1397/11/29 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 29 نمایش: 7601 تعداد امتیاز: 57   (Article Rating)

پلدشت آباد می شودپلدشت آباد می شود

با فعالیت اولین بنگاه اطلاع رسانی این شهر

حامد عطائی - می گویند روزی یک سگ و یک خروس به خرابه ای خالی از سکنه می رسند که در دل بیابانی سالهای سال بود که موجود زنده ای به خود ندیده بود.
سگ به خروس می گوید بیا اینجا را آباد کنیم، خروس می پرسد چگونه؟ سگ جواب می دهد : تو آواز بخوان و من واق واق می کنم، هر کس صدای ما دو تا را شنید می فهمد که اینجا آباد است و ...
این حکایتی است که البته در گذشته بصورت یک ضرب المثل نقل شده و سینه به سینه به نسلهای امروز رسیده است. اما مصداق آبادانی در دنیای امروز به پارس سگ و آواز خروس نیست، که امروز داشتن «راه» و ارتباطات را دلیل آبادانی یک منطقه می دانند.عصر امروز هم که دنیای ارتباطات و تکنولوژی دیجیتال است، راه با کشتی و هواپیما و اسب و شتر طی نمی شود، اتصال آنی به شبکه جهانی تنها با فشار دادن یک تکمه امکان پذیر است و نیاز به سفرهای طاقت فرسا نیست.

شهرستان پلدشت( که اخیرا تبدیل به شهرستان شده و پیشتر بنام بخش شناخته می شد) منطقه ای است در صفر مرزی و چسبیده به مرز جمهوری نخجوان، اگر نبود رود ارس چه بسا چوپانها گوسفندان خود را ناخودآگاه وارد کشور همسایه می کردند.

پلدشت زمانی یک روستای بزرگ بود که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و سرازیر شدن مردم و کالاهای ابرقدرت بلوک شرق باعث تکان خوردن مختصر وضع اقتصادی ساکنین آن شد، خیابانهای آن توسعه یافت و بازارچه های مرزی فعال شدند.چه، باز شدن هر مرزی به دنبالش رونق اقتصادی می آورد.
سالهای سال بود که رونق اقتصادی این شهر خوش آب و هوا دستخوش برنامه های تبلیغاتی مسئولین و کاندیداهای نمایندگی بود تا اینکه تصویب تبدیل این شهر از بخش به شهرستان  بارقه های امیدی در دل اهالی ایجاد کرد این رویداد البته با افتتاح پل مرزی پلدشت به شاه تختی قریب به یقین شد و آینده ای را امید داد که در آن می شود از صفر مرزی بودن پلدشت بعنوان فرصت بزرگ اقتصادی، فرهنگی و گردشگری استفاده کرد نه تهدید.
این امر میسور نیست مگر با افزایش بسترهای ارتباطی میان این شهر کوچک مرزی و دنیای خارج، ارتباطی دوسویه که تنها منحصر به تماشای تلویزیونهای کشورهای همسایه بدون آنتن ماهواره ای نباشد و ارتباطی که مردم متمدن و با فرهنگ این شهر کوچک را همچون همه جای ایران دارای قابلیتهای بیشمار فرهنگی، هنری و اجتماعی برای تعامل و انتقال داشته ها و توانایی هایشان به سراسر عالم نشان بدهد نه تشنه تماشای چند کانال تلویزیونی و دیدار از یک قصبه کوچک( بنام جمهوری خودمختار نخجوانش می خوانند) و تعریف با آب و تاب برای دوستان و خویشان و...
ارتباطات در دنیای امروز یک آچارفرانسه همه کاره است، می شود هیچ نبود و با تبلیغات و جنگ روانی به همه چیز رسید و یک قدرت مجازی و کاغذی شد، و می شود دریایی از استعداد و پتانسیل و توانایی و مغز و نخبه داشت اما هیچگاه به چشم نیامد.
هرچقدر داد و بیداد از این نمایندگان و مدیران و مسئولان منطقه به آسمان بلند شود که وااستعدادا ووااقتصادا و ... منطقه دارد حرام می شود و از این حرفها، تا روی بستر رسانه ننشیند به سرانجام نمی انجامد. امروزه عصر،عصرر ارتباطات دیجیتالی است و شهر بی رسانه بی شباهت به خرابه ای نیست، پلدشت و شهرهایی مشابه تنها راه نجاتشان و تنها امید دسترسی عالم و آدم به داشته هایشان رسانه است. مگر نه این است که رسانه ها بویژه رسانه های مجازی استان یک پای ثابت فشار و تحریک افکار عمومی برای راه اندازی سریع، صحیح و اصولی پل میانگذر ارومیه بودند. اصلا آیا در عصر فعلی بدون بال رسانه ای میتوان به توسعه اندیشید؟

برحسب یک اتفاق و به اقتضای شرایط شغلی پدر، در شهر کوچک و خوش آب و هوای پلدشت متولد شده ام. پلدشت در اوایل انقلاب شامل یک خیابان اصلی و چندین کوچه و به اندازه انگشتان دست مغازه بود امروز هم همان حال و روز را داراست البته با زرق و برق به روزتر. توسعه این شهر کوچک برای من نوعی، یک تصویر خوشایند است و هر اتفاقی در زادگاهم( که امروز سالهاست از آن فاصله دارم) را به دقت رصد میکنم. خیلی شگفت زده شدم وقتی بصورت اتفاقی با یک سایت خبری بنام این شهر در اینترنت مواجه شدم که الحق والانصاف از خیلی پایگاههای حتی دولتی جلوتر است. با کمی دقت نظر و پرداختن به مسائل بومی و منطقه ای و تولید مطالب در این حوزه می شود از این پایگاه رسانه ای پلی به سوی توسعه ساخت.

خیلی از شهرهای بزرگتر از پلدشت هنوز که هنوز است از داشتن رسانه محرومند و دلیل آن به حکومت و مسئولین برنمی گردد، که خود مردم آن منطقه در آن مقصرند.
پلدشت با راه اندازی این سایت( حال به دست چه کسی، با چه گرایشات فکری و چه انگیزه هایی مهم نیست) قدم در راه توسعه خواهد گذاشت، یقین دارم این رسانه و رسانه های دیگر میتوانند به عمران و آبادانی منطقه کمک کنند.
کد: 268
گروه: اجتماعی, اقتصاد و بازرگانی, مقالات
امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: زهرا مفرح
   تاریخ ارسال:2009/11/01
اطلاعات مهمتري درباره ي اين شهر بدهيد

# ارسال کننده: حافظ رحیمی
   تاریخ ارسال:2009/11/02
عکسهایی از تمامی مناطق این شهربرای بازدید کنندگان سایر شهرها ارسال نمایید تا از این سایت بهره فراوان ببرند

# ارسال کننده: هیوا مجیدی
   تاریخ ارسال:2010/02/08
salam.khaste nabashid.man be shoma ghol midaham yek ruz poldasht yeki az mohemtarin shahraye iran khahad shod.in shahr ra be ye ghotbe tejari tabdil khaham kard.man khodam ye banei hastam,zabanam kordisto dinam tanha yekta parasti.aseghe poldasht va mardomane khubash hastam,har talashi dar jahate behbude vaze in shahr anjam khaham dad ta chand sale digar.movafagho moayad bashin.

# ارسال کننده: حامد تقي الهي
   تاریخ ارسال:2010/06/25
salam,kaaste nabashid azetun kheily motashakkeram ke be fekre in diyare gharib o mahrum hastin .

# ارسال کننده: تقی کریم نژاد
   تاریخ ارسال:2010/08/17
با این مسئولین پلدشت به جایی نمیرسد شهرهای شوط و قره ضیالدین هر سه با هم شهرستان شدن درسته که آنها مرز ندارن حالا ببینید که گوی سبقت رو کدام میبره اما میدانم که شهره ما در رتبه سوم قرار میگیره

# ارسال کننده: جواد علیپور
   تاریخ ارسال:2010/11/17
از اینکه به فکر زادگاه خود هستید ممنون و متشکرم

# ارسال کننده: همایون روستا
   تاریخ ارسال:2010/11/19
پیشرفت هر شهر بستگی به جذب گردشگر و رشد اقتصادی آن شهر دارد.

# ارسال کننده: میلاد اوجی
   تاریخ ارسال:2011/01/19
از زحمات بیشمار مسئولین نهایت تشکر را داریم.

# ارسال کننده: میلاد اوجی
   تاریخ ارسال:2011/01/19
لطفا عکسهای زیادی از مناطق این شهر برای بازدید کنندگان ارائه دهید.با نهایت تشکر.

# ارسال کننده: منصور عیسی زاده
   تاریخ ارسال:2011/01/29
اللرینیز آغریماسن چوخ زحمت چکیپسیز بیراز آرتخراخ شهریمیزین مختلف جنبه لردن یایساز چوخ مینت دار اولارخ ساغ اولون شاد یاشاین

# ارسال کننده: ___MiSs__
   تاریخ ارسال:2011/03/07
Garche vatane vali kheili takanaye:))))

# ارسال کننده: علی اسماعیلزاده(ک)
   تاریخ ارسال:2011/06/12
ساغ اولون و شاد یاشایین او دیار دان اوزاخ اولسامدا اورییم اوردا و سیزلرلدی بیزیم شهریمیزه و منطقه میزه اوره ک یاندیران مسول ایستییر اما بیر آز سایدا افرادلاریندا اللرینی گره ک شهریمیزین ایدارلریندن و صاحیب نظر اولماخدان که سه ک کی بو شخصلرین چوخو یا هامیسیدا دمهک اولار اوز همشهریلریمیزدیلر (بو سایتی گورمه کدهن سویندیم)

# ارسال کننده: همایون روستا
   تاریخ ارسال:2011/06/16
از مسئولین محترم شهرستان پلدشت تقاضا داریم،تکلیف انتهای خیابانهای سرباز و
ازادی را که جزء خیابانهای اصلی شهر میباشند را مشخص فرمائید.

# ارسال کننده: همایون
   تاریخ ارسال:2011/06/20
پیشرفت شهر مستلزم تداوم همکاری مسئولان شهری و مردم میباشد.

# ارسال کننده: یاسر
   تاریخ ارسال:2011/07/06
لطفا تصاویر بیشتری از این شهر و جاهای دیدنی آن جهت آشنایی بیشتر در سایت خود استفاده کنید

# ارسال کننده: فهیمه هندوئی
   تاریخ ارسال:2011/07/27
باتشکر از زحمات مسئولین منطقه خواهشمند است اخبار جدیدو تصاویر زیبای رود ارس مربوط به پلدشت وطن عزیزم را در سایت بگذارید .خیلی ممنونم

# ارسال کننده: احمدازبیرجند
   تاریخ ارسال:2011/10/14
شهرزیبای پلدشت بامردم خوبش زیباتره

# ارسال کننده: رستم میلانی
   تاریخ ارسال:2011/10/26


با عرض سلام خدمت نماینده ی شهرستان پلدشت

گفتم اگه امکانش هست یه فکری به حال کارخانه ی قند سحر که شش سال قبل قرار بود ساخته بشه بکنید با تشکر

# ارسال کننده: همایون روستا
   تاریخ ارسال:2012/02/21
کارخانه قند پلدشت از لحاظ بودجه و اجراء هیچ مشکلی ندارد.فقط مشکل سندمالکیت زمین کارخانه هست که مانع پیشرفت فیزیکی و اجرائی طرح می باشد،که با همت مسئولین محترم شهر پلدشت این مشکل بزودی برطرف خواهد شد.

# ارسال کننده: عربلر
   تاریخ ارسال:2012/02/27
باسلام ودرود بر همه همشهریان لطفا عکس های زیبای اطراف رود
ارس و منظره زیبای شب پلدشت رو برای دید همگان به نمایش بزارین

# ارسال کننده: الیار شانلی
   تاریخ ارسال:2012/05/01
با عرض سلام به تمام دست اندر کاران این سایت.سالهاست که مردم شهر پلشت چشم به راه آبادانی این نگین تمام وعیار آذربایجان دوخته اند.از این شهر چه انسانهای بزرگ به جامعه ایران تقدیم شده است!!!! من و جمعی از دوستان تحصیل کرده و اساتید اهل پلدشت که سالهاست از وطنمان دوریم ولی هیچگاه آنرا فراموش نمی کنیم و هر آنچه در توانمان است برای آبادانی زادگاهمان تلاش خواهیم کرد.
یاشاسین آنا یوردوموز پلدشت ... .

# ارسال کننده: مقصود قوردویی میلان
   تاریخ ارسال:2012/05/25
با سلام به حضور دوستان عزیز و عرض خسته نباشید.از اینکه با همت خود تلاش در شناساندن این شهر دورافتاده دارید ممنونم و از طرفی نسبت به کم توجهی مسئولان نسبت به این شهر مرزی در مقایسه با دیگر شهرهای مرزی ناراحت.مردم کم توقع و زحمت کش شهرستان پلدشت لیاقشان بیشتر از اینهاست.

# ارسال کننده: غلامی
   تاریخ ارسال:2012/08/27
سلام خسته نباشید با تشکر از شما -عکسهایی زیبا از سدارس-پل مرزی-غار شیدی-حاشیه زیبای ارس وسدقیقاج و....را جهت آشنایی مردم عزیز برای جذب توریست بگذارید.متشکرم

# ارسال کننده: رحیم
   تاریخ ارسال:2012/09/01
دلیل عقب ماندگی پلدشت درگذشته درسال های اخیر پلدشت با وجود شهر بودن مانند روستا بود واین به خاطر حضور شهرداران بی باک بود که همگی به فکرخود بودند وپول های زیادی راکه دولت برای بودجه رسانی گذاشته بود عین آب خوردن بر باد میداد.اگر ذره ای پرکاری میکردندالان پلدشت مهمترین مرز کشور بود من امیدوارم فرماندار جدید با بودجه هایی که دراختیار دارد وطرح هاییکه ایشان ودولت درنظر دارند پله ی ترقی وپیشرفت راپشت سر بگذاردند که در این دو سه سال شاهد آن هستیم ودرآخر اینکه بیاییدبا اراده درپشت فرماندار بایستیم تا پلدشتی بی سابقه در طول تاریخ داشته باشیم.

# ارسال کننده: ايرج بدرباني
   تاریخ ارسال:2012/11/27
بادرود،درکشورآمريکاهرکس3سال ساکن باشد،شهروندآمريکابحساب ميايد...پس اي هم وطن،ايران زمين چون مادر،وسعتش دامن مادر،تنوع درفرهنگ زبان رنگ گل سربندش،وهمه ي،اقوامش ازآذري،کرد،لر،بلوچ،شمالي وجنوبي فرزندان برابروانديشمند اين مادراست.بلدشت بامردمانش دوستداشتني وسربلندبه جاودانگي ايران زمين ميستايم،ودوست دارم.ايرج بدرباني نويسنده وشاعر

# ارسال کننده: سمیه قلی زاده
   تاریخ ارسال:2013/02/16
با سلام خدمت تمام دست اندرکاران این سایت لطفا اطلاعات جامع و مفید تری درباره ی شهرمون بذارید تا هر چه بیشتر این شهر مرزی شناخته بشه

# ارسال کننده: یاور نبی زاده
   تاریخ ارسال:2013/05/30
پلدشت با این وضع اباد نمیشود امکان نداره اباد شه...

# ارسال کننده: همایون روستا
   تاریخ ارسال:2013/06/02
محوطه گمرک و پایانه ی پلدشت به علت وجود رود ارس و شیب ملائمی که شاه تختی نخجوان و شهر پلدشت به طرف رود ارس دارد،از لحاظ دیدو منظر یکی از زیباتزین مرزهای ایران میباشد که با همت مردم و مسئولین پتانسیل زیباتر شدن هم دارد که می توان با استفاده ی مناسب از این شرایط،گردشگران زیادی را با شهر پلدشت آشنا کرد و شهر پلدشت را به شهر تجاری و تفریحی تبدیل کرد.

# ارسال کننده: siyahat
   تاریخ ارسال:2013/11/25
لطفابه وضع خیابانای شهررسیدگی کنید.جای تاسف داره
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com