1397/03/05 | |
  

 

 


دانلود نوحه ترکی ویژه محرم

اتاق شیشه ای سیاست

 

  

[Atorpatdate] نظرات: 31 نمایش: 26929 تعداد امتیاز: 121   (Article Rating)

تخت سلیمان، گلوگاه ناشناخته انرژی زمینتخت سلیمان، گلوگاه ناشناخته انرژی زمین

جنبه انرژیایی تخت سلیمان علاوه بر جاذبه های فضایی، تقدس خاصی را به این مکان بخشیده که در سال های اخیر از 1384 به بعد همزمان با شروع حرکت تشکل آشتی با زمین، گردشگران زیادی را با این هدف به خود جذب نموده است

 

مجموعه باستانی و جهانی تخت سلیمان ثبت شده در یونسکو در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی با وسعتی معادل 5/12 هکتار با دریاچه ای زیبا (درواقع چشمه ای جوشان و نیلگون) در ارتفاع 2200 متری به عنوان یکی از محوطه های تاریخی مهم کشور محسوب می شود. این ناحیه همان شهر مشهوری است که بنا به نوشته های کهن، زادگاه زرتشت است و در نوشته های پهلوی به نام «گنجک» خوانده شده؛ گیتا نویسان عرب آن را «شیز» گفته اند، گذشته نگاران رومی و یونانی «گزکا» نوشته اند و حمدالله مستوفی آن را به زبان مغولان «ستوریق» گفته است که امروزه تمام این آثار را تخت سلیمان می نامند. آب دریاچه ی سحرآمیز و زیبای تخت سلیمان درتمام فصول سال یکسان است و انسان نمی تواند به عمق آن دست پیدا کند و در هر ثانیه 100 لیتر آب از آن خارج می شود. درازای آن 120 متر و پهنای آن 80 متر می باشد.

آتشکده آذرگشنسب، جایگاه آشتی آب و آتش، یکی از سه آتشکده مهم زرتشتیان است، چنانکه نام این آتشکده 61 بار در شاهنامه آمده است. آن را آتش سلحشوران یا آتش شهریاری خوانده اند و نیز گفته می شود که این آتشکده به همه آتشگاه های گبران از خاور تا باختر آتش می رسانده است. در ایران باستان سه آتشکده مقدس اساطیری و باستانی وجود داشت که به ترتیب عبارتند از:

1-    آتشکده آذرگشنسب که آتشکده پادشاهان و جنگاوران بوده است.

2-    آتشکده آذرفرنبغ که آتشکده موبدان بوده است.

3-    آتشکده آذربرزین مهر که آتشکده کشاورزان بود.

 

ساخت این سازه به بیش از 3000 سال پیش باز می گردد و در دوره های هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان دارای ارزش و شکوه ویژه ای بوده است. در دوران پادشاهی ساسانیان و در زمان خسرو اول انوشیروان (578-531م) نسبت به آبادانی آن کوشش ویژه ای به عمل آمد. در این جایگاه مراسم نیایش های آیینی، برگزاری جشن ها و امور تشریفات پادشاهی انجام می گرفت. این آتشکده، در زمان خود بسیار مورد توجه بوده است و آتش جاویدان آن به مدت 7 قرن به عنوان نماد اقتدار آئین زرتشت و عامل وحدت سیاسی و اجتماعی حکومت ساسانی نقش به سزا داشته است و از آن به عنوان ثروتمند ترین نیایشگاه زمان خود یاد شده است.

در کتاب هفتم دینکرد در بند 39 سازنده آن، کیخسرو پسر سیاوخش شناخته شده است که فر ایزدی به او رسیده بود. واژه آذرگشنسب، به معنای آتش اسب نر است. درافسانه ها آمده که کیخسرو بهنگام گشودن بهمن دژ درنیمروز، با تیرگی شبانه که دیوان با جادوی خود پدید آورده بودند روبرو شد. آنگاه آتشی بر یال اسب وی فرود آمد و جهان را دیگر باره روشن کرد و کیخسرو پس از پیروزی و گشودن بهمن دژ، به پاس این یاوری اهورایی، آتش فرود آمده را آنجا بنشاند و آن آتش و جایگاه به نام آتش "اسب نر" (گشسب یا گشنسب) نامیده شد.

بیشتر پادشاهان ایران پس از نشستن بر اریکه شاهنشاهی با پای پیاده به نیایشگاه آذرگشنسب آذربایجان می رفتند و به درگاه خداوند نیایش و سپاس و درود می فرستاده اند و سپس هدایایی تقدیم می کردند.

این مجموعه بزرگ اجتماعی مذهبی در تاخت و تازهای ایران و روم در زمان خسروپرویز سه بار محاصره شد  و در یورش سوم در سال 624م توسط سپاهیان روم غارت و ویران گردید. بعد از این رویداد، به علت آشفتگی های سیاسی اواخر دوران ساسانی و تاخت وتاز اعراب، آبادانی خود را از دست داد. هنگامی که اعراب به ایران تاختند، مردم تیزهوش شهر شیز، این مجموعه را به حضرت سلیمان نسبت دادند تا از ویرانی بیشتر این جایگاه مقدس توسط اعراب جلوگیری کنند و نام تخت سلیمان را بر آن نهادند.

در سال 674 ه ق در زمان فرمانروایی آقاخان مغول و جانشین او قازان خان، با توجه به ویژگی های تاریخی- طبیعی، به خصوص وجود چراگاه های مرغوب و گونه های جانوری، این مکان باستانی به عنوان پایتخت تابستانی سلاطین مغول انتخاب و با انجام بازسازی گسترده در آثار دوران ساسانی و ساختن بناهای جدید، بار دیگر تخت سلیمان مورد استفاده حکومتی پیدا نمود و تبدیل به پایتخت تابستانی و شکارگاه و تفرجگاه ایلخانان شد. جالب است که بدانیم، تنها در تخت سلیمان است که بقایای کاخ های دوره ایلخانی دیده می شود.

پس از فروپاشی فرمانروایی ایلخانان این جایگاه تبدیل به مرکز خدمات کوچک برای روستاییان و عشایر محل شد تا اینکه از قرن 11 ه ق این مکان متروکه شد و گذر زمان بر روی چهره خسته ی این مکان سحر انگیز خروارها خاک نشاند.

 

جاذبه های طبیعی این دره سرسبز در نوع خود در دنیا بی نظیر هستند. در 3 کیلومتری غرب تخت سلیمان، کوه مخروطی میان تهی وجود دارد که هزاران سال پیش، بر اثر وقوع آتش فشان به وجود آمده است. اهالی محل این کوه زیبا را زندان سلیمان یا زندان دیو می شناسند و معتقدند که حضرت سلیمان دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی می کردند در این کوه زندانی می کرده است. این نام نیز به افسانه و با توجه به نسبت دادن محل به حضرت سلیمان بر این کوه گذارده شده است.

Ref: www.takhte-soleiman.com

براساس مطالعات انجام شده از دهه 1970 میلادی تاکنون بنا بر نظریه گایا، تخت سلیمان رأس خلاقیت چاکرای گلوی زمین را تشکیل می دهد (گون، 1991). جنبه انرژیایی تخت سلیمان علاوه بر جاذبه های فضایی، تقدس خاصی را به این مکان بخشیده که در سال های اخیر از 1384 به بعد همزمان با شروع حرکت تشکل آشتی با زمین، گردشگران زیادی را با این هدف به خود جذب نموده است. در واقع این سفرها نوعی از گردشگری طبیعت با هدف دریافت انرژی های زمین و ارتباط موثر با آن برای حفظ و حمایت زمین را معرفی می سازد و می تواند در مجموعه برنامه های گردشگری گنجانده شود (صنایع گلدوز، 1387).

چاکرای گلوی زمین از نظر مکانی در روی کره زمین مثلثی را با سه رأس اهرام ثلاثه در مصر (رأس الهام)، خانه کعبه در عربستان (رأس ساختار) و سایت باستانی تخت سلیمان (آذرگشنسب) در ایران (رأس خلاقیت) تشکیل می دهد. سالانه براساس تقویم نوری فعالیت چاکراها، چاکرای گلوی زمین که چرخه هوای زمین را نیز تشکیل می دهد در ساعت و روزی از برج میزان فعالیت خود را آغاز می کند. این زمان، موقعیتی بسیار سعد و مبارک است و به قولی روز طلایی چاکرای گلوی زمین محسوب می شود. از سال 2008 میلادی به بعد همزمان با آغاز اوج فعالیت چاکرای گلو، دروازه 24 انرژیایی زمین - کلیمانجارو در تانزانیا (دروازه آزادی زمین)- نیز گشوده می شود. پیامی را که چاکرای گلو برای کل جهان می فرستد، "اشاعه صلح و آرامش" در کل جهان است... براساس تقویم نوری، این چاکرا در ماه های اولیه سال اوج فعالیت خود را به پایان می رساند که این زمان نیز موقعیتی سعد و مبارک را برای این چاکرا فراهم می آورد.

در زمان آغاز و پایان فعالیت یک چاکرا هرم انرژی کائنات با هرم انرژی آن چاکرا در اوج ارتباط و تبادل قرار می گیرند. زمان و مکان در هم می آمیزند و موقعیتی مبارک و ارزشمند را برای کره زمین ایجاد می کنند. در همین زمان انرژی فوق العاده و ارزشمندی در طول مسیر اژدها شکل به جریان می افتد و هرچه شعاع فعالیت یک چاکرا گسترده تر باشد این انرژی از کمیت بیشتری برخوردار است.

درصورت قرار نگرفتن در زمان اوج فعالیت در یک چاکرا برای بهره مند شدن از انرژی چاکرا، سفر به یکی از سه رأس آن در هلال یا بدر ماه یا چله تابستان و زمستان پیشنهاد می شود. در این زمان ها فرصت و شدت دریافت انرژی بیشتر است.

پیشنهاد می کنیم که انرژی تخت سلیمان رأس خلاقیت چاکرای گلوی زمین را تجربه کنید... زمانیکه در این چاکرا قرار می گیرید... در سکوت، مراقبه وار و باعشق برخلاف جهت عقربه های ساعت با نیت هفت شهر عشق به دور دریاچه بچرخید... می توانید مراقبه چاکراهای زمین را انجام دهید. منتهی سفر شهودی خود را از مصر آغاز، سپس به مکه و در نهایت در تخت سلیمان به پایان برسانید... مراقبه درخت زندگی را انجام دهید و اگر ری کی کار هستید، ری کی به خود را فراموش نکنید... تنها با خدا باشید... با التماس آرامش، عشق و نور...!

احترام به مکان باستانی و حفظ آنرا نیز فراموش نکنید...   تشکل آشتی با زمین

آرمان ما آشتی با جسم و روح زمین است. صدای زمین را با احترام گذاردن و عشق ورزیدن به آن بشنوید و پیام جاودانه زیستن را دریافت کنید... 

آنچه باید در سایت باستانی تخت سلیمان (آذرگشنسب) رعایت نمود...

سایت تخت سلیمان ثبت شده در لیست مکان های باستانی یونسکو است. بنابرین به کل مردم کره زمین تعلق دارد و ایرانیان نگاهبانان به حق این مکان باستانی هستند. در هنگام قرار گرفتن در این مرکز پرانرژی علاوه بر احترام به تقدس و تاریخ  تخت سلیمان به قدمت این بنای تاریخی احترام بگذارید و از آن محافظت کنید.

-       از روشن کردن شمع برروی بناها، دیوارها و بستراطراف دریاچه بپرهیزید.

-       نظافت مکان باستانی و محیط زیست آن را حفظ کنید.

-       قوانین بازدید ازسایت باستانی را رعایت کنید.

-       به نکات ایمنی و تابلوهای موجود توجه کنید.

-       با نگاهبانان و متولیان سایت باستانی با احترام و نیکو رفتار کنید و از آنان سپاسگزار باشید.

-       به فرهنگ مردم بومی و حفظ حریم ایشان احترام بگذارید.

-       آرامش و سکوت را رعایت کنید تا صدای زمین را بشنوید و دریافت هایتان را داشته باشید.

-       در این مکان با احترام و آرام قدم بردارید، سفید بیندیشید، سفید سخن بگویید و سفید عمل کنید.

منبع: تشکل آشتی با زمین

کد: 9802
گروه: علمی فرهنگی, گردشگری و محیط زیست, مقالات, اخبار مهم
امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: یک دوست
   تاریخ ارسال:2010/04/18
با سلام لطفا از ذکر تاختن مسلمانان خودداری کنید شما به خوبی میدانید که مسلمین برای تبلیغ اسلام مجبور به فتح ایران شدند چرا که امر خدا بود

# ارسال کننده: موسی سبزی
   تاریخ ارسال:2010/05/26
با تشکر ازحمات شما در امرتبلیغ به امید روزی که تکاب از آزرباجان غربی جدا شود

# ارسال کننده: زرتشت
   تاریخ ارسال:2010/08/21
شخصا خود را مدیون ایرانیانی می دانم که با نسبت دادن آذرگشنسب به سلیمان آن را در مقابل وحشی گری های اعراب بادیه نشین و بی تمدن پاسداری کردند

# ارسال کننده: پیمان کریمی
   تاریخ ارسال:2011/08/27
مطلب خوب بود. اما حیف که کسی به فکر این اثار نیست . مسولاش لایق نیستن. من بچه اونجام میدونم چه خبره. بیایید دست در دست هم دهیم...

# ارسال کننده: الهه ذوالفقاری
   تاریخ ارسال:2011/10/24
منم باآقای کریمی موافقم
کاش کاری از دستمون بر میومد کااااااش...

# ارسال کننده: سید پیام حسینی
   تاریخ ارسال:2011/11/19
سلام
حسینی از سنندج هستم
میخوام یک فیلم مستند از مجموعه تخت سلیمان به طور کامل درست کنم.از کسانی که حاضرن تو این پروژه باهام باشن و بهم کمک کنند برای کامل کردن پروژه و تحقیقاتم بهم ایمیل یا زنگ بزنند.
و البته اولویت با کسانی که اونجا زندگی میکنند و روز تصویربرداری بتونند کنارم باشند.
09187717039
میخواهم کاری منظم و تاریخی و بدون هیچ کم و کثری درست کنم
منتظرشما هستم

# ارسال کننده: لاله
   تاریخ ارسال:2012/03/28
سلام . من هفته پیش تخت سلیمان بودم و واقعا به نیرو و انرزیش پی بردم. یه مکانی مقدس که ناخوداگاه به خدا فکر می کنید.
جای خیلی باحالی بود . طبیعت ناب و کوههای پر از راز.

# ارسال کننده: مهرانگیز نظری نوکانی
   تاریخ ارسال:2012/05/08
با سلام وآرزوی مو فقیت لطفا مرا در جریان سفرهای تخت سلیمان بگذارید

# ارسال کننده: شهرام
   تاریخ ارسال:2012/07/27
هنرکده آذرگشنسب
این بهترین اسم برای تخت سلیمانه از همه دوستایی که عاشق ایرانی بودنن و تاریخشونو دوس دارن خواهش میکنم این منکان مقدس رو به این اسم بشناسین.
اگه میخایین بدونین چرا این اسمو گذاشتم لطف کنین به این مکان بیاین تا دلیل نامگذاری بندرو بدونین.

# ارسال کننده: بهروز فرجی
   تاریخ ارسال:2012/09/15
هنر کده اذر گشنسب
یکی از بهترین شاهکارهای دنیاست فقط معرفی درستی نشده وبا این همه امکانات رسیدگی نمی شود به شهرستان تکاب هیچ توجهی نمی شود درصورتی که از لحاظ منابع زیر زمینی غنی میباشد مسولان اهمیت نمی دهند . ونماینده درست و حسابی انتخاب نشده تا به وضع واوضاع شهر برسه

# ارسال کننده: زهره
   تاریخ ارسال:2012/09/18
باسلام و تشکر لطفا زمان طلایی دریاچه را اعلام کنید

# ارسال کننده: امیر حسین نجاتی
   تاریخ ارسال:2012/10/26
از کلیه دوستان که در زمینه ی معماری و ارتباط ان با انرژی های زمین اطلاعاتی دارند درخواست همکاری دارم. 09381860072

# ارسال کننده: رزیتا مغانی
   تاریخ ارسال:2012/10/28
با سلام و خسته نباشید
با تشکر از سایت مفید شما من تکنسین معماری هستم با 16 سال سابقه کار در زمینه نقشه کشی اگر آقای نجاتی نیاز به نقشه کش معماری داشتند من در خدمت هستم برای حفظ ایران عزیز و مکانهای شگفت آور آن .

# ارسال کننده: رسول زرین
   تاریخ ارسال:2012/11/16
زنده باد ایرانی وطن دوست.
افتخار میکنم که زادگاهم تخت سلبمان است.

# ارسال کننده: فرنود هادی
   تاریخ ارسال:2013/02/07
با سلام اگه ممکنه در مورد دریاچه ی تخت سلیمان تحقیقاتی از لحاظ عمق و اشکال داخل این دریاچه انجام شود

# ارسال کننده: روزا
   تاریخ ارسال:2013/09/21
افتخار ميكنم به شهر تاريخيم تكاب وتخت سليمان اميدوارم مسئولين محترم به اين شهر تاريخي رسيدگي كنند.با تشكر از شما عزيزان كه در شناساندن اين شهر تاريخي به جهان عالم تلاش مي كنيد. موفق باشيد.

# ارسال کننده: ض-كريمي
   تاریخ ارسال:2013/10/22
درود بر همه عزيزان تخت سليمان يعني شاهكار عاشقانه خدا

# ارسال کننده: مهدی حداد
   تاریخ ارسال:2013/11/01
با سلام. از اینکه هیچ مسئولی پیگیری این آثارهای با ارزش رو نمیکنه واقعا متاسفم. به امید روزی که مسئولین به فکر حفظ این ارزشهای زیبا در کشور بشن.و با تشکر از شما بابت معرفی این تاریخ بسیار با ارزش اجدادی کشورمون.

# ارسال کننده: یلدا قربانی
   تاریخ ارسال:2014/01/12
با سلام
سپاس از توجه شما به زیبایی ؤ تقدسی که مهجور مانده است
امید است روزی را شاهد باشیم که حس مسئولیت و تعهد در وجدان مسئولین منطقه بیدار شود
با توجه به غنای منطقه به لحاظ منابع زیرزمینی در این حوزه نیز منطقه مورد بی مهری مسئولین محیط زیست استان قرار گرفته است

# ارسال کننده: محمد
   تاریخ ارسال:2014/02/14
سلام..درخت زندگی ول کن ماله ماسونهاست.....دین اسلام آخرین و مترقی ترین دینه......تکاب هم جایی نلشناخته.....تخت سلیمانم نامگذاری ماسونهاست برای اونجا

# ارسال کننده: alirezatajzade
   تاریخ ارسال:2014/04/10
خیلی ممنون از حمایتها و اطلاعات قشنگترین
فردا قراره من به دیدن اونجا برام

# ارسال کننده: امید
   تاریخ ارسال:2014/04/24
««««« ارسال کننده: یک دوست»»»»» فرمودند که::

««««با سلام لطفا از ذکر تاختن مسلمانان خودداری کنید شما به خوبی میدانید که مسلمین برای تبلیغ اسلام مجبور به فتح ایران شدند چرا که امر خدا بود»»»» ؟؟؟؟

یعنی چی امر خدا بود برادر من؟؟؟ کجای قرآن خدا گفته که برید مملکت های دیگه رو ویران کنید و کشور گشایی کنید؟؟ تا جایی که من میدونم خود حضرت پیامبر (ص) به جایی حمله قهر آمیز نکرد و فقط دعوت دوستانه می کرد نه مثل وحوش عرب بیاد حمله کنه و یک تمدن چند هزار ساله رو ویران کنه!!!

# ارسال کننده: امید
   تاریخ ارسال:2014/04/24
با سلام. الان تو یه سایتی داشتم نظرات فوق کارشناسانه یک کارنشناس نامحترم میراث فرهنگی رو می خوندم، ایشون در مورد نحوه کاوش این منطقه نظرات خیلی عذر می خوام ، نظرات احمقانه ای داده بودند.
مثلا گفته بود باید کف دریاچه به عمق 15 متر لایروبی بشه تا آثار و گنجینه ها رو بیرون بیاریم!!! یا فرموده بودند که کلا آب دریاچه رو با پمپ خالی کنیم تا به گنج ها برسیم!!!
یا فرموده بودند که از بیرون مجموعه یک تونل 200 متری کنده بشه و دیواره دریاچه رو سوراخ کنیم تا آبش خالی بشه و گنج ها در بیاد!!!
واقعا حتی فکر کردن به این کار یه فاجعه س چه رسد به انجامش!! همه می دونن که اگه اکوسیستم منطقه دست کاری بشه به احتمال بسیار زیاد، این دریاچه خشک میشه نابود میشه.
اگه قرار باشه یه همچین حماقتی انجام بشه من حاضرم شخصا 300 کیلومتر راه بیام اونجا برای اعتراض

# ارسال کننده: داریوش
   تاریخ ارسال:2014/05/27
مرده شور ه هر چی عرب ملخ خور وعوضی رو ببرن که ایران و به کثافت کشیدند .

# ارسال کننده: بهرام,نج
   تاریخ ارسال:2014/05/30
سلام,حیف این آثارکهن,که جزء,آذربایجان غربی ست,چون فاصلمون بااستان زیاده صدان تحت هیچ شرایطی به گوش مسءولان,محترم استان نمیرید,به امیدروزی که تکاب ازارومیه جدا بشود,تنهاراه نجات واحیای شهردیرینه مان است.

# ارسال کننده: لیلا بهرام پور
   تاریخ ارسال:2014/06/09
با عرض سلام و احترام ... میخواستم بدانم آیا زمان خاصی برای انرژیهای موجود در این منطقه وجود دارد؟ یعنی آیا در زمان خاصی این میزان انرژی بیشتر از مواقع دیگر است ؟ لطفا اطلاع رسانی کیند چون قصد سفر دارم

# ارسال کننده: نعنا
   تاریخ ارسال:2014/10/16
همانطور که در بالا اشاره شد ازماه میزان(مهر) شروع میشه و تا آخر اسفندبه اوج. انرژی خود میرسد

# ارسال کننده: وحیدسیمرغی
   تاریخ ارسال:2014/10/24
سلام ؛تکاب جای هست که ن تنها تخت سلیمان بلکه جاهای زیادی داره که نمیشه همه اشو گفت؛میشه گفت بزرگترین معدن طلا درتکاب هست ولی به تکاب و تخت سلیمان رسیدگی نمیکنند؛کاش مسولین به خودشون بیاد ؛من بچه تکابم زنده باد تخت سلیمان

# ارسال کننده: پیمان آویشن
   تاریخ ارسال:2015/03/12
من وقتی که از این محل اطلاعاتی میگیرم چنان به وجد میام که همچین گوهر جاویدانی را در کشور خود داریم امید دارم که دست هیچ نامردی نسبت به هرگونه عملیات به نفع خودشان صورت نپذیرد باشد که تمامی ایرانیان از ارزش این مکان بهرهمند گردنند.به امید آن روز

# ارسال کننده: ترنم پژوهش
   تاریخ ارسال:2015/06/04
سلام لطفا به فکر حصاری درودریاچه باشین تا این زیباترین دریاچه ی تاریخ به عنوان مکانی برای خودکشی نباشه ممنونم

# ارسال کننده: ایرج ج
   تاریخ ارسال:2015/08/23
سلام.من بارها این انرزی زمین رو در تخت سلیمان تکاب تجربه کردم.تقدس مکانهای تاریخی باید در کشور ما نهادینه بشه.من بدون تعصب میگم تخت سلیمان تکاب به علت عدم فرهنگ سازی مناسب توسط مسعولین ناشناخته است.چیزی از تخت جمشید کم نداره. به جای اینکه به معادن طلا و تخریب محیط زیست فکر کنیم.تمدنهای گم شده را در کنار دریچه تخت سلیمان جستجو کنیم. با طبیعت اشتی کنیم. ممنونم
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com