آریا وجود خارجی ندارد و نژادها بر سه قسم سفید- سیاه و زرد تقسیم می شوند و این چنین ابرها کنار رفت و نژاد پرستی و هویت جعلی شما بر ملا شد متاسفم که در قرن 21 که در جنگلهای آفریقا هم نژاد پرستی بر افتاده شما هنوز بر طبل نژاد پرستی می کوبید و افتخار می کنم که مغول و ترک هیچ گاه بر نژاد پرستی تکیه نکرد ....

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/11/24
مطلب بیستم:خطاب به شخصی که خود را ایراندوست میخواند
گر چه در مطلب قبلی سخن از نژاد پرستی شد و ما تنفر خود را از نژاد پرستی گفتیم و بسان اجداد خودمعتقدیم که هیچ انسانی بر دیگری برتر و بالاتر نیست اما می خواهم نتیجه یک تحقیقات را برای بالا بردن اطلاعاتتان تقدیم کنم دانشمندان می گویند انسانهای اولیه از لحاظ گروه خونی در رده و گروه o بودند یواش یواش که شیوه زندگی و تغذیه آنها عوض شد و از غار نشینی به کشاورزی و... روی آوردند گروه خون های بعدی به مرور زمان شکل گرفت ... اینجانب دوستی داشتم فارغ التحصیل علوم آزمایشگاهی است ایشان که در مناطق مختلفی از کشور فعالیت داشته اند ضمن کار متوجه یک موضوع می شوند اکثر افغانهای ازبک تبار ساکن تهران و اطراف آن از کروه خونی آ هستند در حالی که افغانهای سایر مناطق و پاکستانی تبارها دارای گروه خونی متفاوت از ازبک تبارها دارند و جالب است که اکثر گروه خونی آذربایجانی ها و ترکان خراسان نیز آ می باشد و اکثر کردهای ساکن تهران و کردستان از نوع o می باشد که هیچ همخوانی با پارسیان هم ندارد ...باز هم تکرار می کنم ما هیچ انسانی را برتر از دیگری نمی دانیم اما چون شما ظاهرا بر نژاد و نژاد پرستی اهمیت میدهید خواستیم این را به معلوماتتان اضافه فرمایید که طبق آزمایشات بعمل آمده توسط دانشمندان شما عزیزان هنوز در مرحله اوایل تاریخ تشریف دارید اگر گفته های ما را باور نمی کنید خود تحقیق کنید

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/11/24
مطلب بیست و یکم..به ایراندوست و همفکرانش
این آدم ادعا نموده که ترکان چون خطر کردها را دریافتند دست به کار شده و آنها را به خراسان کنونی که قرابت نزدیکی با شیکاکها دارند فرستادند و حتی تهدید شدند و زبان هزاران ساله آنها را نابود کردند !!!!عجب .. و اما پاسخ: اولا بر همه گان معلوم است که مردم خراسان کرد نبوده و نیستند با این همه فرض کنیم که همه کرد باشند اگر هدف ترکها تضعیف کردها بود چه دلیلی داشت که با کوچاندن آنان به منطقه کرد نشین دیگرباعث تقویت کردهای منطقه مقصد شوند..ثانیا : حکومتهای مقتدر ترک اگر به دنبال دفع خطر و تضعیف کردها بودند می توانستند براحتی همه را از دم تیغ بگذرانند آن موقع نه سازمان ملل بود و نه مجامه حقوق بشر کنونی ولی این کار را نکردند زیرا اصلا خطری نبود بلکه قبایلی از کردها از طرف حکومت و با رضایت خودشان به مناطق وسیع خراسان منتقل شدند و بدین ترتیب درگیری های درونی قبایل کرد با این انتقال آرام یافت این انتقالها در هر حکومتی بوده و هست اگر ناراحت هستید برادرانتان را از خراسان بخوانید و در منطقه خود و در آغوش خود جای دهید کور باشد چشم حسود

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/11/25
مطلب بیست و دوم
اینکه ایراندوست نامی ادعا نموده که ترکها زبان هزاران ساله کردهای فرستاده شده به خراسان را نابود کردند این فرد متوجه نیستند که اگر قرار بود زبان کردی از بین برود این کار را می توانستند در کردستان انجام دهند 2 بودن یا نبودن زبان کردی چه سود یا زیانی به حکومت ترکها داشت که اقدام به این کار کنند 3 حتی دشمنان ترکان نیز در مورد زبان ترکان را متهم به نابودی زبانها نکرده اند یا سند و امریه ای که دلالت بر این ادعا باشد ارائه نداده اند 4 خدمات ترکان به زبان فارسی و پرورش شعرای فارس زبان و حمایت از آنها خود گویای این مطلب است که ترکان در مورد زبان دیگر مردم هیچ تخریبی صورت نداده اند 5 نگاهی به علل مرگ زبانها و آمار یونسکو نشان می دهد که اکثر زبانها در صد سال اخیر از بین رفته اند زیرا در زمان قدیم بدلیل نبود مدارس و عدم امکان سواد آموزی منسجم بشکل کنونی نبود مطبوعات رادیو و تلوزیون و عدم ارتباط مردم با ادارات دولتی زبانهای مادری نمی توانست مورد تهدید دولتها باشد مکتبخانه های معدود هم که یک آخوند درس قرآن و حدیث میدادند چندان عمومی و فراگیر نبودند فلذا اگر ادعا دارند که زبان کردهای خراسان ازبین رفته یا صدمه دیده علل آن را باید از زمان زضاخان و حکومت پهلوی به این طرف باید جست که با انسجام مدارس و تکنولوژی امکان دخالت دولت بیشتر شد و امریه ها و دستورات آموزش و پرورش دوران پهلوی و سیاست تک زبانی اعمال شده و نصب صندوقهای جریمه در مدارس که هیچ کس نباید به زبان مادری حرف بزند نمونه این تعدیات است پس اگر زبان کردها ی خراسان آسیب دیده ( البته اگر واقعا آسیب دیده باشد) این مورد در زمان حاکمیت ترکان اتفاق نیفتاده و اگر هم افتاده باشد آقای ایراندوست باید خوشحال باشد زیرا مگر نه این است که ادعا دارد کردها نوادگاه کوروش هستند و کوروش هم خود را فارس معرفی می نمود و مگر نه این است که ادعا دارد فارس = ایران ... لذا سیاست پهلوی به هر زبان دیگری هم لطمه زده باشد با زبان کردی لطمه نزده بلکه آنها را به هویت اصلی خود که ادعا دارند کرد همان پارس است باز گردانده
در پایان به این آدمها متذکر می شوم که دست از این ننه من غریبم بردارید در یک جا خود را کرد و و جدای از هویت فارس و در جای دیگر خود را آریایی و فارس می خوانید و در جای دیگر نماینده هاتان در مجلس و مطبوعاتتان گله دارند که تدریس زبان کردی آزاد شود و در جای دیگر ادعای دیگر ... بدانند این تهمتها به ترک و مغول نه در ایران بلکه در تمام دنیا نمی چسبد لااقل ادعا هاتان را طوری تنظیم کنید که یکی دلیل بطلان دیگری نباشد و خود را بیش از این مفتضح نکنید ...

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/11/25
مطلب بیست و دوم
اینکه ایراندوست نامی ادعا نموده که ترکها زبان هزاران ساله کردهای فرستاده شده به خراسان را نابود کردند این فرد متوجه نیستند که اگر قرار بود زبان کردی از بین برود این کار را می توانستند در کردستان انجام دهند 2 بودن یا نبودن زبان کردی چه سود یا زیانی به حکومت ترکها داشت که اقدام به این کار کنند 3 حتی دشمنان ترکان نیز در مورد زبان ترکان را متهم به نابودی زبانها نکرده اند یا سند و امریه ای که دلالت بر این ادعا باشد ارائه نداده اند 4 خدمات ترکان به زبان فارسی و پرورش شعرای فارس زبان و حمایت از آنها خود گویای این مطلب است که ترکان در مورد زبان دیگر مردم هیچ تخریبی صورت نداده اند 5 نگاهی به علل مرگ زبانها و آمار یونسکو نشان می دهد که اکثر زبانها در صد سال اخیر از بین رفته اند زیرا در زمان قدیم بدلیل نبود مدارس و عدم امکان سواد آموزی منسجم بشکل کنونی نبود مطبوعات رادیو و تلوزیون و عدم ارتباط مردم با ادارات دولتی زبانهای مادری نمی توانست مورد تهدید دولتها باشد مکتبخانه های معدود هم که یک آخوند درس قرآن و حدیث میدادند چندان عمومی و فراگیر نبودند فلذا اگر ادعا دارند که زبان کردهای خراسان ازبین رفته یا صدمه دیده علل آن را باید از زمان زضاخان و حکومت پهلوی به این طرف باید جست که با انسجام مدارس و تکنولوژی امکان دخالت دولت بیشتر شد و امریه ها و دستورات آموزش و پرورش دوران پهلوی و سیاست تک زبانی اعمال شده و نصب صندوقهای جریمه در مدارس که هیچ کس نباید به زبان مادری حرف بزند نمونه این تعدیات است پس اگر زبان کردها ی خراسان آسیب دیده ( البته اگر واقعا آسیب دیده باشد) این مورد در زمان حاکمیت ترکان اتفاق نیفتاده و اگر هم افتاده باشد آقای ایراندوست باید خوشحال باشد زیرا مگر نه این است که ادعا دارد کردها نوادگاه کوروش هستند و کوروش هم خود را فارس معرفی می نمود و مگر نه این است که ادعا دارد فارس = ایران ... لذا سیاست پهلوی به هر زبان دیگری هم لطمه زده باشد با زبان کردی لطمه نزده بلکه آنها را به هویت اصلی خود که ادعا دارند کرد همان پارس است باز گردانده
در پایان به این آدمها متذکر می شوم که دست از این ننه من غریبم بردارید در یک جا خود را کرد و و جدای از هویت فارس و در جای دیگر خود را آریایی و فارس می خوانید و در جای دیگر نماینده هاتان در مجلس و مطبوعاتتان گله دارند که تدریس زبان کردی آزاد شود و در جای دیگر ادعای دیگر ... بدانند این تهمتها به ترک و مغول نه در ایران بلکه در تمام دنیا نمی چسبد لااقل ادعا هاتان را طوری تنظیم کنید که یکی دلیل بطلان دیگری نباشد و خود را بیش از این مفتضح نکنید ...

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2014/11/25
مطلب بیست و سوم
چند سال قبل در یکی از سایتها خلاصه کتابی را خواندم بنام تاریخ0 900 یاله کردها که در آن ادعا شده بود ( دوستداران نژاد کرد باید شناسنامه ای همه گیر را برای خود در نظر بگیرند و با ان ادعای قیمومت خود را در تاریخ ثابت کنند تا به استقلال برسیم) آنچه در اینجه جلب توجه می کند 4 موضوع است : 1- تهیه شناسنامه همه گیر 2- طرح نژاد و ملت 3- ادعای قیمومت در تاریخ 4 استقلال .... حال بررسی یک یک اینها آقایان ظاهرا در مانده اند و معترفند که هنوز ملت نشده اند و باید طرحی برای ملت شدن بریزند ...اگر رسیدن به استقلال که هدف نهایی آقایان است نیاز به تهیه شناسنامه همه گیر دارد پاسخ دهند که این شناسنامه قرار است چه کسانی از اقوام گذشته تا حال را در بر گیرد ؟ آنچه از ادعا های اینها فهمیده می شود این است که تمام ملت ایران را از نژاد کرد می دانند !!! چه مدارک علمی دارید که نشان دهد نژادی بنام کرد وجود دارد ؟ این ادعا فقط نژاد پرستی ایشان را ثابت می کند ... سئوال این است که آیا دیگران نیز خود را از شما می دانند ؟؟ آیا نظر سنجی کردید که بدانید قیمومت شما را می پذیرند ؟ آیا این اهانت نیست که دیگران را چنان کمتر بدانید و خود را قیم آنها قلمداد کنید و گوره نشده ادعای مویزی کنید!! بگذریم و فرض کنیم که همه ساکنین ایران حتی خاور میانه هم نژاد شما هستند در آن صورت منطق و عقل حکم می کند که در راه اتحاد تلاش شود نه استقلال استقلال یعنی جدایی یک عده محدود از یک عده کثیر ... چگونه ممکن است که بعد از تهیه شناسنامه فراگیر تازه بفکر جدایی بیفتید ؟؟ آدم نمی داند این تاریخ 9000 ساله و ادعاهای تجزیه طلبانه آقایان را قبول کند یا ادعای ایراندوستها را و اینکه همه فرزند کوروش هستند!!! اینها در کتاب مزبور ترکها را نیز کورد می دانند و ادعا دارند که با آمدن مغول اینها ترک شده اند که این حرفها نتنها تکرار حرفهای دوران پهلوی است که ترکها را فارس ترک شده می گفتند بلکه این آقایان پا را فراتر نهاده و پیشنهاد می کنند که اگر ترکها به آینه نگاه کنند هیچ فرقی بین خود و ما نخواهند دید !!! از اینها سئوال می کنیم اگر داوری و حکمیت را به جای عقل به آینه واگذار کنیم پس از کجا معلوم که شما ترک نباشید و تصویر آینه تصویر یک ترک نباشد ؟؟؟ این است استدلال و فکر بسته اینها در تاریخ 9000 ساله شان!!! و با این فکر می خواهند جامعه فراگیر بسازند و سپس پاره پاره کنند ( داستان آن کوزه گر است که کوزه می ساخت و سپس خود گوزه می شکست...) جای این حرفها ی نژاد پرستانه دو قرن پیش بود پیشنهاد می شود بجای آینه دو سه مطلب قبل ما و گروه خونی را که علمی تر است ملاحظه فرمایند و اینکه هیچ کسی برتر از دیگری و قیم دیگری نمی تواند باشد نه برادر کرد گونه فرو رفته و بینی بزرگ و نه آن ترک چشم تنگ بینی کوچک و گونه برجسته ( ما مسلمانیم و هیچ قیافه ای را برتر و قیم دیگری نمی دانیم) بگذریم و اگر ادعای آقایان را قبول کنیم که آذربایجان کرد بود و با فشار مغول ترک شد آنوقت باید پاسخ دهند چرا آذربایجان که آخر از همه به تصرف مغول در آمد ترک شد اما دیگر نقاط مانند اصفهان ترک نشد و یا چرا مثلا مراغه ترک شد اما 100 تا ÷150 کیلومتر آنطرفتر بانه ترک نشد انهم در حالی که مغول بر همه جا مسلط بود ... آقایان ادعاهاشان همه از آبشخور خود بزرگ بینی است خود از اینکه هویتشان انکار شده گله مندند اما خود انکار هویت دیگران(پلوچها – لرها – فارسها – بختیاریها و....) را می کنند اینها نشان از درمانده گی شان است در حالی که خود معترفند هنوز شناسنامه قابل قبولی ندارند هویت دیگران و ترکها را جعلی می خوانند از تاریخ باستان برا اساس همین فکر چیزهایی را بنام خود مصادره می کنند اینهمه چیزی نیست جز تراوشات اذهان مریض و خود بزرگ بینی که غیر از نوک دماغ خود کسی را نمی بینند و برای همین است که بجای تعامل و اتحاد با دیگران در طول تاریخ در کوهستانها و دره ها بصورت درونگرایی روزگار گذرانده اند خود گفته اند و خود شنیده اند و خود باور کرده اند و برای خود فلسفه بافته اند راه تعامل نجسته اند و درون خود را پر از کین کرده اند (این بحث در صورت نیاز ادامه خواهد داشت)

# ارسال کننده: اورمولو
   تاریخ ارسال:2015/01/02
یاشاسین آزربایجان
یاشاسین اورمو
یاشا مهدی تاتار

# ارسال کننده: saeid
   تاریخ ارسال:2015/01/31
من به عنوان یه زنجانی تا اخرین قطره خونم واسه ترکهای ارونیه میجنگم در ضمن اقای باسواد شما هنوز فرق بین زبان مغولی با تورکی رو نفهمیدین اول برین تحقیق کنید بعد بیایین بگین چنگیز خان مارو تورک کرد یا ته

# ارسال کننده: رامین حشمتی
   تاریخ ارسال:2015/04/30
با سلام.بنده مادرم فارس پدرم کرد واذری(ازطرف پدر کرد.مادر اذری)هیچ تعصبیم نسبت به قوم یا مذهبی ندارم.ولی اولا:کسیکه قومیت خودشو بر ایرانی بودنش ترجیح بده خائن به وطن هست حالا فارس کرد یا ترک باشه دوما نژاد واصالت اذریهای ایران ربطی به نژاد ترک نداره مثل ترکیه وفقط زبونشون در اثر تسلط ترکها برگشته سوما:ترکها با حمله چنگیز که از اقوام ترک بوده وهمینطور تیمور لنگ که تاتار بود وارد ایران شدن. چهارما:هیچ علمی وفرهنگی به ایران اورده نشد بلکه اونا جذب فرهنگ غنی ایران شدن پنجما:نژاد ترک چشمایی کشیده دماغی پهن صورت گرد هستن که تاتارها از مغولها قد بلندتر وسفید پوست هستند دقیقا شبیه مردم قرقیزستان یا ترکمنستان بنابراین ترک در ایران خیلییی کمه واگر باشن باید اول خودشونو ایرانی بدونن بعد ترک ششمه:هر کس در برابر وطنش قیام کنه خائنه چه کرد ترک بلوچ فارس و....هفتما:قیام مسلحانه برای تجزیه هم از طرف کردها در گذشته صورت گرفته وهم اذریها در زمان پیشه وری هشتما:خداروشکر انقدر فهم وعلم مردم ایران زیاد شده که بدونن تمام این تحریکات از طرف کشورهای خارجیه چنانچه پیشه وری وحزب دمکرات وکمله از جانب روسیه حمایت میشدن نهما:زمان این حرفا واین اختلافا تموم شده الان همه کشوری داریم بنام ایران که باید ازش حمایت کنیم اگرم در وضع بعضی اقلیتها کم لطفی شده به امید خدا درست میشه بعدشم کارگری کردن یا مغازه داشتن وکلا هر کاری ننگ نیست که مایه تمسخر قرار بدیم.به امید ایرانی ابادتر وازادتر وقدرتمندتر.ببخشید اگه باعث ناراحتی کسی شدم ولی اینا حقایق تاریخن وبوده وهستن.

# ارسال کننده: کرد
   تاریخ ارسال:2015/05/07
درجواب به اقا یعقوب تا حالا به اسم شهرهای که ادعای ترک بودنشون می کنید اندیشیدن مثلا اردبیل بذاربرای همه معنی کنم شاید جالب باشد اردبیل یه کلمه کوردی عه رده بیل یا همان اردبیل به کوردی یعنی زمین بی منفعت وماکو مادکوه بوده به معنای کوه ماد است که قله قبان توسط شاه عباس ویران شد وماد کوه نزدیکی ماکو که کوه آگری یا آرارات ست که ازدیرزمان محل کوردها بوده ویا شهرخوی که درکوردی کورمانجی به معنای نمک می باشد وخودنویسندگان ترک نظیرمحمدامین ریاحی به کوردی بودن نام این شهرها اشاره میکندیا نام شهرسلماس هم کوردی میباشد که به معنای نسیم صبح گاهی می باشد وسکونت گاه بزرگترین ایل کوردستان ایران یعنی شکاکها دراین منطقه وخود نام بخشهای آن که همگی کوردی است ثابت کننده کردستانی بودن این مناطق نیستند؟وخود چیچست به ارومیه گفته میشوده وسهولان یا همان سبلان هم کوردی معنی کوه یخ می دهدوجالب اینکه خود تبریزهم یک واژه کوردی می باشد که در اصل ته وریز یا ته ورزبوده براهمینم تاالان کسی از شما ترک ها نمیتوانید معنی آن را پیداکنید چون یک کلمه کوردی می باشد

# ارسال کننده: هه لو
   تاریخ ارسال:2015/06/08
ترکا در بازی فینال ثابت کردند همه چیزو دیگه به کردها نگید نفهم و...
مادها +پارس+پارت = ایران
دیگر در این معادله جایی برای ترک نیست
اقایان ترک انشتین

# ارسال کننده: ایرانی
   تاریخ ارسال:2015/06/16
کردها می خواهند به کرستان عراق بروند راه باز و جاده دراز سرزمین های ایران را گور خواندند توخواب می بینند کرد هیچ وقت برابر ترک ها پیروز نشده اند نمی شوند و نخواهد شد در ضمن کل کرد ها در عراق سوریه ترکیه و ایران با مقایسه با کل ترک ها در ایران ترکیه اذربایجان وحتی چین نصف ترک ها هم نخواهد شد.

# ارسال کننده: يه فارس
   تاریخ ارسال:2015/07/14
چرا اين همه دعوا اسم شهر ما ازقديم اذربايجان غربي بوده به معني زادگاه اذري زبانان يكمم برگرديم عقب اسمش چي چست ببوده كه يه كلمه تركي هست به معني شهر اب حالا بريد طرف مهاباد و بوكان اگه دقت كرده باشين اسم خيلي از روستا ها جذري هستش پس نتيجه ميگيريم كه اروميه حدودأ ٧٠درصد اذري زبونه خاك بر سر اون مقاله اي كه نوشته شده

# ارسال کننده: سالار
   تاریخ ارسال:2015/07/31
همانطور که میبینیم تو منطقه چندین کشور ترک زبان وجود دارد پس منطقه متعلق به ترکهاست ولی سیاست کثیف انگلیس که مزدورانشان را به حکومت میرساند ایندفعه طرح کردی اعلام کرون شهرهای آذربایجان را اعلام میکند

# ارسال کننده: پارس
   تاریخ ارسال:2015/08/15
کردها برادران آریایی ما ها هستند اگه ایران پیشرفتی داشته توسط حاکمان اریایی وبوده و اگه پسرفتی داشته توسط حاکمان ترک نژاد ومغولی و عربها بوده.در تاریخ تحقیق کن.گرچه اذری زبان های اصیل جز قوم اریایی ند نه پان ترکیسم

# ارسال کننده: هیوا
   تاریخ ارسال:2015/09/10
برادران لطفا ادب و نزاکت داشته باشید و به قومیت همدیگر توهین نکنید. مهم نیست این منطقه قبلا مال کی بوده و کی از کجا اومده است. مهم الان است که باید با هم و در جوار هم زندگی کنینم. بی دغدغه و بی دغلکاری...تفرقه افکنی کار ادمهای نادان است و صد د صد از اون بالا کسی اینها را کنترل می کند تا از اب گل الود ماهی بگیرد. همه ما برابر و برادریم....تمام

# ارسال کننده: بی نام
   تاریخ ارسال:2015/09/17
تیره‌های ایرانی

چگونگی راه یافتن زبان ترکی به آذربایجان

چاپ پست الکترونیک تيره‌های ايرانی نمایش از سه شنبه, 06 ارديبهشت 1390 17:34 بازدید: 13071
برگرفته از نشریه وطن یولی شماره 13 - رویه 1 و 4

استاد يحيي ذكاء

تلخیصی از سخنرانی استاد یحیی ذکاء تبریزی پیرامون «چگونگی راه یافتن زبان ترکی به آذربایجان»

سخنرانی امروز بنده در مورد تاریخ ورود زبان ترکی و ترکها به آذربایجان است که یک مسئله حساس و بحث برانگیزی است و درباره اش خیلی صحبتهای متعدد شده است و هنوز به جایی نرسیده است چون نظریات مختلفی در موردش اظهار می شود. ولی آنچه تاریخ ما را راهنمایی می کند مطالبی است که اینجا به حضورتان عرض خواهم کرد. در هر صورت بحث و گفتگو درباره تاریخ و تحولات زبان مردم آذربایجان نیاز به تالیف کتابی ۵۰۰ یا ۶۰۰ صفحه ای دارد و سخن گفتن از آن از حوصله یک یا حتی چند جلسه سخنرانی بیرون است. بدین جهت ما در طرح موضوع این جلسه که سخن درباره چگونگی ورود زبان ترکی به آذربایجان است به طور اختصار اشاره ای می کنیم و تاریخچه نژاد و زبان مردم این سرزمین را می گوییم و می گذریم.

نقشه به زبان عربی از بایگانی دولت عثمانی مربوط به 1892.م دوره سلطان عبادالحمید. نام و جایگاه آذربایجان، شروان [شیرقان] و مرزهای ایران در آن مشخص است

نقشه به زبان عربی از بایگانی دولت عثمانی مربوط به 1892.م دوره سلطان عبادالحمید. نام و جایگاه آذربایجان، شروان [شیرقان] و مرزهای ایران در آن مشخص است

مردم آریایی نژادی که از ایران ویچ به حرکت درآمده و دسته دسته و گروه گروه مهاجرت کرده و به تدریج به ایران زمین در آمدند خود به چند تیره بزرگ به نام ماد پارس، پارت و سکایی تقسیم می شدند. هریک از این تیره ها پس از مهاجرت های متوالی و تدریجی خویش برای همیشه در این سرزمین ساکن شده اند. مادها سمت غرب و شمال غربی را برگزیدند و نام خود را بر روی آن سرزمین نهادند و کشورشان را ماد یا ماذ یا به قول یونانی مدیا خواندند. پارتها در سوی شرق و شمال شرقی را برگزیدند و آنجا را به نام خود پارت یا به قول یونانیان پارتیا گفتند. سکاها در جاهای گوناگون از جمله کرانه شمالی و شمال غربی دریای خزر و قفقاز و سیستان پراکنده شدند و بلاخره نام خود را بر این سرزمین نهادند و آنجا را سگستان سجستان و سیستان نامیدند که بالاخره تبدیل شد به سیستان. پارسیان نیز در مهاجرت خود نخست در غرب و جنوب دریاچه شاهی یا ارومیه جایگزین شدند و سپس در حدود اوایل هزاره اول پیش از میلاد در پارسوماش یعنی حدود کوه های فرعی سلسله جبال بختیاری در مشرق شوشتر و پیرامون مسجد سلیمان فرمانروایی کوچک هخامنشیان را که تابع دولت ماد بود بنیاد نهادند و کم کم در خوزستان یا سغدیان و فارس که پرسیا می گفتند و کرمان پراکنده شدند و سپس شاهنشاهی بزرگی را تاسیس کردند. سرزمینی که در این آب و خاک جدید به تصرف مادها درآمد شامل نواحی همدان، کرمانشاه، قزوین، اصفهان، ری و آذربایگان بود که آن را ماد خرد می گفتند. مادها با آن کارهای بزرگ و تاریخی از برانداختن پادشاهی مقتدر آشور و تصرف نینوا و پیش رفتن تا سوریا و آسیای کوچک در جهان شهرت یافتند و آوازه ای پیدا کردند تا آنجا که حتی بعد از انقراض دولت آنها هنوز داریوش بزرگ را در تورات داریوش مادی نامیده است. پس بدین سان ملاحظه می شود که آذربایگان از آغاز تاریخش از رهگذر مردم و زبان، حال بسی روشنی دارد و هیچ جای کشاکش و گفتگو درباره آنان نیست و این از مسلمات است که در آغاز تاریخ که کمابیش ۳ هزار سال بیشتر بوده مادها در آذربایگان و آن پیرامونها نشیمن داشته اند.کسانی که با تاریخ آشنا هستند نیک می دانند که تا ۲۰۰۰ سال پیش ترکان از این سرزمینها بسیار دور بودند و در آسیای صغیر می زیستند و این سخن بسیار بیهوده و عامیانه است که کسانی عنوان می کنند که آذربایگان از نخست سرزمین ترکان بوده است.( برای آگاهی از این حقیقت تاریخی که موطن و مسقط الرأس ترکان در ترکستان شرقی است و آنان در هزاره اخیر رو به غرب گذاشته ودرسایرنواحی ازجمله ایران پراکنده شدند به این اثر که مجموعه چند سخنرانی ولادیمیر بارتولد ترکشناس مشهور دردانشگاه استانبول است می توان مراجعه کرد: بارتولد، واسیلی ولادیمیر ؛تاریخ ترک های آسیای مرکزی، ترجمه غفارحسینی،انتشارات توس، تهران 1376. نشریه وطن یولی) این وضع آذربایگان در آغاز تاریخ و زمان مادان است. پس از آن به زمان هخامنشیان و اسکندر و سلوکیان و اشکانیان و ساسانیان می رسیم و حال مردم این سرزمین را از دیده می گذرانیم. در هیچ یک از این دوره ها پیشامدی که دیگر شدن وضع مردم یا تغیر زبان آنها را دربرداشته باشد نمی یابیم. در زمان آلکساندر مقدونی پیشامدی در آذربایگان یا بهتر بگوییم ماد خرد(khord) رخ داد که نشان نیکی از زبان مردم این سرزمین است و آن نام خود آذربایگان است. چنانکه گفته شد اینجا را ماد خرد می نامیدند ولی در یورش مقدونی ها به ایران زمین در ماد خرد آتورپات نامی از بومیان و آنها را از تهاجم بیگانگان محفوظ داشته است و فرمانروایی کوچکی بنیان نهاد که تا صد سال در خاندان او باقی ماند و سنگر ایرانیت گردید و بدین سبب این سرزمین به نام او و خاندانش آتورپاتکان نامیده شد یعنی جایگاه آتورپات و همان واژه است که کم کم آذربایگان یا آذربایجان گردید. در زمان اشکانیان کم کم ترکها از جانب شمال شرقی ایران زمین و مرزهای خراسان بزرگ به مرزهای ایران نزدیک شدند ولی با نیرومندی که اشکانیان داشتند نتوانستند به درون ایران در آیند و ما در تاریخ از چنین واقعه ای آگاهی نداریم.

در زمان ساسانیان شاید شاخه هایی از ترکها یا خزرها از راه شمال یعنی از دربند و قفقاز با ایران همسایگی پیدا کردند ولی هیچ نشانی از درآمد آنان به آذربایگان در دست نیست. احتمال این هست که در تاریخ دسته های کوچکی از آنان را پیدا کنیم که شاهان ساسانی مثل انوشیروان در جنگ اسیر یا اجیر کرده است و در اینجا و آنجا نشیمن داده باشند ولی این گونه دسته ها بزودی با مردم بومی درآمیخته و از میان می روند و نشانی از خود باقی نمی گذارند.چنانکه تازیان نیز که عده شان هم خیلی بیشتر از آنها بود بکلی از بین رفته و اکنون عرب در ایران به آن صورت نداریم.پس از اسلام تاریخ آذربایگان از دید نژاد و مردم و زبان آن بسیار روشنتر است و نوشته های تاریخ نویسان و جغرافی نگاران عرب صدر اسلام که در دست است نژاد و زبان مردم آذربایگان را جداگانه یاد کرده و آنها را آذری یا الاذریه یا اذریه نامیده اند. ابن مقفع به نقل ابن ندیم و حمزه اصفهانی به نقل از یاقوت و خوارزمی به زبان مردم آذربایگان بدون ذکر نام اشاره کردند و نیز واژه هایی از زبان مردم آذربایگان را در کتاب خود آورده اند. پس از اینها یعقوبی در ۲۷۸ قمری در کتابش آذریه را به عنوان صفت در مورد مردم آذربایگان به کار برده سپس مسعودی که در ۳۱۴ قمری از تبریز دیدار کرده زبانهای ایرانی و پهلوی دری و آذری را ذکر کرده است که به نظر او ظاهرا مهمترین زبانها و گویش های ایرانی بودند.پس از حمزه اصفهانی که زبان مردم آذربایجان را پهلوی می نامد ابواسحاق ابراهیم استخری است که در ”مسالک و الممالک“ در نیمه اول سده چهارم هجری صریحاً زبان مردم آذربایگان را ایرانی و الفارسیه ذکر می کند. مولف بعدی ابوالقاسم محمد ابن حوقل درگذشت بعد از ۳۷۸ همان مطلب استخری را بیان می کند. پس از او ابو عبدالله مقدسی در سده چهارم هجری از زبان مردم آذربایجان سخن گفته و می نویسد که زبانشان خوب نیست اما فارسی آنها مفهوم است و در جای دیگر می گوید زبان مردم آذربایگان بعضی دری است و بعضی پیچیده است. داستانی که سمعانی درباره ابوذکریا خطیب تبریزی در ۵۰۲ و استادش ابوالعلای معری آورده است موید رواج زبان آذری در آذربایجان در سده پنجم و ششم است. حمدالله مستوفی در ”نزهت القلوب“ تالیف ۷۴۰ زبان زنجان و مراغه را پهلوی ذکر می کند و عبارتی از زبان مردم تبریز نقل می کند که یک عبارت ایرانی است. تا سده پنجم در همه کتابهایی که از زبان آذربایجان ذکر شده به جز بلاذری که یک کلمه از زبان به عنوان نمونه نقل کرده است و آن خان(به معنی کاروانسرا) است متاسفانه دیگران نمونه ای به دست نداده اند. بنده اینجا تمام مواردی را که در کتابها و اشعار و غزلها و قصیده ها و رباعیها نمونه هایی از زبان آذری مختلف داده شده آورده بودم که برای اینکه سخنرانیم خیلی طولانی نشود آنها را اینجا حذف می کنم ولی در متن سخنرانی اگر چاپ شد خواهد آمد.

پس از یورش امیر تیمور به ایران و نفوذ و تسلط سلسله ترکان قراقوینلو از ۸۱۰ تا ۸۷۲ و آق قوینلو از ۸۷۲ تا ۹۰۸ زبان آذری سخت ترین آسیبها را دید و در برابر زبان ترکی اقوام ترک و تاتار یا غوزها و اغوزها(oghozha ) و اوشارها که افشارها باشند که در پیرامون شهرهای آذربایگان مستقر شده بودند به مرور عقب نشینی می کرد و رو به فراموشی می گذاشت. و این وضع در دوره صفویان که با ورود ترکمانهای مهاجر قزلباش و چیرگی و انبوهی آنها که شیعه بودند یعنی در واقع علی اللهی بودند و از خاندان صفوی هواخواهی می نمودند و بیشتر کارهای دولتی و لشکری به دست آنان و به زبان آنان انجام می گرفت شدت یافت و مردم شهرها یا تاجیکان از ترس جان مجبور شدند زبان ترکی را فراگیرند و محاورات خود را با این زبان انجام دهند. مدتها این دو زبان ادامه یافت تا رفته رفته آذری جای خود را به زبان اقوام مسلط داد و ازحدود سده ۱۱ و ۱۲ ترکی در تمام شهرهای آذربایگان رواج یافت و آذری به اسم زبان تاتی در تعدادی از روستاهای دوردست و کوهپایه های صعب العبور و دره هایی که پای ترکان بدان جا نرسیده تکلم می شود.

به هرحال این مطالب اشاره مختصری است به سیر تاریخی زبان مردم آذربایگان بود که نشان دمی دهد تا سده یازدهم هجری هنوز بیشتر مردم آذربایگان به ویژه تبریز به آذری سخن می گفتند و اینک بیش از ۴۰۰ سال نیست که زبان ترکی در این خطه رواج یافته است.اما مسئله ای که اغلب در این مورد مطرح است و خلط مبحث های زیادی به عمل می آید چگونگی ورود ترکان و زبان ترکی به آذربایگان است. از بررسی های دقیق تاریخی چنین به دست می آید ورود ترکان یا مختصر بگوییم اغوزان و سلجوقیان به آذربایگان در سده پنجم هجری صورت گرفته و پیش از آن هیچ نشانی از ترکان و زبان ترکی در این سرزمین مشهود نبوده است. زکی ولید که خود از معتصبان[ترک] شمره می شود صراحتا می نویسد که در آن زمان به استثنای اراضی معدودی از شرق ایران هیچ ناحیه ای که ترکان در آن به طور دسته جمعی سکنا گزینند وجود نداشته است. زیرا آنچه هم که از خزرها و ترکان غوز از حوالی شمال قفقاز به آذربایگان داخل شده بودند در هرحال می توانند تنها گروه های ۱۰۰ نفری کم اهمیتی از اهالی بوده باشد اما ورود غوزها یا ترکمانان به ایران به ویژه آذربایگان از حادثه های مهم تاریخی است و این حادثه نه تنها از نظر تاریخی آذربایگان بلکه از نظر تاریخ همه ایران بسیار مهم است چه در مهمترین دوره مهاجرت ترکان به ایران که با آمدن سلجوقیان آغاز می شود این طائفه غوزها پیشاهنگان آنان بودند و ۳۰ سال کمابیش پیش از طغرل بیگ و برادرانش از جیحون بگذرند اینان در ایران پراکنده شده بودند و تا آنجاکه می دانیم نخستین ترکانی بودند که بدین سوی خراسان رسیدند و پیش از اینان اگر ایل هایی از ترکان در ایران بودند در آن سوی جیحون و در خراسان و خوارزم بودند. این طایفه نیز از غوزها یا ترکمانان سلجوقی بودند ولی چون هنگامی که عده ای از آنان به نواحی همدان و آذربایجان آمدند عراقی(منظور عراق عجم است. نشریه وطن یولی) نامیده می شدند و ابن اثیر هم آنها را بدین نام می خواند ما نیز اینها را بدین نام می خوانیم تا از دیگر غوزهای سلجوقی که به همراه طغرل و برادرانش از جیحون گذشتند باز شناخته شوند.دسته هایی از اینان در عراق و آذربایگان و ارمنستان و دیار بکر پراکنده می شوند و داستانشان در این سرزمین ها بسیار شگفت آور است زیرا آنها که یک مشت مردم بیگانه بودند و پیشوای توانا و کاردانی برای خود نداشتند و شمارشان از زن و مرد و بزرگ و کوچک شاید بیش از ۵۰ هزار تن نبود سالها سراسر این سرزمین ها را به لرزه درآورده بودند و هرکجا می رسیدند همچون سیل و آتش آنجا را فراگرفته و از تاراج و کشتار باز نمی ایستادند و کسی از فرمانروایان بومی یارای دفع ایشان را نداشت و تا طغرل بیگ و برادرانش به ایران نیامده و بنیاد پادشاهی سلجوقیان را ننهادند مردم از گزند و آزار این طایفه نیاسودند. به طور خلاصه نخستین دسته غوزها که از جلو علاالدوله که به دستور سلطان محمود غزنوی می خواست آنها را گرفتار کرده و سرانشان را بکشد از اصفهان گریختند و به هرکجا که می رسیدند یغما می کردند تا به آذربایگان رسیدند این اولین ورود ترکان در پیش از ۴۱۰ هجری قمری است به آذربایگان که بعدا در ۲ و ۳ مرحله دیگر این ترکان غوز به آذربایگان وارد شدند. بنده دیگر از جزئیات مطلب صرف نظر می کنم.

به هر حال اینهاست خبری که از درآمدن ترکان غوز به آذربایجان در دست داریم ولی این یک روی سکه است که آنها را بیشتر در تاریخها نوشته اند آنچه نانوشته مانده و توجه عمیق به آن نشده رفتار این طایفه وحشی با مردم بومی آذربایجان و عکس العمل آنهاست. در این مورد اگر این اصل را بپذیزیم که برخی از شاعران زبان گویای مردم عصر خود و بیانگر احساسات و عواطف اوضاع زمان هستند و اگر قطران تبریزی را از آن جمله شاعران بدانیم باید بگوییم که رفتار این غوزها و ترکان سلجوقی با مردم بومی آذربایجان که تاجیک یعنی ایرانی هستند بسیار بیدادگرانه و زورگویانه و رفتار غالب با مغلوب بوده است. اینکه بعضی ادعا می کنند که رفتار ترکان با مردم ایران همواره یک گونه همزیستی مسالمت آمیز بوده دروغ محض است و انکار حقایق می باشد. چنانکه شاعر آذربایگان در قصاید خود جا به جا از رفتار بیدادگرانه آنان ناله و شکایت می کنند و احساسات خود را به نحوی بر زبان می آورد. قطران از اینها یاد کرده است؛هرجا پای این طایفه تاراجگر و ستم پیشه و امیران و سلطانهای سلجوقی به شهری از آذربایگان باز می شده قطران شاعر از آنجا فرار می کرده است.

سلاطین سلجوقی که بر اثر ترک تازیهای خود در ایران قدرتی به دست آورده بودند و کشور آباد و کهن و با فرهنگی خاص خویش ساخته بودند سیاستشان بر این بود که ملوک الطوایفی را بر ایران برانداخته و خود بر سرتاسر ایران فرمان رانند بویژه که شهریاران و امیران بومی هم ایرانی بودند و هم از فرهنگ و تاریخ خود به سختی دفاع و از شاعران و سخنوران و دانشمندان ایرانی تبار حمایت می کردند. این شاعران و دانشمندان نیز در برابر ترکان مسلح، به سود این شهریاران تبلیغ می کردند و یاد از خسروان گذشته ایران و تاریخ و فرهنگ کهن این مرز و بوم می نمودندواین بار مذاق ترکان بی تاریخ وفرهنگ خوش نیامد.
در سده ششم که حدود یکصد و بیست از ورود ترکان غوز یا اوغوزها به ایران و آذربایگان می گذشت همجواری ترکان خوش نشین در کنار شهرها و روستاها با تاجیکان و لشکرکشی های بی امان سلجوقیان و وجود دربار آنها باعث نفوذ زبان ترکی در بعضی از نواحی ایران از جمله آذربایگان و عراق عجم و جبال گردید و طبقه جدید به وجود آورد که با اینکه ایرانی و تاجیک یا پهلوی زبان بودند به ۲ زبان ترکی و آذری سخن می گفتند. اینان در آن زمان ”ترک المش“(olmosh ) ترک شده و به زبان ترکی سخن می گفتند. این سخن خیلی مهم است و من آن را با زحمت تمام از متون به دست آوردم: ”ترک المش“ وجود این اصطلاح بسیار گرانبها و قابل توجه است و نشان می دهد که آغاز ترکی زبان شدن بومیان تاجیک چگونه و از چه راه بوده است. جای شگفتی است که این اصطلاح بعدا از میان رفته یا به عمد از میان برده اند و تنها در چند جا از مکاتبات باقی مانده است.

وجود این عبارت نشان می دهد که طبقه جدید به غیر از ترک و تاجیک در شرف به وجود آمدن بوده که نسبتا تعداد آنان قابل توجه بوده است. با این همه کاملاً روشن است که در آن زمانها ترکان و تاجیکان و ترک المش جدا از هم میزیستند و روش زندگانی و زبان و مکان آنها از هم جدا بوده است و اکثریت با پهلوی زبانان و آذری گویان بوده و ترکی زبانان تعداد زیادی نبوده و با نوشتن سر و کاری نداشتند زیرا درس خواندن و سواد داشتن را ننگ و عار می دانستند و آن را کار تاجیکان می پنداشتند و حتی پادشاهان و امیران اغلب بی سواد بودند و حتی از نوشتن نام خودشان هم عاجز بودند. به همین جهت اینک از خط و ربط و نوشته و نوع زبان آنها به کلی بی خبریم.

بدین سان سده های ۵ و ۶ با تسلط این ترکان جای گیر و تازه وارد و یغماگر پی در پی می گذشت و ترکان مسلط تر و نیرومند تر و تاجیکان ناتوان تر و زیر دست تر می شدند و عوامل مخرب اجتماعی و فساد اخلاق و پرداختن به خرافات و کارهای بیهوده این تضعیف و زیر دستی و ناتوانی را تشدید می کرد و عنصر ایرانی در زیر سم ستوران غالب پایمال می گردید. در این مورد استاد ذبیح الله صفا که یادش بخیر باد خوب می گوید که: تسلط ترکان بر ایران نتایج گوناگون داشت و موجب تغییرات عظیمی در اصول و عقاید سیاسی و اجتماعی ایرانیان شد و بسیاری از آداب قدیم را دگرگون ساخت.“ ترکان نو مسلمان در تعصب و سختگیری نسبت به عقاید و آراء مذهبی و طرفداری از نحله ای معین از مسلمین پیش افتادند و این تسلط تا عهد حمله مغول روز به روز در تزاید بود. ترکمانان سلجوقی و بعد از آنان غلامان ترک خوارزمیان در طول یک قرن و نیم دمار از روزگار عراقیان در آوردند و مردم این قسمت ثروتمند را به خاک سیاه نشاندند. پس از حمله مغولان به این سرزمین و فجایع تاریخی هولناک که در این آب و خاک رخ داد ترکان که خود را در میان ایرانیان پاک نژاد بیگانه می دیدند خود را به مغولان بستند و اظهار هم نژادی و کیشی کردند و در کشتار و غارت و چپاول و بیدادگریهای مغولان شریک گردیدند و کردند آنچه نمی بایست کرد. اغلب ستمگریهای مغولان در این دوره با راهنمایی و تحریفها و فتنه انگیزیها ترکان که به ایرانیان به چشم دشمن می نگریستند انجام می گرفته است.

آذربایگان یا بهتر بگوییم بخشی از ایران در یک دوره ۲۰۰ ساله میان سده های ۸ و ۱۱ دگرگونیهای شگفتی را می گذراند. در این دوره تیره هایی از بازمانده های غزها پیشین و ترکمانهای آق قوینلو و قراقوینلو از سرزمین دیار بکر و شرق کشور عثمانی کم کم رخت به سوی آذربایگان کشیده در این سرزمین پر مرتع جا خوش کرده و بنیاد پادشاهی بنا فرمودند و فرمانروایی سرتاسر ایران را در دست گرفتند و از سویی دیگر امیر تیمور در بازگشت از یورش خود به کشور عثمانی گروهی از ترکمانان را به اسارت می گیرد و همراه خود به سمرقند می برد اما سر راه خود وقتی به اردبیل می رسد آنان را بنا به خواهش شیخ علی صفوی مرشد صفویان به او می بخشد و این طایفه که ترکمانان روملو نامیده می شدند و در پیرامون اردبیل مستقر شدند از همان زمان هوادار سخت خاندان صفوی که در کسوت تصوف بودند شدند و در عالم صوفی گری صفویان را مرشد کامل خود دانستند و سپس کوشیدند و خاندان صفوی را به سلطنت ایران رسانیدند. در دوره پادشاهی صفویان چون فرماندهی سپاهیان را ترکان در دست داشتند کشاکشهای نهان و آشکار بر سر قدرت و حکومت و تسلط بر اراده شاه میان آنان وجود داشت که متاسفانه همه این کشاکش ها سرانجام به زیان زبان مردم بومی آذربایگان و ایرانیان بود. این چوپانان کوچ نشین که در آغاز کار در بیرون شهرها در دشتها بیابانها و مرتع ها دنبال گوسفند خود بودند و دور از زندگی شهرنشینی در چادر و آلاچیق های خود می زیستند و گاه به گاه برای داد و ستد و مبادله کالا و خرید نیازهای خود به بازارها و شهرها می آمدند جز به چشم آز و تاراج و چپاول به شهرها و شهرنشینان نمی نگریستند سپس که بر اثر انبوهی و جنگاوری جزو سپاهیان در آمدند و سرانشان امیر و سردار گردیدند و با پادشاهان و بزرگان ایران زمین همنشین شدند و به شهرها راه یافتند دارای خانه و باغ و دارایی گردیدند و چون فرهنگ شهرنشینی نداشتند و زندگانیشان از شهریان و تاجیکان جدا و متفاوت بود ساختار شهرها و زندگانی مردم شهر نشین را در هم ریختند آداب و رسوم زبان و جهان بینی آنان را دگرگون کردند و مردم اینها بر اثر تعصب سختی که در نژاد و همخونی داشتند جز از سران خود از هیچ کس دیگر فرمان نمی بردند. در این دوره پر مصائب چون اداره کشور و جنگ و صلح و کارهای درباری به دست ترکمانها و تکلوها اوستاجلوها شاملوها و بسیاری لوهای دیگر بناچار مجالی برای اظهار وجود مردم بومی و تاجیکان باز نمی داند. به طور کلی دخالت در سیاست و سپاهیگری و شمشیر زنی و سواری و پوشیدن جنگ افزار برای تاجیکان و غیر ترکها قدغن بود. اجازه نمی دادند یک تاجیک یا ایرانی حمل اسلحه کند اینها را ما فراموش کرده ایم. دولت صفوی چون از آغاز کار خود با دست این طایفه و ایلهای ترک نژاد مهاجر بنیان یافته بود در همه حال و در لشکرکشیها و جنگها بویژه در نبرد با دولت نیرومندی چون عثمانی که دارای ارتش منظم و تعلیم دیده و تربیت یافته با جنگ افزارهای نوین و گرم بود به علت نداشتن ارتش منظم دائمی همواره دست به دامن این ایلها و عشیره ها می شد و بناچار می کوشید از هر راه که باشد دل سران ایلها را به دست آورده و امتیازهای فراوانی به آنها بدهد و اگر هم نمی خواستند جز این نمی توانستند. در این وضع و حال اگر شهریار صفوی جوان دلیر و توانایی همچون شاه اسماعیل بود این ایلها همه همدست و یکدل بودند و در پیروی از فرمان مرشد کامل یعنی پادشاه صفوی سر از پا نمی شناختند ولی اگر پادشاه مردی بی عرضه کم سال و ناتوان مانند سلطان محمد خدابنده نابینا بود شاه بازیچه دست سران این ایلها می شد و گاه ترکمانهای تکلو و شاملو و غیره اداره کشور را در دست خود گرفته و با بی اعتنایی به شاه و بی پروایی به مردم هرچه دلخواهشان بود انجام می دادند. و هرگاه یکی از اینها بر مزاج شاه و دربار چیره در می آمد و مسلط می شد ایلهای رقیب به مخالفت و رقابت و دشمنی و ستیزه جویی بر می خواستند و به بهانه های گوناگون کشاکش راه انداخته و کار را به جنگ و پیکار می کشاندند.

خطر جدی و ژرف نفوذ ترکمانهای قزلباش را در دوره صفوی تنها یک بانوی دلیر و هوشمند تاجیک و مازندرانی دریافته بود که متاسفانه جان خود را بر سر این کار و دریافت خود گذاشت و آن ملکه سلطان محمد خدابنده مادر شاه عباس به نام خیر النسا بیگم بود. این بانو با قزلباش ها ضدیت می کرد و می خواست دوباره تاجیکان را بر سر کار آورد ولی اینها توطئه کردند و بالاخره ریختند در قصرش گلویش را فشردند و او را کشتند او گفت: اگر این بی ادبی از سوی قزلباش ها سر می زند هیچ مانعی ندارد من خون خودم را اول به خدا می سپارم و بعد چهار پسر شاهزاده دارم آنها حتما تقاص من را خواهند گرفت که شاه عباس بر همان منظور و همان وصیت مادرش بود که ـــ البته اول ضعیف بود و هیچ اقدامی نکرد ــ بعد که قوی شد دست قزلباش ها را از حکومت و دولت کوتاه کرد و عده ای به نام شاهسون را روی کار آورد.(انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان و روی کار آوردن فرماندهان گرجی و ارمنی زاده و تشکیل سپاه جدید شاهسون که تنها به شاه وفادار بودند و نه بزرگان ایلات قزلباش از جمله سیاست های شاه عباس در این زمینه بود. نشریه وطن یولی) از داستان این بانو یا شیرزن می گذرم.در این مورد در تاریخ صفویه مطالب زیادی و داستانهای شیرینی هست. آنچه در اینجا برای مثال یاد کردم نمونه ای بود از کشاکشهای آشکار و نهان قزلباش ها با بومیان کشور که به زور شمشیر و فتنه بر آنان چیره شده بودند تازه این حال و رفتار با همسر پادشاه و وزیر دولت بود خود آشکار است که با مردم خرده پا و شهری و روستایی چه رفتاری داشتند.

به هر حال در این سالهای شوم و سیاه تاریخ آذربایگان و تبریز بود که عنصر ایرانی این سرزمین بکلی دستش از حکومت و فرمانروایی و کشورداری و سپاهیگری کوتاه شد و قدرت و حکومت و سیاست و اداره کشور به دست سران ایلهای قزلباش و تیره های ترکمان ترک زبان افتاد که بر سر چاپیدن و غارت هست و نیست مردم و به یغما بردن دسترنج و دارایی آنان با یکدیگر به رقابت و پیکار برخاسته بودند و چون در آن زمانهای پرشور و شر بیشتر کارهای حکومتی و لشکری و اردو با زبان ترکی انجام می یافت مردم به ناچار این زبان را فرا گرفتند و زبان خودشان یعنی آذری که یکی از شاخه های زبان ایرانی است و یکی از کهن ترین زبان هایی که مردم آذربایگان بدان سخن می گفتند رفته رفته ناتوان گردید. یکی از عوامل و جنبه های مهم و بسیار موثری که متاسفانه به آن کم توجه شده است ولی در پیشرفت و فراموش شدن زبان آذری و رواج ترکی در آذربایگان بسیار موثر و کارگر بوده مسئله تحمیل مذهب و تعصب ورزی ها در این خصوص بود و از عوامل دیگر جنگهای عثمانی است که باز از آنها صرف نظر می کنیم. چون این جنگها خیلی طولانی بود و بارها و بارها لشکرکشیها منجر به این شد که لشکر عثمانی و سلاطین عثمانی داخل تبریز شدند و آخرین بار ۲۰ سال در تبریز ماندند و همه اینها به ضرر زبان آذری تمام شد. بعد از ۲۰ سال بود که شاه عباس آنها را از تبریز بیرون کرد. دوباره تبریز پر و خالی شده است: یک بار تمام تبریزیهایی که دستشان به دهنشان می رسید به قزوین مهاجرت کردند و یک بار به اصفهان. میدانید که در تبریز محله ای است به نام محله تبریزیی ها که صائب تبریزی هم از همان محله است.

در واقع تمام تبریزیهای متعین از تبریز مهاجرت کردند و هیچ وقت هم باز نگشتند.

بنابراین باید دانست که آذربایگانی ها ترک نیستند و من از همه دوستان خانمها و آقایان خواهش می کنم که رعایت این نکته را بفرمایید. به آذربایگانی ها و تبریزیان ترک نگویند. ترک ها در ترکیه اند. ترک زبان بله اما ترکها در آنجا هستند ما ترک نیستیم. نژادمان تغییر نکرده است. بر اثر این عوامل زبانمان تغییر کرده است کلمه ترک را مطلقا به کار نبرید. آذربایگانی ها ترک نیستند بلکه ایرانیان ترک زبانند و اگر زبان آنان بر اثر پیشامدهای تاریخی و اجتماعی ترکی شده است هیچ مدخلیتی در ملیت و نژاد آنان ندارد. حال اگر کسان کج فکری از بازمانده های جرثومه های فساد و خشونت شباهتی از حیث قیافه یا صورت و سیرت خود با این اغزها و ترکمانها می بینند یا اعمال و کردارشان را با اعمال و کردار آنان یکسان می دانند و مردم آذربایگان را از زمان کوروش و داریوش ترک می شمارند ـ نوشته اند این را ـ و می خواهند ملیت و فرهنگ و تمدن کهنسال و غنی این سرزمین را به دم اسبان آن کوچ نشینان بیابان گرد و بی فرهنگ ببندند ما را با آنان سخنی نیست. مختارند ولی حق ندارند برای کل مردم آذربایگان تکلیف و سرنوشت تعیین کنند و برای آنان تاریخ جعل کنند و ادبیات و زبان پدید آورند و با پاشیدن خاک در چشمها و سوءاستفاده از نا آگاهیهای مردم از سرگذشتها و پیشامدهای تاریخی و اجتماعی شان بخواهند دریافتهای ناقص و مغرضانه خود را بر مردم آذربایگان تحمیل کنند. چنانکه روشن شد بی گمان زبان ترکی در آذربایگان بیشتر از ۴۰۰ سال سابقه ندارد. بنده این را می گویم و از عهده اش هم بر می آیم.از این اینکه سخنان طولانی بنده را گوش دادید متشکرم.

# ارسال کننده: هیوا
   تاریخ ارسال:2015/10/03
نه بابا...حالا حرف کی رو باور کنیم...؟

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2015/10/04
به‌حشمت‌خان‌و‌دیگران..ادعا‌کردید‌هر‌کسی‌قومیت‌خودش‌را‌بر‌ایرانی‌بودن‌ترجیح‌دهد‌خائن‌است....پاسخ‌این‌است۱=اول‌کسی‌که‌قومیت‌را‌برایرانی‌بودن‌ترجیح‌داد‌کوروش‌بود‌که‌در‌به‌اصطلاح‌منشور‌خود‌بدون‌ذکر‌نام‌ایران‌خود‌را‌پادشاه‌پارس‌و‌...‌خواند...دوم‌کس‌فردوسی‌بود‌که‌عجم‌را‌نه‌با‌ایران‌بلکه‌ادعا‌نمود‌که‌با‌نام‌و‌زبان‌پارس‌زنده‌کرد‌...سئوال‌این‌است‌ایا‌اتهام‌نامه‌شما‌شامل‌این‌دو‌شخص‌‌و‌مبلعین‌و‌تعریف‌کننده‌گان‌‌از‌انها‌می‌شود‌یا‌نه؟؟۲=همانطور‌که‌یک‌واحد‌بزرگ‌بنام‌اجتماع‌متشکل‌از‌افراد‌است‌و‌اگر‌فرد‌نباشد‌جامعه‌تشکیل‌نمی‌شود‌اقوام‌نیز‌‌تشکیل‌دهنده‌یک‌کشور‌است‌‌لذا‌اقوام‌نه‌در‌مقابل‌آن‌‌بلکه..معنی‌دهنده‌و‌تشکیل‌دهنده‌کشور‌هستند.......قانون‌اساسی‌ما‌و‌خیلی‌کشورها‌وجود‌اقوام‌را‌‌شناسایی‌کرده‌لذا‌با‌واقعیتی‌بنام‌(وجود)‌مواجهیم‌و‌از‌آنجا‌که‌ر‌موجودی‌دارای‌‌دارای‌حق‌و‌حقوقی‌است‌سخن‌از‌این‌حق‌و‌حقوق‌در‌چهار‌چوب‌قانون‌به‌معنای‌ترجیح‌‌قومیت‌بر‌ایرانیت‌نیست‌بلکه‌عین‌وطنخواهی‌است‌زیرا‌به‌شرح‌فوق‌ایران‌‌متشکل‌از‌اقوام‌است‌پس‌‌سخن‌از(حقوق‌اقوام)‌بمعنی‌دفاع‌از‌کل‌ایران‌است‌‌نه‌خیانت‌به‌آن......‌به‌سادگی‌اتهام‌میزنید‌بدون‌اینکه‌تعریفی‌از‌خیانت‌ارائه‌دهید....

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2015/10/05
به‌آن‌هموطن‌کرد‌و‌دیگر‌عزیزان...مطلب‌۲۵....شاید‌بتوان‌جسمی‌یا‌مالی‌یا‌کالایی‌را‌به‌سرقت‌برد‌یا‌قاچاق‌کرد‌امنمی‌توان‌حقیقت‌را‌نیز‌قاچاق‌نمود‌در‌۲۴‌کامنت‌قبلی‌مطالب‌نگاشته‌شد‌و‌ایضاح‌گردید‌که‌عده‌ای‌چنن‌در‌رویاهای‌پنبه‌ای‌بسر‌می‌برند‌که‌حتی‌دست‌به‌سرقت‌‌پیامبران‌خدا‌میزنند‌و‌گفته‌شد‌‌که‌چگونه‌‌حضرت‌ابراهیم‌را‌کرد‌معرفی‌میکنند‌و‌بصورت‌تلویحی‌ضرت‌محمد‌را‌که‌از‌تبار‌اوست‌نه‌عرب‌بلکه‌کرد‌میدانند‌اینک‌فردی‌از‌هموطنان‌کرد‌‌در‌چند‌کامنت‌بالا‌نظری‌گذاشته‌و‌ظاهرا‌بر‌آن‌شده‌تا‌اثبات‌کند‌که‌اردبیل‌..تبریز..خوی..سلماس‌و‌در‌کل‌آذربایجان‌‌همن‌کردستان‌است!!!!براستی‌حرص‌و‌آز‌‌تا‌چه‌حد؟؟که‌وقتی‌به‌قوه‌عقل‌فایق‌آید‌‌مسلما‌انسان‌‌‌جویز...را‌جوزا‌بیند‌و‌شعیر‌از‌شعری‌باز‌نشناسد‌‌و‌فلک‌را‌فلکه‌فهمد‌...و‌اما‌پاسخ‌در‌کامنت‌بعدب‌...یعقوب

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2015/10/05
مطلب‌۲۶..ادامه‌از‌مطلب‌بالا...اولا‌تلفظ‌کلمه‌اردبیل‌بصورت‌عه‌رده‌بیل(با‌آهنگ‌کردی)دلیل‌کرد‌بودن‌منطقه‌اردبیل‌و‌مردم‌آن‌نیست..دوما‌همانطور‌که‌خود‌اعتراف‌دارید‌عه‌رده‌بیل‌‌در‌زبان‌کردی‌بمعنی‌زمین‌بی‌منفعت‌است‌در‌حالی‌که‌منطقه‌اردبیل‌‌در‌کشاورزی‌و‌حاصلخیزی‌و‌آبهای‌گرم‌و‌سرد‌فراوان‌سرزمینی‌پر‌نعمت‌و‌انبار‌غله‌ایران‌است‌و‌پر‌واضح‌است‌که‌‌عه‌رده‌بیل‌با‌توجه‌به‌معنی‌آن‌‌شامل‌این‌منطقه‌نمی‌شود‌و‌حتی‌شامل‌اربیل‌در‌عراق‌هم‌نیست‌‌زیرا‌آنجا‌نیز‌سرزمینی‌حاصلخز‌است‌با‌اکثر‌اهالی‌ترکمنش...شما‌عینکرا‌وارونه‌زده‌اید‌اگر‌دنبال‌عه‌رده‌بیل‌بمعنی‌زمین‌بی‌مفعت‌هستید‌‌باید‌در‌مناطقی‌بی‌حاصل‌‌چون‌کویر‌لوت‌یا‌صحرای‌کالاهاری‌جستجو‌کنید...یکی‌از‌فاکتورهایی‌که‌در‌تجزیه‌و‌تحلیل‌اسامی‌مناطق‌‌از‌سوی‌دانشمندان‌به‌آن‌توجه‌میشود‌در‌وهله‌اول‌رجوع‌به‌زبن‌رایج‌همان‌محل‌و‌بررسی‌اسم‌مزبور‌با‌بر‌اسای‌گرو‌زبانی‌ناسب‌آن‌است....ار+بیل...و...ار+ده+بیل‌...پر‌واضح‌است‌که‌هر‌دو‌متعلق‌به‌گروه‌زبانی‌است‌که‌زبان‌ترکی‌نیز‌‌در‌آن‌گرو‌قرار‌دارد‌و‌باید‌بر‌این‌اساس‌‌تاویل‌و‌تفسیر‌گردد‌نه‌با‌گروه‌زبانهای‌از‌بیخ‌و‌بن‌‌بیگانه‌از‌منطقه‌و‌مردم‌آن...ادامه‌در‌کامنت‌زیر

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2015/10/05
مطلب‌۲۶...ادامه‌مطلب‌بالا..در‌مورد‌کوه‌ساوالان‌هم‌همینخطای‌عه‌رده‌بیل‌را‌بصورت‌چند‌بعدی‌مرتکب‌شده‌اید‌دعا‌کردید‌که‌کوه‌ساوالان‌در‌اصل‌همان‌سهولان‌کردی‌و‌با‌معنی‌کوه‌یخ‌زده‌است... درحالی‌که‌در‌زبان‌کردی‌سهولان‌را‌باید‌در‌زیر‌زمین‌جستجو‌کنیم‌نه‌در‌افلاک...جهت‌اطلاع‌سهولان. نام‌غاری‌است‌در‌منطقه‌ساوجبلاغ(که‌از‌زمان‌رضا‌خان‌مه‌آباد‌خوانند)‌که‌در‌زیر‌زمین‌قرار‌دارد‌پس. اگرسهولان‌به‌اعتاف‌شما‌بمعنی‌کوه‌یخی‌سر‌به‌فلک‌کشیده‌است‌پس‌از‌چه‌رو‌آن‌را‌به‌غاری‌نسبت‌ داده‌اید‌که‌در‌زیر‌زمین‌ات‌گویا‌شماها‌در‌دیدتان‌نسبت‌به‌طبیعت‌و‌حقایق‌و‌هم‌در‌ادبیاتتان‌دچار‌ مشکل‌و‌کمبود‌الفاظ‌و‌مشکل‌ربط‌الفاظ‌به‌معانی‌را‌دارید‌وگر‌نه‌‌هیچ‌آدم‌عقلی‌‌زمین‌حاصلخیز‌را‌‌ عه‌رده‌بیل‌به‌معنی‌زمین‌بی‌منفعت‌و‌یا‌غاری‌در‌زیر‌زمین‌را‌که‌اتفاقا‌هیچ‌وقت‌سال‌یخ‌‌نمی‌زند. بمعنی‌کوه‌یخ‌زده‌نمی‌خواند...تعجب‌نخواهم‌کرد‌اگر‌ادعا‌کنید‌‌سئول‌پایتخت‌کره‌و‌سیلان‌را‌هم‌بدلیل‌اندک‌شباهت‌با. لغت‌سهولان‌جزو‌کردستان‌و‌کره‌ایها‌را‌نیز‌تیره‌ای‌از‌کردان‌و‌چای‌سیلان‌‌را‌هم‌محصول‌سلیمانیه. معرفی‌کنید..جهت‌افزایش‌اطلاع‌عض‌میشود‌ساوالان‌از‌دو‌بخش‌ساو‌+آلان‌بوده‌...ساو=باج. و. آلان‌یعنی‌گیرنده‌و‌ستاننده‌‌که‌جزو‌گروه‌زبانی‌اتصاقی‌و‌ترکی‌میباشد‌و‌در‌کل‌بمعنی‌باج‌ستاننده‌از‌آسمان‌که‌کنایه‌است‌از‌بلندی‌و‌عظمت‌کوه‌ساولان‌‌که‌اسطوره‌است‌نزد‌ترکان‌در‌مورد‌معانی‌خوی.‌ ماکی.سالماس.ارومیه.زنگان.همدان.ساوه.اراک.......و‌علی‌الخصوص‌نام‌و‌واژه‌تبریز‌‌نمی‌نویسم. که‌عارف‌را‌یک‌اشارت‌کافی‌است

# ارسال کننده: یعقوب
   تاریخ ارسال:2015/10/06
مطلب‌۲۷‌....ادامه‌از‌فوق...جناب‌آقای‌بی‌نام‌خواهشمند‌است‌پاسخ‌داده‌روشن‌فرمایید‌۱=حکومت. های‌ترک‌از‌جمله‌صفوی‌ک‌حکومتی‌مقتدر‌بودند‌و‌به‌تمام‌نقاط‌ایران‌‌سیطره‌و‌تسلط‌داشتند‌اگر. آذربایجان‌بواسطه‌آنان‌ترک‌شد‌منطق‌حکم‌میکند‌که‌کردستان‌چسبیده‌به‌آذربایجان‌هم‌ترک‌میشد. اما‌نشد‌چرا؟؟۲=اصفهان‌در‌دوره‌سلاجقه‌و‌صفوی‌جمعا‌حدود‌۳۰۰سال‌پایتخت‌ترکان‌بوده‌با‌توجه‌به‌اینکه‌تمرکز‌‌قدرت‌هر‌سلسله‌‌در‌پایتخت‌بمراتب‌بیشتر‌از‌نقاط‌دیکر‌است‌اگر‌زبان‌ترکی‌تحمیلی‌بود. ‌منطقا‌باید‌این‌تحمیلدر‌اصفهان‌بیشتر‌و‌جدیتر‌می‌بود‌و‌این‌شهر‌زودتر‌از‌تبریز‌‌ترک‌میشد‌ولی‌نشد‌چرا؟میدانید‌که‌در‌تمام‌دوران‌حکومت‌های‌ترک‌به‌زبان‌فارسی‌تعرض‌نشد‌و‌بلکه‌از‌آن‌حمایت‌شد‌حتی‌بعنوان‌زبن‌مکاتبه‌ای‌‌و‌اداری‌بکار‌گرفته‌شد‌و‌شعرای‌پارسی‌گوی‌حمایت‌شدند‌پس‌چگونه‌میتوان. ادعا‌کرد‌درآن‌عصر‌زبان‌ترکی‌،‌زبان‌مورد‌حمایت‌حکومت‌‌یعنی‌زبان‌فارسی‌را‌‌کنار‌زد‌و‌بر‌منطقه‌تحمیل‌شد‌دهها‌سال‌است‌‌که‌این‌سئوالات‌پرسیده‌میشود‌‌ولی‌مدعیان‌پارس‌بودن‌‌یا‌...آذربایجان‌هنوز‌پاسخی‌نداده‌اند‌و‌تنها‌با‌تغییر‌صورت‌مسئله‌و‌پرخاش‌و‌انگ‌هایی‌مانند‌جرثومه‌فساد‌و...‌راه‌مغلطه‌پیموده‌اند‌حتی‌اگر‌بر‌فرض‌ادعایتان‌یک‌در‌صد‌درست‌باشد‌باید‌کلاهتان‌را‌قاضی‌کنید‌و‌به‌این‌حقیقت‌ پاسخ‌دهید..من‌یک‌تبریزی‌و‌آذربایجانی‌ام‌و‌خود‌را‌ایرانی‌و‌ترک‌میدانم‌و‌زبانم‌ترکی‌است‌پدر‌و‌اجدادم‌ترک‌بود‌و‌ترکی‌را‌دوست‌دارم‌آیا‌تو‌قیم‌من‌و‌شهر‌و‌دیار‌منی؟‌با‌چه‌صفت‌‌حقوقی،قانونی،و. انسانی‌به‌مردم‌یک‌منطقه‌شناسنامه‌مینویسی‌در‌حالی‌که‌خود‌هنوز‌در‌شناسایی‌خود‌عاجزی‌‌و‌خود‌را‌بی‌نام‌‌میخوانی

# ارسال کننده: شاه کورد ساسانی
   تاریخ ارسال:2015/10/21
خاک کوردستان از خراسان تا دریای مدیترانه و از دریای سیاه تا خلیج فارس پهناور است

# ارسال کننده: turk
   تاریخ ارسال:2015/10/26
با سلام این که آذربایجانغربی بخشی از آذربایجان و محل سکونت ترکهای ایران هست شکی نیست و مسلما هر گونه زیاده خواهی از سوی... نسبت به خاک مقدس آذربایجان با جواب دندان شکن جوانان و ملت با غیرت ترک مواجه خواهد شد اما این سایت به اصطلاح دولتی کرد پرس باید دست از کارهای خود که مسیری رو به اهداف شوم و کثیف تروریست های پژاک و پ ک ک و بارزانی را دارد بردارد و دولت نیز جواب این گونه گزافه گویان را بدهد همانگونه که آذربایجان در شرایط سخت پشت دولت است دولت نیز پشت آذربایجان باشد اما سخنی خطاب به... ها شما در آذربایجان مهمان ما هستید پس حد و حدود خود را بدانید اگر چشم به خاک ما داشته باشید به ولای علی به ناموس زهرا کاری خواهیم کرد که مرگ را بر خود آرزو کنید

# ارسال کننده: مغول
   تاریخ ارسال:2016/01/11
خدایا یذره به کوردها عقل بدی چی میشه .تو که بزرگیو کریم .زمان صدام کرکوک 800000نفر جمعیت داشت که تقریبا نصف عرب ونصف ترکمن.بعد مرگ صدام ریختن اونجا .الان کرکوک شده 2000000نفر یعنی بیش از یک میلیون یا بیشتر کورد.الان میگن کرکوک شهر کوردهاست .بابا اینا مریضا.الان هم اومدن اذربایجان بعنوان میمان دارن جمعیت تشونو زیاد میکنن .واسه همین ادعای واهی میکنن .فکر میکنن ترک عربه .نه داداش اینطوری نیست .

# ارسال کننده: امین
   تاریخ ارسال:2016/01/21
دوستان ترک لطف کنند یک شهر 100درصد ترک نشین بقول خودشان استان آذربایجان غربی را نام ببرند شهر کاملا کرد نشین استان آذربایجان غربی چهار مثل مهاباد. بوکان. اشنویه. سردشت. پیرانشهر. لطفا دوستان ترک لطف کنند یک شهر 100درصد ترک نشین را نام ببرند. اصلا هر کاملا ترک نشین در این استان وجود نداره !!!! منتظرم !!!!!!

# ارسال کننده: kaan
   تاریخ ارسال:2016/02/05
کرد ها اگر میخواهند کردستان بسازند تشریف ببرند به عراق،آزربایجاندان کوردوستان چیخماز،اورمیه را مزار تروریست ها خواهیم کرد!

# ارسال کننده: کوروش
   تاریخ ارسال:2016/03/05
من کردم از تبار دیاکو از تبار هوخشتر از تبار کوروش از تبار شاپور.اردشیرها.کریم خان زند.شیعه هستم لهجم سورانی بیا ثابت شده حرف بزنید اذر به چه معناست اسم کردی معنیش میشه اتش اذربایجان یعنی چی اتشکده غربی شرقی زمانی این دو توسط کوروش درست شده که ترک جز اقلیت باستان بوده یعنی مغولها بعد انواع لهجه کردی که اصلیش هورامی.سورانی.شکاک.لری.لکی.کرمانجی.بختیاری.لهجه نشانه قدمت زبان کردی. که کتاب اوستا به لهجه هورامی باستان نوشته شده. هورامان منطقیه در کردستان به معنی جای زندگی اهورا مزدا .توی که میگی صفویه ترک بودن نبودن تات بودن شیخ صفیدین .اردبیلی نبود کاسپینی بود یعنی قزوینی نوه فیروز شاه از تبار تات بود لازم به ذکر است که تات لهجه کردیی.شما ترکها هم تاریخ خودتونو داشتید.افلاطون میگه هر رودی سرچشمه ای دارد ولی بیشتر حکومتهایتان استبدادی بوده.ما هم حکومت ستمگر داشتیم مثل حکومت اژدهاک.که نواش کوروش بعد اون حکومت به دست گرفت.بعدش با هر کس باید مثل خودش حرف زد اخه کودن تو زیادی چه گوهی خوردی جز اینکه به داعشیها کمک کردی جز اینکه نتونستید تو جنگهای صلیبی جلوی اروپایها رو بگیرید تا اینکه یه کرد جلوشونو گرفت میدونید اسمشو (صلاح الدین ایوبی) یه چیز دیگه مگس هم خیلی زیاده.بعد توی ان اگه غیرت داشتی اسم حضرت زهرا را پیش سنی جماعت نمی اوردی.اره توی این زمانه باید یه کمی نژاد پرست بود بگو کدام نسل نژاد پرست نیست پخمه.صهیونیصم ها(فراماسونها) دنیا رو به اسم دموکراسی (نژاد پرستی جدید) دارن میگیرن حتئ شما ترکها رو هم توی ترکیه کرفتن.یا عربها.یا توی یه مسابقه کشتی بین ایران و امریکا وقتی ایران میبره یا میبازه چه حالی میشی اون نژاد پرستی و بعد اگه نژاد پرست نباشی میگی دو تا انسانند هر کی برد تلاشش بیشتر بوده بعدش اولین شهر بعد از تمدن ارته مادها ساختن (هگمتانه.چغازنبیل) اخرین مطلب شما قاجار بودید. اینم شماره همراهمه09193030192 میخواید رو در رو حرف بزنیم

# ارسال کننده: س-س-س
   تاریخ ارسال:2016/04/28
ا کاملاً احتیاط کنید کینه ورزی بین ترک و کرد به نفع پان فارسیستها خواد بود . هر ملتی برای شهر و دیار خود تاریخی دارد که برای دیگران شاید قابل قبول نباشد. تنها راه آمار جمعیتی محل است . اگر اکثریت محلی ترک است - با احترام به سایر اقوام - آن محل متعلق به ترکان است و اگر کرد است متعلق به کردان. بیشتر هشیار باشید پان فارسیسم در حال کاشتن نطفه نفاق است .

# ارسال کننده: آتیلا ترکان
   تاریخ ارسال:2016/04/30
ببینید کردها چون چشم طمع به خاک دیگر ملتها دارن مثل اورمی و اربیل واستانبول که ملتهای این منطقه ها چون ترک بودن و مهمان نواز از این کردها ی مهاجر که گرفتار فرار از وطنشان بودن استقبال کردن و حالا ادعای خاک دارن مثل مستاجری که ادعای مالکیت دارد ولی کور خوندن چون ترک جان میدهد که خاک ندهد شما کردان به هیچ نخواهید رسید با ترور و تروریسم >از کوه بیایید پایین الان قرن 21هست اون لباسای قرن حجری رو بندازید دور یه کم متمدن بشوید

# ارسال کننده: علی علیپور
   تاریخ ارسال:2016/06/26
زنده باد اذربایجان ومردم ترک زبان

یاشاسین ملت غیوور اذربایجان

# ارسال کننده: بهرام نظری
   تاریخ ارسال:2016/06/28
یاشاسین اذربایجان

درود بر مردم غیور آذربایجان

# ارسال کننده: علی
   تاریخ ارسال:2016/07/03
تمام مردم ژاپن چین مغولستان (مونگولیا) کره مالزی ویتنام و شرق آسیا ترک هستند اما ترک (تورک) به معنای کلاه خود است ترکها از نسل یافث پسر نوح پیامبر هستند.
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com